Придобиване, съхранение и носене на лично оръжие

Модератори: ribaflic, Lord, Raptor, osata

Re: Проверка на лично оръжие

Мнениеот osata » 06 Май 2011, 09:37

Тъй като съгласно Закона за взривните вещества огнестрелните оръжия и боеприпасии и по-точно чл.15б (3) Забранява се съхраняването, носенето и пренасянето на огнестрелни оръжия за охрана, за самоотбрана (самоохрана), за спортни и за културни цели с патрон в цевта. , как ще проверите това на улицата? И може ли да стане без да се вади оръжието от кобура?
И ако трябва да сме конкретни, не знам дали в България в годината се извършват и 100 такива проверки - рутинни, а не по сигнал, при задържане и т.н.
http://www.vbox7.com/play:cef4ad9e
В памет на загиналите служители от МВР
Аватар
osata
КОМИСАР
 
Мнения: 4596
Регистриран на: 25 Авг 2009, 18:52

Re: Проверка на лично оръжие

Мнениеот BARETATA » 06 Май 2011, 20:54

osata написа:Тъй като съгласно Закона за взривните вещества огнестрелните оръжия и боеприпасии и по-точно чл.15б (3) Забранява се съхраняването, носенето и пренасянето на огнестрелни оръжия за охрана, за самоотбрана (самоохрана), за спортни и за културни цели с патрон в цевта. , как ще проверите това на улицата? И може ли да стане без да се вади оръжието от кобура?
И ако трябва да сме конкретни, не знам дали в България в годината се извършват и 100 такива проверки - рутинни, а не по сигнал, при задържане и т.н.


Оса,прегледай предишният ми Пост на предната страница,аз и моя еки правим постоянно такива проверки при наличие на Огнестрелно Оръжие.
Чл. 5-ЗМВР: "Служителите на МВР,при изпълнение на служебните си задължения,са физически неприкосновени и се ползват с особената закрила на закона."
Аватар
BARETATA
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 4722
Регистриран на: 22 Авг 2009, 12:42

Re: Проверка на лично оръжие

Мнениеот Павел » 06 Май 2011, 21:44

Osata, предварително се извинявам ако съм в грешка, но мисля че цитираш стария закон. Според новите промени в чл. 60 на ЗОБВВПИ в сила от 17.09.2010 г. никъде няма изрична забрана за носенето с патрон в цевта, когато оръжието се ползва за самоохрана.

Чл. 60. (1) Забраняват се:
1. откритото носене на оръжие на обществени места, освен при осъществяване на охранителна дейност;
2. съхранението и носенето на оръжия за спортни и за културни цели с патрон в цевта или в барабана;
3. носенето и употребата на оръжие и боеприпаси:
а) на политически, синдикални и културни мероприятия;
б) на спортни мероприятия, освен ако е необходимо за самото мероприятие;
в) в обществени заведения за хранене и увеселение;
г) в молитвени домове, храмове и манастири;
д) в здравни и лечебни заведения, в учебни заведения и в социални домове;
е) при и след употреба на алкохол, наркотични или упойващи вещества;
4. придобиването, съхранението, носенето и употребата на заглушители за оръжия;
И т.н.......

При липса на изрична забрана означава, че носенето с патрон в цевта е абсолютно разрешено за цивилни с легално оръжие, следователно проверяващи биха се натъкнали на подобен случай. Оттук и моето питане за това как да постъпи цивилен при проверка при положение, че инструктора на курса му е казал, че оръжие се предава на друго лице само обезопасено! В същия момент един проверяващ полицай не мисля ще позволи на проверявания да си щрака на пътя, примерно. Да си призная аз пък не бих имал доверие на полицая( с цялото ми уважение, имате доста странни птици в редиците) да ми щрака поистолета...и пак сме в трета глуха.
Аватар
Павел
Нов
Нов
 
Мнения: 17
Регистриран на: 27 Апр 2011, 17:27

Re: Проверка на лично оръжие

Мнениеот BARETATA » 06 Май 2011, 21:54

Павел,нещо май не сте прочели всички мнения ... :idea: Отговорил съм и аз,и Лорд
Чл. 5-ЗМВР: "Служителите на МВР,при изпълнение на служебните си задължения,са физически неприкосновени и се ползват с особената закрила на закона."
Аватар
BARETATA
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 4722
Регистриран на: 22 Авг 2009, 12:42

Re: Проверка на лично оръжие

Мнениеот osata » 07 Май 2011, 08:59

Павел написа:Osata, предварително се извинявам ако съм в грешка, но мисля че цитираш стария закон. Според новите промени в чл. 60 на ЗОБВВПИ в сила от 17.09.2010 г. никъде няма изрична забрана за носенето с патрон в цевта, когато оръжието се ползва за самоохрана.

Чл. 60. (1) Забраняват се:
...



Абсолютно същата поправка съм цитирал - http://lex.bg/laws/ldoc/2134445058 . Ама в закона няма чл.60, доста по-малко са, вероятно цитираш правилника за прилагане.
Но в закона ясно си пише, че с патрон в цевта не трябва.
http://www.vbox7.com/play:cef4ad9e
В памет на загиналите служители от МВР
Аватар
osata
КОМИСАР
 
Мнения: 4596
Регистриран на: 25 Авг 2009, 18:52

Re: Проверка на лично оръжие

Мнениеот osata » 07 Май 2011, 09:22

BARETATA написа:
osata написа:Тъй като съгласно Закона за взривните вещества огнестрелните оръжия и боеприпасии и по-точно чл.15б (3) Забранява се съхраняването, носенето и пренасянето на огнестрелни оръжия за охрана, за самоотбрана (самоохрана), за спортни и за културни цели с патрон в цевта. , как ще проверите това на улицата? И може ли да стане без да се вади оръжието от кобура?
И ако трябва да сме конкретни, не знам дали в България в годината се извършват и 100 такива проверки - рутинни, а не по сигнал, при задържане и т.н.


Оса,прегледай предишният ми Пост на предната страница,аз и моя еки правим постоянно такива проверки при наличие на Огнестрелно Оръжие.


Добре де приятелю, спираш ме за проверка, няма значение от сезона, зимата с яке, лятото с чантичка, вътре в чантичката или в кобур на кръста имам Глок 23, лек и малък, как ще разбереш че нося оръжие, освен ако аз не си кажа? Естествено, ако съм в нарушение ( патрон в цевта ) трябва да съм малко тъп за да си го кажа. Затова и мнението ми беше, че такива случайни проверки на граждани по улиците са рядкост. Сега, естествено, че има операции при които се спират "добре облечени бизнесмени" с няколко придружаващи "горили", но тук говорим вече за специфични действия с предварителни тактически действия. Хайде дай ми случай авто или пеши патрул в центъра на населено място да извършват проверка на документи за самоличност и на оръжие, има, но нищожно малко.
И тук идваме на темата, в която един американски полицай с български имена каза в едно предаване, че когато напише рег. номера на спрения от него автомобил в компютъра, за няколко секунди му излиза всичката налична информация за автомобила и лицето/лицата, които го управляват, участие в ПТП, нарушения, регистрации за престъпления и т.н. А ние много добре знаем при нас как е - е, няма да го пишем публично :) .
Винаги съм казвал, че компютрите са създадени да ни служат и могат да ни обобщават огромна база информация, стига обаче правилно да се подрежда и съхранява тя. Е, за съжаление в България с огромен процент компютърно грамотно население, с огромен брой програмисти сме още на ниво компютърни програми 1998г.
http://www.vbox7.com/play:cef4ad9e
В памет на загиналите служители от МВР
Аватар
osata
КОМИСАР
 
Мнения: 4596
Регистриран на: 25 Авг 2009, 18:52

Re: Проверка на лично оръжие

Мнениеот kkarakashev » 07 Май 2011, 10:35

С цел и аз да се повторя в България е има и техниката и можещите да боравят с нея, но е няма ВОЛЯТА тя да е работеща в МВР. ;) Няма файда. Ако всичко криминално го прибирате, как ще има постъпления в "държавата" ;)
http://www.vbox7.com/play:7f4f0694 - В памет на служителите на МВР, загинали при изпълнение на служебният си дълг.
http://www.vbox7.com/play:46376107dc - Химн на гр.Пловдив
Аватар
kkarakashev
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 1261
Регистриран на: 10 Юли 2010, 15:32
Местоположение: Пловдив

Re: Проверка на лично оръжие

Мнениеот dsuzunov » 07 Май 2011, 12:07

Да си призная аз пък не бих имал доверие на полицая( с цялото ми уважение, имате доста странни птици в редиците) да ми щрака поистолета...и пак сме в трета глуха.

Този живее в някакъв филм.
Вероятно военен екшън за тюлени или спецназ.
Ако знам повече за него, неминуемо бих драснал една докладна до съответния Н-к на РУП, за неправомерно използване на оръжие.
За да му бъде отнето.
Ако трябва и ще излъжа.
Димитър Узунов - БНТЛ Пловдив
Аватар
dsuzunov
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 701
Регистриран на: 01 Окт 2009, 17:18
Местоположение: Пловдив

Re: Проверка на лично оръжие

Мнениеот Павел » 07 Май 2011, 13:14

dsuzunov, ТОЗИ не живее в никакъв филм а зададе съвсем резонен въпрос, на който другите ти колеги отговориха всеки според вижданията си, за което благодаря. Както се видя, възникна дискусия дори и между вас за правилния начин на провеждане на подобна проверка. Мненията ми по-назад показват ясно, че бих изпълнил безпрекословно нареждания на служител. Това не ми пречи да размишлявам върху различни аспекти на ситуацията, нали може?

Не мисля, че съм показал каквото и да е било неуважение, за да се обръщаш към мен по подобен начин. Отделно трябва да спомена, че дългогодишния ти професионален опит, който сам изтъкна някак си не се връзва със заплахата ти да пуснеш докладна с лъжлива информация до началника на РПУ да ми бъде отнето законно притежаваното разрешително, без какъвто и да е повод а само базиран на твои лични изводи и лъжа!

Обърнах се към този форум, защото очаквах професионално отношение и го получих в голяма степен.

Всичко добро!
Аватар
Павел
Нов
Нов
 
Мнения: 17
Регистриран на: 27 Апр 2011, 17:27

Re: Проверка на лично оръжие

Мнениеот kkarakashev » 07 Май 2011, 13:28

Мисля ,че за своя и безопасността на тези около теб е добре да няма патрон в цевта. Щото сакатлъци стават всякога. Стига с тия закони и бля-бля ярината. Помислете малко и тогава сами ще разсъдите, че е по - добре да е БЕЗ патрон в цевта.
Не съм полицай, спира ме такъв и ме вижда с ОО. То е с патрон в цевта, някъде съм блял и не е на предпазител, вадя го подавам му го, а той пръста на спусъка и БУМммммм. Честито бръснене ама оловото е в моя крак примерно! То хората за тва казват не питай старило , а питай патило. Тия дет пишат закони си нямат най-малката представа за реалност, или тя е в минимални размери. Ако си имаха най-малкото ЗМВР нямаше да е на тва дередже.
http://www.vbox7.com/play:7f4f0694 - В памет на служителите на МВР, загинали при изпълнение на служебният си дълг.
http://www.vbox7.com/play:46376107dc - Химн на гр.Пловдив
Аватар
kkarakashev
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 1261
Регистриран на: 10 Юли 2010, 15:32
Местоположение: Пловдив

ПредишнаСледваща

Назад към Въпроси от граждани, съвети от служители

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 6 госта