В Парламента за нас

Модератори: ribaflic, Lord, Raptor, osata

В Парламента за нас

Мнениеот малкия » 21 Дек 2014, 18:11

И З
П Р О Т О К О Л
№ 3
________________________________________
На 10 декември 2014 година се проведе редовно заседание на Комисията по вътрешна сигурност и обществен ред.
Заседанието беше открито в 14:30 часа и ръководено от председателя на комисията, господин Атанас Атанасов при следния

Дневен ред:

1.ЗИД на Закона за Министерството на вътрешните работи, № 454-01-39, внесен от Цветан Цветанов и гр.нар.пр. на 12.11.2014 г., (първо гласуване).

2.ЗИД на Закона за Министерството на вътрешните работи, № 454-01-34, внесен от Петър Славов и гр.нар.пр. на 31.10.2014 г., (първо гласуване).
______________________________________
Господин Димитър Делчев: Здравейте колеги. Накратко ще Ви представя идеята на проекта за изменение и допълнение на Закона за МВР, тъй като и текстът, самия е кратък. Идеята в основни линии, това е всеки един от служителите на МВР при охраняване на масови мероприятия да носи идентификационен номер на своя ревер, така че да се избегнат редица неудобства, които имаше до този момент по сегашната система за идентификация на служителите на МВР.
Както знаете, при подобен род прояви има затруднения в определени случаи служителите на МВР да се идентифицират, тъй като те си носят картите по джобовете, а по някой път самите събития около тях, които се случват, особено когато има и хаос, те нямат възможност да извадят личния си документ, има шанс да го изгубят и поради ред други причини, ние предлагаме просто да имат един код, номер или редица цифри, които да стоят на техния ревер, който да позволява след това, в случай че това е допустимо, да бъдат идентифицирани на база архивите в Министерство на вътрешните работи.
Това е в най-общи линии. Това до някаква степен отговаря и на изискванията на протестиращите миналата година, на протестна мрежа и на други протестиращи, които искаха в определени случаи да бъдат идентифицирани служители на МВР, които нарушаваха закона.
Благодаря.
________________________________
Господин Светослав Белемезов: Благодаря Ви, господин председател. Уважаеми колеги. Изключително подкрепям законопроекта на Димитър Делчев, с едно-единствено уточнение, може би е хубаво при всяко едно мероприятие номерата на служителите да се завъртат по някакъв начин. Тоест, не на всяко мероприятие служителя „Х“ да има „Х“ номер 12, а по-скоро да бъдат на някакъв ротационен принцип.
____________________________________
Господин Красимир Каракачанов: По предложението на господин Делчев, не мога да разбера философията на това предложение. Може би под влияние на протести и на желание на протестиращи, но нека да погледнем обаче и другата страна на въпроса. Полицаят не е на улицата, за да бъде разпознаван и след това да му бъде търсена някаква отговорност, в изключение на случаите когато си превишава правомощията. Но, освен с протести, полицаите се занимават и с друга дейност когато боравят се дин друг контингент, който много лесно може да стигне до този номер, който Вие предлагате и след това да стигне до името и личността на този полицай. Каква е логиката, не мога да разбера.
Не мисля, че е нормално да смятаме, че полицаят е боксовата круша на всеки един, който реши да протестира справедливо или несправедливо. Защото имаше и справедливи протести, имаше и други протести. Имаше и случаи, в които депутати късаха пагоните на полицаите и налитаха срещу тях. Достатъчно 25 години върху самочувствието на полицая и неговото достойнство се изсипва огромна маса помия, кога основателно, в повечето случаи неоснователно. Това просто не мога да го разбера какъв е смисълът на това. Всеки един от тях има свои документи. Практика в много страни е подобен номер да има, но той е или на значката или на някакъв друг документ, но защо трябва да бъде публичен? Само, защото предполагаме, че полицаят ще си превиши правомощията. Аз така го разбирам. Ако ние вървим с презумпцията, че трябва полицаят трябва допълнително да бъде ограничаван, аз мисля точно обратното. Ако на българския полицай не му върнем самочувствието да знае, че в рамките на закона такъв какъвто го направи Народното събрание той има ясни права и не може да бъде атакуван от всеки, който пожелае това нещо, ние нищо не сме направили. Пак после ще си говорим за битова престъпност, за друга престъпност. Когато ние не сме защитили полицая. В това нещо, както го усещам, виждам желанието дайте сега, нищо, че си маска, са качулка или с нещо друго, да знаем кой си. Ами тя тази маска, качулка и тези защитни униформи са точно за това, да не те разпознае всеки срещнат на улицата, за да не може утре по някакъв начин да те притиска теб или семейството ти.
Просто искам да ми разясните малко повече по философията на това предложение, за да знам как да гласуване. Иначе, така на първо слушане, както се казва, не го разбирам много.
______________________________
Господин Димитър Делчев: Може би беше важно да направим това уточнение, аз го направих, но може и да се е изгубило в словото. Все пак, става въпрос за идентификация на полицай по този начин в случаите когато те охраняват масови мероприятия. Става въпрос само за митингите и масовите мероприятия. Затова, тъй като и ние имахме опасения, че ако те носят постоянно този номер на значката си, може да бъде установена тяхната самоличност от недобросъвестни лица, в случая става въпрос само за масови мероприятия. А когато има масово мероприятие, знаете, все пак знаете, че там се случват по-различни обществени отношения между протестиращи и полицаи. Полицаят там трябва да е много по-внимателен и да спазва много повече своите права и своите задължения по отношение на по-голям кръг от хора. И затова смятаме, че е добре това по един начин ще дисциплинира полицаите. От друга страна, все пак, ще даде някакво спокойствие на протестиращите, че срещу тях няма някакви хора, на които абсолютно всичко им е разрешено и се чувстват абсолютно всесилни да правят каквото си искат с тях.
________________________________
Господин Иван Иванов: Благодаря за предоставената възможност, господин председател. Уважаеми господин председател. Уважаеми колеги. Уважаеми господин Ципов. Господин Писанчев и представители на министерството и на държавната агенция.
Вземам думата по отношение на този законопроект, който така на пръв поглед изглежда малък като текст, но като цяло променя цялата философия на закона, който сега действа. За мен е притеснителен фактът, че в момента подлучваме едно становище на Министерството на вътрешните работи, което е особено постно. Аз имах възможността да проведа няколко предварителни разговора с господин Ципов, и с господин Вучков, които те ме увериха, че ще имаме достатъчно обстойна дискусия на това нещо, което се предлага и в никакъв случай не търся някаква вина. Предполагам, че такива са обстоятелствата, в които работите в момента, но мисля, че това нещо е дадено в последния момент и в този постен вид едва ли може да ни убеди в належащите промени, които Вие искате да се подкрепят.
Друго ме притеснява, че дискусията, която аз очаквах да се поведе, трябваше да бъде в по-голям формат. Защото, приемайки Закона за МВР, миналата година, в тази зала присъстваха представители на синдикатите на МВР, именно тези, които са най-засегнати и най-пряко потърпевши от промените в Закона за МВР. В момента нямаме тяхното становище, нямаме тяхното виждане, не знаем какво те мислят по въпроса, защото миналата година ги чухме и в голяма степен, да не кажа на 100 % това, което се предлага. Сега коментираме неща и искате да бъдат подкрепени, без да чуем тяхното мнение. Не съм убеден, че цялото това нещо трябва да се провежда в такъв един изключително експресен порядък, с постни мнения, без становището на Държавната агенция за национална сигурност. Аз се радвам, че председателят е тук, ще чуем неговото мнение, но все пак трябваше предварително ние да се запознаем с тези становища, за да можем да вземем отношение по тях.
Притеснява ме и фактът, че в преходни и заключителни разпоредби вместо както аз считам, че е редно, със законопроект за изменение и допълнение на Закона за Държавната агенция „Национална сигурност“ да се направят такива сложни промени, а тук на крак, предлагате цялото това нещо да мине наведнъж, което също ме притеснява, че ще бъде без необходимия дебат и без необходимото експертно мнение по различни въпроси.
Надявам се, че в оставащите дни ще оборите това мое мнение и няма, евентуално другата или преди Нова година да го внесете на първо четене в зала. Това са сложни, изключително сложни промени, касаещи цялостната структура на министерството, както и на Държавната агенция за национална сигурност, по отношение както на ръководния състав, така и на кадровия състав, на последния служител в агенция и в министерството, касае това нещо. Така ли е? Мисля, че не бъркам.
Затова, аз настоявам, господин председател, да поискате и от министерството, и от Държавната агенция „Национална сигурност“, най-вече от Министерството на вътрешните работи да бъдат изискани становища, дори да поканите тук в зала представители на синдикатите, за да чуем техните мнения по тази тема, за да можем да направим наистина една обстойна дискусия, защото в този вариант, аз няма как да подкрепя предложените промени.
Благодаря.
___________________________________
Господин Атанас Мерджанов: Благодаря Ви, господин председател. Уважаеми колеги народни представители.
...............
Вие не разполагате със становища на синдикатите на МВР, които подкрепят или не подкрепят предложените промени в закона.
…………………………………..
Само две думи за така нареченото конкурсно начало, защото и Вие, господин Атанасов се упражнявахте, че било премахнато. Не е премахнато конкурсното начало. Конкурсното начало е запазено при постъпване в МВР. Друг е въпросът, че конкурсното начало беше действително премахнато и то за едно облекчение при растеж в кариерата. И смятам, че това е една полезна стъпка, защото 99% от временно назначените на длъжността, практически печелеха конкурсите. Това са фактите. Иначе се губеха по 4 – 5 месеца, за да израснеш в кариерата. И това практически задържаше много от кадрите.
Питайте синдикатите, питайте, само че Вие тогава не ги питахте, а просто управлявахте и нареждахте. Това са нашите аргументи. БСП лява България няма да подкрепи и двата законопроекта.
Само да кажа две думи и за другия законопроект, защото според мен беше по-ценно и по-редно да се разглеждат по отделно. Аз разбирам колегите от Реформаторския блок, защото това е една своеобразна реакция към протестиращите, стачкуващите и прочие. Само, че за чест на МВР трябва да се признае, че те действително издържаха тогава един много сериозен граждански изпит. Защото не се повлияха на различни партийни внушения. Ние действително издевателствахме над тях. Като казвам „ние“, имам предвид и тези, които бяхме в парламента, без значение дали присъстват или не и тези, които бяха отвън и протестираха. Защото ние, действително всички вкупом, издевателствахме над служителите на МВР. Признаваме го това нещо. Но те издържаха гражданския си изпит и не превишиха правата си. И Вие много добре знаете, Вие посочихте с насмешка министерстването на господин Бакалов, но трябва да Ви кажа, че за негова чест, той направи проверка и ако имаше такива случаи на нарушения, той щеше да ги изведе на преден план.
А имаше такива съмнения от различни граждански организации, че неправомерни са задържани протестиращи граждани и прочие.
______________________________

Господин Красимир Янков: Господин Цветанов, Вие във Вашето изказване отново не поставяте основния въпрос. Няма публично обсъждане в системата на МВР на това, което предлагате. Нито имаме становището на синдикатите от системата, нито имаме становището на отделните дирекции, на областните дирекции, включително. Финансов министър не се е произнесъл, но репликата ми е в тази посока, че изобщо не го засягате този въпрос. А процедурното ми предложение, господин председател е, да отложим дискусията до предоставянето на всички народни представители на отношението, които имат към така предложените промени, както служителите от системата на МВР като отделни дирекции, така и на синдикатите на МВР. И моля да го подложите на гласуване като процедурно предложение.
_________________________________
Председател Атанас Атанасов: Момент, спокойно.
....................
Отделно от това, може би трябваше да го направя в началото като съобщение, аз миналия път Ви го съобщих, на 16 декември, другия вторник се организира кръгла маса, на която са поканени всички неправителствени организации, които имат отношение към сектора за сигурност, синдикатите на МВР и други заинтересовани лица. Съвсем уместно е между първо и второ четене да чуем становищата и евентуално, ако има предложения, които биха могли да подобрят законопроекта, те да бъдат отразени между първо и второ четене, защото тогава се правят предложенията върху законопроекта.
Така че, колеги, подлагам на гласуване, направеното процедурно предложение. Който е „за“ отлагане на разглеждането на законопроектите, моля да гласува. Моля да броите. 6 – „за“. „Против“? 12 – „против“. „Въздържали се“, има ли? Отхвърля се предложението. Кой иска думата?
_____________________________
Господин Светослав Белемезов: Благодаря Ви, господин председател. По принцип споделям мнението и твърдението на колегите, че синдикалните организации, независимо колко на брой са, трябва да присъстват в такъв тип дискусия. Поради една или друга причина, поради едно или друго обстоятелство, Синдикалната федерация се свърза с политическа партия АБВ и в рамките на последния месец ние водим една много активна комуникация с тях. Изключително добре знаем какви са техните намерения, тяхното мнение по отношение на така предложения закон към момента, законопроекта.
Включително и днес бях на една тяхна конференция. С цялото ми уважение към Синдикалната федерация на служителите на МВР в България, с председателя й господин Попов имахме възможност и по време на конференцията и след това да обсъдим принципните им позиции, които принципни позиции, господин Атанасов, господин председател, аз отново апелирам, смятам, че има резон в предложението на колегите, да бъдат поканени, за да може и те от първо лице, единствено число да ги обявят, а не аз да ги пресъздавам.
Общо-взето, тяхната визия за проблемите са насочени в няколко насоки. Първо, да бъде върнато доверието в системата на МВР като цяло. На второ място, служителите в МВР или поне в тяхното мнозинство се притесняват винаги от промени в МВР, които промени всеки път биват налагани от новите министри, от новите правителства. Затова те са на мнение и на тази среща, на която те ще присъстват, те ще поискат това от нас като политически партии. Те са на мнение, че трябва да бъде направена една широка дискусия, една кръгла маса, в която дискусия и на която кръгла маса да бъдат обсъдени проблемите и да бъдат заложени в рамките на една национална стратегия, която национална стратегия да бъде следвана независимо коя политическа партия управлява.
Другите две неща, които основно тях ги интересуват, ако бъде въведено основно принципа за конкурсното начало, то те не биха имали нищо против ако въпросният принцип спазва определени правила и всеки път се изпълнява по критериите на тези правила.
На второ място, те се притесняват относно възрастта за пенсиониране. Това са хора, които защитавайки своята позиция успяха да ни убедят, че всъщност те могат да бъдат трудоспособни в един по-дълъг период от време, а не в този, които е предвиден. Но пак казвам, това са послания, които Вие ще имате възможност да чуете следващата седмица от тях. Не е вярно, че политическите партии не са провеждали разговори с тях. Потвърждавам още веднъж, че през последния един месец аз лично съм в много активна комуникация с тях.
Благодаря Ви.
________________________
Председател Атанас Атанасов: Благодаря Ви, господин Белемезов. На тази конференция днеска бяхме трима народни представители. С господин Белемезов и заместник-председателя на Народното събрание – господин Иван Иванов. Другата седмица на 16-ти те ще присъстват на кръглата маса, ще чуем и тяхната позиция.


Пълният текст тук:

http://www.parliament.bg/.../members/2335/steno/ID/3445
_________________________________
Валентин Попов ГПУ - Благоевград
малкия
Синдикат
Синдикат
 
Мнения: 868
Регистриран на: 29 Авг 2009, 12:47

Назад към Другите за нас

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта