Медийни интерпретации или откровени манипулации

Модератори: ribaflic, Lord, Raptor, osata

Re: Нелицеприятните факти 1:1

Мнениеот clearly » 13 Май 2012, 17:16

MaverickBg написа:
clearly написа:Тоя ваш колега http://www.standartnews.com/krimi/specp ... 48451.html не е бил по служба,а е отишъл да пирува .Следователно е длъжен да спазва правилата на заведението.И ако беше оставил да го проверят както всички други посетители ,нямаше да се стигне до инцидента.

Няма да се съглася с теб. Един въпрос - ти била ли си там, видяла ли си какво е станало точно?Една истина понякога има повече от една страна. Като знам манталитета на охраните по дискотеките, нищо чудно първо те да са предизвикали скандала. А и защо да не ходи по заведения, след като не е на работа или дежурен?

MaverickBg"нямам нищо напротив да ходите извън работно време по заведения.Но не смятам ,че трябва със служебно оръжие да ги посещават.И е редно да се спазва изискването да не влиза с оръжие когато не е по служба ..А че имате колеги които афишират и се правят на бабаити си и казват ,,знаеш ли кой съм аз''си е факт.И един такъв образ ,министърът ви го уволни дисциплинарно.И вместо да му извадят очите му изписаха веждите.пп сега се замислих защо в БГ няма изискване като се постъпва някъде на работа да се иска препоръка от преден работодател???
Аватар
clearly
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 715
Регистриран на: 01 Яну 2012, 19:08

Re: Нелицеприятните факти 1:1

Мнениеот kkarakashev » 13 Май 2012, 19:04

MaverickBg написа:
clearly написа:Тоя ваш колега http://www.standartnews.com/krimi/specp ... 48451.html не е бил по служба,а е отишъл да пирува .Следователно е длъжен да спазва правилата на заведението.И ако беше оставил да го проверят както всички други посетители ,нямаше да се стигне до инцидента.

Няма да се съглася с теб. Един въпрос - ти била ли си там, видяла ли си какво е станало точно?Една истина понякога има повече от една страна. Като знам манталитета на охраните по дискотеките, нищо чудно първо те да са предизвикали скандала. А и защо да не ходи по заведения, след като не е на работа или дежурен?

Един път - защо е допуснат в заведение със оръжие, друг път - защо са искали да го обискират за оръжие и не са го допуснали. Според зависи от какво е станало в заведението. Ако беше станало бой и той гръмне - е първият случай. Във вторият е защо пък са искали да го претърсят.
Ето ти и мое мнение - искали са да го претърсят за оръжие и после да бъде допуснат/недопуснат в заведението. Размахва си значката/картата, че е полицай за да го допуснат в заведението със оръжие (няма значение дали е лично или служебно) е те това не е ли злоупотреба със служебно положение?
Лично за мен ако гледам закона - в заведение с пистолет/пушка само ако си полицай и си ПО СЛУЖБА - другите случай са по "тъча"
http://www.vbox7.com/play:7f4f0694 - В памет на служителите на МВР, загинали при изпълнение на служебният си дълг.
http://www.vbox7.com/play:46376107dc - Химн на гр.Пловдив
Аватар
kkarakashev
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 1261
Регистриран на: 10 Юли 2010, 15:32
Местоположение: Пловдив

Re: Нелицеприятните факти 1:1

Мнениеот clearly » 17 Май 2012, 18:56

В последните дни наблюдаваме нов епизод от Сериала ,,Да замажем очите на Брюксел'' Та в тоя ред на мисли всяка информация излязла от МВР после от прокуратурата се налага да я опровергават ,че видите ли не е точно така http://www.legalworld.bg/show.php?storyid=26712
Аватар
clearly
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 715
Регистриран на: 01 Яну 2012, 19:08

Re: Нелицеприятните факти 1:1

Мнениеот clearly » 20 Май 2012, 19:09

Удобен хаос и в полицията
автор(и): Цветелина Йорданова

Вътрешен човек в продължение на 5 години е надписвал заплати в Столичната дирекция на вътрешните работи.

Чиновник в полицията успя да задмине финансовия министър Симеон Дянков по екстравагантни експерименти с администрацията. Вместо чиновниците да чакат някой да ги оцени и да им разпише бонуси, те сами започнаха да си вдигат заплатите. Е, вярно, незаконно, но пък работи.

Ако гафът е умишлен, то интересно кого ще опази полицията, като не може да защити самата себе си и допуска елементарни пробиви. По-вероятно е обаче да става дума за поредния бюрократичен хаос - хвърчащи бумаги, лоша отчетност, грешни сметки, слаба информационна система, некомпетентни служители...

Просто родният чиновник не е свикнал да бъде прецизен, защото хаосът е удобен на всички. Иначе защо същата дирекция на полицията е допуснала 7 години да събира таксите за новите лични документи на хората чрез банка, която не е избрана с никакъв конкурс, и още по-лошо - с която няма никакъв договор?! Излиза, че полицията, която трябва първа да съблюдава закона, го тъпче доста грубо. С две думи - българска работа.


....................
Вътрешен човек в СДВР в продължение на 5 години е превеждал извънредни пари по сметките на част от служителите и по този начин е отклонил 407 364 лв. от бюджета на ведомството. Това става ясно от одит на Сметната палата за финансовото управление на Столичната дирекцията на МВР за периода януари 2010 г. - септември 2011 г. http://www.trud.bg/Article.asp?ArticleId=1382508
Аватар
clearly
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 715
Регистриран на: 01 Яну 2012, 19:08

Re: Нелицеприятните факти 1:1

Мнениеот clearly » 20 Май 2012, 19:17

ПП Към горният пост модератора ако може да добави .Който иска да прочете Одитен доклад за извършен одит за съответствие при финансовото управление на Столичната дирекция на вътрешните работи за периода от 01.01.2010 г. до 30.09.2011 г. може да го изтегли от тук http://www.bulnao.government.bg/index.php?p=18 /1 най-горе/
Аватар
clearly
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 715
Регистриран на: 01 Яну 2012, 19:08

Re: Нелицеприятните факти 1:1

Мнениеот Lord » 21 Май 2012, 20:16

clearly, съвсем друга е идеята ми при създаването на темата!

Създавам нова тема "Медийни интерпретации или откровени манипулации" и местя последните мнения там.

И последно - престани да пишеш и постваш неща с политически уклон в чисто професионални теми, моля!
________________________________________________________________
Нищо не е добро или зло. Мисълта го прави такова.” - Хамлет , по точно Шекспир;-)
Аватар
Lord
КОМИСАР
 
Мнения: 5861
Регистриран на: 19 Авг 2009, 01:21

Re: Нелицеприятните факти 1:1

Мнениеот Strange » 22 Май 2012, 13:57

Като една отпускарка с много свободно време, ще започна дългото си писание с признанието, че не гледам телевизия и не чета вестници. Както подбирам с какво да се храня, така и много внимавам какво слагам в главата си. Преди доста години започнах да „улавям” медиите в изопачаване на факти и грешно тълкуване на такива в области, в които аз съм компетентна или информирана. Винаги се питах: добре де, ами има толкова много сфери, за които нищо не знам. Днес ги хванах, а утре? Та те могат спокойно да ме дезинформират и манипулират...
След време се запознах с идеите на меметиката. /Любимият ми Дъглас Адамс в едно свое интервю изказа възхищение от Ричард Докинс и неговия поглед към „себичния ген”, издирих го и така стигнах и до горната теория/. Започнах по-често да забелязвам как непрекъснато и умишлено натискат определени бутони на хората, за да провокират емоционална реакция, а оттам и интерес.

Чета горната „новина” и ето какво виждам:

„Чиновник в полицията успя да задмине финансовия министър Симеон Дянков по екстравагантни експерименти с администрацията.”

Още в началото се въздейства на несъзнаваните модели у немислещите читатели. Народо-психологията на българина отдавна е вменила негативно значение на думата „чиновник” и тук умишлено е използвана вместо „служител”. Уж небрежното споменаване на Дянков, за чийто рейтинг сред масите сме наясно, добавя още от подправката „възмутете се бе, хора” в буламача на „журналистката”.
Няма да коментирам безсмисления израз „екстравагантни експерименти с администрацията”...

.... интересно кого ще опази полицията, като не може да защити самата себе си и допуска елементарни пробиви

Послание: Братя българи, в МВР /а и във всички институции/ цари непрофесионализъм. Разчитайте на нас - медиите да Ви информираме обективно.

... По-вероятно е обаче да става дума за поредния бюрократичен хаос - хвърчащи бумаги, лоша отчетност, грешни сметки, слаба информационна система, некомпетентни служители...

Купчина думи... прочетете ги една по една и се замислете каквото точно значи и каква безсмислица всъщност е струпването им. Откос с картечница - амуниции има, все някоя ще улучи целта. „Слаба информационна система” – термин?? и защо ако говорим за технически показатели , в същото изречение е и идиома „хвърчащи бумаги”?

Просто родният чиновник не е свикнал да бъде прецизен, защото хаосът е удобен на всички.

Мдаа, нямаше как да не се стигне и до ОБОБЩЕНИЕТО. Чисто теоретично индукцията е важен познавателен метод и макар, че понякога води до грешки, без него не можем да класифицираме входящата информация. Използвана самостойно обаче, не заедно с дедукцията, тя води до изкривяване.
Давам пример за индукция: „Виждала съм десетки бели лебеди и нито един в различен цвят. Следователно всички лебеди са бели.” /грешно – има и черни/
Умелите манипулатори в медийното пространство не пропускат да я използват за свои цели. Авторитетно ви дават няколко примера за нещо си и генерализират. В случая верижката е следната: един служител извършва престъпление – сами се сетете, че е имало и други – следователно ВСИЧКИ БЪЛГАРСКИ /забележете пак думата/ ЧИНОВНИЦИ са клатикраковци, които нищо не правят както трябва.
Често прилагащите този модел добавят, че не искат да омаловажат работата на десетките достойни трудещи се в дадената институция. Колко са справедливи и обективни, нали? Е да, ама преди това са казали точно обратното с обобщението си.

С две думи - българска работа.

Е нямаше как във финалния акорд да не се натисне този нихилистичен бутон на вечното недоволство. Започнахте ли отново да изпитвате негодувание към съдбата, че сте се родили тук? В тая скапана държава, където нищо не е наред, никой не ни ДАВА каквото ни се полага и никой освен нас самите – справедливите критици – не прави нищо както трябва...
Снощи ми бяха на гости едни приятели – германци. Както винаги на маса, разговорът се завъртя и около политическата, социалната и икономическата ситуация в двете държави. Няма да се разпростирам в подробности, но и сега, както в много други случаи при контактите ми с хора от различни места по света, си дадох сметка, че набедените „недъзи на българската система” са всъщност глобални недостатъци на обществената система, базирана на монетаризма. Но това ще е повод за съвсем друг пост някой ден. Само ще добавя – радвам се, че живея в България. :)

А сега прочетете това : „Служител на МВР е извършил финансово престъпление. Тече разследване дали е умишлено или резултат от грешка. Одит е констатирал и допуснато нарушение на Закона за обществените поръчки.” И после се върнете на статията на Цветелина Йорданова.

И накрая се обръщам към клиърли: От доста време забелязвам, че не прилагаш критично мислене към информацията, която доста хаотично поглъщаш. Това разбира се са твое право, избор и способности и не ги оспорвам. Само споделям, че често постовете ти ме карат да правя аналогия с поведението на деца с дефицити на внимание и любов, които умишлено предизвикват конфликти и негативни реакции у хората около тях с несъзнаваното послание: Забележете ме! Ядосайте ми се, но ме забележете!
Понякога всичко, от което човек се нуждае, е нова гледна точка.
Strange
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 557
Регистриран на: 02 Авг 2011, 17:41
Местоположение: Варна

Re: Нелицеприятните факти 1:1

Мнениеот clearly » 22 Май 2012, 17:32

Kъм Strange нахвърлила си общи приказки с които не ми оборваш изнесеното от Одита .Визирам малка част от тях

Послание: Братя българи, в МВР /а и във всички институции/ цари непрофесионализъм. Разчитайте на нас - медиите да Ви информираме обективно.

... По-вероятно е обаче да става дума за поредния бюрократичен хаос - хвърчащи бумаги, лоша отчетност, грешни сметки, слаба информационна система, некомпетентни служители...

Купчина думи... прочетете ги една по една и се замислете каквото точно значи и каква безсмислица всъщност е струпването им. Откос с картечница - амуниции има, все някоя ще улучи целта. „Слаба информационна система” – термин?? и защо ако говорим за технически показатели , в същото изречение е и идиома „хвърчащи бумаги”?

Просто родният чиновник не е свикнал да бъде прецизен, защото хаосът е удобен на всички.
.........................
А сега прочетете това : „Служител на МВР е извършил финансово престъпление. Тече разследване дали е умишлено или резултат от грешка. Одит е констатирал и допуснато нарушение на Закона за обществените поръчки.” И после се върнете на статията на Цветелина Йорданова.


Тъй като нямам време да чета целият ОДИТ на СП и Констатациите ,но ако трябва и това ще сторя, ще ти постна само от началото факти 1:1 които доказват ,че когато няма контрол и не се спазват правилата има възможност и за отклоняване на парички .Това важи не само за вас ,а за целият публичния сектор В СДВР за одитирания период не са утвърдени и прилагани вътрешни актове за изграждане и функциониране на системи за финансово управление и контрол, в нарушение на Закона за финансовото управление и контрол в публичния сектор (ЗФУКПС). Не е извършена оценка на рисковете и не са анализирани контролните дейности, оказващи влияние за осъществяване на цялостната дейност на СДВР и за намаляване на рисковете. Не е утвърдена „Стратегия за управление на риска” в нарушение на ЗФУКПС.
.............
През одитирания период не са уредени наемните правоотношения между СДВР и „Сибанк” АД, относно предоставените на банката имоти - публична държавна собственост за извършване на банково обслужване на клиенти.
................
6. Резултати от извършени проверки от звено „Материални проверки” - МВР
От дирекция „Вътрешен одит” - МВР, е извършена тематична проверка на СДВР и е изготвен доклад относно начисляването и изплащането на суми на служителите от отдел „Сигнално - охранителна дейност”. Установено е, че за периода 01.09.2005 г. до 30.09.2010 г.неправомерно са начислени и без правно основание са отклонени средства в размер на 407  364,08 лв. от трудовик в сектор „ФО” при СДВР, отговарящ за въвеждането на информация в АИС „ТРЗ”. От служителя е въвеждана недостоверна информация в системата на сумите, които е следвало да се изплатят на служителите от СОД-СДВР. Липсата на информация относно начислените и удържани суми, които формират размера на месечното възнаграждение на служителите и недостатъците на програмния продукт АИС-ТРЗ, са довели до неправомерни начисления на трудови възнаграждения в размер по-голям от нормативно определения.
С писмо на министъра на вътрешните работи,материалът от извършената проверка е изпратен до Софийска Районна прокуратура.
Във връзка с констатираните нарушения от извършената проверка от звеното за „Материални проверки” - МВР, директорът на СДВР е издал заповеди за предприемане на действия за подобряване и контрол по заплащането на работните заплати и извънредния труд на служителите.
И като за финал сърби ме езика и не мога да не те попитам, стрували ти се за нормално , м/у СДВР и „Сибанк” АД, наемните правоотношения да не са уредени с договори???И между другото сгафилият служител го е отнесъл, тоест уволнен е.
Аватар
clearly
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 715
Регистриран на: 01 Яну 2012, 19:08

Re: Нелицеприятните факти 1:1

Мнениеот Strange » 22 Май 2012, 18:36

clearly написа:Kъм Strange нахвърлила си общи приказки с които не ми оборваш изнесеното от Одита .Визирам малка част от тях.


Клиърли, или не искаш или не можеш да разбереш смисъла на моя пост. Това, което коментирах не беше има или няма престъпление, а начина, по който тази информация се поднася на читателите. Как им се въздейства с определени инструменти за да се постигне определен ефект. Някои му казват „промиване на мозъци”.

Изследователите на интернет-потребителите в последните години забелязват едина нова порода такива – т.нар. ретранслатори. Почти няма да ги видите да изказват свое мнение. Нее, те обективно и с добри намерения само препредават това, което са прочели някъде. И изобщо не са виновни за написаното – та нали само копират. Не те носят отговорността. Познато ли ти е? Много удобничко, нали?

Само дето когато споделяш с други хора нещо прочетено, ти разпространяваш вируса му. Всички ние сме отговорни за това, което разпространяваме. Щом копи-пействаш без коментар – значи ти мислиш същото по същия начин. И независимо, че не си автор на горната статия, ти се отъждествяваш с нея.
Понякога всичко, от което човек се нуждае, е нова гледна точка.
Strange
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 557
Регистриран на: 02 Авг 2011, 17:41
Местоположение: Варна

Re: Нелицеприятните факти 1:1

Мнениеот sergei » 25 Май 2012, 17:06

Стрейндж с много топли чувства към вас след прочитане на написаното се осмелявам да изразя собственото си мнение. Имате знания за някои сфери на човешкото познание, но от тези мнения лъха много голяма мания за величие , че сте над всички които пишат. Стрейндж спри се , ослушай се , огледай се , вникни между редовете и мненията на потребителите във форума. Не сте всичко и над всички в стремежа си да бъдате за белязана , да впечатлите мъжете , изпадате в трагикомично положение.Показно ти се възхищават , а зад кулисите подиграват. Клиърли пише с обикновени думи , не цели противопоставяне и не търси конфронтация. Забавна е , пише за развлечение , ползва шеговития тон , но не засяга никого , а вие я апострофирате.
Форумът не е за флирт. За мнението ми уважаема , Стейндж , не ми се сърдете. Не ми допада пренебрежителното ви отношение към жените , а издигате в култ мъжете .
Приятен ден !! :)
sergei
Нов
Нов
 
Мнения: 2
Регистриран на: 25 Май 2012, 16:54

ПредишнаСледваща

Назад към Другите за нас

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта