Нелицеприятните факти 1:1

Модератори: ribaflic, Lord, Raptor, osata

Re: Нелицеприятните факти 1:1

Мнениеот kkarakashev » 01 Фев 2013, 19:53

Глупости - обикновен фотошоп. Вгледай се и ще го видиш :)
http://www.vbox7.com/play:7f4f0694 - В памет на служителите на МВР, загинали при изпълнение на служебният си дълг.
http://www.vbox7.com/play:46376107dc - Химн на гр.Пловдив
Аватар
kkarakashev
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 1261
Регистриран на: 10 Юли 2010, 15:32
Местоположение: Пловдив

Re: Нелицеприятните факти 1:1

Мнениеот barut » 01 Фев 2013, 21:52

kkarakashev написа:Глупости - обикновен фотошоп. Вгледай се и ще го видиш :)


Може и да е глупост ,но може и да не е .Инфото съм го взела от тук >
http://novanews.bg/news/view/2013/02/01 ... mpaign=hot

Та се сетих да питам нещо друго и то е ,някъде води ли се статистика колко от актовете и нп които се обжалват , падат поради неграмотно написани
"Онези, които са готови да се откажат от основна свобода, за да си купят малко преходна сигурност, не заслужават нито свобода, нито сигурност."
Бенджамин Франклин.
Аватар
barut
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 449
Регистриран на: 18 Авг 2012, 20:33

Re: Нелицеприятните факти 1:1

Мнениеот малкия » 02 Фев 2013, 10:53

Добре, де, нека не е Фотошоп. Имало неграмотни (или недостатъчно грамотни) полицаи? Че на това какво му е новото? За тази заплата - такива кадри. Да оставим настрана благопожеланията, които можем да адресираме към образователното министерство...

Наскоро обаче някъде във Фейсбук един от майка роден разправяше, че за почасовата надница, която се очертава да получават пожаникарите доброволци, нямало да се намери кой да се наведе да си завърже обувките. Само че тази надница, умножена по 8 часа и по 22 дни, се доближава съвсем плътно до основната заплата на държавен служител в МВР - пожарникар, категория Е, ІІІ степен. И за парите, за които нямало да се намери кой да се наведе да си завърже обувките, от въпросния държавен служител се очаква да влиза в огъня. А от колегата му от КАТ - да е и грамотен и образован. Аз, разбира се, съм готов да се трогна и да се просълзя от умиление, ако някой се наеме да твърди, че редовите полицаи са част отт елита на нацията и като такива трябва да са високо образовани, културни и грамотни. Да, ама не. Не и за заплата, за която нямало да се намери кой... да не го пиша треети път. А, от друга страна, ако ще си говорим за култура на изказа, що не се вслушате в това какви и как ги реди биг босът на полицаите - уважаваният и обичан от всички ни г-н министър...
_________________________________
Валентин Попов ГПУ - Благоевград
малкия
Синдикат
Синдикат
 
Мнения: 868
Регистриран на: 29 Авг 2009, 12:47

Re: Нелицеприятните факти 1:1

Мнениеот Хела » 04 Фев 2013, 15:13

малкия написа: ...За тази заплата - такива кадри. ...

:o
Г-н Попов, не сте длъжен да знаете, но аз принципно съм на ваша страна /ваша - на полицаите, не лично на Вашата ;) /. Но тук не мога да схвана какво общо има заплатата с грамотността. / Впрочем, често се е споменавало това, но обикновено от неуспели кандидати за полицията :D ./ Да пишеш правилно се усвоява докъм 8-ми клас.
Винаги съм смятала, че грамотността е вид себеуважение и няма нищо общо с професията, на която човек е решил да се посвети.
Искам да поясня, че коментирам само изказването Ви относно заплатата. Далеч не смятам, че всички сте от елита, нито че трябва да бъдете високо образовани и ерудирани. Но се сещам за ония от БАН... Какво да кажат те, тогава.... с гайдите...
Аватар
Хела
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 376
Регистриран на: 01 Дек 2009, 17:33
Местоположение: между редовете

Re: Нелицеприятните факти 1:1

Мнениеот малкия » 04 Фев 2013, 23:18

На ония от БАН - искрените ми съчувствия. Както и на българската нация за това, че ония от БАН са на тоя хал.

Да пишеш правилно в последните години се усвоява и малко по-късно. А какво общо има със заплатата ли? Живот и здраве, ще видите когато българската икономика (дай, Баоже, да е по-скоро) дръпне малко, безработицата понамалее и стандартът на живот се повиши. Дори и сега усещането - и едва ли е само субективно усещане - е, че прибираме в МВР "кадри" с все по-ниска грамотност. Ако смятате, че има друга причина освен заплатата, отнесена към характера на работата, ще ми е интересно да я споделите...
_________________________________
Валентин Попов ГПУ - Благоевград
малкия
Синдикат
Синдикат
 
Мнения: 868
Регистриран на: 29 Авг 2009, 12:47

Re: Нелицеприятните факти 1:1

Мнениеот Хела » 05 Фев 2013, 12:47

малкия написа: ...Дори и сега усещането - и едва ли е само субективно усещане - е, че прибираме в МВР "кадри" с все по-ниска грамотност....

Доста хора май имаме такова усещане.
Аз не съм от системата и за разлика от много други граждани, не разбирам от футбол, политика и полиция. Тоест, няма как да направя едно важно уточнение: тези „кадри” умишлено ли се прибират или просто от 300 кандидати за 30 места, повечето са неграмотни :shock: ? Критериите ли са занижени? Нарочно ли? Или просто омагьосан кръг?
Не ми отива и да се изкажа относно характера на работата ви. Мога само като папагал да повторя /не че не го вярвам/, че заплащането е ниско спрямо рисковете и натоварването. С вчерашния си пост се опитах единствено да кажа, че да имаш смелост да влизаш в огъня, да можеш да стреляш, да имаш добра физическа подготовка и т.н., не изключва това да си грамотен, въпреки че някои кандидат полицаи се опитват да прокарват тази идея. И, струва ми се, заплата се дава, заради споменатите умения, а не защото човекът може и да пише. Това е по дифолт, за Бога!
Г-н Попов, с написаното не оспорвам думите Ви, само изяснявам какво съм имала предвид. Работата е там, че с последния Ви пост, разговорът добива съвсем друг нюанс за мен и ще ми е трудно да кажа нещо, без да имам отговор на въпросите си по-горе.
Аватар
Хела
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 376
Регистриран на: 01 Дек 2009, 17:33
Местоположение: между редовете

Re: Нелицеприятните факти 1:1

Мнениеот avitohol » 05 Фев 2013, 15:57

Не може да се очаква от служителите на ПП Кат да са грамотни поне колкото журналистите / някои заглавия в жълти вестници съдържат не по малки гафове / , най малкото поради несъответствията в образовение и работно място- верно, и журналистите понякога работят на улицата, но все пак с химикал и микрофон, а не със кочан с наказателни постановления и комплекти за алкохолни проби.
Това обаче не оневинява средностатистическия полицай. Нагледал съм се на такива бетселъри в становищата по заявителските материали, които ....не са за коментар. / Добре че поне те не се четат от журналята, иначе смеха щеше да е оглушителен /.
Така че, г-да от АМВР и другите училища за кадри- въведете входен тест за правопис за да не се излагаме повече така, срамно е да не се знае поне ИМЕТО МУ, на основателя на Стара Велика България, щом не са научени улиците в съответния район на работа на служителя....
avitohol
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 409
Регистриран на: 25 Дек 2009, 00:25

Re: Нелицеприятните факти 1:1

Мнениеот barut » 09 Мар 2013, 18:08

Mда анализа си е много добър и си е актуален .Он е на Вучков Тоталитароподобно
Изображение
Симптомите на боледуването, обхванало организма “МВР”, са видими. Но дали ще се намери подготвен лекар, за да предложи адекватна терапия? Скромното ми мнение е, че управленците на системата, заемащи постовете един след друг, наред с поемане на задължителна отговорност, са и по своему невинни. Те просто наследяват проблемите, дълбоко вкоренени в миналото. Проблемите, така да се каже, надмогват възможностите им, защото надминават и най-тревожните им очаквания.

Ще изразя мнението си по непопулярна тема, защото искам за това да се говори. Дори предпочитам да не бъда прав, вместо да мълча. И вместо да мълчим. Защото мнозина са тези, които познават същността на проблема. Пристрастията не са ми чужди (по думите на Стефан Цанев) – въпреки юздите на мозъка; ще се постарая само да не препусна в погрешна посока...

Проблемът “оперативно-издирвателна дейност”
“Изразът “за нуждите на оперативно-издирвателната дейност” е много общ и не дава гаранции за спазване на чл. 32, ал. 1 от Конституцията, че личният живот на гражданите е неприкосновен”.

Това е цитат от Решение от 11-ти декември 2008 г. на петима съдии от Върховния административен съд, които по жалба на “Програма достъп до информация” отмениха част от Наредбата, задължаваща предприятията за обществени електронни съобщителни услуги да предоставят данни на МВР.

Дали петимата съдии са си давали сметка, че хвърлят тежък камък в средата на престояло блато? Макар и в по-различен контекст, понятието “оперативно-издирвателна дейност” (ОИД) е подложено на критика.

ОР-та – с какво се занимават тези хора?

Всъщност т. нар. ОИД е основният стълб, около който е изградена българската полиция. Нейната сърцевина е работата с т. нар. агентура. Ще посоча пример. Спомняте ли си за какво бе съден митичният зам.-шеф на ГДБОП Иван Рилски? За това, че като ОР (оперативен работник) в гр. Рила е съставил фалшив рапорт с измислено донесение от негова информаторка от общината. По тази логика мнозинството ОР-та трябва да потреперят. Примерът е христоматиен – в провинциално РПУ, обслужващо рехаво население, има назначени няколко ОР-та (по криминална и икономическа линия). Тези хора са длъжни да имат определен брой “агенти” (наименованието не е важно), а на определен времеви интервал трябва да проведат зададено количество срещи, след което съставят рапорти! И това е императивно задължение, част от длъжностна характеристика; дори да няма никакъв сигнал за престъпление, дори да няма симптом за зараждащи се криминални прояви – агентурата трябва да е внедрена, срещите трябва да се провеждат, рапортите трябва да текат... И началниците отгоре притискат с мантрата за брой агенти, брой срещи, брой рапорти! Защото това подхранва вездесъщата статистика, това е базов критерий за работата на полицията на всички нива, това е изходна точка за всяко кадрово развитие. И основни механизми от машината “МВР” работят и “цъкат” по стародавен обичай с нисък КПД, изсмуквайки финансов, кадрови и (най-вече) функционален потенциал!

Това е страшно самозалъгване! И това се знае от всички началници в МВР по вертикала, до върха!

Когато нещата “опрат” до наказателния процес, т. е. до дознателите (разследващи полицаи), следователите, прокурорите и съдиите, истината проблясва – ОИД е превърната в самоцел, обслужваща псевдоемпиричните си нужди, стоящи в изолация от наказателното производство по подобие на СРС-тата. По тази причина припламваха скандали по оста Следствие/Полиция, а сега по оста Дознатели/ОР-та.

Полицията и новият век
Ще докажа с доводи неадекватността на ОИД.

Първо, оперативната дейност е възприела принципи и практики, присъщи на тоталитарно общество: огромен брой държавни служители (ОР-та) и огромен брой “агенти”. В повечето случаи, разбира се, “на книга”, но не това е важното. Подобна корелация може и да е пригодна за 50-те години на 20-ти век, но днес? Преди половин столетие държавата трябваше да “знае” всичко, за да упражнява всепроникващ контрол. Но – доколкото си спомням – тези времена отминаха. Да, ако става дума за разузнавателни и контраразузнавателни служби – агентурната дейност е съдържателно важна. Но за полицията това е неприемливо през 21-ви век!

Второ, ОИД и агентурната дейност се основават на подзаконови нормативни актове (инструкции). Тук възраженията ми са две: а) формално неприемливо е основна функция на съвременната полиция да се урежда в подзаконов акт, съставен от анонимни чиновници без гаранции за компетентно обсъждане; б) съдържателно агентурната полицейска работа е съмнителна, ако я подложим на дисекция – методи на вербовка, количества ОР-та и агенти (в демократично общество), достоверност на резултати.

Трето, да се вгледаме в лексиката – “оперативни дела”, “оперативни разработки”, “комбинации”, “оперативен интерес”, “информационни дела”. Ами прикачените наименования? – “Галерия”, “Лиана”, “Гном”, “Асистенти”... Изобщо, за какво “разработване” говорим в наши дни, прочее – каква е тази каша? Дори самото наименование “ОИД” е твърде, твърде съмнително...

Дознатели, ОР-та, униформен състав
Основно средство за противодействие на престъпленията е наказателният процес. Дори в тоталитарния строй той бе стъпил върху универсални принципи (с някои изкривявания в приложен план). Но въпреки това през 2000 г. той бе основно реформиран (особено на предсъдебното разследване) чрез въвеждане на съдебен контрол върху действията, накърняващи базови човешки свободи (задържане, претърсване и т. н.). Докато ОИД и нейната сърцевина – агентурната дейност – си стоят безгрижно затънали в принципи и практики, пропускайки своя “10-ти ноември”.

Кусурите на българския наказателен процес не са един и два, но все пак теорията и практиката периодично се превключват на задание “търсене”. При ОИД подобни “напрежения” не се забелязват.

Тези разсъждения (за функциите) биха имали смисъл, ако рефлектират върху структурата на МВР (звена, кадри, финанси). Полицията в белите държави се занимава с две ключове дейности: охрана на обществения ред (превенция) и разследване по НПК (наказателна репресия). Например в Германия това са двата фундамента – Охранителна и Криминална полиция. Охранителната полиция я има в България – патрулите, КАТ, районните инспектори, гранична полиция, жандармерия... Но Криминалната полиция? В България това са ОР-тата, а в Германия – “немските” дознатели. А къде са немските ОР-та? Ами – няма ги! Това трябва да се знае – там най-много са охранителните полицаи, по-малко са криминалните (разследващи) полицаи, а с информатори и доверени лица работят ограничен кръг хора на високо ниво в йерархията – не повече от десет за цяла федерална провинция!

Разумното решение – охрана и разследване
У нас разследващите полицаи по НПК са 2000 (по щат), а заетите места са около 1800. ОР-тата са многократно повече (поне четири-пет пъти). Нима е нормално в едно МВР с численост 63 000 души само 1800 млади момчета и момичета да се борят с престъпността чрез средствата на НК и НПК, а пет пъти повече служители да работят с агентура? Дори и “пресните” промени в НПК (в сила от 27-ми декември 2008 г.) с нищо не променят тази ситуация, доведена до абсурд!

Тук вътрешни трансформации са дефинитивно нужни, за да се конструира МВР върху двата приоритета – разследване и охрана. ОР-тата трябва да останат малко на брой (няколкостотин) и на високо ниво във вертикалата (звената срещу организираната престъпност и областните дирекции), но не и в РПУ-тата. Основната част от състава на полицията трябва да разследва престъпления по НПК, а ОР-тата да са част от тази структура. А охраната на обществения ред, разбира се, следва да се запази – тя олицетворява полицията. Охранителните полицаи (по примера на Германия) също могат да разследват по-леките престъпления.

По този начин българската полиция ще се впрегне да обслужва наказателната политика на държавата по траекторията: разследване – съдебни заседания – присъди.

__________________________________

*Веселин Вучков е завършил право в Софийския университет. Работил е като стажант-съдия и следовател, в момента преподава наказателен процес в Академията на МВР и в други училища. От 2003 г. е доктор по право. Автор е на научни и популярни публикации по проблемите на наказателния процес, вътрешния ред и националната сигурност.
http://www.mediapool.bg/%D1%82%D0%BE%D1 ... 47444.html
"Онези, които са готови да се откажат от основна свобода, за да си купят малко преходна сигурност, не заслужават нито свобода, нито сигурност."
Бенджамин Франклин.
Аватар
barut
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 449
Регистриран на: 18 Авг 2012, 20:33

Re: Нелицеприятните факти 1:1

Мнениеот Lord » 10 Мар 2013, 21:06

По-голяма глупост не съм чувал

До края на април 2006 всички полицаи разследваха и осъдителните присъди бяха в повече.

От тогава направиха промени в наказателния процес и ЗМВР , които създадоха дознателите, които са скъпо платени машинописки на прокуратурата. А самата прокуратура е едни момиченца и момченца с пари и купени дипломи. Факт!

Ако ги няма ОР-няма да има нито едно разкрито престъпление.

И за да подкрепя Вучков ще кажа, че най-правилното е да се закрият разследващите полицаи и да се трансформират в ОР-та!

Да!
________________________________________________________________
Нищо не е добро или зло. Мисълта го прави такова.” - Хамлет , по точно Шекспир;-)
Аватар
Lord
КОМИСАР
 
Мнения: 5861
Регистриран на: 19 Авг 2009, 01:21

Re: Нелицеприятните факти 1:1

Мнениеот DANI_09 » 11 Мар 2013, 01:38

kkarakashev написа:Глупости - обикновен фотошоп. Вгледай се и ще го видиш :)

Единствено ти правилно си се ориентирал. Снимката на фиша е оригиналния/химикала е син, а копието е на индигирана хартия/, значи оригинала който се предава в края на смяната, и няма как този отрязък да е в нарушителя, за да го снима и прати в нета! Екземплярите на фиша са три и са в различни цветове!
Автомобила ти е роб, не ти на него!
DANI_09
Полицай
Полицай
 
Мнения: 143
Регистриран на: 13 Мар 2011, 13:34
Местоположение: ПЛАНЕТАТА ЗЕМЯ

ПредишнаСледваща

Назад към Другите за нас

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 7 госта