Може ли Исландския модел да се повтори у нас?

Модератори: ribaflic, Lord, Raptor, osata

Може ли Исландския модел да се повтори у нас?

Мнениеот avitohol » 06 Мар 2013, 13:06

Защо Исландия трябва да е в новините, но не е

Италианска радиопрограма относно течащата в момента революция в Исландия е шокиращ пример за това колко малко нашите медии ни казват за останалия свят. Може би американците помнят, че в началото на финансовата криза от 2008 Исландия банкрутира. Причините бяха споменати бегло, но след това този малко познат член на ЕС остана на заден план.

Докато една след друга европейските страни се провалят или рискуват провал, заплашвайки еврото, с въздействие върху целия свят, последното нещо, което биха искали властите, е Исландия да стане пример за това. Ето няколко причини:

Пет години неолиберален режим направи Исландия (320 хиляди души население, без армия) една от най-богатите страни в света. През 2003 всички банки в страната бяха приватизирани, и в усилията си да привлекат чуждестранни инвеститори предложиха онлайн банкиране, чиято минимална цена им позволи да предложат относително висока възвръщаемост. Сметките, наречени АйсСейв, привлякоха много английски и холандски малки инвеститори. Но с увеличаването на инвестициите се увеличи и външният дълг на банките. През 2003 дългът на Исландия беше равен на 200 пъти стойността на техния БВП, но през 2007 беше 900%. Световната финансова криза от 2008 нанесе финалния удар. Трите главни исландски банки – Ландбанки, Кауптинг и Глитнир, се срутиха и бяха национализирани, докато кроната изгуби 85% от стойността си спрямо еврото. В края на годината Исландия обяви банкрут.

Обратно на очакваното, кризата доведе до това исландците да възстановят суверенните си права чрез директна демокрация на участието, която в последствие доведе до нова конституция. Но това се случи след много усилия.

Геир Хаарде, министър-председателя на коалиционното правителство на социалдемократите, издейства заем от 2,1 милиона долара, към който скандинавските страни прибавиха още 2,5 милиона. Но Исландия беше принудена да приеме драстични мерки. МВФ и ЕС искаха да поемат дълга и, твърдейки, че това е единствения начин страната да се разплати с Холандия и Великобритания, които бяха обещали да обезщетят гражданите си.

Протестите и демонстрациите продължиха докато правителството не подаде оставка. Изборите се проведоха през април 2009, довеждайки до лява коалиция, която отрече неолибералната икономическа система, но веднага се съгласи с изискванията и Исландия да изплати 3,5 милиона евро. Това изисква всеки Исландски гражданин да плаща 100 евро на месец (или около 130 долара) за 15 години, с лихви 5,5%, за да изплати дълг на частни компании, причинен от други частни компании. Това беше камъчето, което преобърна колата.

Случилото се след това беше необикновено. Идеята гражданите да плащат за грешките на финансовите монополисти, цяла нация да бъде обременена да плаща частни дългове, беше разбита, променяйки връзката между гражданите и техните политически водачи и в последствие обръщайки водачите на Исландия на страната на избирателите им. Държавният глава Олафур Рагнар Гримсон отказа да ратифицира закона, който би направил гражданите на Исландия отговорни за дълговете на банкерите си, и прие призивите за референдум.

Разбира се, международното общество увеличи натиска върху Исландия. Великобритания и Холандия заплашиха с ужасни репресии, които биха изолирали страната. Когато исландците отидоха да гласуват, чуждестранните банки заплашиха да спрат всяка помощ от МВФ. Британското правителство заплаши да замрази исландските спестявания и банкови сметки. По думите на Гримсон „Казаха ни, че ако откажем условията на международното общество, ще се превърнем в Куба на Севера. Но ако бяхме приели, щяхме да се превърнем в Хаити на Севера.” (Писала съм много пъти, че когато кубинците виждат ужасното състояние на съседите си от Хаити, считат себе си за късметлии.)

На референдума от март 2010, 93% гласуваха срещу изплащане на дълга. МВФ веднага замрази заема си. Но революцията (макар и да не беше излъчена в Щатите) продължи своя ход. С подкрепата на едно гневно гражданско общество, правителството разследва отговорните за финансовата криза. Интерпол издаде интернационална заповед за арестуването на бившия президент на Кауптинг, Сигурдур Еинарсон, докато останалите виновни банкери избягаха от страната.

Но исландците не спряха там: те решиха да издадат нова конституция, която да освободи страната от пресилената власт на интернационалните финанси и виртуалните пари. (Тогавашната конституция е била написана през 1918, когато Исландия извоюва независимост от Дания, като единствената разлика с датската конституция бе в думата „президент” вместо „крал”.)

За да напишат новата конституция, исландците избраха 25 от 522 партийно независими, но препоръчани от поне 30 души граждани. Този документ не беше дело на шепа политици, а беше написан в интернет. Срещите на авторите бяха излъчени онлайн и гражданите можеха да изпращат предложения и коментари, ставайки свидетели на раждането на документа. Въпросната конституция ще бъде предложена за одобрение на следващите избори.

Някои читатели може би помнят, че земеделският колапс на Исландия от 9 век е описан в едноименната книга на Джаред Даймънд. Днес тази страна се възстановява от финансовата си криза по начин, точно обратен на смятаните за неизбежни мерки, както вчера новия глава на МВФ, Кристине Лагарде подвърди. На гръцкия народ беше казано, че приватизацията на обществения им сектор е единственото решение. Тези на Италия, Испания и Португалия са заплашени от същото нещо.

Те трябва да забележат Исландия. Отказвайки да се подчинява на чужди интерези, тази малка страна заяви силно и ясно, че хората са независими.

Затова Исландия вече не е в новините.

Дийна Страйкър

http://hardwarebg.com/forum/archive/ind ... ac1053a4ce
avitohol
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 409
Регистриран на: 25 Дек 2009, 00:25

Re: Може ли Исландския модел да се повтори у нас?

Мнениеот DANI_09 » 09 Мар 2013, 15:55

По подобен начин от криза илезе Венецуела преди около 25 год. изгонвайки американците, Чили преди около 10 год и много други."Неизбежните мерки и затягане на коланите" на ЕС и САЩ "задушават",икономиките на малките държави като България, Исландия, Кипър и т.н., все държави без развито тежко машиностроене. Колко проекта провали САЩ у нас, Белене/купуваме скъпа ел. енергия от техните ТЕЦ-ве/, Бургас-Александрополис/в услуга на дружките им Турция/, а за ВМЗ Сопот направо нямам думи и т.н.?! Те печелят от продажба на оръжие ние фалирваме заводи мисля ,че и наркотици да продаваме ще сме на червено. :lol: Щели миньорите да останат без работа дрън-дрън, ами да отворим мините за злато и уран, все печаливши бизнеси. Същото се отнася и за Газа в Черно море. Колко ни струват US базите у нас, никой не казва. В близачи на америкаски гъзове сме се превърнали, а на тях не им пука за нас! :mrgreen:
Автомобила ти е роб, не ти на него!
DANI_09
Полицай
Полицай
 
Мнения: 143
Регистриран на: 13 Мар 2011, 13:34
Местоположение: ПЛАНЕТАТА ЗЕМЯ

Re: Може ли Исландския модел да се повтори у нас?

Мнениеот avitohol » 11 Мар 2013, 11:16

Няма такава държава в света, която без икономика да очаква да има добър стандарт. Румъния, макар и също на прага на Шенген има самочувствие- заводите и работят и продаваха оръжия и боеприпаси дори по време на кризата в Ирак. Сърбия, една държава прекарала война, днес всичките и предприятия от времето на СИВ СА НЕПОКЪТНАТИ И РАБОТЯТ НА 3 СМЕНИ, получават поръчки от Германия и Япония дори. В същото това време нашите бивши гиганти от Балканкар, Металхим, ЗММ ръждясват и стават вече единствено за скрап. Картината на запустели халета по страната е не просто тъжна и подтискаща, тя е направо отчайваща и деморализира дори и най големия патриот и оптимист....
Така че верноподаничеството ни към новопрокламираните каузи още от Кръглата маса / демонтаж на системата и прочие тъпотии / се оказа гибелно.Кой е виновен- ами всички онези които дружно промениха целите ни и от "нация техническа" ни превърнаха в нация мутрическа, в държава на чалга и мафия.
avitohol
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 409
Регистриран на: 25 Дек 2009, 00:25

Re: Може ли Исландския модел да се повтори у нас?

Мнениеот DANI_09 » 15 Мар 2013, 23:06

avitohol написа:Няма такава държава в света, която без икономика да очаква да има добър стандарт. Румъния, макар и също на прага на Шенген има самочувствие- заводите и работят и продаваха оръжия и боеприпаси дори по време на кризата в Ирак. Сърбия, една държава прекарала война, днес всичките и предприятия от времето на СИВ СА НЕПОКЪТНАТИ И РАБОТЯТ НА 3 СМЕНИ, получават поръчки от Германия и Япония дори. В същото това време нашите бивши гиганти от Балканкар, Металхим, ЗММ ръждясват и стават вече единствено за скрап. Картината на запустели халета по страната е не просто тъжна и подтискаща, тя е направо отчайваща и деморализира дори и най големия патриот и оптимист....
Така че верноподаничеството ни към новопрокламираните каузи още от Кръглата маса / демонтаж на системата и прочие тъпотии / се оказа гибелно.Кой е виновен- ами всички онези които дружно промениха целите ни и от "нация техническа" ни превърнаха в нация мутрическа, в държава на чалга и мафия.
Автомобила ти е роб, не ти на него!
DANI_09
Полицай
Полицай
 
Мнения: 143
Регистриран на: 13 Мар 2011, 13:34
Местоположение: ПЛАНЕТАТА ЗЕМЯ

Re: Може ли Исландския модел да се повтори у нас?

Мнениеот avitohol » 25 Мар 2013, 10:39

Депозитите над 100 000 евро в „Банк ъф Сайпръс” ще бъдат обложени с 30%
http://www.focus-news.net/?id=n1763549

опа, а честито....
avitohol
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 409
Регистриран на: 25 Дек 2009, 00:25

Re: Може ли Исландския модел да се повтори у нас?

Мнениеот avitohol » 12 Апр 2013, 16:25

Станишев е Петър Попангелов на българската политика. В световен мащаб бих го сравнил с великия слаломист Стенмарк. През февруари БСП направи остър ляв завой, а само месец по-късно пак зави вдясно - Станишев обяви Орешарски за бъдещ премиер и се отказа от махането на плоския данък. Това не е партия, това е самоковски скиор.

http://www.24chasa.bg/Article.asp?ArticleId=1895576

ну да, конечно, г-н Найденов
avitohol
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 409
Регистриран на: 25 Дек 2009, 00:25

Re: Може ли Исландския модел да се повтори у нас?

Мнениеот DANI_09 » 12 Апр 2013, 20:59

avitohol написа:Няма такава държава в света, която без икономика да очаква да има добър стандарт. Румъния, макар и също на прага на Шенген има самочувствие- заводите и работят и продаваха оръжия и боеприпаси дори по време на кризата в Ирак. Сърбия, една държава прекарала война, днес всичките и предприятия от времето на СИВ СА НЕПОКЪТНАТИ И РАБОТЯТ НА 3 СМЕНИ, получават поръчки от Германия и Япония дори. В същото това време нашите бивши гиганти от Балканкар, Металхим, ЗММ ръждясват и стават вече единствено за скрап. Картината на запустели халета по страната е не просто тъжна и подтискаща, тя е направо отчайваща и деморализира дори и най големия патриот и оптимист....
Така че верноподаничеството ни към новопрокламираните каузи още от Кръглата маса / демонтаж на системата и прочие тъпотии / се оказа гибелно.Кой е виновен- ами всички онези които дружно промениха целите ни и от "нация техническа" ни превърнаха в нация мутрическа, в държава на чалга и мафия.

Не е задължително производствените гиганти да работят, те не произвеждат конкурентно-ценова продукция на пазара, както между другото и "американските" ТЕЦ и ел. енергияра от зел. централи! Ама да фалираме оръжеен завод/ВМЗ/ сме първите в света, след нас ще са Севарна Корея след 20 год. Туризъм 12 м. в годината, леко машиностроене, транзирти такси и добив на газ, износ на ел.енергия чрез втора АЕЦ с облекчени такси пренос, рудодобив, селскто стопанство и т.н. И всичко да се контролира от Р.Б!
Автомобила ти е роб, не ти на него!
DANI_09
Полицай
Полицай
 
Мнения: 143
Регистриран на: 13 Мар 2011, 13:34
Местоположение: ПЛАНЕТАТА ЗЕМЯ

Re: Може ли Исландския модел да се повтори у нас?

Мнениеот avitohol » 21 Май 2013, 17:10

На протестите, разтърсили България в началото на годината, имаше какви ли не хора - млади и стари, агресивни и миролюбиви, добре облечени и зле облечени, студенти, работници, служители в държавния и в частния сектор... Това, което обаче ми направи най-силно впечатление, беше не присъствието, а отсъствието. Отсъствието от протестите на един много знаков типаж. Нямаше го Новия Български Интелектуалец (НБИ). Говоря за едни хора, които много добре познавате. А ги познавате, защото постоянно ги дават по телевизията. Те участват във всички предавания и умно обясняват какво става в държавата, защо става, какво би трябвало да става и поради какви точно причини най-важното така и не става. Имам предвид не само дежурните социолози и политолози, но и всички онези преподаватели в СУ и НБУ, които толкова обичат да ни разясняват нещата от живота. Това са хора образовани, с дипломи от престижни университети, постоянни участници във важни международни срещи в Лондон, Брюксел и Вашингтон.

Е, тъкмо тези хора, с много малки изключения, ги нямаше по площадите. Защо ги нямаше ли? Вероятно са различни причините за това знаково отсъствие, но една от най-главните е тяхната заетост. Новият Български Интелектуалец няма време да ходи на протести. Той е много зает. А е зает не толкова с размисли или писане на книги. Основната част от времето му е посветена на писане на Проекти. НБИ отдавна не е мислител. Той е Проектант. Обикновено възглавява някое NGO, което се нарича Център за нещо си, Институт за едно-друго, Комитет за трето, и основната му цел е спечелването на колкото се може по-голямо финансиране от колкото се може повече чуждестранни донори. За целта трябва постоянно да бъдат подготвяни проекти, които да се представят за одобрение на партньорските организации с централи в Европа и Съединените щати. Там действително има много фондации, тинк-танкове и изобщо всякакви мозъчни тръстове, които през последните две десетилетия пренасочват

огромни суми в бившите соцдържави

Разбира се, не го правят от чист алтруизъм и някакво абстрактно желание за развитие на демокрацията. Правят го, за да пропагандират в страните от Източна Европа точно определени идеи. Става дума за идеи, върху които е изграден т.нар. Вашингтонски консенсус - термин, появил се именно през знаковата 1989 г. Основното в този консенсус са фискалната дисциплина, приватизацията и дерегулацията. А за да имат тези политики успех, в главите на хората трябва да бъдат набити няколко прости принципа - всичко държавно е лошо, всичко частно е прекрасно; всички държавни активи трябва да бъдат моментално разпродадени независимо от цената; стремежът към максимална печалба не трябва да бъде смущаван от никакви регулации, защото когато богатите станат още по-богати, всички ще имаме полза от това.

http://pressadaily.bg/publication/12090 ... %B5%D1%86/
............
Браво Волгин, много добра статия.
avitohol
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 409
Регистриран на: 25 Дек 2009, 00:25


Назад към Анкети

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 3 госта