Пожарникари, спасители и спешен телефон - къде?

Модератори: ribaflic, Lord, Raptor, osata

пожарна, спасители и спешния телефон - къде?

В общо звено/дирекция и трите и съответните териториални подразделения.
10
56%
ПБС заедно с ГЗ, а тел.112 отделно.
8
44%
Всяко само за себе си, а координацията ще се прави от дежурните части в СДМВР и ОДМВР.
0
Няма гласували
 
Общо гласове : 18

Re: Пожарникари, спасители и спешен телефон - къде?

Мнениеот lubo7 » 06 Мар 2010, 01:22

от Lubo7
Във момента сигнала подаден от тел.112 до диспечерите е във вид на едно изречение дадено по електронен път. Информацията която постъпва постоянно за това произ. обаче се забавя много или допълнителна иформация въобще липсва.Знаеме че диспечерите постоянно трябва да подържат връзка с подаващия сигнала както и със екипа до пристигането им на произшествието за евентуални промени,а и след това.Във много от случаите се оказва в последствие че обстановката не е точно същата ,което натоварва допълнително физическата и психическа нагласа /висок адреналин/ на екипа.Операторите на 112 ще трябва да свикват с тези си задължения независимо към кой от спасителната система се обръщат/полиция, пожарна,смц,гр.защита/.Най ценното е бързата, точна и постоянна информация за произшествието,защото от тук на татък екипите трябва да съсредоточат своите сили и средства които са им необходими.Това е накратко за тел.112.
Със примера за разлива на ЛЗТ винаги е отстраняван след произшествие от пбс или гз с вода и пяна , пясък и др.Не знам пътна инфраструктура да работят във почивни дни,освен когато гонят краен срок.Те и гз работят отскоро в почивни дни.
Казусите за отиграване на компетентностите е описан нагледно във ППЗМВР.
Между генералите просто нямаше какво да се мери.Ставаше въпрос за разликата във финансирането на двете служби.Едната със традиции във пожарното дело ,нямаща и до днес, поне личните предпазни средства за служителите си. И другата ГЗ която функционира от 2009г. дефакто, имаща доста модерна техника.
Тел.112 трябва да играе главна спомагателна роля на РОДействия или ЩАБ.Защото само хората които са на мястото на инцидента,аварията,престъплението,бедствието координират ситуацията и поемат всички рискове и последствия.
Пожарните екипи и до днес реагират на ПТП ,и разполагаме със достатъчно техника за тези и други случаи.Това сме го вършили преди 1990г. вършим го и сега. А за бързината на действие, като станем едно ,ще разберат чак тогава.
А за ескортите , ще е добре да се сравняваме със Швейцария.
lubo7
младши Полицай
младши Полицай
 
Мнения: 30
Регистриран на: 05 Фев 2010, 18:23

Re: Пожарникари, спасители и спешен телефон - къде?

Мнениеот rspab03 » 06 Мар 2010, 03:05

Относно пи.ките на двамата генерали Войнов и Николов от ГЗ /оказал се по късно изнудван от мангали/,ген.Войнов /при всичките му недостатъци/загуби поста си защото се осмели да каже в очите на измислената министърка на измисленото МИС,че е невъзможно Дунав да наводни България,преди да наводни половин Румъния,поради простия факт,че нашия бряг е по висок от техния.Елементарно,но трябваше един пожарникар да им го каже,за да спре безкрайните им безсмислени брътвежи.И си плати цената.
Аз в моя район жив служител на ГЗ /нямам нищо против тях/ не съм виждал и едва ли ще видя някога.Всички произшествия ликвидираме в синхрон пожарна,полиция и когато се наложи спешна помощ.
Личното ми мнение е,че оперативните служители от ГЗ заедно с техниката им /която излезе доста солено на българския данъкоплатец/ трябва да се присъединят пропорционално към всички РУПБС от областта,а на чантаджиите им да се бие по един шут в гъ.а.МВР си има достатъчно официални говорители.
Съра просто не знае,че 50 процента от пожарникарите са преминали специализирани курсове по оказване на първа медицинска помощ и според мен при нужда се справят доста добре.Те са хората,които при тежки катастрофи и аварии режат автомобили,спасяват пострадали и нерядко изваждат разчленени трупове.Разбира се рамо до рамо с полицейските служители.Пожарникарите са "лудите",които влизат там,откъдето всички "нормални" бягат.Те просто са "огнените мъже на България".
Присъствието на пожарната в МВР само издига авторитета му и по никакъв начин не го накърнява.
rspab03
младши Полицай
младши Полицай
 
Мнения: 69
Регистриран на: 30 Авг 2009, 19:12

Re: Пожарникари, спасители и спешен телефон - къде?

Мнениеот daniela_suzi » 06 Мар 2010, 08:24

С цялото ми уважение към всички колеги,но нека не слагаме всички под един знаменател.Аз съм медицински фелдшер,от 7 години работя като спасител и мога да ви кажа че много от колегите съвсем компетентно изпълняват задълженията си.Без значение дали става въпрос за трупове,разливи или нещо друго.Просто във всяко стадо си има мърша.Затова отново ще кажа ,че съм "ЗА" обединението.Не мисля,че трябва да се притеснява някой от това.Който го може си го може.Спасителите,боравещи с алпийска екипировка/към които имам честта и аз да съм/ и водолазите в системата на ГЗ,всяка година имаме изпити за допуск за работа със съответната екипировка.Отделно водолазите минават на такива мед.прегледи,че свят да ти се завие.Не искам да ни окачват медали,че виж кои сме ние.Просто всеки трябва да затвърждава и добавя нови неща към уменията си.Затова- да работим заедно,а не да си мерим и ние п...ите./ :roll: наредих се и аз измежду мъжете/Хайде стига съм писала,че ми прекъсва вече молива.Желая на всички хубав и ползотворен ден! ;)
От всяка ситуация има изход,която не винаги е в желаната от нас посока,но винаги е встрани от гробищата!
Аватар
daniela_suzi
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 728
Регистриран на: 08 Дек 2009, 17:51
Местоположение: Плевен

Re: Пожарникари, спасители и спешен телефон - къде?

Мнениеот rspab03 » 06 Мар 2010, 12:56

Колежке,не се съмнявам,че в ГЗ работят и професионалисти,но защо не ги виждам в моя район.Защо в моята средно голяма РУПБС няма медицински фелдшер,като Вас,защо няма водолаз,алпинист и т.н. Именно това имах предвид,като написах,че трябва да се обединим но на ниво районни служби.И като се получи независимо какъв сигнал за произшествие да имаме възможност да го обслужим бързо и адекватно със съответните специалисти - пожарникар,водолаз,алпинист и т.н.
Наистина времето за мерене на п.шките отмина.Сега се иска преструктуриране и работа.
rspab03
младши Полицай
младши Полицай
 
Мнения: 69
Регистриран на: 30 Авг 2009, 19:12

Re: Пожарникари, спасители и спешен телефон - къде?

Мнениеот daniela_suzi » 06 Мар 2010, 13:33

Понеже нямам представа коя е вашата територия/област или град/,затова ще пиша общо.При нас-ГЗ фелдшери и само един лекар сме 9-10 човека,че загубих бройката вече.Основно ги има там,където има водолазни групи и затова всички имаме и курсове по хипербарна медицина.Това не значи,че ние сме единствените и големи капацитети в областта на медицината.Както писах вече,много колеги са работили в планинска спасителна служба,всички минават при постъпване на курс и изпит по първа помощ.Сигурна съм,че и при вас е така.Но според мен е задължително във всяка една областна дирекция или управление да има поне един с медицинско образование и веднага ще ви отговоря защо.Защото за десетте ми години работа в СМП/във Видин-поздрав на колегите там/се убедих,,че в критична ситуация трябва да има човек,който да поеме отговорност за съответната животоспасяваща манипулация,защото може да донавредим или не дай боже-да убием човек.После се сещайте колко мактило ще трябва за обяснения.Имам приятелка в Щатите-българка,лекар,чийто син за да започне работа като пожарникар е трябвало задължително да изкара тапия за парамедик.Вече по време на работа винаги може да се правят някакви опреснителни курсове или лекции,както е залегнало в месечните планове на отделите АСД.Не си мислете,че омаловажавам работата на останалите-водолази,алпинисти,химици,водачи на верижна техника-всеки е много добър в нещо и ако не си гледаме само в паничките кой колко получава или колко работа е свършил,всичко ще е ОК.Все пак нашата работа е колективна,а не индивидуална,така че да работим заедно,а не да си мерим това,дето му забравих името,но аз май го нямам :lol: :lol: :lol:
От всяка ситуация има изход,която не винаги е в желаната от нас посока,но винаги е встрани от гробищата!
Аватар
daniela_suzi
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 728
Регистриран на: 08 Дек 2009, 17:51
Местоположение: Плевен

Re: Пожарникари, спасители и спешен телефон - къде?

Мнениеот rspab03 » 07 Мар 2010, 21:40

Сигурен съм,че след приемане на поредния нов закон за МВР,така или иначе ще сме заедно и няма да има нужда да си мерим каквото и да било /независимо дали го имаме или не/. ;)
rspab03
младши Полицай
младши Полицай
 
Мнения: 69
Регистриран на: 30 Авг 2009, 19:12

Re: Пожарникари, спасители и спешен телефон - къде?

Мнениеот daniela_suzi » 08 Мар 2010, 09:24

Последна промяна daniela_suzi на 09 Мар 2010, 19:13, променена общо 2 пъти
От всяка ситуация има изход,която не винаги е в желаната от нас посока,но винаги е встрани от гробищата!
Аватар
daniela_suzi
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 728
Регистриран на: 08 Дек 2009, 17:51
Местоположение: Плевен

Re: Пожарникари, спасители и спешен телефон - къде?

Мнениеот frogman » 08 Мар 2010, 19:21

rspab03 написа:Колежке,не се съмнявам,че в ГЗ работят и професионалисти,но защо не ги виждам в моя район.Защо в моята средно голяма РУПБС няма медицински фелдшер,като Вас,защо няма водолаз,алпинист и т.н. Именно това имах предвид,като написах,че трябва да се обединим но на ниво районни служби.И като се получи независимо какъв сигнал за произшествие да имаме възможност да го обслужим бързо и адекватно със съответните специалисти - пожарникар,водолаз,алпинист и т.н.
Наистина времето за мерене на п.шките отмина.Сега се иска преструктуриране и работа.

Здравейте,
На конкретния въпрос "защо",колега,не мога да отговоря точно,но бих искал да изкажа само мнение.
За първите ,за които питаш-скъпа е (според светилата в държавата ни)поддръжката на такива хора.Разбира се ,ако искаме нещата да бъдат както трябва ! Иначе навсякъде има "специалисти" ,'дето за лудо (или по заповед) ще нарамят акваланга ,пък к'вото стане !
За алпинистите-не знам.Не е невъзможно да има повече такива екипи-необходима е екипировка,т.е. пак пари.
За фелдшерите-тук вече е мътна работата.Няма ясна концепция какво изпълняват те.Ще помагат на пострадали (което за момента не е много законово,понеже нямат право дори и едно обезболяващо да дадат),или ще помагат на спасителния екип-в смисъл някой да не се удари.Това вече е малко смешно.
Истината обаче е ,че тези хора (те се броят на пръсти) ,винаги помагат на екипа си извън медицинските си функции !
Място за мерене на атрибути няма,когато трябва да изпълняваме задачите си ! Дори за един пострадал да се струпат всички сходни служби,важен е крайния ПОЛОЖИТЕЛЕН резултат от работата им !
Но както писах-изказвам само мнение.Не е неоходимо всички да мислим еднакво.
frogman
Нов
Нов
 
Мнения: 19
Регистриран на: 22 Яну 2010, 20:20

Re: Пожарникари, спасители и спешен телефон - къде?

Мнениеот frogman » 08 Мар 2010, 19:32

На въпроса "къде" :
Много колеги ( и пожарникари и от ГЗ ) считат,че прословутото МИС не трябваше да се закрива.Смяна на ръководство -ДА ,но унищожаването на готова (работеща по руски образец ) институция ,не биваше да става.Ако някой се порови в новинарските архиви,ще намери изказване на депутат,че има изискване ПАБ да излезе от МВР,а в същото време вкарват ГЗ вътре.
Да,ама тук нема да е като у Съюза ! Хубаво-к'во прайм 'ся ?!...Нищо-чакаме !
Знам само че сме независими...'щото от нас нищо не зависи...И вие го знаете !
frogman
Нов
Нов
 
Мнения: 19
Регистриран на: 22 Яну 2010, 20:20

Re: Пожарникари, спасители и спешен телефон - къде?

Мнениеот daniela_suzi » 09 Мар 2010, 19:26

Здравей,frogman,радвам се да те видя тук.Всичко,което пишеш е така,но някак започвам да се чувствам като муха похлупена със стъклен буркан-казвам това,което мисля,кимат ми усмихнато и това е,никой не те чува.Кучетата си лаят,кервана си върви.Затова и рядко пиша вече в нашия сайт на спасителите-непрекъснато чета някакви комплексарски мнения на анонимни писачи,дето две изречения не могат да скалъпят без правописна грешка и с известна доза смисъл,а само плюят и говорят простотии.Не знам как ще се развият нещата по-нататък,но определено ако е като сега,не вярвам да се получи.Докато основната мисъл на някои хора е как да опазят топлите си кресла и за това са готови на всичко,мисля че ти е ясна картинката,достатъчно стаж имаш в ГЗ и можеш да прецениш.Желая ти бързо оздравяване!
От всяка ситуация има изход,която не винаги е в желаната от нас посока,но винаги е встрани от гробищата!
Аватар
daniela_suzi
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 728
Регистриран на: 08 Дек 2009, 17:51
Местоположение: Плевен

ПредишнаСледваща

Назад към Анкети

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 6 госта

cron