Пожарникари, спасители и спешен телефон - къде?

Модератори: ribaflic, Lord, Raptor, osata

пожарна, спасители и спешния телефон - къде?

В общо звено/дирекция и трите и съответните териториални подразделения.
10
56%
ПБС заедно с ГЗ, а тел.112 отделно.
8
44%
Всяко само за себе си, а координацията ще се прави от дежурните части в СДМВР и ОДМВР.
0
Няма гласували
 
Общо гласове : 18

Re: Пожарникари, спасители и спешен телефон - къде?

Мнениеот Sir Humphrey » 04 Мар 2010, 22:49

Добре щеше да е 112 да е дирекция към Министерския съвет. Тъй като има координиращи функции, трябваше да е към структура, която е един вид "началник" на останалите участници в спасителната система. Не е правилен подход едно министерство да си "приватизира" 3/4 от спасителната система + координиращото звено. Сега може да се получи така, че "Бърза помощ" да е доведеното дете на спасителната система, окупирана от МВР.

В тоя ред на мисли... не е ли редно пожарникарите и ГЗ да изкарат курсове за парамедици? Май се размечтах.. :)

P.S. Миков имаше доста правилни посоки на мислене. Нямаше време да ги осъществи в пълнота, а и парцелирането на държавното управление на принципа 3:5:8, както и безгръбначността на премиера Станишев попречиха за осъществяването на доста смислени неща.
Аватар
Sir Humphrey
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 1234
Регистриран на: 26 Авг 2009, 22:13

Re: Пожарникари, спасители и спешен телефон - къде?

Мнениеот Hammer » 04 Мар 2010, 23:00

http://www.facebook.com/home.php?#!/alb ... 0085668901 Ето и снимки на пожарна Смолян има ги и новите коли Рено а и може да видите условията при които работим.
Изображение
Аватар
Hammer
КОМИСАР
 
Мнения: 655
Регистриран на: 27 Авг 2009, 10:42
Местоположение: гр.Смолян

Re: Пожарникари, спасители и спешен телефон - къде?

Мнениеот BARETATA » 04 Мар 2010, 23:01

Може и да си прав,предвид работното ти място . Но за мен - ясно и категорично - Миков беше най-слабия Министър на МВР.Лично мое мнение,а придържам се към мнението от предходната страница. Стига с разделения на служби и администрации... :evil: - Отговор на тезата , на Съра
Чл. 5-ЗМВР: "Служителите на МВР,при изпълнение на служебните си задължения,са физически неприкосновени и се ползват с особената закрила на закона."
Аватар
BARETATA
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 4722
Регистриран на: 22 Авг 2009, 12:42

Re: Пожарникари, спасители и спешен телефон - къде?

Мнениеот Sir Humphrey » 04 Мар 2010, 23:04

BARETATA написа:Стига с разделения на служби и администрации...


Стига с кухите лозунги!
Аватар
Sir Humphrey
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 1234
Регистриран на: 26 Авг 2009, 22:13

Re: Пожарникари, спасители и спешен телефон - къде?

Мнениеот BARETATA » 04 Мар 2010, 23:05

Ами от тази Бумащина и особено сега с последната Заповед за размерите на Документите - Докладни , Заявителски материали и т.н. , не мислиш ли ,че това мое мнение не е кухо. Какво е това там Директор,тук Директор,нека де е Един
Чл. 5-ЗМВР: "Служителите на МВР,при изпълнение на служебните си задължения,са физически неприкосновени и се ползват с особената закрила на закона."
Аватар
BARETATA
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 4722
Регистриран на: 22 Авг 2009, 12:42

Re: Пожарникари, спасители и спешен телефон - къде?

Мнениеот osata » 05 Мар 2010, 00:16


разговор с тел. 112
Аватар
osata
КОМИСАР
 
Мнения: 4596
Регистриран на: 25 Авг 2009, 18:52

Re: Пожарникари, спасители и спешен телефон - къде?

Мнениеот lubo7 » 05 Мар 2010, 15:24

от Lubo7
СИМЕОН ДЯНКОВ: С тези промени в закона предвижда ли се някаква вътрешна оптимизация от гледна точка на бройки и т. н. в бъдеще?
ЦВЕТАН ЦВЕТАНОВ: Понеже с експертите на Министерството на финансите и на вътрешно министерство възникна проблем относно бройките, които минават от "Гражданска защита" - те ще бъдат редуцирани, защото досега много от функциите, които бяха в "Противопожарна охрана" в МВР и в закритото Министерство на извънредните ситуации се припокриваха. Сега вече ще бъде изчистено дублирането на осигуряването на дадени обекти при възникването на дадени бедствия и аварии.
Важно е също, че от проверката, която се прави в Министерството на извънредните ситуации и това, което ми се докладва капиталовите разходи, предвидени за тази година за изграждане на нови сгради, които да бъдат като сграден фонд на "Гражданска защита", ние сме ги преустановили. Те са в размер на около 5-6 милиона лева. В момента разглеждаме сграден фонд, поради съкращенията, които бяха извършени в Министерството на вътрешните работи и закриване на някои от дирекциите, които са свързани със "Жандармерията" да ползваме този сграден фонд, който е съществуващ и да не започваме строителни дейности за нови сградни фондове, които ще обезсмислят съществуването на сегашните, които са в сградния фонд на Министерството на вътрешните работи. Там се търсят неотложни ремонти, които ще струват от порядъка на около милион и половина, но те ще компенсират разходването на парични средства, които разбира се, че ще бъдат ефективни за държавата и за бюджета на страната.
БОЙКО БОРИСОВ: Тъй като в нашите и предизборни обещания и програмата, и нашите цели - борбата с корупцията и сигурността на гражданите, е изведена, като приоритет, както и образованието, тук сме направили най-малко съкращения. В същото време обаче разчитаме много на органите на Министерството на вътрешните работи да допълнят бюджета с липсващите ни пари и то главно пресичайки и преустановявайки всички течове в държавния бюджет и икономическите престъпления, които се вършат в момента.
Оптимизацията, за която става въпрос относно "Противопожарната охрана" и бедствията и авариите - знаете, че до 1989 г. те бяха в една система, след това бяха разделени.
Чисто практически, когато възникне дали наводнение, пожар, земетресение или какъвто и да е катаклизъм естественото място, където идват сигналите и първите, които отиват на мястото на каквото и да е произшествие, тъй като имат 30 секунди за излизане от сградите, в които се помещават, това е "Противопожарна охрана". Мигновено към нея (вече идвайки в МВР през плановете, които в момента се оптимизират за така нареченото автоматично повикване) се присъединява и "Гражданска защита" с вече закупена и налична техника. По този начин искаме да избегнем дублирането на функции на няколко звена - "Пожарна", "Полиция", "Гражданска защита", които се отчитат на различни министри, което създаваше дисбаланс. Мисля, че по този начин максимално ще оптимизираме системата.
В капиталовите ремонти и там, където може да се търсят съкращения - особено намаляване на администрация и на всякакъв разход, в следващо време ще се направи.
Приемаме точката.

Извлечение от стенограма на заседание на МС от 16.09.09г.
Виждаме че се върви към оптимизация и икономии ,което е логичното действие на правителството.
Анкетата е хубава,но мненията ни не променят нищо.
lubo7
младши Полицай
младши Полицай
 
Мнения: 30
Регистриран на: 05 Фев 2010, 18:23

Re: Пожарникари, спасители и спешен телефон - къде?

Мнениеот daniela_suzi » 05 Мар 2010, 21:19

С интерес прочетох написаното.Искам да споделя нещо,което ми направи впечатление през есента на 2008 г.Тогава участвах в едно международно учение,което се проведе в Румъния и Унгария.Участваха колеги от 10 европейски държави.Направи ми впечатление,че на повечето места пожарна и ГЗ са в едно.В Румъния преди няколко години са се обединили,военизирани са обаче.Ескортиращата кола на нашата колона от 6-7 автомобила беше Фолцваген-Туарек/дано съм го написала правилно/.Попитах на шега шеф-екипа какъв е аналога при нас,ако така трябва да ескортираме някой.Той каза-Лада-Нива.Ако обединяването ще помогне да се върши по-организирано и ефективно работата на тези служби,аз съм "ЗА".Колкото по-малко началници,толкова по-добре. ;)
От всяка ситуация има изход,която не винаги е в желаната от нас посока,но винаги е встрани от гробищата!
Аватар
daniela_suzi
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 728
Регистриран на: 08 Дек 2009, 17:51
Местоположение: Плевен

Re: Пожарникари, спасители и спешен телефон - къде?

Мнениеот Lord » 05 Мар 2010, 22:19

daniela_suzi написа:.....Ако обединяването ще помогне да се върши по-организирано и ефективно работата на тези служби,аз съм "ЗА".Колкото по-малко началници,толкова по-добре. ;)


Принципно си права, нужни са повече индианци и по-малко вождове, тогава ще се свърши повече работа без "горе" да се умува и мъдрува.

Но имам предвид и нещо конкретно и практично, откривайки тази тема. Не знам доколко сме запознати с тел.112, но при тях има едно условие по принцип, а то е - има ли обаждане, те трябва някъде да го препратят/предадат и да отразят къде. Естествено на компютрите им има софтуер, който след задаване на проблема препраща къде да предадат сигнала за отреагиране. Но теорията е много различна от практиката, познайте къде звънят от 112, когато софтуера мълчи? Задават операторите сигнала, но не излиза резултат Общинска власт, Спешна помощ, областна управа, РИОКОЗ, данъчни или друга институция и...ами много ясно - звънят в съответната дежурна част на МВР! ;)

И още, получен е сигнал за ПТП, но МПС е премазано и трябва да се реже за да се извадят хората, доскоро се изпращаше най-близката противопожарна служба, защото никой не знаеше, че в ГЗ примерно преди година е получена техника, която ще се справи много по-бързо или просто звеното се намира по-близо до мястото.

Или друго, по някаква причина имаме разлив на масло, нафта или друго на автоматистрала или друг важен път от републиканската инфраструктура. Доскоро се звъни в МВР, изпраща се пожарен екип и автомобил, които заедно с полицията почват да търсят съответната структура на областното пътно управление, които идват с едни смешни УАЗ-ки, ЗИЛ-ове или друга архаична структура и не разполагат с друго, освен с пясък, който се поръсва с викосотехнологичните инструменти - лопати, поставят се едни паянтови знаци за ограничение на скоростта или пътя в ремонт /квото имат/ и дотам. А в същото време при цялото нямане в ГЗ имат други инертни материали /не ми е позната терминологията/, които биха били в пъти по-полезни.

Примери мога да дам още много, и с бедващи, и с аварии, и с удавени, но няма смисъл. Мисълта ми е, че държавата трябва да реагира адекватно, въпреки икономиите, въпреки оптимизациите и ограниченията, държавата е длъжна да управлява адекватно и бързо ресурса с който разполага, затова мисля, че трите звена трябва да са под обща шапка. Иначе народа го е казал - орел, рак и щука. ;)

Външен съм за тези сруктури /полицай/ и ако греша, не бих се засегнал да бъда оборен. Проблема е национален и трябва да бъде решен в полза на хората.
________________________________________________________________
Нищо не е добро или зло. Мисълта го прави такова.” - Хамлет , по точно Шекспир;-)
Аватар
Lord
КОМИСАР
 
Мнения: 5861
Регистриран на: 19 Авг 2009, 01:21

Re: Пожарникари, спасители и спешен телефон - къде?

Мнениеот Sir Humphrey » 05 Мар 2010, 23:24

Според мен примерите, които даваш, говорят предимно за съществени пропуски в обучението на операторите на 112, които същевременно са лесно преодолими, дори и ако 112 е извън МВР. За примера с разлива на нефтопродукти - пътните управления си остават регионални структури на Агенция "Пътна инфраструктура", и занапред ще си останат там, т.е. извън МВР, така че от тази гледна точка разположението на 112 не е от значение.

Разбира се, животът е шарен и изкачат всякакви непредвидени обстоятелства и безброй частни случаи, които са на самия ръб на съществуващите процедури за действие. Най-трудни за "отиграване" са казусите, които се случват на границата на компетентностите на две или повече институции. Поради това координацията между тях е жалателно да е максимално добра и без биене в гърдите кой е по-по-най (една скоба: още помня преди около 6 години как по време на някакво голямо наводнение генералите Войнов и този на ГЗ, не му помня името, си мереха пи*ките/пагоните по телевизията, вместо да се захванат с общи усилия да помогнат по-ефективно на бедстващите). И това е аргумент към тезата ми, че 112 като един вид координатор трябва да е на едно стъпало по-високо в йерархията от координираните служби, т.е. да е в структурата на Министерския съвет.
Аз поне така мисля. Може и да съм в пълно заблуждение. :oops:
Аватар
Sir Humphrey
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 1234
Регистриран на: 26 Авг 2009, 22:13

ПредишнаСледваща

Назад към Анкети

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 11 госта