За или против АЕЦ "Белене"?

Модератори: ribaflic, Lord, Raptor, osata

Да бъде или да не бъде?

Да
4
27%
Не
11
73%
Не ме интересува темата
0
Няма гласували
 
Общо гласове : 15

Re: За или против АЕЦ "Белене"?

Мнениеот daniela_suzi » 10 Окт 2012, 13:19

Уважаеми колега Lord,не написах основанията си за този отговор,защото в една или друга степен са засегнати от преждеговоривщите и няма смисъл да ръся мъдри мисли като просото променя последователността на думите.Иначе това преди беше свободен форум и това аз го разбирам да кажа свободно това,което мисля . ;)
От всяка ситуация има изход,която не винаги е в желаната от нас посока,но винаги е встрани от гробищата!
Аватар
daniela_suzi
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 728
Регистриран на: 08 Дек 2009, 17:51
Местоположение: Плевен

Re: За или против АЕЦ "Белене"?

Мнениеот kkarakashev » 10 Окт 2012, 16:30

АЕЦ "Козлодуй" Има 6 реактора, от който в момента работят само 2 по 1000 MW. 4те по 440 MW са спрени.
Гласувах ЗА защото:
1- Всяка една АЕЦ е "сила" и е доход за държавата собственик.
2- За сега е най-евтината енергия

Интересно ми е защо намесиха и сеизмологията. За да се реши че Европа е против строежа на АЕЦ в България се изразиха десетки възражения, но защо те са само към България. Мисля си , че няма файда от това България да бъде фактор в пазара на такава енергия.
От къде на къде:
Франция - 20 АЕЦ - 59 блока - 66 000 MW
Германия - 12 АЕЦ - 17 блока - 21 500 MW
Белгия – 2 АЕЦ със 7 блока и мощност 6.100 MW
Швеция – 3 АЕЦ с 10 блока, мощност 9.400 MW.
Испания – 6 АЕЦ с 8 блока, мощност 7.700 MW.
Чехия – 2 АЕЦ с 6 блока, мощност 3.800 MW.
Украйна – 4 АЕЦ с 15 блока, мощност 13.800 MW.
Великобритания – 9 АЕЦ с 19 блока, мошност 11.900 MW.
А в България - НЕ СТАВА ??!?!?!?!?!?

Интересно ми е също - не е ли възможно новите реактори да се поставят в саркофазите на местата на 1-4 реактори на АЕЦ "Козлодий"
Колкото и да си мисля Плюсовете са повече от минусите.

И... Турция има замисъл да строй 2 нови АЕЦ, едната от който в близост до българската граница.
Да не дава Господ ама не виждам кой знае каква разлика дали тук (Белене) или там ( Инеада - в близост до Резово) стане БУМ ............................
http://www.vbox7.com/play:7f4f0694 - В памет на служителите на МВР, загинали при изпълнение на служебният си дълг.
http://www.vbox7.com/play:46376107dc - Химн на гр.Пловдив
Аватар
kkarakashev
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 1261
Регистриран на: 10 Юли 2010, 15:32
Местоположение: Пловдив

Re: За или против АЕЦ "Белене"?

Мнениеот Lord » 11 Окт 2012, 10:00

daniela_suzi написа:Уважаеми колега Lord,не написах основанията си за този отговор,защото в една или друга степен са засегнати от преждеговоривщите и няма смисъл да ръся мъдри мисли като просото променя последователността на думите.Иначе това преди беше свободен форум и това аз го разбирам да кажа свободно това,което мисля . ;)


Добре мила Дани, разбира се, че никой никого не задължава да излага мотиви за дадено свое мнение или становище. :)

Иначе тук освен, че беше свободен форум, продължава да е ;) и никой никого не ограничава да казва какво мисли, стига да не се нарушават общоприетите правила и добрият тон. 8-)
________________________________________________________________
Нищо не е добро или зло. Мисълта го прави такова.” - Хамлет , по точно Шекспир;-)
Аватар
Lord
КОМИСАР
 
Мнения: 5861
Регистриран на: 19 Авг 2009, 01:21

Re: За или против АЕЦ "Белене"?

Мнениеот малкия » 15 Окт 2012, 17:04

Помните ли, че германците имаха намерение да закрият атомните си централи? Някой знае ли какво стана с тези намерения?
Както е формулиран въпросът, не мога да отговоря иначе, освен с "да". Защото ме притеснява перспективата от износител на енергия да се превърнем във вносител...
_________________________________
Валентин Попов ГПУ - Благоевград
малкия
Синдикат
Синдикат
 
Мнения: 868
Регистриран на: 29 Авг 2009, 12:47

Re: За или против АЕЦ "Белене"?

Мнениеот Lord » 16 Окт 2012, 14:18

малкия написа:.....Както е формулиран въпросът, не мога да отговоря иначе, освен с "да". Защото ме притеснява перспективата от износител на енергия да се превърнем във вносител...



Вальо, умишлено съм формулирал така въпроса, защото принципно погледнато аз съм твърдо за развиване на ядрената енергетика и изграждане на нови мощности, но съм категорично против да залагаме подобна "бомба" на децата си в един сеизмично активен район.
________________________________________________________________
Нищо не е добро или зло. Мисълта го прави такова.” - Хамлет , по точно Шекспир;-)
Аватар
Lord
КОМИСАР
 
Мнения: 5861
Регистриран на: 19 Авг 2009, 01:21

Re: За или против АЕЦ "Белене"?

Мнениеот avitohol » 01 Ное 2012, 16:44

Ядрена енергетика ТРЯБВА да има. Независимо кой е на власт.
Но за да има сигурност на системите, трябва да има и много добре подготвени , квалифицирани професионално и материално стимулирани кадри. А нашата образователна система вече е....не бих искал дори да я дефинирам, срам ме е от това професори да вземат рушвети, това е несъвместимо с всякакъв морал.Какво да говорим за качеството й. За финансовите стимули пък да не говорим...един инженер който взема 5-600 э , ами той естествено ще предпочете западната Централа на мига.
Нуждаем се също така от по- нататъшно оздравяване / реформа е твърде силна дума / на доста нива от ДА, Правоохранителна система, Здравна и Осигурителна такава.
Е, едва когато заработят те и страната ни си върне стратегическите отрасли, които НИТО ЕДНА ДЪРЖАВА В СВЕТА не си позволи да раздържави / енергетика, жп и аеро транспорт, комуникации, навигация , летища и пр., и нещо много важно- най вече на Индустрията!!! / може да говорим за Атомни централи. Защото дори само поддръжката на такива обекти изисква високо развита индустрия на стабилно работеща държавна машина- това все пак е обект под егидата на Държавата, не на някаква си Корпоративна система....
Сега със зъби и нокти трябва да поддържаме съществуващата.
avitohol
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 409
Регистриран на: 25 Дек 2009, 00:25

Re: За или против АЕЦ "Белене"?

Мнениеот DANI_09 » 02 Ное 2012, 07:49

Сумата кояти си написал за заплата на инженер в АЕЦ Козлодуй се взема от хигиенистките там, те взимат 10 пъти повече. Както и да браним съществуващата АЕЦ, срока за спирането й е притеснително близо! Защо държави от ЕС не спират своите АЕЦ? Туция на която изнасяме/хме ел.енергия, реагира светкавично на случващото се в БГ и започва сондажи за своя АЕЦ!!! :idea:
Автомобила ти е роб, не ти на него!
DANI_09
Полицай
Полицай
 
Мнения: 143
Регистриран на: 13 Мар 2011, 13:34
Местоположение: ПЛАНЕТАТА ЗЕМЯ

Re: За или против АЕЦ "Белене"?

Мнениеот avitohol » 02 Ное 2012, 12:17

Сумата която съм написал почива на класацията за ръст на заплатите у нас, според която:
Компютърните специалисти са с най-високите заплати в България. 2 388 лева е била средната заплата в IT сектора у нас през 2011 г. Това е с 9% повече от предходната година. За сравнение средното месечно възнаграждение в България е около 700 лева.
http://meganews.bg/%D0%91%D1%8A%D0%BB%D ... 95/IT.aspx
Но не бих имал нищо против да е както казваш и заплатата на един инженер в АЕЦ Козлодуй да е 6000 евра, дай боже и повече .Особенно за работещите в непосредствена близост до реактора , но...както се казва- а дано, ама надали ;) .
avitohol
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 409
Регистриран на: 25 Дек 2009, 00:25

Re: За или против АЕЦ "Белене"?

Мнениеот avitohol » 02 Ное 2012, 12:59

Не визирах обаче ръста на заплатите, той сам по себе си не е в състояние да обезпечи висока надежност при поддръжката на подобни обекти. Тя се постига само и единствено , от високо развити в научно-технически аспект държави , като Франция, Германия Щатите, Япония. За целта освен заплати, е нужно и средства отделяни от държавата за развитие на научно-техническите дисциплини.
Къде сме ние в този ред на мисли в момента, можем да си отговорим като видим една статистика - колко специалисти на един милион души са заети в сферата на Научно изследователската и развойна дейност , НИРД , за различни държави/ избра се примерно Франция, Австрия, Швейцария и Чешката република /.
http://www.google.com/publicdata/explor ... &ind=false
avitohol
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 409
Регистриран на: 25 Дек 2009, 00:25

Re: За или против АЕЦ "Белене"?

Мнениеот DANI_09 » 18 Ное 2012, 10:00

Говорех в лева, не видях, че си написал евро. Но 10000 лв. е добре, все пак са ядрени физици.
Автомобила ти е роб, не ти на него!
DANI_09
Полицай
Полицай
 
Мнения: 143
Регистриран на: 13 Мар 2011, 13:34
Местоположение: ПЛАНЕТАТА ЗЕМЯ

ПредишнаСледваща

Назад към Анкети

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта