Парично възнаграждение за информация

Модератори: ribaflic, Lord, Raptor, osata

Парично възнаграждение за информация относно престъпление/разкриване на пресътъпление

Съобразно изисканата информация да се дава от МВР възнаграждение за информация.
4
44%
МВР само може да се справи. Няма нужда да се дава възнаграждения за информация от граждани.
2
22%
На МВР му е все тази дали ще получи информация или не от граждани.
3
33%
 
Общо гласове : 9

Парично възнаграждение за информация

Мнениеот kkarakashev » 24 Юни 2012, 10:08

За или против даването на парично възнаграждение от МВР за информация, относно престъпление или разкриването на такова.

В много страни е прието поощряването на такъв вид дейност. Наградата във вид на сума, според мен, не само подтиква към това гражданите да изградят нетърпимост към престъплението/извършителят на такова, а и да помогнат на органите да заловят извършителя.
http://www.vbox7.com/play:7f4f0694 - В памет на служителите на МВР, загинали при изпълнение на служебният си дълг.
http://www.vbox7.com/play:46376107dc - Химн на гр.Пловдив
Аватар
kkarakashev
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 1261
Регистриран на: 10 Юли 2010, 15:32
Местоположение: Пловдив

Re: Парично възнаграждение за информация

Мнениеот PAOLON » 24 Юни 2012, 15:03

Пари в МВР няма.Ако аз дам на гражданина ,добре дошло за всички,ако ли не ...здраве да е.Ква информация,кви пет лева.То няма пари за карирани листове да пишем докладни.Мисля,че не е редно да се плаща.Като не даде информация,няма разкрито престъпление.
Някои хора са като 1 стотинка. Двулицеви са и не струват нищо.
PAOLON
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 522
Регистриран на: 24 Авг 2009, 20:17

Re: Парично възнаграждение за информация

Мнениеот spoon » 24 Юни 2012, 19:07

Разбира се, че трябва да има паричен фонд в МВР за тази цел. Проблема е, че куцо, кьораво и сакато е гракнало срещу МВР, дори и министри, което е изключително неприятно. Цветанов и Премиера за да докажат, че МВР не им е по-любимо дете от другите гилдии оставиха един смешен бюджет, който е изцяло и само за заплати и елементарни консумативи, т.е. колкото да не закрием министерството, а набутаха в него спасители, гражданска, 112, намалявайки парите и увеличавайки с хиляди щата. Е, как да стане това, което kkarakashev пита - ами точно никак.

Преди имаше възможност да се дават достатъчно пари на сътрудници и граждани, както и по съставените актове на сътрудници законно да не се издават НП, а сега няма нищо. Е няма как просто "за Сталину и за Родину" да мотивираш човек да стане сътрудник или просто да желае да "снесе" информация, която случайно е научил. С трици маймуни не се ловят - трябват пари за банани!
spoon
Полицай
Полицай
 
Мнения: 161
Регистриран на: 12 Авг 2011, 19:52

Re: Парично възнаграждение за информация

Мнениеот Хела » 24 Юни 2012, 19:49

spoon написа:...както и по съставените актове на сътрудници законно да не се издават НП...

Изображение Изображение Изображение
За Бога! Давайте им само пари! По-добре създавайте к*рви, а не убийци на пътя.
Аватар
Хела
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 376
Регистриран на: 01 Дек 2009, 17:33
Местоположение: между редовете

Re: Парично възнаграждение за информация

Мнениеот osata » 24 Юни 2012, 22:39

Пример:
Един охранител бяга с 1,5 млн. лева.
Парите са застраховани, но въпреки това МВР "обявява награда от 20 000лв" за информация за залавянето на човека. МВР отделя огромен ресурс за издирване, заградителни мероприятия и т.н., което е свързано с доста пари и концентриране на работата към определен кръг, по този начин останалите граждани са леко ощетени от към "внимание". Дава се награда на лицето Х, задържа се извършителят, парите се намират и връщат, застрахователите доволни, че няма да плащат, охранителите доволни, че всичко е ок, само МВР е вътре със седмица 100% от служителите в даден район на работа 24 часа, извънредни, горива, награда, изоставане на другите задължения, други разходи....
И тук идва въпроса - кой плаща, затова че някой я е карал през просото?
И нужно ли е този някой да плаща?
Двата въпроса започващи с "И" са към автора на анкетата?
http://www.vbox7.com/play:cef4ad9e
В памет на загиналите служители от МВР
Аватар
osata
КОМИСАР
 
Мнения: 4596
Регистриран на: 25 Авг 2009, 18:52

Re: Парично възнаграждение за информация

Мнениеот kkarakashev » 25 Юни 2012, 16:03

Не е важно какво е престъплението, а какви са желанията на Държавата -( тоест според мен )да се накажат виновните за извършеното престъпление. Не МВР да отдели средства за тези награди, а те да се предвидят в бюджета и да се предоставят на МВР. Знам, че дори и за карирани листове няма пари МВР, камо ли за друго. Но съгласи се с мен,ако желаеш де ;) , че е по-добре 1000 души да се озъртат за някой, от колкото 50 служители на МВР.
Ето пример - тъп, ама поне е идея:
Някой видял някой да се качи кьоркютук в кола - тел:112 -> дава си данните за обаждането - лицето каращо МПС се задържа (Ако се задържи), обвинява се и му се налага наказание + парична глоба. МВР наградило обадилият се с 50лв (примерно) си ги получава от паричната санкция на извършителят, като тя се има в предвид при налагането на наказанието.
Ето най-тъпият пример, който 100% ще работи.
1- По-малко пияни зад волана
2- Малко или много хората ще съдействат на МВР или поне ще се замислят дали да го направят.
3- МВР си върши работата, без да има загуба на средства.
http://www.vbox7.com/play:7f4f0694 - В памет на служителите на МВР, загинали при изпълнение на служебният си дълг.
http://www.vbox7.com/play:46376107dc - Химн на гр.Пловдив
Аватар
kkarakashev
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 1261
Регистриран на: 10 Юли 2010, 15:32
Местоположение: Пловдив

Re: Парично възнаграждение за информация

Мнениеот kkarakashev » 25 Юни 2012, 16:21

osata написа:Пример:
Един охранител бяга с 1,5 млн. лева.
Парите са застраховани, но въпреки това МВР "обявява награда от 20 000лв" за информация за залавянето на човека. МВР отделя огромен ресурс за издирване, заградителни мероприятия и т.н., което е свързано с доста пари и концентриране на работата към определен кръг, по този начин останалите граждани са леко ощетени от към "внимание". Дава се награда на лицето Х, задържа се извършителят, парите се намират и връщат, застрахователите доволни, че няма да плащат, охранителите доволни, че всичко е ок, само МВР е вътре със седмица 100% от служителите в даден район на работа 24 часа, извънредни, горива, награда, изоставане на другите задължения, други разходи....
И тук идва въпроса - кой плаща, затова че някой я е карал през просото?
И нужно ли е този някой да плаща?
Двата въпроса започващи с "И" са към автора на анкетата?


МВР така или иначе ще отдели тези сили и средства за издирване и задържане на извършителя. Но какво коства на МВР да извика шефовете на G4S(Българското представителство) и обсъди такава награда. От 1 600 000 милиона откраднати по-добре 1 580 000 милиона намерени и 20 000 награда за този който даде информация за лицето. Или % намерената сума.
Въпроса е реторичен. Варианти могат да се намерят, стига да има желание.
http://www.vbox7.com/play:7f4f0694 - В памет на служителите на МВР, загинали при изпълнение на служебният си дълг.
http://www.vbox7.com/play:46376107dc - Химн на гр.Пловдив
Аватар
kkarakashev
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 1261
Регистриран на: 10 Юли 2010, 15:32
Местоположение: Пловдив

Re: Парично възнаграждение за информация

Мнениеот Lord » 25 Юни 2012, 19:46

Хела написа:
spoon написа:...както и по съставените актове на сътрудници законно да не се издават НП...

Изображение Изображение Изображение
За Бога! Давайте им само пари! По-добре създавайте к*рви, а не убийци на пътя.


:lol: :lol: :lol: Хела, споко! ;) Дори и да важеше старата инструкция - няма как се "създават убийци на пътя". Първо няма как да се извърши каквото и да е престъпление от общ характер, което да се наказва с НП, изключая хипотезите визирани в чл. 218"б", сред които няма престъпления по транспорта. Второ няма как сътрудник да извърши престъпление и да остане такъв, но дотук с обясненията ми, защото ако влязя в детайли ще допусна нерегламентирано изнасяне на разпоредби на класифицирана нормативна база. Ако имаш нужният достъп до КИ и отговаряш на принципа "необходимост да се знае" можеш да се запознаеш с повече информация по въпроса. ;)
________________________________________________________________
Нищо не е добро или зло. Мисълта го прави такова.” - Хамлет , по точно Шекспир;-)
Аватар
Lord
КОМИСАР
 
Мнения: 5861
Регистриран на: 19 Авг 2009, 01:21

Re: Парично възнаграждение за информация

Мнениеот Lord » 25 Юни 2012, 19:53

Много съм любопитен да науча стоновището по темата на отговорилите с отговор 3, а именно "На МВР му е все тази дали ще получи информация или не от граждани." И по - точно избралите този отговор някога работили ли са в криминална?
________________________________________________________________
Нищо не е добро или зло. Мисълта го прави такова.” - Хамлет , по точно Шекспир;-)
Аватар
Lord
КОМИСАР
 
Мнения: 5861
Регистриран на: 19 Авг 2009, 01:21

Re: Парично възнаграждение за информация

Мнениеот Хела » 25 Юни 2012, 22:41

Lord написа: :lol: :lol: :lol:....
Ако имаш нужният достъп до КИ ...;)

Изображение :lol: :P Нямам! Щото пък имам един синдром...- някой тръгне да се прави на интересен и аз взема, че му се хвана. Ти тва много добре го знаеш и затва все ме лекуваш.

Сериозно, аз не разбирам темата. Не разбирам защо трябва да ми плащат за съвестта ми. Какво толкова ще ми струва просто да се обадя по телефона и да кажа няколко думи. Все едно да искам награда затова, че си изхвърлям боклука разделно. Нали за гражданско съзнание все апелираме / авторът на темата най-много даже/. Според мен даването на пари в някои държави, не се прави, за да се провокира нетърпимост към престъпление, а да се притъпи някакъв страх или псевдоетика у точно определени хора.
Каракашев, искам да те питам нещо. Ти по принцип ли пусна темата или просто си мислиш, че знаеш къде е Жорето? Наистина ли вярваш, че някой би ти дал някакви пари за подобно нещо, дори и да ти ги обещае? Щото, извинявай, ама на всички стана ясно, че за 20 бона лично ще им го доведеш, че заедно и с останалите милион и 580 хиляди.
ПП: Не съм гласувала в анкетата, защото липсва отговор: “МВР не само че може и само да се справи, ми и ще помогне безплатно на някои “съвестни граждани” да си кажат, че да им олекне.
Аватар
Хела
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 376
Регистриран на: 01 Дек 2009, 17:33
Местоположение: между редовете

Следваща

Назад към Анкети

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта

cron