Парично възнаграждение за информация

Модератори: ribaflic, Lord, Raptor, osata

Парично възнаграждение за информация относно престъпление/разкриване на пресътъпление

Съобразно изисканата информация да се дава от МВР възнаграждение за информация.
4
44%
МВР само може да се справи. Няма нужда да се дава възнаграждения за информация от граждани.
2
22%
На МВР му е все тази дали ще получи информация или не от граждани.
3
33%
 
Общо гласове : 9

Re: Парично възнаграждение за информация

Мнениеот Lord » 27 Юни 2012, 21:12

Замазахте темата или аз, тотално деформиран не ви разбирам.
Според мен анкетата на Краси се отнася до това, че лице подава информация кой е убил или ще убие, кой е откраднал или ще открадне, кой е изнасилил или ще изнасили, кой ще точи ДДС или го е източил, като приемам гражданите подаващи тази информация да са единици и имащи тази информация само и защото гравитират около престъпници или лица, съпричастни в извършването на престъпления.
В никакъв случай нямам предвид, че трябва да се поощрява парично някой, който е видял нещо, което е противозаконно и просто е съобщил за това.

Разликата е огромна - в единият случай си просто свидетел или очевидец, а в другия случай говорим за чисто оперативна информация, която не се придобива, като пиеш кафе или дремеш на пейка и гледаш пейзажа насреща.

Краси, ако не съм те разбрал правилно ми кажи и ще прекратя участието си в тази тема, благодаря!
________________________________________________________________
Нищо не е добро или зло. Мисълта го прави такова.” - Хамлет , по точно Шекспир;-)
Аватар
Lord
КОМИСАР
 
Мнения: 5861
Регистриран на: 19 Авг 2009, 01:21

Re: Парично възнаграждение за информация

Мнениеот Хела » 27 Юни 2012, 22:11

Да, нека да се поясни / аз на два пъти го намеквам /, за да се прекратя и аз съответно. Щото тука почнаха и житейски горчивини да се изливат, сякаш само на полицаите им се случват. Пък какъв ефект се търсеше, не разбрах отново, може би трябваше да се впечатля. А аз само успях да изохкам тежко като дърт милиционер. :(
Аватар
Хела
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 376
Регистриран на: 01 Дек 2009, 17:33
Местоположение: между редовете

Re: Парично възнаграждение за информация

Мнениеот мираж » 28 Юни 2012, 00:52

Странна тема... като се имат предвид "огромните" средства в МВР. Дали трябва или не да се плаща за информация - какво значение, щом МВР не може да си го позволи, а държавата няма да го направи, защото не й изнася.
мираж
Полицай
Полицай
 
Мнения: 117
Регистриран на: 09 Яну 2010, 13:50

Re: Парично възнаграждение за информация

Мнениеот kkarakashev » 28 Юни 2012, 09:32

Имам в предвид това.
1- МВР издирва Х за убийство или друго тежко криминално престъпление. Награда от ........ лв за информация ДОВЕЛА ДО ЗАДЪРЖАНЕТО на лицето.
Така освен слушалките ;) на МВР, доста приятели на лицето може и да се замислят дали да не помогнат.
2- Ало, обажда се Х - лицата Y,Z... се занимават с разпространение на наркотици - примерно. МВР доказва вината им, съдът ги осъжда. МВР поощрява Х със парична награда.
3- Ало, обажда се Х, Един се качи пиян зад волана. Колата е ..... и и е/движи се към..... МВР задържа водача, доказва. Х се поощрява с парична награда.
Говоря за ТЕЖКИ КРИМИНАЛНИ ПРЕСТЪПЛЕНИЯ, не за кокошкарски простотии.
Попитах и пуснах тази анкета не защото няма какво да правя, а защото живеем в България. На всички ни е ясно колко от времето на свидетеля ще се загуби, ако Х реши да стане свидетел. А и да реши, 2 път няма да изпита същите неволи.
В България към момента, според мен НЯМА гражданско общество, а наченките на такова са единици.
Нима поощряване с ордени и медали за щяло и нещяло от държавата е по-добро от поощрението за някой който е помогнал с нещо - в случая или до недопускане на престъпление, или до задържане на извършител.
За мен също ТРЯБВА и ако човек има разум да помогне БЕЗВЪЗМЕЗДНО на МВР за залавянето или предотвратяването на извършител/престъпление, но системата и начина на живот са такива в България. Да, обвинявате ме в това, че как може аз да искам някой да ми плати за информация. Аз не искам някой да получи нещо, а дали няма да е по-полезно да получиш информация ДОСТОВЕРНА зареди нещо и тя да е 70-80-90% достоверна ,отколкото да чакаш да ти "капне" от някъде каква да е. Ето вчера съобщиха, че имало много обаждания за инцидент. Всяко се проверява - жива сила, гориво,нерви. Няма ли да е по-добре ЕДИН - лицето е там. - отива се, залавя се. Ето ти тая награда.
Както Хела по-горе спомена с примера даден от нея, тя за да помогне си загуби цял ден.
Към момента става ли нещо някъде, хората извръщат глава и подминават, ками ли да помогнат. То на човек в нужда не се помага (единици са такива който го правят) камо ли да идат показания да дадат или информация.
http://www.vbox7.com/play:7f4f0694 - В памет на служителите на МВР, загинали при изпълнение на служебният си дълг.
http://www.vbox7.com/play:46376107dc - Химн на гр.Пловдив
Аватар
kkarakashev
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 1261
Регистриран на: 10 Юли 2010, 15:32
Местоположение: Пловдив

Re: Парично възнаграждение за информация

Мнениеот Хела » 28 Юни 2012, 19:43

Добре, Краси. Ето какво виждам, аз лично, от последното ти обяснение:
1.
kkarakashev написа:Имам в предвид това.
1- МВР издирва Х за убийство или друго тежко криминално престъпление. Награда от ........ лв за информация ДОВЕЛА ДО ЗАДЪРЖАНЕТО на лицето.
Така освен слушалките ;) на МВР, доста приятели на лицето може и да се замислят дали да не помогнат.

Да вземем и това /само за пример/:
“Полицията издирва Хххх Ххххх Ххххх от гр. Ххххххх
Той е търсен във връзка с тежко криминално престъпление
Полицията издирва ххххх-неца Хх.Х.Хх. /хх г./ във връзка с извършено тежко престъпление в гр. Ххххх.
Умоляват се гражданите, които имат информация за мъжа, да се обадят на телефон 112 или в най-близкото поделение на МВР.”

Аз не съм от “слушалките”, нито от “приятелите”. Съвсем случайно виждам издирваното лице някъде, разпознавам го, защото съм му видяла снимката по медии, форуми и подобни, знам, че се издирва. Обаждам се на 112 и казвам, че съм го видяла да влиза/излиза от къща на ул. “Еди коя си” , около 7ч. сутринта. Давайки тази информация, аз не ставам свидетел. Няма и как, защото аз не съм го видяла да извършва престъплението, заради което го търсят, а съм видяла просто къде е заподозреният. Евентуално, това ще доведе до задържането му и с това се изчерпва моето участие.
Тоест, помогнала съм само да бъде заловен, не осъден.
Тук дилемата принципно /не при мен/ е: да кажа или да не кажа. Що да го правя, но пък какво губя, ако го направя. Е, да ама тъй като МВР умолява в съобщението си да помогне някой, аз ще го направя, просто защото нищо не губя, а и се чувствам длъжна да съдействам, щом мога.
Ако изобщо трябва да има поощрение в този случай, не смятам, че трябва да е от МВР, а от заинтересованото лице, пострадало от престъплението.


2.
2- Ало, обажда се Х - лицата Y,Z... се занимават с разпространение на наркотици - примерно. МВР доказва вината им, съдът ги осъжда. МВР поощрява Х със парична награда.
2,1 - Ало, обажда се Х, Един се качи пиян зад волана. Колата е ..... и и е/движи се към..... МВР задържа водача, доказва. Х се поощрява с парична награда.

Тук вече, аз възприемам обаждащите се като свидетели – тоест, видели са нарушението с очите си. Ако искат – свидетелстват и... нещо като моя пример ще се получи. Неслучайно посочих чл. 122 НПК, но все пак свидетелят трябва сам да си поиска.
Пак не намирам за редно поощрението от МВР. Защото, сигнализиращите в тези два случая го правят за всички ни, за да има евентуално един дилър по-малко на улицата. Аналогично и за другия идиот. Така виждам аз нещата – не трябва да ме поощряват материално, за нещо, което правя, за да бъде собствения ми живот по-спокоен, и родителите без страх да пускат децата си навън. Напротив, ще направя каквото е по силите ми, за да бъдат отстранени такива отрепки, даже направо аз ще дам пари на полицията :D :) ./ А за съвестта няма да отварям пак дума, щото не ми се получи нещо. /

3,
Агентурата.
Тук нямам против възнагражденията, разбирам идеята. Нормално е и то от МВР да е. Това им е работата на тия....хм, ...ама айде, или добро или нищо за тях.

Ако някак заблуждавам Краси с разсъжденията си, моля полицаите да ме поправят. Все пак съм само редови гражданин и това ми е от обща култура, дет се вика. Също така смятам, че сама по себе си темата не е тясно специализирана или чисто професионална, и затова участвах. Ако някой има проблем с това, че не съм наясно с материята, да не се чувства принуден да чете, че и да ме заговаря. :)
Аватар
Хела
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 376
Регистриран на: 01 Дек 2009, 17:33
Местоположение: между редовете

Re: Парично възнаграждение за информация

Мнениеот kkarakashev » 28 Юни 2012, 19:50

Хела НЕ ТРЯБВА да поощряват казваш ти, мислят го много хора и в това число полицаи. НО колко са ХОРАТА , който ще помогнат????? Самата система прави така , че да нямаш желание да помагаш. Нещо трябва да се промени. Друг е въпроса да си е караме ей така, по старому. И сам война е войн, само че нашия войн през 2012г. ходи с окъсан шинел и въшкарник.
Без да искам да засегна никой служител на МВР.
http://www.vbox7.com/play:7f4f0694 - В памет на служителите на МВР, загинали при изпълнение на служебният си дълг.
http://www.vbox7.com/play:46376107dc - Химн на гр.Пловдив
Аватар
kkarakashev
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 1261
Регистриран на: 10 Юли 2010, 15:32
Местоположение: Пловдив

Re: Парично възнаграждение за информация

Мнениеот Хела » 28 Юни 2012, 20:34

Виж, аз те приветствам, за това, че търсиш решение и начин да се предизвика гражданска позиция. Обаче просто казвам, че смятам за грешно да е с пари. Това е.
ПП: По мои наблюдения, не е чак толкова песимистично положението. Има много качествени хора.
Аватар
Хела
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 376
Регистриран на: 01 Дек 2009, 17:33
Местоположение: между редовете

Re: Парично възнаграждение за информация

Мнениеот Lord » 28 Юни 2012, 20:42

Хела написа:ПП: По мои наблюдения, не е чак толкова песимистично положението. Има много качествени хора.


Права си - не е песимистично положението, то е просто безнадежно вече и такова, та и по-лошо ще е поне едно деситилетие /правя се на оптимист/. 8-)
________________________________________________________________
Нищо не е добро или зло. Мисълта го прави такова.” - Хамлет , по точно Шекспир;-)
Аватар
Lord
КОМИСАР
 
Мнения: 5861
Регистриран на: 19 Авг 2009, 01:21

Re: Парично възнаграждение за информация

Мнениеот osata » 28 Юни 2012, 23:01

Каракашев.... с тези твои идеи всеки ОР ще подава сигнали (или близки негови приятели) и ще прибират добра сума.
Защо 2 дни да дебна някого и накрая да го хвана срещу 700-800 лв месечна заплата, като наградата е 500 лв ? Еми някой подава сигнала и ето ти ги днес 500 лв. Че то издирвачите големи пари ще правят. ;)
А сега сериозно - има ли смисъл да коментираме тази тема?
Това никога няма да се случи в България, това не се случва и никъде по света, освен за "отбрани" издирвани престъпници.
http://www.vbox7.com/play:cef4ad9e
В памет на загиналите служители от МВР
Аватар
osata
КОМИСАР
 
Мнения: 4596
Регистриран на: 25 Авг 2009, 18:52

Re: Парично възнаграждение за информация

Мнениеот Хела » 29 Юни 2012, 09:31

Абе, аз ще се ритна отзад направо, ако взема такива пари, и се чудя и с кви очи ще приема, а в същото време, "воИнът" обикаля пеш района, облечен в скъсан въшкарник, а климатик в стаята му се смята сигурно за екстра и лиготия.
Аватар
Хела
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 376
Регистриран на: 01 Дек 2009, 17:33
Местоположение: между редовете

Предишна

Назад към Анкети

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта