Ще дойде ли тази година ДЯДО КОЛЕДА

Модератори: ribaflic, Lord, Raptor, osata

Re: Ще дойде ли тази година ДЯДО КОЛЕДА

Мнениеот Lord » 06 Дек 2011, 10:51

Психономерата на търговците преди Коледа

Преди Коледа търговците използват различни номера, за да измъкнат от джоба ви колкото се може повече пари, като при това се заиграват с чувствата и усещанията ви.

В предпразничните дни те особено залагат на носталгията, която ще пробудят у вас с определени аромати, цветове, звуци, както и с това, което ще видите в магазините.

Така че не е чудно, че 70 % от покупките на хората са непланирани – в резултат точно на предизвиканите емоции.

А когато съберете в едно ароматите, чувствата, комплиментите на продавачите с вашето удоволствие и повишено самочувствие, вие купувате, без да мислите. При това без да съзнавате, че купувате всъщност само моментното усещане.

Когато обаче се върнете в къщи, вече ги няма ароматите и музиката, дрехата не ви стои кой знае колко добре, вие се чувствате виновни.

Затова задължително си пазете касовите бележки и не сваляйте етикетите от стоките, за да можете да ги смените.

Всеки магазин има определен срок за връщане – от седмица до месец, и е добре да попитате за това, когато правите покупката.

Същото важи и за подаръците. Ако искате да избегнете тези притеснения, купете на близките си подарък-ваучер.

Не водете децата на пазар

Повечето родители трудно ще устоят на детските умоляващи очички – за нова дрешка, играчка или лакомства, опаковани коледно. Затова не е странно, че родителите отстъпват и харчат с 26% повече от планираното. Не се препоръчва да водите на пазар и партньора си, защото в неговата компания ще сте по-склонни да похарчите повече. Търговците прекрасно знаят това и го използват.

Ароматите ни подтикват да харчим

По време на коледните празници магазините прибягват до аромата на бор, канела или ванилия, които пробуждат у купувачите усещането за Коледа. Ванилията кара жените да купуват дрехи. Това сочат резултатите от проучвания. Ароматът на лавандула пък води до по-високо потребление в ресторантите.

Музиката „отваря“ портфейла

Коледните песни в магазините дори и два месеца преди Коледа постоянно ви подсещат, че празникът приближава. Купувачите са по-склонни да похарчат повече в магазини с такава музика, сочи американско проучване. Музиката изобщо кара купувачите да се отпуснат и в резултат те купуват повече.

За 30 секунди се влюбвате в стоката

За да ви накарат да похарчите възможно повече, търговците поставят стоките в магазините така, че да имате достъп до колкото се може повече от тях. Ако задържите една стока в ръка повече от 30 секунди, шансът да я купите е по-голям, защото емоционално се обвързвате с нея, показват изследвания.

Подредбата на стоките обаче също е ключова, като целта е определени стоки да ви хванат око. Стоките, които наистина са ви нужни, са поставени по-далеч, така че по пътя си до тях да сложите повече неща в голямата количка, която също е един от търговските номера. Затова я избягвайте, ако наистина не ви е нужна.

Голяма роля играе и осветлението. На него и без това се отделя специално внимание, но преди Коледа то има изключително значение, защото осветени подходящо, стоките изглеждат много по-различно, отколкото когато си ги отнесете в къщи. Лилавият цвят предизвиква асоциация с лукс и ни кара да купуваме, синият пък успокоява и създава чувство на доверие към търговеца.

Ако сте успели да минете през магазина, устоявайки на изкушенията, това не е краят. Последният капан и последният шанс са на касата. Там ще намерите какво ли не. Затова се препоръчва да не разглеждате много-много, за да не купите нещо, което не ви трябва.

Скъпото е винаги под ръка

Най-скъпите стоки обикновено са подредени на нивото на очите, така че да са първото нещо, което ще видите или пък те са ви най под ръка. Евтините неща винаги са подредени на долните рафтове. Стоките, които се продават на акция, винаги се намират в края на редицата, защото купувачите първо виждат тях.

Цялото винаги е по-добре от единичното

В магазините за дрехи или на щанда за дрехи повечето стоки са изложени в комбинация. Купувачът, който си търси например риза, ще види заедно с нея и обувки и чанта, които не си отиват съвсем, но вероятно ще купи всичко. Търговците отлично знаят това.

Рекламациите и замяна на стоки

Право на рекламация имате за всяка стока, независимо дали е купена като намалена, на акция или разпродажба. Нямате право да правите рекламации само за онова, за което сте били предупредени и заради което стоката е била намалена. Ако някоя стока не ви хареса и искате да я смените, търговецът не е длъжен да прави това, пише на сайта си хърватският вестник „24 сата“.

http://www.dnes.bg/za-da-se-razbirame/2 ... eda.145666
________________________________________________________________
Нищо не е добро или зло. Мисълта го прави такова.” - Хамлет , по точно Шекспир;-)
Аватар
Lord
КОМИСАР
 
Мнения: 5861
Регистриран на: 19 Авг 2009, 01:21

Re: Ще дойде ли тази година ДЯДО КОЛЕДА

Мнениеот daniela_suzi » 06 Дек 2011, 11:05

Чакайте и аз да се включа,че отдавана не съм се вясвала тук.За децата естествено,че ще има,то се знае.Какво са ни виновни те за неразбориите в държавата.Аз обаче за пръв път от няколко години да имам късмет по празниците.Имам бая от тазгодишната си отпуска и за да ползвам поне част от нея,ми разрешиха от 20.12 до 04.01 да изляза в заслужена почивка. ;) За сметка на това в последните две години все според графика се падах и на Коледа ,и на Нова година на работа. :roll:
От всяка ситуация има изход,която не винаги е в желаната от нас посока,но винаги е встрани от гробищата!
Аватар
daniela_suzi
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 728
Регистриран на: 08 Дек 2009, 17:51
Местоположение: Плевен

Re: Ще дойде ли тази година ДЯДО КОЛЕДА

Мнениеот luiz » 06 Дек 2011, 13:19

О, и аз се уредих с такъв подарък. :) От 12 ти до 6-ти. :) Не бях погледнала на нещата от тая им страна, чакай сега да направя коледната украса, явно Дядо Коледа ще дойде и за мен. :D
luiz
Нов
Нов
 
Мнения: 14
Регистриран на: 19 Апр 2011, 18:26

Re: Ще дойде ли тази година ДЯДО КОЛЕДА

Мнениеот Lord » 20 Дек 2011, 23:02

ЕДНО ПИСМО ОТ ИСУС

Както знаете всички, наближава рождения ми ден. Всяка година се повтарят празничните приготовления в моя чест и мисля, че и тази година ще е същото.
В този период много хора отново ще купуват подаръци, ще слушат по радиото и ще гледат по телевизията реклами и навсякъде по земята ще се говори, че рождения ми ден наближава.
Наистина е хубаво, че някои хора поне веднъж в годината мислят за мен.
Както знаете, преди много години хората започнаха да празнуват Рождество Христово. В началото изглеждаше така, сякаш те бяха разбрали и бяха благодарни за всичко, което бях направил за тях, но днес вече никой не знае причината за този празник.
Семейства и приятели се събират и се веселят, но не се замислят за повода.
Спомням си, че последната година имаше голям празник в моя чест. Масите бяха отрупани с обилни блюда, плодове, торти, ядки и шоколади. Украсата беше изискана и имаше много, много чудесно опаковани подаръци.
Но знаете ли какво? Аз не бях поканен. Аз бях почетния гост, но те бяха забравили да ме поканят. Празникът беше за мен, но когато дойде Големия ден, аз останах отвън, те затвориха вратата под носа ми...... , а аз исках да присъствам и да споделя масата с тях.
В действителност не се учудих, защото през всичките тези години вратите винаги бяха затворени за мен.
Тъй като не бях поканен, реших да присъствам безшумно на празника. Влязох и застанах в един ъгъл; всички пиеха, а някои бяха пияни, разказваха вицове и се смееха на всичко. Прекарваха си чудесно.
Кулминацията настъпи, когато влезе големият дебел мъж с бяла брада, облечен в червено, и извика: Хо-хо-хо! Изглеждаше пиян, седеше на дивана, а децата тичаха при него и викаха: „Дядо Коледа, дядо Коледа.....”, сякаш тържеството беше за него!
В полунощ всички се прегърнаха, аз също разтворих широко ръцете си и, знаете ли, никой не дойде да ме прегърне. После всички си размениха подаръци и ги разопаковаха с радостни викове. Когато всички бяха отворени, аз погледнах дали има подарък и за мен. Как бихте се почувствали, ако имате рожден ден, за всички има подаръци, а за Вас не?
Разбрах, че съм нежелан и тихо си тръгнах.
Всяка година става все по-лошо. Хората мислят само за яденето и за пиенето, за подаръците, за тържествата, но никой не мисли за мен.
За тази Коледа си пожелавам да ми позволите да вляза в живота Ви, да осъзнаете, че преди 2000 години дойдох на тази земя, за да дам живота си на кръста- за Вас, за да Ви освободя. Днес само си пожелавам Вие да вярвате в това с цялото си сърце.
Искам да Ви доверя нещо: Тъй като много хора не са ме поканили на празника, аз ще направя собствен празник, голям празник, какъвто никой не може да си представи, един много специален празник.
Имам да подготвя още някои неща, но днес изпращам много покани, а тази е една за Вас. Много бих искал да зная дали ще дойдете, за да направя резервацията и да изпиша името Ви със златни букви в голямата си книга за гости. Само тези, които са вътре в нея, са поканени. Които не отговорят, ще останат отвън.
Знаете ли, как да отговорите на тази покана? Просто като предадете това на тези, на които държите.....
Аз ще Ви очаквам на празника...
Скоро ще се видим..... обичам Ви всички!

- Исус –

Прочетете го и го предайте на хората, които обичате, за да не затворят още веднъж вратата пред Него


от нета
________________________________________________________________
Нищо не е добро или зло. Мисълта го прави такова.” - Хамлет , по точно Шекспир;-)
Аватар
Lord
КОМИСАР
 
Мнения: 5861
Регистриран на: 19 Авг 2009, 01:21

Re: Ще дойде ли тази година ДЯДО КОЛЕДА

Мнениеот osata » 20 Дек 2011, 23:12

Интересно е написано :)
http://www.vbox7.com/play:cef4ad9e
В памет на загиналите служители от МВР
Аватар
osata
КОМИСАР
 
Мнения: 4596
Регистриран на: 25 Авг 2009, 18:52

Re: Ще дойде ли тази година ДЯДО КОЛЕДА

Мнениеот SFS » 21 Дек 2011, 17:00

Да, превръщат Христовия празник в една безмислица от лицемерни усмивки преструвки, забравяйки а други дори не подозирайки за Него и смисъла на Рождението. Извръщавайки дори и историческия момент, който съществува в този празник като естествен ход от Неговия поход сред нас в грешният ни свят, момент в който един озарен от християнската добродетел, човек живял в Анталия е превърнат в какво ли не за да се отделя вниманието, очите и ушите на всяко дете и голям от Истината с фокуси и простотии от вид и форма на известният ни дет мароз... Изместването във времето по календара не им пречи да вършат вероломствата си и дори на върха на най Светлия Празник да сеят разсейване или казано по християнски да вършат грехове обладани от волята на отцепника и предали се в неговите ръчички заради долните си низши страсти.
Ревизор - Одитор

"Комунистът е семе от дявола.Трудно ще бъде изкоренено".
Аватар
SFS
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 1307
Регистриран на: 30 Авг 2009, 17:26
Местоположение: Земята,С.Америка,Канада, Квебек,Монтреал, Ласал H8R 2Z4

Предишна

Назад към Анкети

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта