Пенсиониране на държавните служители от МВР

Модератори: ribaflic, Lord, Raptor, osata

Пенсиониране на държавните служители от МВР

Мнениеот nedovolenbg2012 » 01 Окт 2013, 20:21

На 27.09.2013 година в МВР бе проведена дискусия свързана с социалното осигуряване и пенсионирането на държавните служители от МВР.
Дискусията бе организирана по инициатива на ССМВР, като в нея взеха участие представители на ръководството на МВР, синдикалните организации в които членуват държавни служители от МВР и експерти от НОИ.
Повод за дискусията бяха множество получени сигнали в ССМВР за рязко снижаване размера на пенсиите отпускани на държавни служители от МВР през последните три години.
Провеждането на дискусията стана възможно след проведената работна среща между ръководството на ССМВР и социалния министър д-р Хасан Адемов.
В дискусията бяха повдигнати множество въпроси както и бе поискано предоставянето на по-конкретна информация, свързана с установените негативни тенденции при формирането на пенсиите на държавните служители от МВР.
Не се достигна до еднозначен отговор за причините, но получените сигнали в тази посока бяха потвърдени и от предоставените статистически данни от експертите на НОИ за броя и средния размер на новоотпуснатите пенсии на служители от МВР за периода 2011 – септември 2013 г.
От експертите на НОИ бе отговорено на част от поставените въпроси, като по по-важните се постигна яснота за следното :
-държавните служители в МВР не работят при условията на първа категория труд и респективно не са осигурявани като такива лица ;
-само стажа на държавните служители от МВР се изчислява, като за лицата работещи при условията на първа категория труд и то само при пенсиониране ;
-размерът на осигурителната вноска за държавните служители в МВР няма никакво значение при определяне размерът на пенсията ;
-внасяната осигурителна вноска за държавните служители от МВР е с най-голям размер спрямо всички останали вноски внасяни във фонд пенсии на НОИ ;
-държавните служители от МВР не се осигуряват в професионален пенсионен фонд, каквото е задължителното допълнително пенсионно осигуряване за всички лица, работещи при условията на първа и втора категория труд. ( Осигурителните вноски в професионален пенсионен фонд за 2013 г. са в размер на 12 %, като осигуряването в професионален пенсионен фонд се извършва независимо от задължителното пенсионно осигуряване в универсален пенсионен фонд, за който осигурителните вноски са в размер на 5%) ;
-от експертите на НОИ бе заявено, че въвеждането на минимална възраст за пенсиониране на държавните служители в МВР по никакъв начин няма да повлияе върху размера на отпусканите пенсии ;
-съществените елементи, имащи пряко значение за размера на пенсиите на държавните служители в МВР са продължителността на трудовия стаж и размера на осигурителния доход .
Внесените разяснения от експертите на НОИ и тиражираните в средствата за масово осведомяване информации за предстоящо въвеждане на минимална възраст за пенсиониране в МВР, както и за проблеми от финансово естество в частните пенсионно-осигурителни дружества породиха множество нови въпроси и допълнителна тревога по отношение на социалното осигуряване и условията за пенсиониране на държавните служители в МВР.
В следствие на проведената дискусия ССМВР се ангажира в привличането на допълнително информация и експертна помощ за установяване точното естество и характер на описаните по-горе проблеми и набелязване на варианти за тяхното преодоляване.
ССМВР очаква от своите членове и от всички служители в МВР по-голяма ангажираност при обсъждането и намирането на приемливо преодоляване на проблемите с пенсионирането на държавните служители в МВР.


УС НА ССМВР
nedovolenbg2012
Полицай
Полицай
 
Мнения: 147
Регистриран на: 05 Сеп 2012, 18:14

Re: Пенсиониране на държавните служители от МВР

Мнениеот малкия » 01 Окт 2013, 21:48

Първо, не става дума за дискусия, а за извънредно заседание на Съвета за социално партньорство. Да допуснем обаче (засега), че това не е толкова важно.
Второ. В рамките на заседанието представителите на СФСМВР са предложили решение поне на част от проблемите - промяна в Наредбата за категоризиране на труда при пенсиониране, в Раздел І чл.1 да се добави т.10, в която да се упоменат и държавните служители в МВР и МО.
Трето - което може наистина да се окаже важно за държавните служители в МВР, които още не са се пенсионирали - по какъв начин в дискусията намери място въпросът за определяне на минимална възраст за придобиване право на пенсия? Доколкото това по принцип не е свързано с размера на пенсията... Спомена ли някой конкретната възраст 50 години? И защо?

В интерес на истината, лично аз бих изчакал протокола и стенограмата от това заседание на ССП...
И тук е дребната разлика - протокол и стенограма от "дискусии" не се водят. За заседанията на ССП минимум протоколът е задължителен.
_________________________________
Валентин Попов ГПУ - Благоевград
малкия
Синдикат
Синдикат
 
Мнения: 868
Регистриран на: 29 Авг 2009, 12:47

Re: Пенсиониране на държавните служители от МВР

Мнениеот STO92 » 02 Окт 2013, 19:54

Значи, чакаме протокола за да разберем нещо по различно от написаното или ??? ;)
НЯМА НЕВЪЗМОЖНИ НЕЩА !!!

Изображение
=======================
ИМА НЕЩА, ЗА КОИТО НЕ ЗНАЕМ !!!
Аватар
STO92
Полицай
Полицай
 
Мнения: 128
Регистриран на: 12 Ное 2009, 00:19

Re: Пенсиониране на държавните служители от МВР

Мнениеот малкия » 05 Окт 2013, 16:50

Чакаме протокола за да видим дали от него няма да получим отговори на някои въпрооси...
Като тези, например:

...по какъв начин в дискусията намери място въпросът за определяне на минимална възраст за придобиване право на пенсия? ... Спомена ли някой конкретната възраст 50 години?
_________________________________
Валентин Попов ГПУ - Благоевград
малкия
Синдикат
Синдикат
 
Мнения: 868
Регистриран на: 29 Авг 2009, 12:47

Re: Пенсиониране на държавните служители от МВР

Мнениеот Иво Тодоров » 05 Окт 2013, 20:08

Зададен бе такъв въпрос, защото г-н Адемов от дълго време споменава най-големия си страх - много пенсионери и малко работещи, грубо казано. Та представителите на НОИ потвърдиха, че колокото повече служим, толкова по-малка пенсия. Може да го видиш и в таблицата за 2011,2012 и 2013г. А можеше и да попляскаш с ръце, разбира се без ирония.
Важно е кой какво пита и кой мисли за в бъдеще.
Иво Тодоров
Полицай
Полицай
 
Мнения: 147
Регистриран на: 23 Апр 2012, 20:57

Re: Пенсиониране на държавните служители от МВР

Мнениеот Иво Тодоров » 05 Окт 2013, 20:39

Зададохме много въпроси, получихме и много неприятни отговори. При пенсиониране трудовия ни стаж се зачита първа категория, но до този ден коя категория сме ..... Уж не сме първа,а пък удръжките са над 35%. Още от миналата година питаме ръководството за тези нещица,ама чак онзи ден от НОИ разбрахме истината!?
Вальо, има голям проблем. Не ми се прави на света вода ненапита. Стига с тея интрижки.
Иво Тодоров
Полицай
Полицай
 
Мнения: 147
Регистриран на: 23 Апр 2012, 20:57

Re: Пенсиониране на държавните служители от МВР

Мнениеот малкия » 06 Окт 2013, 21:33

Знам, че имаме проблем, Иво. Не знам обаче кое точно наричаш "интрижки".
Мога да ти кажа кое аз наричам неприемлива за синдикат позиция. Това:
„За нас въвеждането на минимална възраст не е пречка, но не бива да се поставя като самоцел. Въпросът е, ако стане, да получим разчети колко хора ще дослужват над задължителните 27 г. и дали това ще доведе до по-високи пенсии“, коментира лидерът на Синдиката на служителите в МВР Иван Павлов.

[url]
http://pressadaily.bg/publication/24676 ... %BD%D0%B8/[/url]

Допускам, разбира се, че медиите може да са поизкривили нещата и това да не е официалната ви позиция. Надявам се да внесеш яснота, ако наистина има медийно изкривяване.
Но това е една от причините да искам да изчакам протокол и стенограма преди да коментирам. Защото аз зная, каквото зная. Но тук не искам да се позовавам на нечии думи, а на официалния протокол...

Нататък. Ниските пенсии са проблем. Вярно е. Размерът на заплатите обаче е по-голям проблем.
Дотук единствено ние зявихме официално, ясно и категорично, че 5% увеличение е малко. (Ако съм пропуснал заявление в този смисъл на друг синдикат, моля за извинение и се надявам да ми бъде посочено, за което ще бъда благодарен.) Както щеш ме разбирай, но размерът на заплатата за мен е по-важен от размера на пенсията - да не говорим, че има известна връзка между двете...
_________________________________
Валентин Попов ГПУ - Благоевград
малкия
Синдикат
Синдикат
 
Мнения: 868
Регистриран на: 29 Авг 2009, 12:47

Re: Пенсиониране на държавните служители от МВР

Мнениеот Иво Тодоров » 07 Окт 2013, 17:17

Сещам се как се тръбеше, че Павлов на едно заседание на ССП е казал нещо си за колегите МКР, а в стенограмата пишеше съвсем друго. Сещам се как мълчаливо си се съгласил да се увеличи трудовия ни стаж на 27 години - това го потвърди в едно предаване на Бареков.
Допускам, че ни ти е предоставена коректна информация какви въпроси са зададени от наша страна. Жалко, че не присъства на тази среща.Това е без ирония.
Това, което цитираш показва в каква насока са ни били въпросите, проиграват се варианти, искаме да научим какво предстои ако ....... стане еди какво си. Не си глупав и сам може да си отговориш. Не търси под вола теле.
За заплатите ...... показателно е, че в настоящия проект на закона не е включено това, зад което се обединиха всички синдикални организации в МВР.
Хайде със здраве.
Иво Тодоров
Полицай
Полицай
 
Мнения: 147
Регистриран на: 23 Апр 2012, 20:57

Re: Пенсиониране на държавните служители от МВР

Мнениеот малкия » 08 Окт 2013, 09:32

Сещаш се? Че мълчаливо съм се съгласил? И имаш нахалството да ми говориш за "итрижки"? А да се сещаш случайно, че точно заради 27-те години обявихме протест и сложихме трикольорни ленти? Искаш ли снимки и документи? Защото аз моога да ги представя. Ти обаче по никакъв начин не можеш да докажеш глупостта, която изръси - че съм се съгласявал с увеличението на стажа... Ние тогава обявихме протест. Вие какво точно направихте против това увеличаване на стажа? Това спомняш ли си? Да ти имам избирателната памет, Иво...

Точно за да не си разменяме приказки казах не веднъж, че предпочиттам да изчакам протокол или стенограма - предполагам, че от тях ще стане ясно кой какво е "проигравал". И след като твърдиш, че не съм глупав, защо се опитваш да ме правиш на глупак? Надяваш се, че ние двамата сме единствените умни хора, които четат тук? Сори, не е така.
И ти да си жив и здрав, но оттук нататък ще си говоря с теб само с цитати.

А това, което цитирах показва наистина в каква посока са ви били въпросите. Но показва и че сте се съгласили на минималната възраст.
За нас въвеждането на минимална възраст не е пречка, но не бива да се поставя като самоцел.

Или утре изведнъж може да започне да ви пречи въвеждането на минимална възраст? Айде стига...
_________________________________
Валентин Попов ГПУ - Благоевград
малкия
Синдикат
Синдикат
 
Мнения: 868
Регистриран на: 29 Авг 2009, 12:47

Re: Пенсиониране на държавните служители от МВР

Мнениеот Иво Тодоров » 08 Окт 2013, 14:39

Наглост е да кажеш пред Бареков, в едно от предаванията му, че мълчаливо си се съгласил/ Бареков пита: "И Вие се съгласихте?"..... който се интересува ще види отговора/ за увеличението на стажа от 25 на 27 години и след това СФС ще протестира срещу това увеличение! Човече, май взе да забравяш къде и какво приказваш.
Иво Тодоров
Полицай
Полицай
 
Мнения: 147
Регистриран на: 23 Апр 2012, 20:57

Следваща

Назад към Синдикат на служителите в МВР /ССМВР/

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта