Може ли да ми помогнете със съвет?

Модератори: ribaflic, Lord, Raptor, osata

Може ли да ми помогнете със съвет?

Мнениеот alanija » 02 Май 2011, 23:33

Майка ми и семейството на брат ми живеят в един апартамент,на 4/6 от който майка ми е собственик,а брата ми притежава 1/6,както и аз след смъртта на баща ни.Сега си е наумил да подлага майка ми на системен тормоз с цел тя да му припише нейния дял,а тя е възрастна жена,вдига и скандали, обижда я ,непрекъснато я тормози с грубо отношение.След употреба на алкохол става извънредно груб,преди три години беше ударил майка ми,и тогава тя живя у нас известно време,но ние живеем в гарсониера с дъщеря ми,а и тя все пак има собствено жилище.Тогава викахме полиция,после майка ми го осъди и следваше това,че ако той отново беше я ударил,щеше да бъде отстранен от жилището.Той сега се пази ,но удря съпругата си и едната от дъщерите си,но те не се обръщат заащита към никакви институции.Алкохола му влияе зле ,дори да пие и малко,иначе ходи на работа,но не иска да ходи на никаква терапия или и аз не знам,просто с него никой за нищо не може да разговаря,крайно раздразнителен човек е и всички от семейството ги е е страх да говорят и обсъждат каквито и да е проблеми с него.Какво може да се направи,при това положение,че той вече системно тормози майка ми за да припише тя дела си от апартамента,като дори не и предлага да е срещу гледане/той въобще няма да я гледа и тя много добре знае това/,а направо и казва после да излиза от жилището си.Имаме чувството ,че не може да разсъждава нормално или как да се изразя,като не съм специалист,че има някакви може би психически проблеми,защото в много случаи майка ми казва че говори пълни глупости,като например това сестрата на майка ми ,която даже е по възрастна от нея да и дадяла от парите си,за да си купела майка ми после жилище след като майка ми си припише апартамента на него,и се изнесе от там.За мен и моето право на наследство просто няма нужда да се говори,аз неговата сестра сякаш не съществувам,въпреки че се грижа сама за детето си и никак не ми е било лесно и като се знае че аз ще се грижа за майка ми по нататък.Кажете ми какво може да се направи ,нямаме спокойствие ден и нощ,не знаем какво може да ни се случи.
alanija
Нов
Нов
 
Мнения: 2
Регистриран на: 02 Май 2011, 23:02

Re: Може ли да ми помогнете със съвет?

Мнениеот Хела » 03 Май 2011, 10:01

С уговорката, че всичко е така, както сте го описала, ще бъда крайна - делба и изплащане частта на брат Ви. Варианти - няколко, преценяте си най-удачния за вас двете с майка Ви. А междувременно - пускайте жалби, не жалете прокуратурата, ей тъй за спорта.
Аватар
Хела
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 376
Регистриран на: 01 Дек 2009, 17:33
Местоположение: между редовете

Re: Може ли да ми помогнете със съвет?

Мнениеот Lord » 03 Май 2011, 14:21

Моите уважения към Хела, но считам предложението и за неуместно, в смисъл нещата ще се удължат безкрайно във времето, резултат вероятно ще има, но след месеци в хабене на нерви и тормоз.

Аз на Ваше място бих се възползвал от ЗЗДН ето го тук: http://lex.bg/bg/laws/ldoc/2135501151 , майка Ви/съпругата на брат Ви подава молба и декларация по образец в районния съд и брат Ви незабавно ще бъде принуден да напусне жилището за определено време, няма и да има право да се приближава на определено разстояние до лицато/лицата. Това време, което ще определи съда може да се използва за други дела, например за подялба на имот, за развод и попечителство и т.н.
Ако Ви звучи неправдоподобно - ето едно реално решение на съда в подобен случай: http://www.rs-plovdiv.com/reshenia/grag ... 7-2007.htm

Изобщо не е сложно. Всеки човек има права и трябва да ги знае и търси. От мен това и успех!
________________________________________________________________
Нищо не е добро или зло. Мисълта го прави такова.” - Хамлет , по точно Шекспир;-)
Аватар
Lord
КОМИСАР
 
Мнения: 5861
Регистриран на: 19 Авг 2009, 01:21

Re: Може ли да ми помогнете със съвет?

Мнениеот Хела » 03 Май 2011, 14:54

Ами аз не виждам да съм казала нещо по-различно, а просто го оформих по-сбито. Исках да се разбере акцента ми, а именно - да се преустановят всякакви имотни претенции на брата, които както разбирам са в основата на проблема тук. Домашното насилие е друга бира - доколкото схванах то е следствие от имотната неудовлетвореност, но пък затова споменах и жалбите, де.
Аватар
Хела
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 376
Регистриран на: 01 Дек 2009, 17:33
Местоположение: между редовете

Re: Може ли да ми помогнете със съвет?

Мнениеот Lord » 03 Май 2011, 15:15

Лелеее, кибритлийка. :mrgreen:

Дай да помогнем на хората, пък после ще спорим. ;)
________________________________________________________________
Нищо не е добро или зло. Мисълта го прави такова.” - Хамлет , по точно Шекспир;-)
Аватар
Lord
КОМИСАР
 
Мнения: 5861
Регистриран на: 19 Авг 2009, 01:21

Re: Може ли да ми помогнете със съвет?

Мнениеот dsuzunov » 03 Май 2011, 16:10

Ако на населеното място, където е жилището на майка Ви има изработена кадастрална карта, нека тя, като собственик на повече от 1/2 и.ч. отиде в Службата по кадастър и блокира издаването на скица/схема на имота. По този начин, се блокира всякаква дейност по покупко-продажба, залагане, ипотека итн.
И задължително в съда за подаване жалба по ЗЗДН. Поне тук, в Пловдив, той действа ефективно засега.
Димитър Узунов - БНТЛ Пловдив
Аватар
dsuzunov
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 701
Регистриран на: 01 Окт 2009, 17:18
Местоположение: Пловдив

Re: Може ли да ми помогнете със съвет?

Мнениеот Хела » 03 Май 2011, 16:11

Lord написа:... пък после ще спорим. ;)

Да бе, само обещаваш. :mrgreen:
И за да не е спам: много ме натъжават подобни истории с издевателства над възрастни родители за къщи и апартаменти. Затова дадох съвет да се премахне причината, като се изчистят тези отношения веднъж завинаги. Защото съдът ще отстрани брата за известно време, но по-нататък, след смъртта на майката, той вероятно ще тормози и сестра си по същия начин. Затова споменах, че има варианти, но нека авторката на темата да каже какво мисли дотук.
Ето, искам да помогна, не ми ли личи?! Аз заради това влизам във форума изобщо. :D
Аватар
Хела
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 376
Регистриран на: 01 Дек 2009, 17:33
Местоположение: между редовете

Re: Може ли да ми помогнете със съвет?

Мнениеот Lord » 03 Май 2011, 18:02

Offtopic
________________________________________________________________
Нищо не е добро или зло. Мисълта го прави такова.” - Хамлет , по точно Шекспир;-)
Аватар
Lord
КОМИСАР
 
Мнения: 5861
Регистриран на: 19 Авг 2009, 01:21

Re: Може ли да ми помогнете със съвет?

Мнениеот alanija » 05 Май 2011, 20:21

Благодаря ви за съветите ,които ми давате,сигурно ще се наложи да се подаде жалба за психически тормоз,защото майка ми е на 75 години и не може да издържа скандалите на сина си.Аз бих желала ,а и майка ми ,да се подели този апартамент,ако трябва и да се продаде,но даа живеят те отделно.Но семейството на брат ми нямат такъв интерес,защото с парите ,които ще останат за тях няма да могат да си купят някакво по голямо жилище и ще останат без дом.Майка ми му е предлагала да и купи една гарсониера ,която после да остане за мен и да му припише целия апартамент,който е 90 кв.м.,както и аз да му дам по някакъв начин моята част,но той отказва и това,защото не можело да купува жилище той,и после то да останело на мен.Иска всичко само за него, аз просто не съществувам...Даже не знаем с какви пари разполага,може ли да си позволи да купи тази гарсониера.Но снаха ми ми се струва че никога няма да свидетелства срещу него,защото тя няма къде да живее,а и е с малки доходи,а ако се продаде този апартамент, и се купи друг,брат ми въобще може да не я пусне да живее там и без това постоянно я гони от къщи.
И друго се питам,като минат тези примерно казано 3 месеца на отстраняване от дома,като се върне той,а може би и преди това ,дали няма да се влошат нещата,защото той е общо взето злобен и отмъстителен човек и не се знае какво ще му дойде на ума,а след употреба на алкохол просто не може да се контролира и не разсъждава,става избухлив и агресивен,снаха ми понякога е със синини,беше ударил майка ми отстрани по лицето,когато го осъдихме за физически тормоз,той е много опасен.Аз също се страхувам от него,у тях ходя много рядко.
alanija
Нов
Нов
 
Мнения: 2
Регистриран на: 02 Май 2011, 23:02

Re: Може ли да ми помогнете със съвет?

Мнениеот Lord » 05 Май 2011, 21:35

Казвам Ви, трите месеца майка Ви ще ги има, оттук нататък в този срок думата ще имат адвокатите, т.е. съда. Не е възможно да гадаем, защото не сме там.
________________________________________________________________
Нищо не е добро или зло. Мисълта го прави такова.” - Хамлет , по точно Шекспир;-)
Аватар
Lord
КОМИСАР
 
Мнения: 5861
Регистриран на: 19 Авг 2009, 01:21

Следваща

Назад към Въпроси от граждани, съвети от служители

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 14 госта

cron