Придобиване, съхранение и носене на лично оръжие

Модератори: ribaflic, Lord, Raptor, osata

Re: Проверка на лично оръжие

Мнениеот Павел » 07 Май 2011, 13:41

Благодаря kkarakashev, съгласен съм с теб - никога не съм и няма и да нося с патрон в цевта, отделно от това съм си изградил правилните навици за боравене. Прав си за законотворците, но пък и я има приказката, че ние си ги избираме, та така ще бъде докато не променим нещата сами. Имам достатъчно приятели полицаи, за да знам колко е трудна работата ви, така че взаимното уважение е задължително!

Поздрави.
Аватар
Павел
Нов
Нов
 
Мнения: 17
Регистриран на: 27 Апр 2011, 17:27

Re: Проверка на лично оръжие

Мнениеот Suminona » 07 Май 2011, 15:10

Дали бихме могли да се върнем на въпроса за носенето на оръжие с патрон в цевта. За удобство давам линк към актуалия закон:
http://www.lex.bg/bg/laws/ldoc/2135696097
Дали бихте ми посочили в горния текст правното основание на забраната за носене на оръжие за самоохрана/самоотбрана с патрон в цевта?
И още един въпрос - дали проектът за наредбата за провеждането на курсовете вече е приет? Не бих отказъл линк към актуален текст.

P.S. Поздравления за форума момчета и момичета! Намерих много интересни неща за четене.
Suminona
Нов
Нов
 
Мнения: 13
Регистриран на: 07 Май 2011, 14:45

Re: Проверка на лично оръжие

Мнениеот dsuzunov » 07 Май 2011, 16:13

Можеш ли да дадеш разумно обяснение за причината да носиш оръжието с патрон в цевта?
Ти си боец от спецчастите и ти си налага мигновена реакция?
За да стигнеш до момента в който трябва да употребиш оръжие, значи, нещо не си направил за предотвратяване на действието, което искаш да спреш със стрелбата.
Не съм се обръщал към теб, а към всички четящи тук. Ако някой, освен теб, не е съгласен с мнението ми, да ме опонира. За тебе това е наложително.
Преди да застанеш в защитна позиция отново, замисли се върху последствията за тебе, ако простреляш някой, при неправилно боравене с оръжието. Сто процентна гаранция, че това няма да се случи, има само във фантастиката.
Димитър Узунов - БНТЛ Пловдив
Аватар
dsuzunov
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 701
Регистриран на: 01 Окт 2009, 17:18
Местоположение: Пловдив

Re: Проверка на лично оръжие

Мнениеот osata » 07 Май 2011, 17:48

Suminona написа:Дали бихме могли да се върнем на въпроса за носенето на оръжие с патрон в цевта. За удобство давам линк към актуалия закон:
http://www.lex.bg/bg/laws/ldoc/2135696097
Дали бихте ми посочили в горния текст правното основание на забраната за носене на оръжие за самоохрана/самоотбрана с патрон в цевта?
И още един въпрос - дали проектът за наредбата за провеждането на курсовете вече е приет? Не бих отказъл линк към актуален текст.

P.S. Поздравления за форума момчета и момичета! Намерих много интересни неща за четене.



Ти посочваш ЗАКОН ЗА ОРЪЖИЯТА, БОЕПРИПАСИТЕ, ВЗРИВНИТЕ ВЕЩЕСТВА И ПИРОТЕХНИЧЕСКИТЕ ИЗДЕЛИЯ - http://www.lex.bg/bg/laws/ldoc/2135696097 .

Обаче има и един друг закон - ЗАКОН ЗА КОНТРОЛ НАД ВЗРИВНИТЕ ВЕЩЕСТВА, ОГНЕСТРЕЛНИТЕ ОРЪЖИЯ И БОЕПРИПАСИТЕ - http://lex.bg/laws/ldoc/2134445058
Чл. 15б. (Нов - ДВ, бр. 99 от 2002 г.) (1) Забранява се носенето на огнестрелно оръжие:
1. на политически, синдикални и културни мероприятия;
2. на спортни мероприятия, освен ако е необходимо за самото мероприятие;
3. (доп. - ДВ, бр. 71 от 2003 г.) в увеселителни и питейни заведения и барове за времето от 22,00 до 06,00 ч.;
4. при и след употреба на алкохол или наркотични вещества.
(2) Забраната по ал. 1, т. 1 - 3 не се отнася за лица, изпълняващи служебни задължения по охрана на мероприятия и обекти по ал. 1.
(3) Забранява се съхраняването, носенето и пренасянето на огнестрелни оръжия за охрана, за самоотбрана (самоохрана), за спортни и за културни цели с патрон в цевта.
http://www.vbox7.com/play:cef4ad9e
В памет на загиналите служители от МВР
Аватар
osata
КОМИСАР
 
Мнения: 4596
Регистриран на: 25 Авг 2009, 18:52

Re: Проверка на лично оръжие

Мнениеот Suminona » 07 Май 2011, 18:32

@osata: Прочети параграф 5 от преходните и заключителни разпоредби на закона, линк към който съм дал! Що сте занемарили така правната подготовка? :shock:

@dsuzunov: Реално погледнато, 99% от населението и сигурно 90% от полицията изобщо нямат нужда от оръжие. Никакво, като това се отнася дори до мускулите, трупани във фитнеса.
По отнощение на употребата от граждани, статистиката на стария закон сочи само няколко случая (едноцифрен брой), в който употребата на ОО е била в рамките на закона. В останалите случаи стрелецът е бил признат за виновен по един или друг член от закона.
Ваденето на оръжие, с цел респектиране никак не е препоръчително за граждани. Едно защото има обратен ефект - ескалира конфликта, друго защото самото вадене се води употреба (нй-малкото нарушава разпоредбата за скрито носене).
В защита на носенето на ОО с патрон в цевта също многат да се дадат цял куп тези. Трява ли?
Suminona
Нов
Нов
 
Мнения: 13
Регистриран на: 07 Май 2011, 14:45

Re: Проверка на лично оръжие

Мнениеот Павел » 07 Май 2011, 20:11

@ dsuzunov, Първо надявам се осъзнаваш, че разговаряш с интелигентен човек и думи като този и онзи не пасват, ако желаеш да бъдеш взет насериозно - цитирайки мое виждане и отговаряйки, че "този" се мисли за спецназ и ти с удоволствие би направил донос, без каквато и да е основа до РПУ не звучи като изказване общо за хора а конкретно насочено към мен. Относно готовността да дадеш фалшив сигнал до своите колеги въобще не прозвуча добре комбинирано с професията, в която сам изтъкна че имаш дългогодишен стаж. Нямам спомен да съм споменал където и да е, че нося оръжието си със патрон в цевта - напротив, освен това както казва мой приятел, доста добър състезател в IPSC, ако стигнеш до стрелба, яко си осрал нещата ( извинения за френския). Последвалото ти мнение е без всякаква връзка предвид това, което мисля, навиците ми за боравене с оръжие и вижданията ми за нещата. Не съм и нямам намерение да заставам в защитна позиция, тъй като не защитавам никаква теза - зададох въпрос, на който очаквах отговор от хора по-компетентни от мен в областта. Резултата беше различни виждания в зависимост от вида на проверката( рутинна или по съмнение за незаконно притежаване), което пък доведе до това дали оръжието е със и без патрон в цевта и т.н. и дискусията се разви към закони, стари и нов.

Барета, ако си прав за законовото положение относно със или без патрон в цевта, нещата не са розови - масово народа носи с патрон в цевта и запънати ударници, само защото мисли че е позволено. С цялото ми уважение ще поровя още малко, защото когато споделих на адвокат и друг полицай, и двамата ми казаха, че не си прав и че с новите изменения вече цивилен има правото да носи с патрон в цевта. Ще ги помоля да се аргументират правно и ще пиша пак - мисля, че нещата трябва да са наясно на 100% и за двете страни.
Аватар
Павел
Нов
Нов
 
Мнения: 17
Регистриран на: 27 Апр 2011, 17:27

Re: Проверка на лично оръжие

Мнениеот TheBoss » 07 Май 2011, 20:34

Господа служители на МВР, срамота, че не познавате законите и се позовавате на стари такива. И не става дума за някой закон свързан със сеч на гори, а със закон свързан непосредствено с вашата работа. ЗАКОН ЗА КОНТРОЛ НАД ВЗРИВНИТЕ ВЕЩЕСТВА, ОГНЕСТРЕЛНИТЕ ОРЪЖИЯ И БОЕПРИПАСИТЕ е отменен с обнародването на ЗАКОН ЗА ОРЪЖИЯТА, БОЕПРИПАСИТЕ, ВЗРИВНИТЕ ВЕЩЕСТВА И ПИРОТЕХНИЧЕСКИТЕ ИЗДЕЛИЯ, който е в сила от 17.09.2010 г.Съответно с него отпада и Правилникът за прилагане на ЗКВВООБ. Това, че вие не сте си "написали домашното" е само във ваша вреда. Съгласно ЗОБВВПИ няма ИЗРИЧНА забрана за носене на патрон в цевта. А до колкото съм запознат, ако нещо не е забранено, то е разрешено. Аз съм прост филолог, ако някой от вас, изучавалите право в академията, е учил нещо различно, нека да го сподели! Но не подвеждайте обикновените граждани! Забранено е да се носи оръжие с патрон в цевта само, ако оръжието е за спортни и за културни цели(чл 60. алинея 1, точка 2, линк към текста)

Колкото до това защо съм решил да нося патрон в цевта, това е ЛИЧНО мое решение и никой не може да ми определя дали има необходимост от това или не! А когато невнимателен служител се направи на Рамбо и призведе случаен изстрел с моето оръжие понеже или е некомпетентен. или му е слаба подготовката, същият трябва да си понесе последствията!!! Не да ми се обяснява, че не трябва да нося оръжие с патрон в цевта. Аз от 1983 г. нямам случаен, неволен изстрел.

И последно, господа служители на МВР. Етимологията на думата служител произхожда от думата служа. На кога? Ами обикновено на този, който ви плаща заплатите. А заплатите ви ги плаща целият български народ: вашите майки и бащи, вашите съседи, хората, с които се возите в автобуса сутрин, овчарят, за чието съществуване въобще не подозирате. И всички тези хора очакват от вас АДЕКВАТНО поведение. Как се постига ли? Простичко, с познаване на законите(които ви касаят), с тяхото спазване, с добро отношение към редовия граждани. Така че, ако искате да ви уважават - заслужете го! Уважението не идва автоматично с пистолета и значката.
TheBoss
Нов
Нов
 
Мнения: 10
Регистриран на: 07 Май 2011, 19:48

Re: Проверка на лично оръжие

Мнениеот osata » 07 Май 2011, 21:38

Suminona написа:@osata: Прочети параграф 5 от преходните и заключителни разпоредби на закона, линк към който съм дал! Що сте занемарили така правната подготовка? :shock:


отм. ДВ. бр.73 от 17 Септември 2010г.

изм. и отм. много си приличат. ;) Грешката е моя - предлагам Лорд да почерпи, щото няма нищо общо !
Аватар
osata
КОМИСАР
 
Мнения: 4596
Регистриран на: 25 Авг 2009, 18:52

Re: Проверка на лично оръжие

Мнениеот osata » 07 Май 2011, 21:50

TheBoss написа:Господа служители на МВР, срамота, че не познавате законите и се позовавате на стари такива. И не става дума за някой закон свързан със сеч на гори, а със закон свързан непосредствено с вашата работа. ЗАКОН ЗА КОНТРОЛ НАД ВЗРИВНИТЕ ВЕЩЕСТВА, ОГНЕСТРЕЛНИТЕ ОРЪЖИЯ И БОЕПРИПАСИТЕ е отменен с обнародването на ЗАКОН ЗА ОРЪЖИЯТА, БОЕПРИПАСИТЕ, ВЗРИВНИТЕ ВЕЩЕСТВА И ПИРОТЕХНИЧЕСКИТЕ ИЗДЕЛИЯ, който е в сила от 17.09.2010 г.Съответно с него отпада и Правилникът за прилагане на ЗКВВООБ. Това, че вие не сте си "написали домашното" е само във ваша вреда. Съгласно ЗОБВВПИ няма ИЗРИЧНА забрана за носене на патрон в цевта. А до колкото съм запознат, ако нещо не е забранено, то е разрешено. Аз съм прост филолог, ако някой от вас, изучавалите право в академията, е учил нещо различно, нека да го сподели! Но не подвеждайте обикновените граждани! Забранено е да се носи оръжие с патрон в цевта само, ако оръжието е за спортни и за културни цели(чл 60. алинея 1, точка 2, линк към текста)

Колкото до това защо съм решил да нося патрон в цевта, това е ЛИЧНО мое решение и никой не може да ми определя дали има необходимост от това или не! ..........


Във форумите хората обсъждат, гражданите могат да бъдат подведени от официални страници на институции. А това тук е форум. А тази промяна в закона за патрон в цевта..... за мен е пълна идиотия. Остава и да разрешат на магистралите скорост до 250км/час. Риска е аналогичен.
Не ми се влиза в спорове, но само въпросът ми е - последното изречение от цитата, поради "ъпдейта" на закона ли е или по принцип?
http://www.vbox7.com/play:cef4ad9e
В памет на загиналите служители от МВР
Аватар
osata
КОМИСАР
 
Мнения: 4596
Регистриран на: 25 Авг 2009, 18:52

Re: Проверка на лично оръжие

Мнениеот TheBoss » 07 Май 2011, 22:16

osata написа:...
Във форумите хората обсъждат, гражданите могат да бъдат подведени от официални страници на институции. А това тук е форум. А тази промяна в закона за патрон в цевта..... за мен е пълна идиотия. Остава и да разрешат на магистралите скорост до 250км/час. Риска е аналогичен.
Не ми се влиза в спорове, но само въпросът ми е - последното изречение от цитата, поради "ъпдейта" на закона ли е или по принцип?


Да, форумите са, за да се обсъжда. Но и да се разясняват някои неща. Не всеки има познания във всяка област. За това влиза, задава въпрос и очаква адекватен отговор.

Дали за вас носенето на патрон в цевта е идиотия или не, законодателят не го интересува. А пък и самото ви мнение е пълен нонсенс. Както казваше Дочо Булгуров:"Прасета не може, а кучета и котки може!" Ако го парафразираме: "Револвери може, полуавтоматични пистоолети не може!" Бихте ли ми разяснил, идиотщина ли е притежанието на револвер, който по презумпция има патрон в цевта?

Колкото до последното ми изречение, като съвестен гражданин, когато е било забранене - не съм носил оръжие с патрон в цевта. Тренирал съм изваждане с бързо зареждане. Сега, когато липсва такава законова забрана и е налице основателна причнина - да, ще го нося с патрон в цевта. И не знам как служителите на МВР определят носенето на ОО, но повечето ми цивилни познати се отнасят с голяма отговорност към безопасното боравене с оръжия. Като факт мога да посоча, че във всички оръжейни форуми, в който съм регистриран има направена важна тема с 4-те основни правила за безопасно боравене с огнестрелно оръжие. Запитайте се господа, колко от вас могат сега да ги кажат?

П.П. в Германия, по аутобана няма ограничение на скоростта. Ако искаш карай и с 300км/ч. Но повечето хора карат с 130-140. Т.е. нещата не опират до забрани и ограничения, а до съзнание. В България и сега по магистралата е разрешена скорост до 130км/ч. Я попитайте колегите си от Пътна полиция какви скорости са засичали!
TheBoss
Нов
Нов
 
Мнения: 10
Регистриран на: 07 Май 2011, 19:48

ПредишнаСледваща

Назад към Въпроси от граждани, съвети от служители

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 3 госта