Придобиване, съхранение и носене на лично оръжие

Модератори: ribaflic, Lord, Raptor, osata

Придобиване, съхранение и носене на лично оръжие

Мнениеот Павел » 02 Май 2011, 13:50

Здравейте,

Скоро дискутирахме с приятели как точно се извършва проверка на лично оръжие от полицията при пътен стоп и не само.

Как бих постъпил аз: при питане от служителя дали нося оръжие и нареждане за проверка, съобщавам къде по тялото ми се намира, приканвам полицая (ако не го направи сам) да застане зад мен от лявата ми страна (левичар съм).Следва вадене на пистолета бавно от кобура (цев насочена в безопасна посока), изваждане на пълнител, поставяне на затворна задръжка и подаване оръжието на служителя (цев сочеща към земята) за проверка.

Питането ми е провокирано от приятел, който е отказал да предаде оръжието си в ръцете на проверяващия с оглед на оставяне на отпечатъци от страна на служителя по пистолета. В резултат полицая се е съгласил да провери само с поглед.

Моля коментирайте горното и посочете правилната процедура - мисля че би било полезно и на други с оглед спокойствието на проверяващия и проверявания.

Благодаря предварително.

Павел
Аватар
Павел
Нов
Нов
 
Мнения: 17
Регистриран на: 27 Апр 2011, 17:27

Re: Проверка на лично оръжие

Мнениеот Lord » 02 Май 2011, 16:03

Павел, предварително се извинявам, но не разбирам въпроса ти.
Спира те автопатрул, ти си въоръжен със зъконно притежавано оръжие - ами просто ти проверяваме разрешителното или правим справки в нашите си информационни масиви, чрез ОДЧ и ако всичко е наред ти връщаме разрешителното и ти пожелаваме лек пък. Полицаите не са оръжейни специалисти, че да извършват подобен вид проверки на лично оръжие.

Друго е, ако спираме автомобил и подозираме, че пътуващите имат незаконно оръжие, там си имаме конкретна тактика на действие, която най-малко ще обсъждам в интернет, а и действаме малко "по-твърдичко" от обичайните проверки. ;)
________________________________________________________________
Нищо не е добро или зло. Мисълта го прави такова.” - Хамлет , по точно Шекспир;-)
Аватар
Lord
КОМИСАР
 
Мнения: 5861
Регистриран на: 19 Авг 2009, 01:21

Re: Проверка на лично оръжие

Мнениеот BARETATA » 02 Май 2011, 23:41

Не е точно така Lord . Спира се лицето и след като каже къде му е оръжието,се извежда от автомобила,отваря се багажника на МПС-то , през цялото време полицаите наблюдават и са готови да реагират.Гражданина вади пълнителя,дърпа затвора и се проверя за наличие на патрон в цевта.Всичко това се прави изключително прецизно . Горният господин може да потвътди ако му се е случвало...
Чл. 5-ЗМВР: "Служителите на МВР,при изпълнение на служебните си задължения,са физически неприкосновени и се ползват с особената закрила на закона."
Аватар
BARETATA
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 4722
Регистриран на: 22 Авг 2009, 12:42

Re: Проверка на лично оръжие

Мнениеот DANI_09 » 03 Май 2011, 06:04

Lord написа:Павел, предварително се извинявам, но не разбирам въпроса ти.
Спира те автопатрул, ти си въоръжен със зъконно притежавано оръжие - ами просто ти проверяваме разрешителното или правим справки в нашите си информационни масиви, чрез ОДЧ и ако всичко е наред ти връщаме разрешителното и ти пожелаваме лек пък. Полицаите не са оръжейни специалисти, че да извършват подобен вид проверки на лично оръжие.

Друго е, ако спираме автомобил и подозираме, че пътуващите имат незаконно оръжие, там си имаме конкретна тактика на действие, която най-малко ще обсъждам в интернет, а и действаме малко "по-твърдичко" от обичайните проверки. ;)

Става въпрос при проверка на серийния номер, за да го свери с разрешителното, дали има право полицая да пипа оръжието на гражданина. Кой го обезопасява и как? За тактическите дейстия на служителите, действащ и охраняващ полицай. За незаконното е ясно.
Автомобила ти е роб, не ти на него!
DANI_09
Полицай
Полицай
 
Мнения: 143
Регистриран на: 13 Мар 2011, 13:34
Местоположение: ПЛАНЕТАТА ЗЕМЯ

Re: Проверка на лично оръжие

Мнениеот Lord » 03 Май 2011, 13:55

Барета и Дани, говорим за различни неща. И с двама ви съм съгласен, но затова се извиних на Павел, че въпроса е формулиран неразбираемо, поне за мен е така.

Едно е спрян от АП за рутинна проверка водач на МПС или както е казал Павел "пътен стоп", съвсем дуго е споменатото от Барета - там се съставя протокол за извършената проверка на МПС или евентуално на личен обиск на лица, а трето е хипотезата на Дани - проверяваме вече установено в лице оръжие за законност на притежанието.
________________________________________________________________
Нищо не е добро или зло. Мисълта го прави такова.” - Хамлет , по точно Шекспир;-)
Аватар
Lord
КОМИСАР
 
Мнения: 5861
Регистриран на: 19 Авг 2009, 01:21

Re: Проверка на лично оръжие

Мнениеот BARETATA » 03 Май 2011, 22:44

Ама важното е ,че са изяснени всички гледни точки :D
Чл. 5-ЗМВР: "Служителите на МВР,при изпълнение на служебните си задължения,са физически неприкосновени и се ползват с особената закрила на закона."
Аватар
BARETATA
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 4722
Регистриран на: 22 Авг 2009, 12:42

Re: Проверка на лично оръжие

Мнениеот Павел » 04 Май 2011, 13:48

DANI_09 написа:
Lord написа:Павел, предварително се извинявам, но не разбирам въпроса ти.
Спира те автопатрул, ти си въоръжен със зъконно притежавано оръжие - ами просто ти проверяваме разрешителното или правим справки в нашите си информационни масиви, чрез ОДЧ и ако всичко е наред ти връщаме разрешителното и ти пожелаваме лек пък. Полицаите не са оръжейни специалисти, че да извършват подобен вид проверки на лично оръжие.

Друго е, ако спираме автомобил и подозираме, че пътуващите имат незаконно оръжие, там си имаме конкретна тактика на действие, която най-малко ще обсъждам в интернет, а и действаме малко "по-твърдичко" от обичайните проверки. ;)

Става въпрос при проверка на серийния номер, за да го свери с разрешителното, дали има право полицая да пипа оръжието на гражданина. Кой го обезопасява и как? За тактическите дейстия на служителите, действащ и охраняващ полицай. За незаконното е ясно.


точно това имах предвид Дани - мой приятел сподели, че не е позволил на проверяващия полицай да пипа оръжието му а само визуално да свери номерата, с което служителя се е съгласил. Оттам моето лично объркване и питането ми каква е правилната процедура за подобна проверка - трябва ли след като обезопася оръжието да го предам за проверка или да откажа на проверяващия фактическо (дори и временно) предаване. Изпитвам голямо уважение (не страх) към нашата полиция и не желая да се стресираме взаимно в подобна ситуация.

Барета, няма нужда да ме извеждате, при рутинна проверка сам ще си изляза ;) Относно патрона в цевта, мисля че с новия закон тази проверка отпадна. Виж при втория случай със съмнение за незаконно оръжие ще цитирам поговорката " който нож вади от нож умира" и съм напълно съгласен полицията да използва сила ( вкл. смъртоносна) срещу тиквеници, застрашаващи живота на служител.
Аватар
Павел
Нов
Нов
 
Мнения: 17
Регистриран на: 27 Апр 2011, 17:27

Re: Проверка на лично оръжие

Мнениеот Lord » 04 Май 2011, 14:41

Павел написа:..... мой приятел сподели, че не е позволил на проверяващия полицай да пипа оръжието му а само визуално да свери номерата, с което служителя се е съгласил. Оттам моето лично объркване и питането ми каква е правилната процедура за подобна проверка - трябва ли след като обезопася оръжието да го предам за проверка или да откажа на проверяващия фактическо (дори и временно) предаване.....


Благодаря за уточнението Павел, важно беше.
Да, длъжен си да изпълниш полицейско разпореждане:

ЗАКОН ЗА МИНИСТЕРСТВОТО НА ВЪТРЕШНИТЕ РАБОТИ
Раздел II.
Правомощия на органите
Чл. 55. (1) Полицейските органи могат да издават разпореждания до държавни органи, организации, юридически лица и граждани, когато това е необходимо за изпълнение на възложените им функции. Разпорежданията се издават писмено или устно.


Друг въпрос е, че ако оръжие или вещ се отнема/предава доброволно/ трябва да ти се даде екземпляр от протокола за този акт. Ако е само проверка и вещта ти се връща непосредствено след проверката не е необходимо съставяне на подобен документ.

Не бих приел отказ да ми бъде предадено законно притежавано оръжие, ще го взема така или иначе, но в рамките на правомощията предоставени ми от закона. Ако нещо ме притеснява ще възложа и експертна справка или експертиза за манипулация по серията или номера. Когато това стане и ако всичко е наред ще върна оръжието с разписка и ще се извиня на гражданина за причинените притеснения.
В края на крайщата законът е закон и важи за всички!
________________________________________________________________
Нищо не е добро или зло. Мисълта го прави такова.” - Хамлет , по точно Шекспир;-)
Аватар
Lord
КОМИСАР
 
Мнения: 5861
Регистриран на: 19 Авг 2009, 01:21

Re: Проверка на лично оръжие

Мнениеот Павел » 04 Май 2011, 14:46

Благодаря Lord - за съжаление ( без лоши чувства) имате колеги, които явно не са запознати на 100% с правомощията си а оттам и объркването в подобни ситуации.

Благодаря на всички, включили се с мнение по питането ми.
Аватар
Павел
Нов
Нов
 
Мнения: 17
Регистриран на: 27 Апр 2011, 17:27

Re: Проверка на лично оръжие

Мнениеот dsuzunov » 04 Май 2011, 16:33

Проверка на место, относно законно/незаконно притежание на оръжие става чрез сверяване данните вписани в разрешителното с тези на самото оръжие. Телепатически няма как да видя марката, модела и фабричния номер, ако оръжието не е в ръцете ми.
И какво значи:
не е позволил на проверяващия полицай да пипа оръжието му а само визуално да свери номерата

Страх от повреждане, недоверие или търсене на псевдоправа.
Ако не ми предостави оръжието за проверка по начин, който аз изисквам, го приемам за възпрепятстване на действията ми.
Димитър Узунов - БНТЛ Пловдив
Аватар
dsuzunov
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 701
Регистриран на: 01 Окт 2009, 17:18
Местоположение: Пловдив

Следваща

Назад към Въпроси от граждани, съвети от служители

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта