Придобиване, съхранение и носене на лично оръжие

Модератори: ribaflic, Lord, Raptor, osata

Re: Проверка на лично оръжие

Мнениеот Lord » 09 Май 2011, 13:27

Suminona написа:Имах предвид някаква информация относно наредбата по чл.152,ал.(1),т.4 от закона? Има ли такава? Ако не - проект? На сайта на министерството няма нищо. Дори още стоят старите нормативни актове.


Сега вече разбрах. Има я наредбата в ДВ бр.32 от 19.04.2011г. Ето линк: http://dv.parliament.bg/DVWeb/showMater ... dMat=48507
________________________________________________________________
Нищо не е добро или зло. Мисълта го прави такова.” - Хамлет , по точно Шекспир;-)
Аватар
Lord
КОМИСАР
 
Мнения: 5861
Регистриран на: 19 Авг 2009, 01:21

Re: Проверка на лично оръжие

Мнениеот Suminona » 09 Май 2011, 13:42

Много благодаря.
Само да питам, след като я прехвърлих (ще я чета на спокойствие по-късно), останах с впечатлението, че тя касае само дейностите в МВР. Няма ли да има отделна наредба за граждансите лица/фирми и др.?
Suminona
Нов
Нов
 
Мнения: 13
Регистриран на: 07 Май 2011, 14:45

Re: Проверка на лично оръжие

Мнениеот Lord » 09 Май 2011, 13:43

TheBoss написа: За справка, имам над 100 познати с КНО, никой от тях не е служител в системата на МВР или МО. И няма нито един от тях, който да се е прострелял.


За справка, познавам над 1000 служители на МВР и МО, притежаващи КНО, а и повечето дълго гладкоцевно, вкл. и аз, и нито един от тях не просто не се е прострелвал, а не е произвел неволен изстрел с оръжието си. ;)

TheBoss написа:
За мен темата проключи. Ще казвам на познатите си да не търсят съвет във вашия форум. Безсмислено е!
Очевидно сте властна и влиятелна натура... :roll: Дано аз и колегите от екипа не получим херпес или нощно напикаване след запознаване с намеренията Ви. :mrgreen:

:) Желая Ви всичко хубаво и умната с оръжията! Поздрави :!:
________________________________________________________________
Нищо не е добро или зло. Мисълта го прави такова.” - Хамлет , по точно Шекспир;-)
Аватар
Lord
КОМИСАР
 
Мнения: 5861
Регистриран на: 19 Авг 2009, 01:21

Re: Проверка на лично оръжие

Мнениеот Lord » 09 Май 2011, 13:49

Suminona написа:Много благодаря.
Само да питам, след като я прехвърлих (ще я чета на спокойствие по-късно), останах с впечатлението, че тя касае само дейностите в МВР. Няма ли да има отделна наредба за граждансите лица/фирми и др.?

Моля, пак заповядайте.
Не е необходима друга наредба. Когато намерите време и я прегледате ще видите, че тя касае всичко по отношение на дейностите, свързани с оръжията, боеприпасите, взривните вещества и пиротехническите изделия, и от страна на физическите лица, и от страна на юридически лица, пряко работещи с тези изделия, както и последващия контрол върху цитираните дейности.
________________________________________________________________
Нищо не е добро или зло. Мисълта го прави такова.” - Хамлет , по точно Шекспир;-)
Аватар
Lord
КОМИСАР
 
Мнения: 5861
Регистриран на: 19 Авг 2009, 01:21

Re: Проверка на лично оръжие

Мнениеот BARETATA » 09 Май 2011, 14:06

TheBoss , господин " прост филолог " , носете си патрон в цевта , нека Ви проверя и ще взема съответните мерки. Жалете се където искате след това . На вашите познати има кажете ,че не Вие ми плащате Заплатата,а Държавата . За справка , моя данък до стотинка къде отива и на кой Аз плащам заплатата Уважаеми . Много е лесно някои да коментира в Нета , прикрит зад разни никове. Това дали от нас става нещо и дали знаем за какво става въпрос,заповядайте да служите в МВР,свободни места много и тогава ще си говорим , кое и как се отменя и какво се тълкува.
Павел , кажете на вашия адвокат и приятел ,че всеки има право на лично мнение докато не "загази" . Успех в тълкуването и се радвайте ,че това са Ви проблемите - както казва Народът - "бели ядове" ...
Чл. 5-ЗМВР: "Служителите на МВР,при изпълнение на служебните си задължения,са физически неприкосновени и се ползват с особената закрила на закона."
Аватар
BARETATA
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 4722
Регистриран на: 22 Авг 2009, 12:42

Re: Проверка на лично оръжие

Мнениеот Павел » 09 Май 2011, 14:30

@ BARETATA - Благодаря за пожеланията за успех в тълкуването - ще имам нужда и от късмет предвид следното по долу:

Въпрос към служител в служба КОС днес - "По какъв начин ще ме глобите, ако при проверка установите, че си нося оръжието(което е с разрешително за самоохрана) с патрон в патронника?"

Отговор - "По никакъв!"

Ок, приемам вашето мнение по въпроса за меродавно като професионално заети в сферата, и тъй като съм горд мнителен Българин ;) все пак проверявам допълнително в служба КОС и получавам отговора горе!?!

Както и да е, нося без патрон в цевта и мен конкретно ситуацията не ме касае, въпроса е дали цивилен има Правото да носи така, защото ако го има то е неприкосновено и не подлежи коментар. Тъжното е, че и този казус ( както много други в нашата мила татковина) е резултат от законотворен мармалад, правещ разплитането му почти невъзможно.

Поздрави.
Аватар
Павел
Нов
Нов
 
Мнения: 17
Регистриран на: 27 Апр 2011, 17:27

Re: Проверка на лично оръжие

Мнениеот Lord » 09 Май 2011, 16:14

Павел написа:... Тъжното е, че и този казус ( както много други в нашата мила татковина) е резултат от законотворен мармалад, правещ разплитането му почти невъзможно.

Поздрави.

Не е така Павел. В много случаи е така, мармалад, та дрънка, но по отношение на законодателството за притежание и носене на ОО в момента България има едно доста либерално /което одобрявам/, ясно и конкретно законодателство.
Когато и от каквото има нужда ще се червим, но когато има нещо положително - предлагам да не се притесняваме да го изтъкваме. :idea:
________________________________________________________________
Нищо не е добро или зло. Мисълта го прави такова.” - Хамлет , по точно Шекспир;-)
Аватар
Lord
КОМИСАР
 
Мнения: 5861
Регистриран на: 19 Авг 2009, 01:21

Re: Проверка на лично оръжие

Мнениеот osata » 09 Май 2011, 21:25

Suminona написа:
osata написа:Първо нямам правомощия да съставям АУАН по горните закони...

Имам смътни спомен от някакви лекции, че всички полицаи имат еднакви права по отношение на прилагането на законите. Може да нямат нужната подготовка да съставят съответен документ, но закона не ограничавал кръга на задълженията им. Или бъркам?


Напълно бъркате.
Да съставят актове за установяване на административни нарушения имат правомощия най-общо казано само униформените служители. Отделно, според длъжностната характеристика на всяко подразделение или.... служителите са упълномощени от Министъра по кои закони имат право да съставят актове. Когато се обжалва даден АУАН или НП в съда, първото нещо което адвоката изисква е този документ, служителят не покаже ли, че чрез длъжността му е упълномощен да съставя ауан, или съответният началник упълномощен да съставя НП - всичко пада в канала. Иначе утре някой полицай може да иде в баничарницата отсреща и да напише акт, че млякото не е в отделен хладилник ;) - грубо показан пример давам.
А аз с удоволствие бих съставял по 1-2 акта дневно на нагли шофьори, които демонстративно показват "колко са велики и недосегаеми", ама няма как, длъжността ми не съвпада с тези имащи право на това. ;)

Абе тая тема май се поизтърка :D
http://www.vbox7.com/play:cef4ad9e
В памет на загиналите служители от МВР
Аватар
osata
КОМИСАР
 
Мнения: 4596
Регистриран на: 25 Авг 2009, 18:52

Re: Проверка на лично оръжие

Мнениеот Lord » 09 Май 2011, 21:54

osata написа:Абе тая тема май се поизтърка :D


Темата е добра и дебата се получи, за което поздравления за Павел!

Всъщност, в тази тема може да обсъдим милион неща. Просто чакаме въпросите... ;)
________________________________________________________________
Нищо не е добро или зло. Мисълта го прави такова.” - Хамлет , по точно Шекспир;-)
Аватар
Lord
КОМИСАР
 
Мнения: 5861
Регистриран на: 19 Авг 2009, 01:21

Re: Проверка на лично оръжие

Мнениеот Павел » 12 Май 2011, 21:03

Благодаря Lord, и аз мисля че тук е добро място да се задават въпроси - получи се добър дебат както каза ти, всеки изрази мнение от своя гледна точка и резултата е налице.

Следващия казус, по който търся съвет:

Одобрената от КОС каса за оръжие на постоянния ми адрес е факт - отвреме на време обаче оставам да нощувам и на друг адрес във връзка с работата ми. Излизането вечер примерно автоматично е изключено, тъй като не мога просто да скрия пистолета под възглавницата и да изляза а от друга страна не мога да посещавам заведения с оръжие в себе си. Какъв е варианта ми:

1. Стоя си вкъщи и не ходя никъде.
2. Оставям пистолета на съхранение в местния КОС за денонощието. Възможно ли е ?
3. Инсталирам каса и на този адрес и КОС я регистрират за съхранение. Възможно ли е?

Очаквам мненията Ви!
Аватар
Павел
Нов
Нов
 
Мнения: 17
Регистриран на: 27 Апр 2011, 17:27

ПредишнаСледваща

Назад към Въпроси от граждани, съвети от служители

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 15 госта

cron