Придобиване, съхранение и носене на лично оръжие

Модератори: ribaflic, Lord, Raptor, osata

Re: Проверка на лично оръжие

Мнениеот Lord » 08 Май 2011, 10:32

osata написа:Lord, като гледах мненията на потребителите във forum.oryjie.com, си мислех че са абсолютни оръжейни специалисти, а то виж какъв съществен пропуск.


Хм, не "ходя" в цитирания форум, но ти вярвам и съм изненадан. Проекта на цитираната от мен Наредба беше спуснат надлъж и шир за обществена дискусия през януари, отчетоха се конструктивните предложения и едва след това стана факт, като нормативен документ. :idea:
________________________________________________________________
Нищо не е добро или зло. Мисълта го прави такова.” - Хамлет , по точно Шекспир;-)
Аватар
Lord
КОМИСАР
 
Мнения: 5861
Регистриран на: 19 Авг 2009, 01:21

Re: Проверка на лично оръжие

Мнениеот osata » 08 Май 2011, 10:37

Ама е трябвало да го оставят в Закона, не само в Наредбата. За да няма спорове и.....
Защото всеки се прави на юрист, на стрелец, на бияч, на шофьор..... и трудно бива убеден в обратното, дори и като стане белята.
http://www.vbox7.com/play:cef4ad9e
В памет на загиналите служители от МВР
Аватар
osata
КОМИСАР
 
Мнения: 4596
Регистриран на: 25 Авг 2009, 18:52

Re: Проверка на лично оръжие

Мнениеот kkarakashev » 08 Май 2011, 10:44

Едно е да са създадени/написани правила при курсове за безопасно боравене с КНО, друго е когато не си на курс ами си в "живота"
От всичката писаница до тук разбрах (а наистина си нямам понятие от законите свързани с КНО), че едно е закон , съвсем друго е правилник!
И още нещо КНО е автоматично, полуавтоматично и револвер. В първите две се зарежда и после чак патрона преминава от пълнителят към цевта. Добре. При револвера обаче патрона седи в барабана и е аха тамън в цевт. Не мога да разбера що аджеба каква е разликата между "патрон в цевта" и револвера. И в двете ако петлето/ ударника докосне патрона, от цевта излиза куршум. И аз съм до тук! Или логиката мие смахната или в револвера трябва да се поставя патрон след като го извадиш .Явно съм много далече от истината.
http://www.vbox7.com/play:7f4f0694 - В памет на служителите на МВР, загинали при изпълнение на служебният си дълг.
http://www.vbox7.com/play:46376107dc - Химн на гр.Пловдив
Аватар
kkarakashev
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 1261
Регистриран на: 10 Юли 2010, 15:32
Местоположение: Пловдив

Re: Проверка на лично оръжие

Мнениеот TheBoss » 08 Май 2011, 10:51

Добре, да не разводняваме повече. Конкретно по темата: спирате за проверка гражданин, оказва се, че притежава законно КНО, проверявате го и установявате, че има патрон в цевта. Според вас е забранено и следователно трябва да бъде санкциониран. И понеже нарушението явно касае ЗОБВВПИ по кой член от глава девета "Административнонаказателни разпоредби" ще бъде наказан?
TheBoss
Нов
Нов
 
Мнения: 10
Регистриран на: 07 Май 2011, 19:48

Re: Проверка на лично оръжие

Мнениеот Walther » 08 Май 2011, 11:05

kkarakashev написа:И още нещо КНО е автоматично, полуавтоматично и револвер. В първите две се зарежда и после чак патрона преминава от пълнителят към цевта. Добре. При револвера обаче патрона седи в барабана и е аха тамън в цевт. Не мога да разбера що аджеба каква е разликата между "патрон в цевта" и револвера.

Да не говорим, че съвременните револвери нямат и предпазител.
Walther
Нов
Нов
 
Мнения: 2
Регистриран на: 08 Май 2011, 00:20

Re: Проверка на лично оръжие

Мнениеот Suminona » 08 Май 2011, 11:11

@Lord: Мерси за линка към наредбата. А по наредбата за прилагане на закона нещо няма ли?
Suminona
Нов
Нов
 
Мнения: 13
Регистриран на: 07 Май 2011, 14:45

Re: Проверка на лично оръжие

Мнениеот Павел » 08 Май 2011, 13:16

osata написа:Ама е трябвало да го оставят в Закона, не само в Наредбата. За да няма спорове и.....
Защото всеки се прави на юрист, на стрелец, на бияч, на шофьор..... и трудно бива убеден в обратното, дори и като стане белята.


Много добре казано, подкрепям! Идеална дискусия се разви (с леки залитания, нормално) и факта, че и досега никой не може да посочи конкретен текст на 100% доказващ правотата му, всъщност доказва доколко е качествен закона. TheBoss зададе много добър въпрос относно конкретна ситуация по-горе - ще е добре да чуем отговора.

Патрон в цевта или не, решава законодателя а оттам и личното предпочитание на всеки съобразено със закона. Идиотите няма да свършат, по тази причина трябва да се отнемат МПС-а по абсолютно същия начин. Както osata посочи, целта на форума е да се обсъдят нещата и всеки да сподели гледната си точка. Тъй като не претендирам за висока правна култура, реших да пусна темата тук, като бях привлечен от заглавието" Въпроси от граждани - съвети от служители " - предлагам на по-компетентните от мен да продължат дискусията до убеждаване на другата страна, че са прави.

Конкретно към служителите тук - убеден съм че сте съгласни, че основната идея на полицията е да помага на гражданите и по възможност да има превантивна функция а и ще е много по-добре някой тук да прочете и да знае какво може и какво не може, отколкото утре да бъде арестуван за неспазване на закон, който е поднесен по неразбираем начин!
Аватар
Павел
Нов
Нов
 
Мнения: 17
Регистриран на: 27 Апр 2011, 17:27

Re: Проверка на лично оръжие

Мнениеот osata » 08 Май 2011, 13:30

Павел написа:
osata написа:
Конкретно към служителите тук - убеден съм че сте съгласни, че основната идея на полицията е да помага на гражданите и по възможност да има превантивна функция

а и ще е много по-добре някой тук да прочете и да знае какво може и какво не може, отколкото утре да бъде арестуван за неспазване на закон, който е поднесен по неразбираем начин!


По първата част от цитата ти - напълно съм съгласен. Както мои приятели казват, полицаите в белите страни дори спират като си спукал гума и ти помагат да я смениш. Както мой приятел каращ ТИР ми каза, спрял в Германия, но левите гуми на ремаркето били върху маркировката, дръпнал перденцата и легнал да поспи. След 2-3 часа се събужда, дърпа перденцето и какво да види - полицай с мотор, спрял зад камиона и обезопасява пътя. Както каза той, нито чука по кабината, нито нищо, седи и чака, защото човека вътре си почива. Но, там си имат ясни правила, ясно съзнание, или както казваме "там живеят за да работят, а тук работим за да живеем". И много много други примери.
Само дето, няма една гилдия у нас, за която да кажем, че служи на обществото, като започнем от пл. Народно събрание и стигнем до детските градини.

А по втората част от цитата - всеки притежаващ огнестрелно оръжие е изкарал курс, има разрешително, то се подновява периодично и т.н., все пак не мисля, че на 100% трябва да се стига до извод от мнения във форуми.
http://www.vbox7.com/play:cef4ad9e
В памет на загиналите служители от МВР
Аватар
osata
КОМИСАР
 
Мнения: 4596
Регистриран на: 25 Авг 2009, 18:52

Re: Проверка на лично оръжие

Мнениеот Павел » 08 Май 2011, 14:22

@ osata Цитатът "там живеят за да работят, а тук работим за да живеем" обобщава всичко, нямам с какво да опонирам на това. Основния проблем е овчедушния народ, който не осъзнава че има право да задава въпроси и да изисква отговори( при това в срок) - проблема е, че основната политика в тази държава е насочена към затъпяване, чалгазиране и обедняване на масите - какво по- лесно от управление на бедни и необразовани хора? Всеки ден се сблъсквам ( убеден съм не само аз) с нагло соц отношение от страна на държавни служители въпреки 20 годишния"демократичен преход"!

Относно извод и поведение базирано на форумни мнения отново съм съгласен - затова и зададох тема тук, където влизат, четат и съветват хора работещи с материята ежедневно.

Последно, законно или незаконно е да се носи оръжие с патрон в цевта от цивилен гражданин?

Очаквам и аргументираното включване на TheBoss ;)
Аватар
Павел
Нов
Нов
 
Мнения: 17
Регистриран на: 27 Апр 2011, 17:27

Re: Проверка на лично оръжие

Мнениеот Lord » 08 Май 2011, 19:49

kkarakashev написа:От всичката писаница до тук разбрах (а наистина си нямам понятие от законите свързани с КНО), че едно е закон , съвсем друго е правилник!


Не, всичката тази нормативна база е общоприето да влиза под общ знаменател, наречен закон.

TheBoss написа:...спирате за проверка гражданин, оказва се, че притежава законно КНО, проверявате го и установявате, че има патрон в цевта. И понеже нарушението явно касае ЗОБВВПИ по кой член от глава девета "Административнонаказателни разпоредби" ще бъде наказан?


В Закон за оръжията, боеприпасите, взривните вещества и пиротехническите изделия ясно е уреден отговора на въпросът Ви.

Walther написа:...Да не говорим, че съвременните револвери нямат и предпазител.


Не е точно така, с малки изключения. Съвременните револвери имат заключваща пластинка между чукчето и иглата, с цел обезопасяване от деца, или друг неволен изстрел. Не е точно предпазител, може би, но е обезопасяващ механизъм. А, преди това принципа е бил да се носи револвера с празна камера.

Suminona написа:@Lord: Мерси за линка към наредбата. А по наредбата за прилагане на закона нещо няма ли?

В смисъл какъв? Има си закон, има си и наредба, има си и административна отговорност по тях, всеки установен нарушител се наказва.

Павел написа:Конкретно към служителите тук - убеден съм че сте съгласни, че основната идея на полицията е да помага на гражданите и по възможност да има превантивна функция а и ще е много по-добре някой тук да прочете и да знае какво може и какво не може, отколкото утре да бъде арестуван за неспазване на закон, който е поднесен по неразбираем начин!


Да! Съгласен съм, дори не просто съм съгласен, а съм длъжен да го правя! Не мисля, че закона е неразбираем, напротив, за пръв път имаме толкова либерален закон в тази област на общия фон в ЕС.

Павел написа:Последно, законно или незаконно е да се носи оръжие с патрон в цевта от цивилен гражданин?


Е, хубава работа. :? Можеше поне да прочетеш мненията Павка, този дебат го приключихме! :idea: :)
________________________________________________________________
Нищо не е добро или зло. Мисълта го прави такова.” - Хамлет , по точно Шекспир;-)
Аватар
Lord
КОМИСАР
 
Мнения: 5861
Регистриран на: 19 Авг 2009, 01:21

ПредишнаСледваща

Назад към Въпроси от граждани, съвети от служители

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта