Придобиване, съхранение и носене на лично оръжие

Модератори: ribaflic, Lord, Raptor, osata

неизбежната отбрана и притежанието на оръжиe

Мнениеот devildog » 21 Авг 2013, 00:22

Здравейте служители и граждани,

Бих желал да чуя мнението Ви по деликатната тема за неизбежната отбрана в България. Има ли нужда от промяна в закона? Подкрепяте ли по-либералните закони за оръжия и отбрана? Трябва ли гражданите и служителите да имат повече достъп до оръжие и повече права да го използват?

Лично аз знам за доста истории, включително и такива не излезли в медиите, когато нападнатия попада под ударите на съдебната власт за т.нар "превишаване пределите на неизбежната отбрана". И това се случва на всички - граждани, служители на МО и МВР, обикновени охранители. За мен това не е правилно, a когато съм коментирал темата с приятели полицаи и военни и те са били на същото мнение. Вие сте...

П.С: Това което ме мотивира да пусна темата е задачата която си поставих да напиша научно обоснован труд в защита на по-либералните закони за отбрана и притежание на оръжие. Студент съм, надявам се и бъдещ колега на спасителите и пожарникарите от ПБЗН(следвам ЗНБАК) и другия месец ще го представям/защитавам в една научна конференция. Ще Ви го предоставя и на вас, единственото условие е ако ползвате цитати да споменавате източника. Но ако ще го правите - моя съвет е да ползвате източниците цитирани от мен, все пак нямам престижа на учен от харвард. :)

Не целя материални, финансови или други облаги от темата. Нямам магазин за оръжия, нито стрелбище, нито съм дистрибутор... Мнението което изразите няма да се ползва от мен в настоящия труд, а в евентуални бъдещи такива ще е с изискано Ваше разрешение.

Линк: http://dox.bg/files/dw?a=46f37a903e

С най-добри пожелания,
А.А.
Последна промяна Lord на 21 Авг 2013, 20:07, променена общо 1 път
Причина: преместване в друга тема
devildog
Нов
Нов
 
Мнения: 8
Регистриран на: 27 Юли 2011, 11:53

Re: Придобиване, съхранение и носене на лично оръжие

Мнениеот Raptor » 23 Авг 2013, 11:08

devildog написа:Това което ме мотивира да пусна темата е задачата която си поставих да напиша научно обоснован труд в защита на по-либералните закони за отбрана и притежание на оръжие.


Какъв вид научен труд е материала?
Според мен е нещо като монография. Трябва да го прегледаш още няколко пъти, защото има чисто правописни грешки ( не са много, но все пак е научен труд).
Общи оценки:
- не видях сравнение с минали изследвания в България по темата - необходими са, за да се види какво ново има в твоя материал. Иначе може да се окаже, че някой вече те е изпреварил и е написал същия или по-добър материал;
- не е ясен обхвата на историческото изследване за България - винаги ли режимът за огнестрелните оръжия е бил такъв?
- не са обхванати всички аспекти на законното огнестрелно оръжие, напр. - самото оръжие може да бъде обект на престъпление ( да искат да ти го откраднат)
- в тази връзка не е ясен проблема с откраднатите и изгубените оръжия в България - колко са, какви са, какво става с тях и т.н.
http://www.xnetbg.com/

"E pluribus, unum!"
От многото, едно цяло!(лат.)
Аватар
Raptor
КОМИСАР
 
Мнения: 925
Регистриран на: 02 Сеп 2009, 10:18

Re: Придобиване, съхранение и носене на лично оръжие

Мнениеот devildog » 26 Авг 2013, 12:47

По изискване е - научен доклад, в максимален обем до 10 страници/в момента е 9/.

Относно България... основното което желаех да засегна като проблем е негативното за защитата законодателство за неизбежна отбрана, съдебната практика и нотката за корупция и бюрокрация в КОС. Целенасочено се ограничавах в анализа, тъй като родната действителност е по-деликатна тема от международната и подробен коментар би изисквал значителен по обем труд. Например изцяло пропуснат е въпроса за ГСО и ефективността му в отбрана.
Признавам, че по поставените от вас въпроси не мога да приложа информация и да дам адекватен отговор.

Бих се радвал ако са Ви известни материали за минали изследвания по темата в България, да ги споделите. Всичко което ми беше известно използвах в настоящия труд.

Благодаря Ви за отговора, труда да го прочете и изказаното мнение!

Здраве и сила!
devildog
Нов
Нов
 
Мнения: 8
Регистриран на: 27 Юли 2011, 11:53

Re: Придобиване, съхранение и носене на лично оръжие

Мнениеот Raptor » 28 Авг 2013, 19:18

Щом е доклад, става и така.
ГСО са с друг режим за придобиване, съхранение и носене, така че тук не е необходимо да се коментират. Освен, може би, за някои специални пневматични пушки, които изстрелват 4,5 гр сачма с начална скорост 250-300 м/с. Но пък те струват над 2 хил лв и едва ли много хора могат да си ги позволят.
Относно крадените и изгубените огнестрелни оръжия - информация може да се получи от КОС, който е в състава за ГДНП. По ред на Закона за достъп до обществена информация, разбира се.
До сега не съм срещал никакви коментари, относно това, как самото оръжие може да бъде обект на престъпление. Най-често на кражба, но не липсват и случаи на грабежи и взломни кражби, чиято цел е отнемането на оръжие.
Най-скъпият пистолет, който съм виждал е една специална модификация на ЧЗ75 - струваше около 3500 лв. Това направо си плаче за кражба! А някои ловни пушки са над 10 хил лв.
Друг проблем - за какво й е на баба (или на дядо) на село пистолет, който по-вероятно ще привлече крадци, отколкото да я предпази от тях.
Още един проблем не съм виждал някой да го коментира - каква е статистиката на пострадали или загинали хора при инциденти с огнестрелно оръжие? Като изключим ловните, това най-често са инциденти при игра или при невнимателно боравене. Инциденти с неизпрано или некачествено оръжие също не липсват.
http://www.xnetbg.com/

"E pluribus, unum!"
От многото, едно цяло!(лат.)
Аватар
Raptor
КОМИСАР
 
Мнения: 925
Регистриран на: 02 Сеп 2009, 10:18

Re: Придобиване, съхранение и носене на лично оръжие

Мнениеот devildog » 23 Сеп 2013, 12:48

Относно първия засегнат проблем... евентуална кражба на пистолет или друго оръжие може да бъде извършена само в отсъствието на собственика. При безопасни условия на съхранение този вариант би се изключил, както е по настоящия закон с каса/сейф е достатъчно.
Смисъла от притежанието на оръжие се корени точно в защитата от нападения и посегателства върху собствеността благодарение на предимството на оръжието. В единия от описаните случай 70 годишен дядо откри огън по 2ма въоръжени(с бухалка и пистолет) младежи... при нападение над комп. клуб. Зверствата по селата са всеизвестни, дядовци и баби се колят за по 5 лева... друг вариант освен оръжие или полицай(т.е пак човек с оръжие) във всяка къща - няма.
Да - възможно е обезоръжаване на защитника, но практиката показва, че нападателите целящи обир или изнасилване не биха поставали живота си на карта при наличие на сериозна опасност.

При един от опитите за масова стрелба в училище, нападателя влиза и открива огън, почти моментално му отвръщат 7 КНО-та на ученици и учители... въпреки, че е решил твърдо да убива - той избягва и по-късно е заловен от полицията. В най-скорошната сходна ситуация, нападението над военноморската база на САЩ от миналата седмица... няма кой да отвърне на нападателя. Със закон на Б. Клинтън базата е "gun free zone" - т.е няма въоръжени лица. Служителите са изложени на огън и единственото им възможност е да се крият и да чакат хора с оръжия от полицията, специалните сили или армията. В крайна сметка нападателя е застрелян от полицайка с пистолет...

Относно втория проблем... в доклада на ЦИД за лекото въоръжение имаше представени данни, на работа съм и не ми се търси в момента, но бяха смешно малки. По-добра представителна извадка би могла да се направи ако вземем данни от САЩ или Швейцария където оръжията и потребителите им са в изобилие.
devildog
Нов
Нов
 
Мнения: 8
Регистриран на: 27 Юли 2011, 11:53

Re: Придобиване, съхранение и носене на лично оръжие

Мнениеот Raptor » 23 Сеп 2013, 19:20

devildog написа:евентуална кражба на пистолет или друго оръжие може да бъде извършена само в отсъствието на собственика. При безопасни условия на съхранение този вариант би се изключил, както е по настоящия закон с каса/сейф е достатъчно.


Потърси данни за България. САЩ и Европа са другата страна на проблема. Отдавана не се занимавам директно с този проблем, но най-честите кражби бяха на ловно оръжие оставено в автомобил. Оръжейната каса в български условия представлява козметичен проблем за крадците. Скъпите оръжия също бяха доста примамливи за обирджиите.
Относно инцидентите с огнестрелни оръжия, не съм чувал някой изобщо да е водил статистика, освен в армията, може би...
http://www.xnetbg.com/

"E pluribus, unum!"
От многото, едно цяло!(лат.)
Аватар
Raptor
КОМИСАР
 
Мнения: 925
Регистриран на: 02 Сеп 2009, 10:18

Re: Придобиване, съхранение и носене на лично оръжие

Мнениеот devildog » 24 Сеп 2013, 10:44

Разрових леко споменатия по-горе доклад... проблема е засегнат. За съжаления доклада не е актуален към днешна дата, но ще приложа няколко цитата за да обогатим темата:

Кражби:
"През 2003 г. на всеки 1 300 регистрирани оръжия едно е било откраднато."

Фатални наранявания:
"Статистическите данни за фаталните наранявания бяха получени от НСИ и от полицейската регистрация.
Опитът да се съпоставят данните показа несъответствия, като полицейската статистика, по правило, отчита
по-малък брой инциденти..."
*таблица* - 1995г. - 2003г. варират между 15 до 20 годишно

Наранявания:
1999 - 2003г. варират между 75 до 102 годишно

:)
Източник: ЦИД "Малки оръжия и леко въоръжение в България"
devildog
Нов
Нов
 
Мнения: 8
Регистриран на: 27 Юли 2011, 11:53

Re: Придобиване, съхранение и носене на лично оръжие

Мнениеот Raptor » 24 Сеп 2013, 18:34

Лично аз не съм нито твърдо ПРОТИВ, нито твърдо ЗА либерализацията на режима за личните оръжия.
Но мисля, че когато се изследва определен проблем, трябва максимално обективно да се обхванат максимално голям брой аспекти, съотносими към него.
Именно заради липсата на пълни изследвания в тази област, не съм склонен да кажа лесно "ДА" за личните оръжия!
http://www.xnetbg.com/

"E pluribus, unum!"
От многото, едно цяло!(лат.)
Аватар
Raptor
КОМИСАР
 
Мнения: 925
Регистриран на: 02 Сеп 2009, 10:18

Re: Придобиване, съхранение и носене на лично оръжие

Мнениеот devildog » 25 Сеп 2013, 13:56

Благодаря все пак за участието и изказаното мнение. В материалите по който работих намерих цели книги рзглеждащи съотношението между престъпността и оръжията, базирайки се на опита на САЩ и тяхната оръжейна традиция.

Точно преди дни отпадна референдума против наборната служба в Швейцария. На базата на техния закон за "гражданска армия/милиция" се базира задължителната служба, обучение и притежание на оръжие. Той позволява, както 2рата поправка, въоръжението на населението, дори има бонуси и намаление стимулиращи притежанието на повече оръжия.
devildog
Нов
Нов
 
Мнения: 8
Регистриран на: 27 Юли 2011, 11:53

Re: Придобиване, съхранение и носене на лично оръжие

Мнениеот Lord » 25 Сеп 2013, 18:28

Обама пак поиска промяна на законите за притежание на оръжие


Президентът Обама поднови призова за промяна в законите за притежание на оръжие в САЩ на мемориална служба за убитите миналата седмица при стрелба във военния щаб във Вашингтон „Нейви ярд", съобщава БиБиСи.

Обама заяви по време на службата, че сълзите „не са достатъчни". По думите му „няма нищо нормално в това да бъдат застреляни невинни мъже и жени, където те работят".

Признавайки, че „политиците са трудни" заради провала му да се прокарат мерки за оръжията по-рано тази година в Конгреса, президентът подчерта, че промяната не трябва да идва от Вашингтон.

„Промяната ще дойде само от там откъдето е идвала и това е от американския народ", заяви той пред събралото се множество.

Миналият понеделник служителят Арън Алексис застреля 12 души, а по-късно той беше застрелян от полицията. Съобщава се, че 34-годишният е имал психически проблеми.

Барак Обама и първата дама Мишел се срещнаха лично с роднините на жертвите, обявиха от Белия дом.


http://news.ibox.bg/news/id_293908057
________________________________________________________________
Нищо не е добро или зло. Мисълта го прави такова.” - Хамлет , по точно Шекспир;-)
Аватар
Lord
КОМИСАР
 
Мнения: 5861
Регистриран на: 19 Авг 2009, 01:21

ПредишнаСледваща

Назад към Въпроси от граждани, съвети от служители

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 33 госта