И аз моля за КОМПЕТЕНТНО мнение

Модератори: ribaflic, Lord, Raptor, osata

Re: И аз моля за КОМПЕТЕНТНО мнение

Мнениеот doznatel1 » 08 Окт 2010, 17:47

НАКАЗАТЕЛНО-ПРОЦЕСУАЛЕН КОДЕКС


Поемни лица

Чл. 137. В досъдебното производство огледът, претърсването, изземването, следственият експеримент и разпознаването на лица и предмети се извършват в присъствието на поемни лица.

(2) Поемните лица се избират от органа, извършващ съответното действие по разследването, между лица, които нямат друго процесуално качество и не са заинтересовани от изхода на делото.

(3) Поемните лица са длъжни да се явят, след като бъдат поканени, и да останат на разположение, докато са необходими. За неизпълнение на тези задължения поемните лица отговарят като свидетели.

(4) Поемните лица имат следните права: да правят бележки и възражения по допуснатите непълноти и закононарушения; да искат поправки, изменения и допълнения на протокола; да подписват протокола при особено мнение, като писмено изложат съображенията си за това; да искат отмяна на актовете, които накърняват техните права и законни интереси; да получат съответно възнаграждение и да им се заплатят разноските, които са направили.

5) Органът, който извършва съответното действие по разследването, запознава поемните лица с правата им по ал. 4.
Аватар
doznatel1
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 1314
Регистриран на: 27 Авг 2009, 22:19
Местоположение: гр. София

Re: И аз моля за КОМПЕТЕНТНО мнение

Мнениеот osata » 08 Окт 2010, 17:51

Хела написа:
ЗАЩО, според вас, хората не желаят да се обаждат и съдействат? И колко са тези хора – масово ли е, всеки трети ли е или на пет човека- един да не ще? Бихте ли споделили също какви причини изтъкват за отказа си.


Ще отговоря кратко с друг въпрос, защото иначе мога да пиша с часове по темата:

Защо на събрание на входа в жилищната кооперация, всички мълчат и чакат "най-устатите" един двама да повдигнат въпроса относно недоволство към друг/и съседи?
Защото е залегнало в съзнанието ни, друг да свърши работата!
Аватар
osata
КОМИСАР
 
Мнения: 4596
Регистриран на: 25 Авг 2009, 18:52

Re: И аз моля за КОМПЕТЕНТНО мнение

Мнениеот BARETATA » 08 Окт 2010, 18:00

osata , най-голямата истина и постоянно срещано явление в ежедневието Ни ...
Чл. 5-ЗМВР: "Служителите на МВР,при изпълнение на служебните си задължения,са физически неприкосновени и се ползват с особената закрила на закона."
Аватар
BARETATA
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 4722
Регистриран на: 22 Авг 2009, 12:42

Re: И аз моля за КОМПЕТЕНТНО мнение

Мнениеот daniela_suzi » 09 Окт 2010, 08:58

osata написа:
Хела написа:
ЗАЩО, според вас, хората не желаят да се обаждат и съдействат? И колко са тези хора – масово ли е, всеки трети ли е или на пет човека- един да не ще? Бихте ли споделили също какви причини изтъкват за отказа си.


Ще отговоря кратко с друг въпрос, защото иначе мога да пиша с часове по темата:

Защо на събрание на входа в жилищната кооперация, всички мълчат и чакат "най-устатите" един двама да повдигнат въпроса относно недоволство към друг/и съседи?
Защото е залегнало в съзнанието ни, друг да свърши работата!


И в работата често ситуацията е такава.Недоволни винаги има,но чакат както казваш някой да извади "горещия картоф " и ако нищо не му се случи ще скочат и те.Но ако го подгони службата,те ще са първите дето ще си заровят главите в пясъка.Отделен е въпроса,че тогава други части от тялото им са открити и ................................!!!
От всяка ситуация има изход,която не винаги е в желаната от нас посока,но винаги е встрани от гробищата!
Аватар
daniela_suzi
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 728
Регистриран на: 08 Дек 2009, 17:51
Местоположение: Плевен

Re: И аз моля за КОМПЕТЕНТНО мнение

Мнениеот kkarakashev » 09 Окт 2010, 09:17

Като отворихме темата искам и аз да попитам нещо. Не ми е някакъв проблем ,но се получи следното: Преди години 3-4 някъде се изпращам приятелка до тях. Влизаме в входа качваме се и виждаме разбита входната врата. Казах и да позвъни на полиция, да каже че влизам в помещението и че съм въоръжен. След като се убедих , че в помещението освен хаос друго няма (без да оставам пръстови отпечатъци където и да било ) излязох на стълбището да е успокоявам. Полицаите пристигнаха бързо. Накратко ме разпитаха за ситуацията и извикаха експерти за снемане на отпечатъци и оглед. Записаха ми имената и до там с мен. След това позвъниха на съседите, който незнайно как нито бяха чули нещо нито видели, дори стана скандал, с полицаите за нещо, не помня за какво.
За какво е било нужно някой, който не е бил там да стане поемно лице , а не аз или момичето с което бях, или пък да бяхме се обадили на приятелят и ?
http://www.vbox7.com/play:7f4f0694 - В памет на служителите на МВР, загинали при изпълнение на служебният си дълг.
http://www.vbox7.com/play:46376107dc - Химн на гр.Пловдив
Аватар
kkarakashev
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 1261
Регистриран на: 10 Юли 2010, 15:32
Местоположение: Пловдив

Re: И аз моля за КОМПЕТЕНТНО мнение

Мнениеот dsuzunov » 09 Окт 2010, 20:15

Поемното лице не е свидетел на престъплението.
Той даже не трябва да е заинтересован от резултатите.
Той, с присъствието си на следствените действия, удостоверява тяхната истинност.
Димитър Узунов - БНТЛ Пловдив
Аватар
dsuzunov
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 701
Регистриран на: 01 Окт 2009, 17:18
Местоположение: Пловдив

Re: И аз моля за КОМПЕТЕНТНО мнение

Мнениеот Lord » 09 Окт 2010, 22:17

dsuzunov написа:Поемното лице .............Той, с присъствието си на следствените действия, удостоверява тяхната истинност.

Не е задължително да са следствени. ;)
________________________________________________________________
Нищо не е добро или зло. Мисълта го прави такова.” - Хамлет , по точно Шекспир;-)
Аватар
Lord
КОМИСАР
 
Мнения: 5861
Регистриран на: 19 Авг 2009, 01:21

Предишна

Назад към Въпроси от граждани, съвети от служители

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 15 госта