И аз моля за КОМПЕТЕНТНО мнение

Модератори: ribaflic, Lord, Raptor, osata

И аз моля за КОМПЕТЕНТНО мнение

Мнениеот Хела » 07 Окт 2010, 16:43

В контекста на този пост:
от dsuzunov » 06 Окт 2010, 10:02

x3a_anonymous написа:
dsuzunov написа:
А Вие, уважаеми, обадихте ли се ?

Не се обадих,защото не аз бях участник в катастрофата и това не е моя работа,пък и после ще ме пишат ''свидетел'' при разни разследвания , а нямам намерение само защото съм видял кататрофата да ходя да се разправям насам-натам.


Това е една много сериозна и отговорна гражданска позиция.
Браво, на такЪви граждани!!!

viewtopic.php?f=2&t=728&p=29555#p29553

ЗАЩО, според вас, хората не желаят да се обаждат и съдействат? И колко са тези хора – масово ли е, всеки трети ли е или на пет човека- един да не ще? Бихте ли споделили също какви причини изтъкват за отказа си.
Аватар
Хела
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 376
Регистриран на: 01 Дек 2009, 17:33
Местоположение: между редовете

Re: И аз моля за КОМПЕТЕНТНО мнение

Мнениеот kkarakashev » 07 Окт 2010, 19:07

Заради огромната бюрокрация. Единици са тези , който се обаждат или стават свидетели, или поемни лица. От моя гледна точка - цивилната - малко от малко хората почват да имат доверие в полицията и да разчитат на тях. Поне при ПТП до сега където и да съм спирал, и питал дали да звъна - 2-3 са казвали че вече се се обадили. И друго, когато и да се обадиш и си свидетел , когато видиш този някой на вънка после или без никакво наказание, за извършеното от него деяние, негативите са за полицията. не си е свършила работата. А наказанието не го дава полицията а съда. Друг въпрос е дали са събрани нужните доказателства и дали са годни. Но това ,че или са те размотавали 2 3 5 пъти за показания , или си дал 1 път и пак този някой е без наказание ти стъга да не повториш пак постъпката си - тоест да помогнеш на полицията. за съжаление това е масовото мнение към въпроса ти.
http://www.vbox7.com/play:7f4f0694 - В памет на служителите на МВР, загинали при изпълнение на служебният си дълг.
http://www.vbox7.com/play:46376107dc - Химн на гр.Пловдив
Аватар
kkarakashev
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 1261
Регистриран на: 10 Юли 2010, 15:32
Местоположение: Пловдив

Re: И аз моля за КОМПЕТЕНТНО мнение

Мнениеот Raptor » 07 Окт 2010, 20:34

Понякога при ПТП без жертви и пострадали, и с приемливи за участниците щети, е възмовно водачите да се споразумеят и наистина да не съобщят за ПТП-то. Особено ако не е необходим документ за пред "каското"!
Не виждам нищо смущавшащо при такава ситуация и дори самият аз съм постъпвал така /и като виновна и като пострадала страна/. И какво нарушаващо има в това да се раберете за един счупен фар или огъната врата?
http://www.xnetbg.com/

"E pluribus, unum!"
От многото, едно цяло!(лат.)
Аватар
Raptor
КОМИСАР
 
Мнения: 925
Регистриран на: 02 Сеп 2009, 10:18

Re: И аз моля за КОМПЕТЕНТНО мнение

Мнениеот kkarakashev » 07 Окт 2010, 20:45

Raptor написа:Понякога при ПТП без жертви и пострадали, и с приемливи за участниците щети, е възмовно водачите да се споразумеят и наистина да не съобщят за ПТП-то. Особено ако не е необходим документ за пред "каското"!
Не виждам нищо смущавшащо при такава ситуация и дори самият аз съм постъпвал така /и като виновна и като пострадала страна/. И какво нарушаващо има в това да се раберете за един счупен фар или огъната врата?

Не говоря за друго - при тежко ПТП. Това имах в предвид , че хората малко по малко ,ги интересува за този който се е размазал :(. Не е до дали си баровец или колегата с трабанта. Всичко е до възпитание. Случвало се е на ПТП преди Смолян. Тъмно като в г**, смазан камион , аз и две коли на място вадим колегата. Спира мерцедес поне за 100 000 лв. - чистак бърсак, слиза младо момче (25 год. максимум)с костюмче, свали сакото и дойде да помага. Ето това ме учуди!.
http://www.vbox7.com/play:7f4f0694 - В памет на служителите на МВР, загинали при изпълнение на служебният си дълг.
http://www.vbox7.com/play:46376107dc - Химн на гр.Пловдив
Аватар
kkarakashev
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 1261
Регистриран на: 10 Юли 2010, 15:32
Местоположение: Пловдив

Re: И аз моля за КОМПЕТЕНТНО мнение

Мнениеот Хела » 08 Окт 2010, 09:26

Извинявам се, но очевидно не съм си формулирала темата точно. Не става дума само за ПТП-та, а по принцип защо хората не искат да стават поемни лица, свидетели и т.н. Използвах този цитат, защото
г-н Узунов упреква автора на другата тема в липса на гражданско самосъзнание, заради изразеното му нежелание да се обади. В конкретния случай, както разбирам, не става дума само за ПТП, а и за нелегална сеч, която би лъснала, ако на МП-то дойде полиция. И тогава нашият човек става свидетел, нали така? Е, той това се опитва да избегне и затова аз питам кои са причините за такава съпротива, не само тук, а и по принцип. Останала съм с впечатлението, че е голям зор да убедиш някой да стане поемно лице, например. Защо се дърпат? Какво ви отговарят? Вие какво им казвате?

ПП: Наистина ли се взимат насериозно и анонимните обаждания? :o
Аватар
Хела
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 376
Регистриран на: 01 Дек 2009, 17:33
Местоположение: между редовете

Re: И аз моля за КОМПЕТЕНТНО мнение

Мнениеот doznatel1 » 08 Окт 2010, 11:52

Хела написа:Извинявам се, но очевидно не съм си формулирала темата точно. Не става дума само за ПТП-та, а по принцип защо хората не искат да стават поемни лица, свидетели и т.н. Използвах този цитат, защото
г-н Узунов упреква автора на другата тема в липса на гражданско самосъзнание, заради изразеното му нежелание да се обади. В конкретния случай, както разбирам, не става дума само за ПТП, а и за нелегална сеч, която би лъснала, ако на МП-то дойде полиция. И тогава нашият човек става свидетел, нали така? Е, той това се опитва да избегне и затова аз питам кои са причините за такава съпротива, не само тук, а и по принцип. Останала съм с впечатлението, че е голям зор да убедиш някой да стане поемно лице, например. Защо се дърпат? Какво ви отговарят? Вие какво им казвате?

ПП: Наистина ли се взимат насериозно и анонимните обаждания? :o



Незаконната сеч няма нищо общо с това че той не се е обадил за катастрофата, той е свидетел само за ПТП, не за друго, освен ако не знае нещо и иска да го сподели! Просто бягат от гражданската си отговорност, казват си какво да се занимавам, ще ми губят времето, или просто се чудят какво да направят, блокират за момент пред трудната ситуация. Явно се плашат от нещо! Не знам! Причините са малко необясними. Коментирам специално за другите, защото лично аз съм се обаждала и не съм се замисляла нито за миг.
Аватар
doznatel1
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 1314
Регистриран на: 27 Авг 2009, 22:19
Местоположение: гр. София

Re: И аз моля за КОМПЕТЕНТНО мнение

Мнениеот dsuzunov » 08 Окт 2010, 13:43

ЗАЩО, според вас, хората не желаят да се обаждат и съдействат? И колко са тези хора – масово ли е, всеки трети ли е или на пет човека- един да не ще? Бихте ли споделили също какви причини изтъкват за отказа си.

Най-често, хората отказват съдействие с оправданието, че не желаят да ги разкарват по разпити, съдилища итн. Когато обаче, им бъде припомнено, че са задължени, при поканване, да съдействат, тонът им се променя осезаемо.
Много често ми се е случвало, по времена оглед на МП да спират хора и любопитно да наблюдават. В момента, в който биват поканени за поемни лица, си намират някаква много спешна работа.
Все си мисля, че основна причина за това е липсата на доверие към полицията.

Много малък процент от отказващите съдействие оправдават това със страх от възмездие.
Димитър Узунов - БНТЛ Пловдив
Аватар
dsuzunov
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 701
Регистриран на: 01 Окт 2009, 17:18
Местоположение: Пловдив

Re: И аз моля за КОМПЕТЕНТНО мнение

Мнениеот Хела » 08 Окт 2010, 16:23

Най-често, хората отказват съдействие с оправданието, че не желаят да ги разкарват по разпити, съдилища итн.

Разкарването е факт. И то неколкократно. Вие не сте виновни, знам. Струва ми се, че и вие сте наясно с безмислието на това – разкарване при оперативния или районния инспектор, после при разследващия и т.н. за едно и също общо взето.
Когато обаче, им бъде припомнено, че са задължени, при поканване, да съдействат, тонът им се променя осезаемо.

Тоест? Съгласяват се? И освен споменаването, че са задължени, друго нещо не им ли се казва?
Много често ми се е случвало, по времена оглед на МП да спират хора и любопитно да наблюдават. В момента, в който биват поканени за поемни лица, си намират някаква много спешна работа.

В тая връзка, аз например не съм наясно със задълженията, които произтичат от това да станеш поемно лице. Простете невежеството ми. Затова ми е интересно дали на място се уточняват тези неща или се предполага, че гражданинът трябва да си знае. Например на срещите, които организират „кварталните”, става ли дума за това, за да бъде човек подготвен? / не че досега е имало подобна среща в моя квартал, за голямо мое разочарование/
Все си мисля, че основна причина за това е липсата на доверие към полицията.

Това е много лошо. Аз пък бях убедена, че причините са други и ми се ще да вярвам в тях. Първата: в днешното трудно ежедневие, повечето хора са заети буквално с оцеляването си... Конкретно – за да си изпълни човек гражданския дълг, трябва да отсъства от работа например, неясно колко пъти и за колко време. Мисля, че това е голям проблем...на системата. Имам съмнения и, че може би част от хората не са наясно с чл. 122 ал 1 НПК. Сега може да кажете, че незнанието не оправдава, ама малко хора го четат вместо сутрешния вестник. Вие уведомявате ли ги за това? Все пак, обезщетяването е някаква утеха, нали...
Втората:
... когато и да се обадиш и си свидетел , когато видиш този някой на вънка после или без никакво наказание, за извършеното от него деяние...
Но това ,че или са те размотавали 2 3 5 пъти за показания , или си дал 1 път и пак този някой е без наказание ти стъга да не повториш пак постъпката си - тоест да помогнеш на полицията

Само това ми е достатъчно да ме обезсърчи. Защото изпълнението на гражданския ми дълг трябва да ми дава самочувствие и гордост, че от моите действия и решения зависи нещо...А пък то...
Аватар
Хела
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 376
Регистриран на: 01 Дек 2009, 17:33
Местоположение: между редовете

Re: И аз моля за КОМПЕТЕНТНО мнение

Мнениеот dsuzunov » 08 Окт 2010, 16:59

В тая връзка, аз например не съм наясно със задълженията, които произтичат от това да станеш поемно лице. Простете невежеството ми. Затова ми е интересно дали на място се уточняват тези неща или се предполага, че гражданинът трябва да си знае

Нямам юридическо образование и за това ще се опитам да тълкувам с "думи прости"
В България, непознаването на законите не освобождава от отговорност.
В същото време, конкретно за задълженията на "поемното лице", много хора не са наясно.
Включително и колеги. Включително и разследващи полицаи (които са юристи)
Единственото,което се изисква от поемните лица е тяхното присъствие на Процесуално-следствените действия. С това, те гарантират законността на тези действия. А причината за използването им е, че съдът не приема за "чиста монета" това, което се върши в досъдебната фаза. Също така, "поемните лица" се използват като много силен адвокатски похват за оборване на следи и веществени доказателства.
Когато случаен се покани да присъства в качеството си на поемно лице, е необходимо, много точно и ясно да му се обясни, каква е неговата роля в действието което той ще наблюдава.
Димитър Узунов - БНТЛ Пловдив
Аватар
dsuzunov
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 701
Регистриран на: 01 Окт 2009, 17:18
Местоположение: Пловдив

Re: И аз моля за КОМПЕТЕНТНО мнение

Мнениеот BARETATA » 08 Окт 2010, 17:23

Хела: ... ПП: Наистина ли се взимат насериозно и анонимните обаждания? :o


Анонимните обаждания се взимат напредвид , поради фактът,че преди няколко години , още Румен Петков беше Разпоредли на ОДЧ - ОДЦ , да пращат АП на всеки подаден сигнал . Друг е въпроса как се приемат вече тези сигнали и колко сериозни са ... Тук може би за момент отиваме в друга Тема,но трябва да се изясни това нещо.
Чл. 5-ЗМВР: "Служителите на МВР,при изпълнение на служебните си задължения,са физически неприкосновени и се ползват с особената закрила на закона."
Аватар
BARETATA
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 4722
Регистриран на: 22 Авг 2009, 12:42

Следваща

Назад към Въпроси от граждани, съвети от служители

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 19 госта