Купихме кола но не е прехвърлена.Собственикът се крие.

Модератори: ribaflic, Lord, Raptor, osata

Купихме кола но не е прехвърлена.Собственикът се крие.

Мнениеот cvit » 04 Юни 2010, 11:55

Здравейте.Искам съвет.Дъщеря ми купи кола преди 5 месеца.Броила парите на човека и се разбрали да я прехвърлят когато имат време.Два месеца след полкупката катастрофира с нея.От КАТ взеха талона .Обадихме се на собственика да отиде да си го вземе и да прехвърлим колата вече.Оказа се ,че и той не я бил регистрирал в Кат когато я е купувал на времето и има само договор за покупко продажба.Вече 3 месеца той ни убеждава че все още оправя в Кат своите документи(че е подал молба за смяна на талони на негово име и т.н)Само да спомена, че данъците на колата не са плащани от 5г.Не знам това ила ли значение при смяна на талон за собственост.Днес последно се обади собственика и казва ,че документа за покупко- продажба след като бил залят с вода не го признават за валиден и го накарали в кат да го извади наново(неговия документ,когато той я е купувал).Аз съм вече на мнение че този човек просто не иска да прехвърли колата ,защото има да оправя много документи и явни да плаща много глоби.Мисля че залъгва дъщеря ми(тя е на 19г.).Сега сме вече 3месеца без талон на колата.Явно той няма да го вземе.Въпросът ми е как можем да си върнем парите или да докажем ,че сме купили от него колата и заради това че той отказва да вземе талона ние не можем да я ползваме.Намираме се в задънена улица.Как да го накараме да я прехвърлим.Знам,че грешката е на дъщеря ми ,че купува кола без прехвърляне.И все пак има ли начин по БГ законите да се разследва и да се стигне до решение.Моля,дайте съвет.Ще съм ви много благодарна.
cvit
Нов
Нов
 
Мнения: 3
Регистриран на: 04 Юни 2010, 11:40

Re: Купихме кола но не е прехвърлена.Собственикът се крие.

Мнениеот SYNOPTIK » 04 Юни 2010, 12:37

Покупка на МПС може да има само ако сделката е минала през нотариус.
Вие не сте купили,а сте платили автомобил.
Същото явно е направил и този "продавач". Реално колата е собственост на човека на чието име е талона.
Не казвате,чрез пълномощно ли е продадена и купена колата !? Какво точно пише в него и защо сте подминали нотариалното изповядване на сделката ?
Данъците висят на този,на който е колата по талон.Без да са платени,сделка не може да има.
Ако изобщо не се движиш, оковите почти не се усещат.
Щастието е единственото нещо, което при делене се умножава.
Аватар
SYNOPTIK
PoliceBG
 
Мнения: 1263
Регистриран на: 18 Авг 2009, 14:41
Местоположение: София Завинаги един от ВАС

Re: Купихме кола но не е прехвърлена.Собственикът се крие.

Мнениеот cvit » 04 Юни 2010, 12:51

Не няма пълномощно.Просто сетето е отишло дали е парите след като е харесало колата взело е колата вечерта и са се уговорили да я прехвърлят през седмицата.Оттогава собственика все си е намирал оправдания да не я прехвърлят и колата до катастрофата е карана със стария талон.Просто той е отказвал постоянно.дори и на пълномощно е отказвал,като е казвал че направо ще си оправи той талона с връзки и после ще я прехвърлят пред нотариус както дъщеря ми е искала.След покупката постоянно е търсен,като в повечето случаи телефона му е бил изключен,а когато се е свързвала с него той все е казвал,че е на път пои работа навън,че като се върне ще я оправят и така 3 месеца.Ясно е че дъщеря ми е излъгана.В случая какво можем да направим,за да докажем че сме я платили.Имаме свидетели на даването на парите.Аз съм съвсем наясно че е постъпила глупаво и е повярвала на тоя човек.Младо и глупави е.от мерак за кола,направи глупост.въпроса е има ли начин нещо да направим.
cvit
Нов
Нов
 
Мнения: 3
Регистриран на: 04 Юни 2010, 11:40

Re: Купихме кола но не е прехвърлена.Собственикът се крие.

Мнениеот Sir Humphrey » 04 Юни 2010, 13:12

Не съм юрист, ама нещата не ми се виждат в добра перспектива за Вас и дъщеря Ви.
Както биха казали участниците от форума lex.bg: С документите и при адвокат!

Вие като родител с опит в живота е трябвало да я посъветвате още преди да купи колата, да се консултира с адвокат. 30 или 50 лв. спестени за юридическа консултация след това излизат през носа на много хора.
Аватар
Sir Humphrey
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 1234
Регистриран на: 26 Авг 2009, 22:13

Re: Купихме кола но не е прехвърлена.Собственикът се крие.

Мнениеот Lord » 04 Юни 2010, 18:56

cvit написа:.....Ясно е че дъщеря ми е излъгана.В случая какво можем да направим,за да докажем че сме я платили.Имаме свидетели на даването на парите....


Ако свидетели не само са видяли даването на сумата, но и знаят за какво е дадена - имате шанс да осъдите "продавача". Необходим ви е обаче адвокат за изготвяне на исковата молба до съда и за делото, а при евентуално спечелване ще ви трябва и за движение на изпълнителното дело. Успех!
________________________________________________________________
Нищо не е добро или зло. Мисълта го прави такова.” - Хамлет , по точно Шекспир;-)
Аватар
Lord
КОМИСАР
 
Мнения: 5861
Регистриран на: 19 Авг 2009, 01:21

Re: Купихме кола но не е прехвърлена.Собственикът се крие.

Мнениеот osata » 04 Юни 2010, 21:25

Кофти ситуация. Наистина ви трябва адвокат, защото може да останете хем без кола, хем без пари. Дано се справите, но от сега нататък помнете - пари се дават само срещу официален документ.
http://www.vbox7.com/play:cef4ad9e
В памет на загиналите служители от МВР
Аватар
osata
КОМИСАР
 
Мнения: 4596
Регистриран на: 25 Авг 2009, 18:52

Re: Купихме кола но не е прехвърлена.Собственикът се крие.

Мнениеот doznatel1 » 04 Юни 2010, 23:46

Не знам дали съвет да дам или да се смея! Добре де хора мислете като правите сериозни крачки, как така се дават пари без документи. Но вината не е нейна а на родителите! Прав е Осата, отивате при адвокат и се молите да ви оправи кашата. Но без документ няма как да се докаже, че са давани пари за тази кола. Фактура? Договор? Нотариус?

Търсете и успех

http://www.vks.bg/vks_p04_04.htm


НАКАЗАТЕЛЕН КОДЕКС

Раздел IV
Измама

Чл. 209. (1) (Изм. - ДВ, бр. 28 от 1982 г., бр. 10 от 1993 г.) Който с цел да набави за себе си или за другиго имотна облага възбуди или поддържа у някого заблуждение и с това причини нему или другиму имотна вреда, се наказва за измама с лишаване от свобода до шест години.

(2) (Изм. - ДВ, бр. 10 от 1993 г.) Който със същата цел използува заблуждението, неопитността или неосведомеността на някого и с това причини нему или другиму имотна вреда, се наказва с лишаване от свобода до три години.

(3) В маловажни случаи по предходните алинеи наказанието е лишаване от свобода до една година или пробация.

Чл. 210. (1) За измама наказанието е лишаване от свобода от една до осем години:

1. ако деецът се е представил за длъжностно лице или за лице, което действува по поръка на властта;

2. (изм. - ДВ, бр. 28 от 1982 г.) ако е извършена от две или повече лица, сговорили се предварително за нейното извършване;

3. (доп. - ДВ, бр. 26 от 2004 г.) ако измамата е извършена от длъжностно лице или от пълномощник в кръга на неговата длъжност или пълномощие или от лице, което непосредствено извършва по занятие сделки с валута в наличност;

4. ако е извършена повторно в немаловажни случаи;

5. (нова - ДВ, бр. 28 от 1982 г.) ако причинената вреда е в големи размери.

(2) (Нова - ДВ, бр. 28 от 1982 г.) В случаите на точки 4 и 5 съдът може да постанови конфискация до една втора от имуществото на виновния.

Чл. 211. (Доп. - ДВ, бр. 28 от 1982 г., бр. 10 от 1993 г., бр. 92 от 2002 г., в сила от 1.01.2005 г. по отношение на наказанието пробация - изм., бр. 26 от 2004 г., в сила от 1.01.2004 г., бр. 103 от 2004 г.) Когато измамата по чл. 209, ал. 1 и 2 и по чл. 210 е в особено големи размери, представляваща особено тежък случай или представлява опасен рецидив, наказанието е лишаване от свобода от три до десет години. Съдът може да постанови конфискация до една втора от имуществото на виновния.

Чл. 212. (Доп. - ДВ, бр. 95 от 1975 г., изм., бр. 28 от 1982 г.) (1) (Изм. - ДВ, бр. 10 от 1993 г.) Който чрез използуване на документ с невярно съдържание или на неистински или преправен документ получи без правно основание чуждо движимо имущество с намерение да го присвои, се наказва с лишаване от свобода до осем години.

(2) (Изм. и доп. - ДВ, бр. 27 от 2009 г.) Наказанието по ал. 1 се налага и на онзи, който чрез съставяне на документ с невярно съдържание или на неистински или преправен документ съзнателно даде възможност на друго физическо или юридическо лице да получи без правно основание такова имущество.

(3) (Нова - ДВ, бр. 92 от 2002 г.) Когато имуществото е от фондове, принадлежащи на Европейския съюз или предоставено от тях на българската държава, наказанието е лишаване от свобода от три до десет години.

(4) (Предишна ал. 3 - ДВ, бр. 92 от 2002 г.) Ако имуществото по предходните алинеи е в големи размери или деянието представлява опасен рецидив, наказанието е лишаване от свобода от три до петнадесет години.

(5) (Предишна ал. 4 - ДВ, бр. 92 от 2002 г.) За документна измама в особено големи размери, представляваща особено тежък случай, наказанието е лишаване от свобода от десет до двадесет години.

(6) (Предишна ал. 5 - ДВ, бр. 92 от 2002 г.) В маловажни случаи по алинеи 1 и 2 наказанието е лишаване от свобода до две години или пробация.

(7) (Предишна ал. 6 - ДВ, бр. 92 от 2002 г., изм., бр. 27 от 2009 г.) В случаите на ал. 1 съдът може да постанови конфискация до една втора от имуществото на виновния и да го лиши от права по чл. 37, ал. 1, точки 6 и 7, а в случаите на ал. 3, 4 и 5 постановява конфискация на част или на цялото имущество на виновния и го лишава от права по чл. 37, ал. 1, точки 6 и 7.


Чл. 212а. (Нов - ДВ, бр. 92 от 2002 г.) (1) (Изм. - ДВ, бр. 38 от 2007 г.) Който с цел да набави за себе си или за другиго облага възбуди или поддържа заблуждение у някого, като внесе, измени, изтрие или заличи компютърни данни или използва чужд електронен подпис и с това причини на него или на другиго вреда, се наказва за компютърна измама с лишаване от свобода от една до шест години и глоба до шест хиляди лева.

(2) (Изм. - ДВ, бр. 38 от 2007 г.) Същото наказание се налага и на този, който, без да има право, внесе, измени, изтрие или заличи компютърни данни, за да получи нещо, което не му се следва.

Чл. 212б. (Нов - ДВ, бр. 28 от 1982 г., предишен чл. 212а, бр. 92 от 2002 г.) (1) Ако полученото имущество по чл. 212 бъде върнато или заместено до приключване на съдебното следствие в първоинстанционния съд, наказанието е:

1. по ал. 1 и 2 - лишаване от свобода до пет години;

2. по ал. 3 - лишаване от свобода от две до осем години;

3. (доп. - ДВ, бр. 75 от 2006 г.) по ал. 4 и 5 - лишаване от свобода от пет до петнадесет години;

4. (изм. - ДВ, бр. 10 от 1993 г., бр. 75 от 2006 г.) по ал. 6 - пробация или глоба от сто до триста лева.

(2) В случаите по точка 2 на предходната алинея съдът може да постанови конфискация до една втора от имуществото на виновния и да го лиши от права по чл. 37, ал. 1, точки 6 и 7 , а по точка 3 постановява конфискация на част или на цялото имущество на виновния и го лишава от права по чл. 37, ал. 1, точки 6 и 7 .

Чл. 213. (Изм. - ДВ, бр. 28 от 1982 г., бр. 10 от 1993 г.) Който разруши, повреди или унищожи с измамлива цел свое осигурено имущество, се наказва с лишаване от свобода до три години и с глоба от сто до триста лева.
Аватар
doznatel1
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 1314
Регистриран на: 27 Авг 2009, 22:19
Местоположение: гр. София

Re: Купихме кола но не е прехвърлена.Собственикът се крие.

Мнениеот cvit » 05 Юни 2010, 00:15

Благодаря ви за отговорите.Аз като родител съм обяснила много преди покупката как се купува кола.Тя е купи без да ми каже.За мен беше изненада и научих последна от всичките познати и близки.Освен това не ми бе казала че няма пълномощно докато не катастрофира.Тогава научих за детската и наивност,да плати колата без да е пред нотариус и дая вземе без документ.И все пак благодаря за съветите.Но делата и те са пари.Ще видим какво да правим.Благодаря на всички.
cvit
Нов
Нов
 
Мнения: 3
Регистриран на: 04 Юни 2010, 11:40

Re: Купихме кола но не е прехвърлена.Собственикът се крие.

Мнениеот BLACKJ » 18 Юни 2010, 13:49

Баси в каша сте се забъркали,ако минете с малко пари ще се ритнете "С пета отзад" :) извинявам се за израза,ама е така.А този,на когото се води колата,след като не е плащал данъците,как е минавала ГТП тази кола?
"Живей Днес,защото Вчера няма да се върне,а Утре може и да няма!!!"
НЕ СЪМ ОТ ВЧЕРА!!!

http://www.vbox7.com/play:9fb723f4 - в памет на загиналите колеги
ОЧАРОВАНИЕТО ОТ ЗНАНИЕТО Е В НЕЗНАНИЕТО!!!
Аватар
BLACKJ
старши Полицай
старши Полицай
 
Мнения: 289
Регистриран на: 22 Авг 2009, 16:28
Местоположение: Щ+Щ

Re: Купихме кола но не е прехвърлена.Собственикът се крие.

Мнениеот osata » 18 Юни 2010, 17:44

По-принцип ситуация за собственика по талон е по-гадна - много хора си продават така колите, не ги прехвърлят, новият собственик я препродава на трети и изведнъж..... този, на който се води колата плаща данъка й или му се води такъв завинаги.... такава кола няма бракуване ( изисква се да се върнат номерата ), няма го талона и..... не е крадена, за да се обяви за издирване и..... с една дума - кофти ситуация.
Да ви кажа откровено - убеден съм, че истинскят собственик също си търси колата, защото при някои автомобили макар и 15-16 годишни данъка е 150-170лв, което на този човек за 5 години е почти хилядарка.
Варианта е да издирите реалният собственик и да се договорите относно получаването на щетите, а той да си отчисли колата. Не съм убеден обаче вече при такава ситуация дали можете направо после да си я прехвърлите на ваше име. А това, че рпедишния ви е казал, че ще я регистрира - най-вероятно и той като вас е "междинен" собственик и е гледал да се отърве от колата. А колата скъпа ли е?
http://www.vbox7.com/play:cef4ad9e
В памет на загиналите служители от МВР
Аватар
osata
КОМИСАР
 
Мнения: 4596
Регистриран на: 25 Авг 2009, 18:52

Следваща

Назад към Въпроси от граждани, съвети от служители

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 41 госта