Шофьорът зад мен ме удари и избяга!

Модератори: ribaflic, Lord, Raptor, osata

Шофьорът зад мен ме удари и избяга!

Мнениеот e_angelova » 03 Юни 2010, 18:06

Шофьорът зад мен ме удари и избяга! Нямам каско, а не искам да плащам за щети, за които не съм виновна! Моля ви за съвет!

Случи се следното:
Преди две седмици в петък късно следобяд, колата, която беше на 10тина метра пред мен, започна да намаля рязко, накрая даде ляв мигач и спря да изчака нарещното движение, за да завие в паркинга на някаква индустриална сграда. Човекът наистина спря доста рязко, но с по-рязко убиване на скоростта и аз успях да спра на 1-2 метра от него сравнително културно, без суркане на гуми, за да го изчакам да завие. Секунда-две след като спрях погледнах в огледалото за задно виждане и видях как към мен се е засилила друга кола, която едва ли ще успее да спре.. Колите в насрещното тъкмо бяха свършили и този пред мен започна да прави левия завой, аз се опитах да тръгна по най-бързия възможен начин, но онзи отзад все пак ме нацели.. Слязохме от колите, онзи започна да ми вика как можело да спирам така рязко. Аз му обясних, че този пред мен е спрял рязко. Започна да ми обяснява как онзи отпред бил виновен. Аз му намекнах, че онзи може да има вина, но в случая той е също е виновен. Тогава ме изкара мен виновна - не съм била спазвала дистанция! Казах му че трябва да викнем КАТ, той пак заяви, че не бил виновен и бързал, качи се на колата и си тръгна. Записах му номера.

Обадих се в КАТ, дойде патрулка, казаха ми че няма смисъл да стоя там, щом другия шофьор е избягал и ме пратиха да подавам жалба в районното. Там провериха по регистрационния номер - колата се води на човек 77ми набор, инвалид. Показаха ми снимки на синовете му - единия много приличаше на шофьора, който ме блъсна. Казаха че ще се заемат със случая следващата седмица, защото следвали три почивни дни.

Вече минаха две седмици. Звънях в районното - още търсели шофьора, собственикът на колата вече не живеел на адреса по лична карта. Търсе ли го, като го откриели щели да го привикат, за да изискат да каже кой е управлявал автомобила по време на произшествието. След това щели да привикат и този, който той посочи и мен. Много ме притеснява, че след толкова време онзи ще си е оправил вече щетите и когато го намерят - ни лук ял, ни лук мирисал! А нямам преки свидетели на катастрофата. Само една жена и дете, които бяха с него в колата, но те естествено ще кажат че няма нищо такова. Говорих с едни работници на строеж, който беше на 50-100 м от мястото, които казаха, че само са ни видели как след това се караме.. но те са го видели отдалече, едва ли са запомнили колата, пък камо ли него..

От районното ми казаха, че имали 30 работни дни срок, за да намерят избягалия шофьор. А какво ако не успят? Четох някъде, че пак издавали протокол за ПТП. Но кой ще пише като виновен в този протокол? Не могат да впишат този, който ме блъсна, тъй като не са го намерили. И така аз не мога да бъда обезщетена от неговата гражданска отговорност.

Как е възможно някой да причини ПТП, да си тръгне и полицията да каже "Ще го търсим през работен ден."? Не е ли престъпление да си тръгнеш от местопроизшествоето, преди да е дошла патрулка и да е съставила протокол?
И какво излиза в крайна сметка.. мога да пиша, че живея на друг адрес, да изляза с колата, да блъсна някого, да причиня някакви щети и да си тръгна. И ако не ме намерят в 30-дневен срок - нищо!
e_angelova
Нов
Нов
 
Мнения: 7
Регистриран на: 03 Юни 2010, 18:04

Re: Шофьорът зад мен ме удари и избяга!

Мнениеот BARETATA » 03 Юни 2010, 18:42

Така , първо благодаря за питането Ви , второ когато напуснеш ПТП - без жертви - се води административно нарушение . Тоест водача остава без СУМПС - книжка - за срок от 6 месеца до 2 години . Права сте,че трябва да получите пари от неговата гражданкса . Той да си казва каквото иска , ще му напишат Актът , ще Ви издадат Протокол , а той има право след това да Обжалва АУАН - Актът. Спокойно само и малко търпение,разберете че все пак МВР , работи съгласно Законите в РБ. Когато , обаче не го пожелавам на никой има жертви , нещата са по - сложни . Такива случаи като вашият стават постоянно , но това не означава ,че се гледа с лека ръка , относно въпросният.
Чл. 5-ЗМВР: "Служителите на МВР,при изпълнение на служебните си задължения,са физически неприкосновени и се ползват с особената закрила на закона."
Аватар
BARETATA
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 4722
Регистриран на: 22 Авг 2009, 12:42

Re: Шофьорът зад мен ме удари и избяга!

Мнениеот Lord » 03 Юни 2010, 19:02

e_angelova написа:Шофьорът зад мен ме удари и избяга! Нямам каско, а не искам да плащам за щети, за които не съм виновна! Моля ви за съвет!.........................


Съчувствам Ви, но въпреки това, така и не разбрах от какъв съвет се нуждаете?
________________________________________________________________
Нищо не е добро или зло. Мисълта го прави такова.” - Хамлет , по точно Шекспир;-)
Аватар
Lord
КОМИСАР
 
Мнения: 5861
Регистриран на: 19 Авг 2009, 01:21

Re: Шофьорът зад мен ме удари и избяга!

Мнениеот e_angelova » 03 Юни 2010, 19:15

BARETATA написа:Така , първо благодаря за питането Ви , второ когато напуснеш ПТП - без жертви - се води административно нарушение . Тоест водача остава без СУМПС - книжка - за срок от 6 месеца до 2 години . Права сте,че трябва да получите пари от неговата гражданкса . Той да си казва каквото иска , ще му напишат Актът , ще Ви издадат Протокол , а той има право след това да Обжалва АУАН - Актът. Спокойно само и малко търпение,разберете че все пак МВР , работи съгласно Законите в РБ. Когато , обаче не го пожелавам на никой има жертви , нещата са по - сложни . Такива случаи като вашият стават постоянно , но това не означава ,че се гледа с лека ръка , относно въпросният.


Значи и при положение, че когато го намерят, той си е оправил щетите и отрича, пак ще му напишат акт и ще съставят протокол, в който той ще е отбелязан като виновен? А какво става, ако не го намерят?

Lord написа:
e_angelova написа:Шофьорът зад мен ме удари и избяга! Нямам каско, а не искам да плащам за щети, за които не съм виновна! Моля ви за съвет!.........................

Съчувствам Ви, но въпреки това, така и не разбрах от какъв съвет се нуждаете?


Извинявам се, не съм се изказала добре. По-скоро се нуждая от разяснение какво става в случай, че виновния отрича или че не го намерят.. и може би съвет какво мога да направя, ако в крайна сметка не ми издадат протокол, защото не са го открили/ нямат доказателства, че той ме е ударил.

Благодаря ви за отговорите!
e_angelova
Нов
Нов
 
Мнения: 7
Регистриран на: 03 Юни 2010, 18:04

Re: Шофьорът зад мен ме удари и избяга!

Мнениеот Lord » 03 Юни 2010, 19:37

e_angelova написа:Извинявам се, не съм се изказала добре. По-скоро се нуждая от разяснение какво става в случай, че виновния отрича или че не го намерят.. и може би съвет какво мога да направя, ако в крайна сметка не ми издадат протокол, защото не са го открили/ нямат доказателства, че той ме е ударил.


Благодаря, сега разбрах.
Ако Ви отговоря категорично и еднозначно, би било равносилно да лъжа, но ще Ви кажа някои неща.
Вероятността въпросния виновен водач да бъде намерен е огромна, съдейки от изложеното по-горе. На второ място-дори и да е отремонтиран виновния автомобил, колкото и голям специалист/майстор да го е сторил, това не може да се скрие. Много добре е, че при виновника е имало жена и дете, защото не е убит човек, а и те едва ли биха успели да лъжат толкова убедително полицаите.

И един съвет: от описаната от Вас обстановка оставам с убеждение, че кръстовището е оживено, в тази връзка проверете дали няма камера по сградите и търговските обекти вблизост, които да са заснели инцидента. Ако установите такива, незабавно уведомете служителя, работещ по жалбата Ви.
Успех!
________________________________________________________________
Нищо не е добро или зло. Мисълта го прави такова.” - Хамлет , по точно Шекспир;-)
Аватар
Lord
КОМИСАР
 
Мнения: 5861
Регистриран на: 19 Авг 2009, 01:21

Re: Шофьорът зад мен ме удари и избяга!

Мнениеот e_angelova » 03 Юни 2010, 20:39

Lord написа:
e_angelova написа:Извинявам се, не съм се изказала добре. По-скоро се нуждая от разяснение какво става в случай, че виновния отрича или че не го намерят.. и може би съвет какво мога да направя, ако в крайна сметка не ми издадат протокол, защото не са го открили/ нямат доказателства, че той ме е ударил.


Благодаря, сега разбрах.
Ако Ви отговоря категорично и еднозначно, би било равносилно да лъжа, но ще Ви кажа някои неща.
Вероятността въпросния виновен водач да бъде намерен е огромна, съдейки от изложеното по-горе. На второ място-дори и да е отремонтиран виновния автомобил, колкото и голям специалист/майстор да го е сторил, това не може да се скрие. Много добре е, че при виновника е имало жена и дете, защото не е убит човек, а и те едва ли биха успели да лъжат толкова убедително полицаите.

И един съвет: от описаната от Вас обстановка оставам с убеждение, че кръстовището е оживено, в тази връзка проверете дали няма камера по сградите и търговските обекти вблизост, които да са заснели инцидента. Ако установите такива, незабавно уведомете служителя, работещ по жалбата Ви.
Успех!


Благодаря за разясненията! Само не разбрах, ако в крайна сметка другият шофьор не бъде намерен (дано верояността за това да е наистина много малка, както казвате Вие), какво става?

Що се отнася за мястото - за съжаление инцидентът не стана на кръстовище, а на път, който наистина е оживен, но само от към автомобили. Свързва два квартала и има главно индустриални сгради отстрани и обикновено няма почти никакви пешеходци или хора извън сградите. Затова и нямаше преки свидетели. Само работниците, за които споменах. Ще се огледам за камери, но според мен дори и някоя сграда да има, тя ще гледа към паргинга й, а не към пътя..

Наистина се радвам, че никой не пострада, нито аз, нито някой от спътниците на другия шофьор, но за съжаление тях не ги помня въобще. Те не слязоха въобще, най-вероятно съм им хвърлила един поглед най-много, а и сигурно съм била в шок. 1 час след инцидента, когато пишех обяснения, не можах да си ги спомня ясно. Само помня, че жената беше по-възрастна, а детето беше момченце на може би най-много 6-7 години. Не помня лицата им въобще. Така че предполагам, че няма как да се разбере кои точно са били.
e_angelova
Нов
Нов
 
Мнения: 7
Регистриран на: 03 Юни 2010, 18:04

Re: Шофьорът зад мен ме удари и избяга!

Мнениеот osata » 03 Юни 2010, 22:26

e_angelova написа:
Благодаря за разясненията! Само не разбрах, ако в крайна сметка другият шофьор не бъде намерен (дано верояността за това да е наистина много малка, както казвате Вие), какво става?


По застраховка "Гражданска отговорност" застрахователят на виновния водач изплаща обезщетението на този без вина - тоест, не се ли установи водача, няма как да се установи неговият застраховател, който от своя страна за да ви изплати някакво обезщетение иска задължително протокол за ПТП.
За съжаление - затворен кръг. Но щом имате жалба - бъдете сигурна, че колегите ще направят всичко възможно да открият лицето, още повече щом имат рег. номер на автомобила. Вече открият ли го, зависи какъв "хитрец" е той, защото съгласете се това не е тежко ПТП с пострадали лица или жертви, за да се извършват по-сложни процесуални действия ако лицето отрича категорично, има алиби и т.н. ;)
Аз имам теглич - ако някой спре в мен, няма начин да тръгне после..... ще има нужда от нов радиатор и т.н. ;) , не е красиво, но е практично :mrgreen:
Аватар
osata
КОМИСАР
 
Мнения: 4596
Регистриран на: 25 Авг 2009, 18:52

Re: Шофьорът зад мен ме удари и избяга!

Мнениеот Lord » 03 Юни 2010, 22:49

osata написа:Аз имам теглич - ако някой спре в мен, няма начин да тръгне после..... ще има нужда от нов радиатор и т.н. ;) , не е красиво, но е практично :mrgreen:


:shock: Аз пък мислех, че теглича е монтиран на автомобила ти! :? :P :mrgreen:
________________________________________________________________
Нищо не е добро или зло. Мисълта го прави такова.” - Хамлет , по точно Шекспир;-)
Аватар
Lord
КОМИСАР
 
Мнения: 5861
Регистриран на: 19 Авг 2009, 01:21

Re: Шофьорът зад мен ме удари и избяга!

Мнениеот e_angelova » 05 Юни 2010, 00:22

osata написа:
e_angelova написа:
Благодаря за разясненията! Само не разбрах, ако в крайна сметка другият шофьор не бъде намерен (дано верояността за това да е наистина много малка, както казвате Вие), какво става?


По застраховка "Гражданска отговорност" застрахователят на виновния водач изплаща обезщетението на този без вина - тоест, не се ли установи водача, няма как да се установи неговият застраховател, който от своя страна за да ви изплати някакво обезщетение иска задължително протокол за ПТП.
За съжаление - затворен кръг. Но щом имате жалба - бъдете сигурна, че колегите ще направят всичко възможно да открият лицето, още повече щом имат рег. номер на автомобила. Вече открият ли го, зависи какъв "хитрец" е той, защото съгласете се това не е тежко ПТП с пострадали лица или жертви, за да се извършват по-сложни процесуални действия ако лицето отрича категорично, има алиби и т.н. ;)
Аз имам теглич - ако някой спре в мен, няма начин да тръгне после..... ще има нужда от нов радиатор и т.н. ;) , не е красиво, но е практично :mrgreen:


Съжалявам, но не мога да се съглася, че колегите Ви правят всичко възможно - една седмица след инцидента те дори не бяха направили опит да открият този човек. Две седмици след инцидента бяха отишли до адреса на собственика на колата по документи и бяха установили, че той вече не живее там.

Абсолютно ясно е, че човекът си е тръгнал от местопроизшествието, ще направи всичко възможно да прикрие следите по колата си и да твърди, че не е той, защото знае, че го очаква - акт и отнемане на книжката. Според мен в такива случай виковника трябва да се издири веднага, а не в работен ден, защото така с бездействието си Вашите колеги улесняват нарушителя да прикрие следите си. Разбирам, че имат и много други случаи, но докато писах молби и обяснения поне около 15-20 минути около мен в коридора се въртяха 4-5 Ваши колеги и обсъждаха дали колегата им Х или колегата им Y има по-големи мускули. (не се шегувам - това беше буквалната тема на разговора). За това време можеха да отидат до адреса на собственика или адреса на сина му, който разпознах като този, който шофираше.

Съгласна съм, че ежедневно стават много по-тежки катастрофи и престъпления. Хайде да кажем, че този път този "хитрец" се измъкне - вашите колеги не успят да го открият, защото са се занимавали с по-важни случаи или докато го открият си е оправил щетите или има алиби, че е бил на другия край на България по това време. Аз ще плащам за щети, за които не съм виновна и ще остана безкрайно разочарована и обезверена от служителите на реда, които би трябвало да ме защитават, а всъщност помагат с действията си на виновника да се прикрие. Но хитреца ще излезе от тази ситуация с гордост, че е прецакал системата и с чувство на безнаказаност. Ще кара още по-безотговорно и недай си боже след време може да причини още по-тежка катастрофа, в която да има пострадали и жертви. Това ли трябва да стане, за да не отнема две седмици да се отиде до един адрес и да се предприемат "по-сложни процесуални действия"?
e_angelova
Нов
Нов
 
Мнения: 7
Регистриран на: 03 Юни 2010, 18:04

Re: Шофьорът зад мен ме удари и избяга!

Мнениеот osata » 05 Юни 2010, 09:20

Изцяло ви разбирам, изцяло ви съчувствам за разходите, които ще дадете не по ваша вина.
Акъли много, варианти много, няма какво да ги пишем тук, но истината и реалността е една - много хора се чувстват безнаказани, умеят да лавират между законите и за наше и ваше съжаление почти винаги излизат победители. Ще ви кажа и друго, не знам за София ли става въпрос при вас, но като съм чел бюлетините им, често такива леки ПТП приключват с телесни повреди, така че това че сте жена може би ви е спасило и от агресията, която както казах е често срещана сред "тарикаската" част от населението с чувство за безнаказаност.
Пак казвам - вие си търсите вашето, разбирам ви, но нека изчакаме резултата от жалбата ви.
http://www.vbox7.com/play:cef4ad9e
В памет на загиналите служители от МВР
Аватар
osata
КОМИСАР
 
Мнения: 4596
Регистриран на: 25 Авг 2009, 18:52

Следваща

Назад към Въпроси от граждани, съвети от служители

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 28 госта