Продажба на автомобил на чужденец

Модератори: ribaflic, Lord, Raptor, osata

Продажба на автомобил на чужденец

Мнениеот k0k0s4e » 26 Мар 2018, 14:51

Здравейте! Извинявам се за лаишкия въпрос!
Преди да съм получила упреци- създавам нова тема, не защото не съм се запознала със съдържанието на старите подобни, а поради последното изменение на закона.
Моля Ви за помощ по следния въпрос: Имам кандидат купувач за л.а., който е македонец. Същият иска да прехвърлим пред нотариус колата и после да излезе с българските регистрационни табели, като обещава,че в последствие ,ще ми ги изпрати за да я отпиша. (идеята му е ,че ще му бъде улеснение на границата). Тъй като това ми е първа продажба имам следните въпроси- от една страна има ли риск за мен, в случай, че купувачът не ми върне табелите. Също така, четейки новата редакция на закона ( Чл. 144. .. (3) (Нова - ДВ, бр. 77 от 2017 г., в сила от 28.12.2017 г.) Прехвърляне собствеността на регистрирано превозно средство на лице без постоянен адрес или адресна регистрация в Република България се извършва по реда на ал. 2 след прекратяване регистрацията на превозното средство и връщане на табелите с регистрационен номер в съответната служба за регистрация на пътното превозно средство.) се питам мога ли изобщо да "продам" без да съм я отписала?
Много моля някой запознат да ми каже каква всъщност е процедурата по прехвърляне на собственост на лице, гражданин на страна която не е член на ЕС..
k0k0s4e
Нов
Нов
 
Мнения: 1
Регистриран на: 26 Мар 2018, 14:41

Re: Продажба на автомобил на чужденец

Мнениеот dakota_ » 27 Мар 2018, 10:52

Пътят ви по прехвърлянето на автомобила започва първо в сектор "Пътна полиция". Двамата с купувача и с документите на автомобила отивате в пътна полиция, на гише заявявате желанието си и там ще ви издадат каквото е необходимо за пред нотариуса. В тази ситуация няма как да прехвърлите собствеността на автомобила по друг начин.
dakota_
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 1718
Регистриран на: 11 Окт 2009, 21:29

Продажба на автомобил на чужденец

Мнениеот Charlesalkam » 06 Сеп 2019, 20:46

Ясно.
А как стои въпроса с продажбата, ако се кача на колата и я закарам в Германия, както си е с българската регистрация, и там бъде изповядана сделката?
Charlesalkam
Нов
Нов
 
Мнения: 1
Регистриран на: 08 Авг 2019, 03:02


Назад към Въпроси от граждани, съвети от служители

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта