Напуснал ПТП

Модератори: ribaflic, Lord, Raptor, osata

Напуснал ПТП

Мнениеот Dani_Barabani » 03 Дек 2017, 13:49

Здравейте,

Намирам се в следната ситуация и моля за малко съвет:

Баща ми шофира автомобил, който се води на мое име. Преди месец е участвал в ПТП, но си е тръгнал. На мен се обади след като се е прибрал. Знам, че с напускането на мястото на ПТП е нарушил закона. Като го попитах защо не е звъннал на МВР или на мен, а аз щях да му кажа какво да прави и да отида да помогна, той просто ми отговори, че този който го е ударил е избягал и че са му свирили отзад с клаксони, викали... Тотално е блокирал и просто е е прибрал.
Да отбележа, че баща ми е на 70 години и в добро здраве, но в конкретния случай след като никой не е дошъл да го види как е, и поради факта, че се е уплашил от удара (който е челен, но не фатален и колата е била на собствен ход) и не знам какво още, просто си е тръгнал.

Преди няколко дена ми се обадиха от районното за призовка, защото аз съм собственик на автомобила и онзи ден. Взех си призовката, после посетих и КАТ както пишеше на нея. Там в разговор, след няколко уточняващи въпроси, служитея на МВР разбра, че баща ми е управлявал колата и каза, че той трябва да се яви в КАТ, за да му връчат акт и "да не се налага да предава случая на прокуратурата", което ми прозвуча като заплаха. До тук всичко е ясно.

Питането ми е, след като съм запозната с това какво гласят Чл.123 и 175. какво може да очаква баща ми като последствие?
Предстои ни повторното ходене до КАТ, като аз ще го придружавам. Той така се е притеснил, че след толкова години шофиране без нарушения сега може да му се стовари нещо лошо, а аз го успокоявам, че това са контролни точки и парична глоба, с които ще се справим. Шофирането на колата е един от малкото му ангажименти и дейности, които го държат в кондиция на тази възраст, след пенсиониране, загуба на дете и др.

Възможността за отнемане на шофьорска книжка за сега му спестявам, че се сдухал и така много. Може ли при смегчаващи обстоятелства - без нарушения до сега, да бъде избегнато отнемането на книжка?

Не искам да оспорвам решение, освен ако не го обвинят в нещо безумно. Сбъркал е, знам. Има ли място за притеснение от нещо друго - като другите участници в инцидента?

Благодаря Ви предварително за отговорите и съветите!
Dani_Barabani
Нов
Нов
 
Мнения: 1
Регистриран на: 03 Дек 2017, 13:47

Re: Напуснал ПТП

Мнениеот dakota_ » 04 Дек 2017, 11:39

Много приказки за нищо! На баща ти ще бъде съставен АУАН и наказанието, което може да отнесе за въпросното деяние е лишаване от правоуправление от един до шест месеца и глоба от 50 до 200 лв.
Ако аз му налагам санкцията ще го лиша за три месеца от правоуправление и глоба от 100 лв. Всичко това, ако с напускането на ПТП не е заработил други нарушения и не се налага да носи наказателна отговорност!
Татко ти навлиза в години и е добре да го наблюдаваш как се справя на волана и ако забележиш, че е почнало да му минава времето за шофиране, да го ограничиш да не шофира. По-добре да е жив и здрав далеч от волана, отколкото да направи нещо, за което може да ти се наложи и ти да плащаш след него.
dakota_
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 1718
Регистриран на: 11 Окт 2009, 21:29

Re: Напуснал ПТП

Мнениеот osata » 04 Дек 2017, 20:44

На мен пък ми е интересна ситуацията, ако разбира се, съм я разбрал правилно - караш си, някой идва насреща ти и те блъска челно, леко птп с материални щети, виновния заминава, ти се чудиш какво да правиш, също си тръгваш, ама другия се връща на мястото, вика кат, кат идват и установяват, че невинния водач си е тръгнал? Нещо не ми се връзва, или не съм разбрал правилно. Да не говорим, че при интензивен трафик всеки катаджия с поне 6 месеца стаж ще установи, че автомобилът е бил преместен.
http://www.vbox7.com/play:cef4ad9e
В памет на загиналите служители от МВР
Аватар
osata
КОМИСАР
 
Мнения: 4596
Регистриран на: 25 Авг 2009, 18:52

Re: Напуснал ПТП

Мнениеот bubu82 » 04 Яну 2018, 00:03

Здравейте,

Миля за извинение, че използвам чужда тема, но моя въпрос ще е по същия казус.

Преди 2 месеца на паркинг при маневра назад ожулих съвсем леко паркирана кола. Няма да се оправдавам, че закъснявах за работа и че наистина не знаех какъв е реда за действие в случая... Щетата и по двете коли е нищожна- драскотини. Ще си нося последствията...
С две думи напуснах мястото в шок от станалото, а е имало свидетел и ме откриха по номера.
Написан ми е акт по чл. 40 и чл.125 от ЗДвП и сега чакам постановлението.

Аз съм шофьор от 8 год с нито едно нарушение, фиш, акт и тн. Въпроса ми има ли начин, с молба например, да моля за най- ниското наказание- 1 мес отнемане на шофьорска книжка. Паричната глоба ще я платя в какъвто и да е размер. Но липсата на книжка ми вързва ръце и от към работа и от към това, че съм самотна майка и водя и взимам детето си от училище и тн

Благодаря предварително!
bubu82
Нов
Нов
 
Мнения: 4
Регистриран на: 03 Яну 2018, 23:50

Re: Напуснал ПТП

Мнениеот vladimirov17 » 04 Яну 2018, 20:00

Здравей,написан ти е АУАН по чл.40 ал 1 най вероятно,който касае задълженията на водача при извършване на маневрата "движение на заден ход".Другият член е 123 ал.1 т.3 предполагам,а има и буква към този член.Като сума наказанието Ви няма да е голямо,а за лишаването от правоуправление,напишете една молба до Началника на с-р "ПП"в която да обясните ситуацията и да го убедите,че СУМПС Ви е необходимо и си мисля,че ще ви наложат минимално наказание!
vladimirov17
младши Полицай
младши Полицай
 
Мнения: 36
Регистриран на: 01 Авг 2015, 15:41

Re: Напуснал ПТП

Мнениеот bubu82 » 04 Яну 2018, 23:31

Здравейте,

Благодаря за отговора! На акта много трудно се разчита, едва различавам цифрите на членовете на наказанието. След като прочетох въпросните членове, очевидно е чл. 123.

Ще входирам такава молба и каквото стане...
bubu82
Нов
Нов
 
Мнения: 4
Регистриран на: 03 Яну 2018, 23:50

Re: Напуснал ПТП

Мнениеот osata » 06 Яну 2018, 19:57

Но отдолу на самата бланка на акт-а има един текст, че в 3 дневен срок могат да се дават допълнителни възражения..... ако тази молба е входирана на 4-тия ден, изобщо няма да се вземе под внимание. А и не виждам как като в акта са написани нарушения по два члена, наказващия орган ще издаде НП само по единия ;) . Тези времена отминаха, за добро или зло.
Изчакайте издаването на Наказателно постановление, и в законния срок след връчването на екземпляра обжалвайте в съда, ако има лишаване разбира се, а не само парична глоба.
А иначе ако друг път стане такава беля, слезте сложете една бележка с тел. номер, дайте му после на човека 100лв и готово.
Успех.
http://www.vbox7.com/play:cef4ad9e
В памет на загиналите служители от МВР
Аватар
osata
КОМИСАР
 
Мнения: 4596
Регистриран на: 25 Авг 2009, 18:52

Re: Напуснал ПТП

Мнениеот dakota_ » 07 Яну 2018, 20:13

Разковничето е в последните два реда, но това е свързано с възпитание и е въпрос на манталитет ;) Всеки си мисли, че може да мине "метър" и разчита, че може никой да не го е видял 8-)
Манталитет сходен с на някои пострадали от телефонни измами... усещат, че може да ги "изпързалят", но манталитета на селският хитрец /ами ако наистина спечеля/ ги кара да плащат за евтини климатици, за печалби от лотария, в която не са участвали и какви ли не "екстри" :lol:
dakota_
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 1718
Регистриран на: 11 Окт 2009, 21:29

Re: Напуснал ПТП

Мнениеот bubu82 » 08 Яну 2018, 10:29

osata, Благодаря за включването. Може ли да помоля за малко разяснение по вашия отговор?

Да, написани са два члена. Моето лично желание не беше да не ми отнемат свидетелството, а да е отнето поне за мининмален срок- 1 мес. Мислите ли, че е възможно да имам само парична глоба?

Аз имам ГО, не е необходимо да давам пари на ръка на никой, а и щетата едва ли е за повече от 40 лв с труда на майстора, наистина е нищожна, но това не е предмет на разговора и въпроса ми в случая. Но, да, силно се надявам да няма следващ път, за нещастие ако има естествено ще си оставя телефонния номер.

dakota_ , благодаря ви за мнението и професионалната психологическа експертиза върху хора и ситуации, които не познавате и не сте видял с очите си. Ще е жалко ако така подхождате и в професията си - с предубеденост.

Приятен ден!
bubu82
Нов
Нов
 
Мнения: 4
Регистриран на: 03 Яну 2018, 23:50

Re: Напуснал ПТП

Мнениеот dakota_ » 08 Яну 2018, 15:25

За каква предубеденост става дума като тия "филми" по неволя ги гледам ежедневно и до втръсване 8-) Имаш ГО, но може да си била употребила алкохол и за това да си напуснала ПТП и да не си изпълнила задълженията си като водач на МПС. Можеш да дадеш честна дума, че не си употребила алкохол, но в закона не се споменава нищо за даване на честна дума.
Преди 2-3 дни имаме случай на един вдигнал ръце от кражби на село и сложил скрити камери. Записал като на длан съседа си посред бял ден как влиза празен в чуждият двор и излиза с един инструмент в ръка. Много му трябвал такъв инструмент, знаел къде стои в саята и щял да го върне обратно, ама го казва след като се видял на записа... Преди това явно го е досрамяло да върне инструмента и сега заради тоя пусти "срам", ще яде дървото ;)
За твоето нарушение, ако нямаш други нарушения на ЗДвП, лишаването от правоуправление за срок от един месец е напълно допустимо и в реда на нещата.
Това ще ти е обецата на ухото да научиш как се действа в такива случай.
Желая ти успешна Нова година и безаварийно управление на автомобила!
dakota_
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 1718
Регистриран на: 11 Окт 2009, 21:29

Следваща

Назад към Въпроси от граждани, съвети от служители

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 4 госта