Заповед от униформено нелегитимирало се лице

Модератори: ribaflic, Lord, Raptor, osata

Re: Заповед от униформено нелегитимирало се лице

Мнениеот brb » 28 Апр 2017, 00:17

XXX1 написа: Сериозно ли искаш да стреляш "на поражение" по полицай....и то само заради една проверка на пътя?
Как го разбра това, че вероятността това да било бандит в униформа е била доста голяма?
Леле мале накъде отива тази държава...Може да е грешка това, че колегата не се е легитимирал (ако въобще е така както го описваш), но имай в предвид, че въобще дори не е задължително да бъде униформен полицая, за да те провери. Може да е в цивилно облекло и след като се легитимира - длъжност, служебна карта и т.н., си длъжен да му съдействаш и да му предоставиш исканите документи...А ако наистина си решил направо да стреляш по полицаите...колегата по-горе много точно е цитирал закона какво те очаква.
Хубав ден!

Да, прав си! Държавата отива в киреча! И то - заради бандитите по улиците. Да не мислиш, че ми е кеф да вървя из жегите с пистолет под мишницата?
Прав си - АКО се легитимира, съм длъжен да му съдействам. Но като НЕ се легитимира, а ме спре и заповяда да се обърна и да се надупя с разкрачени крака и ръце на стената (а при мен стана точно така!) какво да правя? Да стоя да ме пречука бандюгата в униформа ли или да стрелям?
Запашеш ли меч, го носиш вечно.
brb
младши Полицай
младши Полицай
 
Мнения: 69
Регистриран на: 11 Фев 2016, 15:18

Re: Заповед от униформено нелегитимирало се лице

Мнениеот brb » 28 Апр 2017, 00:23

dsuzunov написа:Чл. 116. (Изм. - ДВ, бр. 28 от 1982 г., в сила от 01.07.1982 г., доп. - ДВ, бр. 50 от 1995 г.) (1) За убийство:
(2) (Нова - ДВ, бр. 62 от 1997 г., изм. - ДВ, бр. 153 от 1998 г., изм. и доп. - ДВ, бр. 103 от 2004 г., в сила от 01.01.2005 г., доп. - ДВ, бр. 43 от 2005 г., в сила от 01.09.2005 г., изм. - ДВ, бр. 64 от 2007 г., изм. - ДВ, бр. 27 от 2009 г., изм. - ДВ, бр. 80 от 2009 г., изм. - ДВ, бр. 33 от 2011 г., в сила от 27.05.2011 г., доп. - ДВ, бр. 61 от 2013 г.) За убийство на съдия, прокурор, следовател, полицейски орган, разследващ полицай, държавен съдебен изпълнител, частен съдебен изпълнител и помощник-частен съдебен изпълнител, както и на митнически служител, на орган по приходите, на служител от Изпълнителната агенция по горите или на служител на Министерството на околната среда и водите, осъществяващ контролна дейност или на медицински специалист, на учител (възпитател) при или по повод изпълнение на службата или функцията му наказанието е лишаване от свобода от двадесет до тридесет години, доживотен затвор или доживотен затвор без замяна.

За убийство на нелегитимирало се униформено лице при самозащита в състояние на афект присъдата ще е условна. Ако има и двама свидетеля да потвърдят, че униформеното лице е нападнало стрелящия и имаме неизбежна самоотбрана, то при други неутежняващи обстоятелства, ще имаме оправдателна присъда и даже Началникът на униформеното лице ще бъде наказан за слаба работа с подчинения си.
Запашеш ли меч, го носиш вечно.
brb
младши Полицай
младши Полицай
 
Мнения: 69
Регистриран на: 11 Фев 2016, 15:18

Re: Заповед от униформено нелегитимирало се лице

Мнениеот brb » 28 Апр 2017, 00:26

XXX1 написа:Сериозно ли искаш да стреляш "на поражение" по полицай....и то само заради една проверка на пътя?
Как го разбра това, че вероятността това да било бандит в униформа е била доста голяма?
Леле мале накъде отива тази държава...Може да е грешка това, че колегата не се е легитимирал (ако въобще е така както го описваш), но имай в предвид, че въобще дори не е задължително да бъде униформен полицая, за да те провери. Може да е в цивилно облекло и след като се легитимира - длъжност, служебна карта и т.н., си длъжен да му съдействаш и да му предоставиш исканите документи...А ако наистина си решил направо да стреляш по полицаите...колегата по-горе много точно е цитирал закона какво те очаква.
Хубав ден!

Не е "само проверка", а обискиране и изземане на лични вещи без да има легитимиране и без да има съставен протокол. Не гледай едностранно, не съм аз бандитът.
Запашеш ли меч, го носиш вечно.
brb
младши Полицай
младши Полицай
 
Мнения: 69
Регистриран на: 11 Фев 2016, 15:18

Re: Заповед от униформено нелегитимирало се лице

Мнениеот brb » 28 Апр 2017, 00:38

Защото виждам, че "дакота" пак се репчи и обижда анонимно, то ще приведа Инструкцията за проверки по ЗМВР, та да я прочете и наизусти добре (ако иска, то и приложенията ще му пейстна). Припомням, че полицаят НЯМА право да носи оръжие с патрон в цевта, а цивилният ИМА право да носи оръжие с патрон в цевта.
ИНСТРУКЦИЯ № 8121з-464 от 26 август 2014 г.
за реда и условията за извършване на проверки по чл. 81, ал. 1 и 2 и чл. 83, ал. 1 от Закона за Министерството на вътрешните работи от полицейските органи
Глава първа
ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ
Чл. 1. С инструкцията се определят редът и условията за извършване на проверки по чл. 81, ал. 1 и 2 и чл. 83, ал. 1 от Закона за Министерството на вътрешните работи (ЗМВР) от полицейските органи.
Чл. 2. (1) Полицейските органи могат да проверяват личните вещи на лица и да извършват проверки в помещения без съгласието на собственика или обитателя или в тяхно отсъствие на основанията, предвидени в ЗМВР.
(2) Преди извършването на проверките полицейските органи:
1. се представят, като съобщават длъжността си, фамилното име и структурата, в която работят;
2. се легитимират със служебна карта или личен знак;
3. уведомяват лицата, спрямо които се предприема проверката, за основанията и целта на действията си.
Чл. 3. Проверката на лични вещи и помещения се извършва по начин, който не уронва честта и достойнството на гражданите. При изпълнение на правомощията си полицейските органи зачитат правата и свободите на гражданите, определени в Конституцията на Република България и законите на страната.
Глава втора
ИЗВЪРШВАНЕ НА ПРОВЕРКИ НА ЛИЧНИ ВЕЩИ И ПРЕВОЗНИ СРЕДСТВА ОТ ПОЛИЦЕЙСКИТЕ ОРГАНИ
Чл. 4. (1) Полицейските органи могат да проверяват личните вещи на лица:
1. в случаите на установяване самоличността на лица съгласно чл. 70, ал. 1, т. 1, 2 и 4 ЗМВР:
а) на лице, за което има данни, че е извършило престъпление или друго нарушение на обществения ред;
б) когато това е необходимо за разкриване или разследване на престъпления и при образувано административно-наказателно производство;
в) на контролен пункт, организиран от полицейските органи;
2. при извършване на действия по идентификация на лица, когато:
а) самоличността на едно лице не може да бъде установена чрез представяне на документ за самоличност, сведения на граждани с установена самоличност, които познават лицето, или по друг начин, годен за събиране на достоверни данни;
б) лицето е чужденец, търсещ закрила по Закона за убежището и бежанците, влязъл е не по законоустановения ред или е незаконно пребиваващ в Република България;
3. при задържане на лице:
а) което показва тежки психични отклонения и с поведението си нарушава обществения ред или излага живота си или живота на други лица на явна опасност;
б) за което е налице невъзможност да се установи самоличността му в случаите и по начините, посочени в чл. 70 ЗМВР;
в) което е обявено за издирване с цел задържане, както и по искане на друга държава във връзка с неговата екстрадиция или в изпълнение на Европейска заповед за арест;
г) в други случаи, определени със закон;
4. когато са налице достатъчно данни, че се укриват вещи, свързани с извършено престъпление или нарушение;
5. прeди съпровождане или настаняване в специален дом за временно настаняване на чужденци, когато е приложена мярка за административна принуда по реда на Закона за чужденците в Република България;
6. в други случаи, определени със закон.
(2) При извършване на проверка на лични вещи полицейските органи вземат мерки за личната си безопасност и следят проверяваните лица да не изхвърлят предмети и вещи.
Чл. 5. (1) Полицейските органи могат да извършват проверки на превозно средство, кораб, въздухоплавателно средство, контейнер и на вещите, превозвани в тях, когато:
1. има данни за извършено престъпление или нарушение на обществения ред;
2. има сигнал в ШИС за извършване на специфичен контрол.
(2) Проверката по ал. 1 включва:
1. проверка на личните документи на лицата в превозното средство;
2. проверка на свидетелството за правоуправление;
3. проверка на документите на превозното средство и на превозвания товар;
4. проверка на превозното средство.
(3) Проверката на моторни превозни средства се извършва при неработещ двигател.
(4) При извършване на проверка на превозно средство и на вещите, превозвани в него, полицейските органи спазват стриктно разпоредбите относно организацията на работа и реда за осъществяване на дейностите по контрол на пътното движение.
Чл. 6. (1) За всички случаи на извършена проверка на лични вещи, превозни средства, кораби, въздухоплавателни средства, контейнери и на вещите, превозвани в тях, по чл. 81 ЗМВР полицейският орган е длъжен да състави протокол (приложение № 1).
(2) В протокола се отразяват:
1. датата и мястото на проверката;
2. имената, длъжността и местоработата на полицейския орган, извършил проверката;
3. основанието, посочено в ЗМВР, за извършване на проверката;
4. вещите, които са проверени, описани по вид, състояние и място, където са намерени; при проверка на превозни средства се посочват регистрационен номер, марка, модел и други идентификационни данни;
5. данните на свидетеля и съответното лице, чиито вещи или превозни средства са обект на проверката.
(3) Протоколът се подписва от полицейския орган, от един свидетел и от съответното лице, на което се предоставя екземпляр от него.
Чл. 7. Когато при извършване на проверки на лични вещи, превозни средства, кораби, въздухоплавателни средства, контейнери и на вещите, превозвани в тях, се установят данни за извършено престъпление от общ характер, полицейските органи незабавно създават организация за запазване на мястото на проверката и установяване на свидетели, като докладват на оперативните дежурни части с оглед предприемане на необходимите действия по реда на чл. 212, ал. 2 от Наказателно-процесуалния кодекс (НПК).
Глава трета
ИЗВЪРШВАНЕ НА ПРОВЕРКИ В ПОМEЩЕНИЯ БЕЗ СЪГЛАСИЕТО НА СОБСТВЕНИКА ИЛИ ОБИТАТЕЛЯ ИЛИ В ТЯХНО ОТСЪСТВИЕОТ ПОЛИЦЕЙСКИТЕ ОРГАНИ
Чл. 8. Полицейските органи могат да извършват проверки в помещения без съгласието на собственика или обитателя или в тяхно отсъствие само когато:
1. следва да се предотврати непосредствено предстоящо или започнало тежко престъпление;
2. са налице данни, че в помещението се укрива лице, извършило тежко престъпление;
3. е необходимо оказване на неотложна помощ на лица, чийто живот, здраве или лична свобода се намират в опасност или са налице други случаи на крайна необходимост.
Чл. 9. (1) Проверката на помещения по възможност трябва да се извършва от двама или повече полицейски служители.
(2) Преди извършване на проверката се уведомява най-близката структура на МВР.
(3) При започване на действията помещенията се проверяват за намиращи се в тях лица.
(4) Проверката на помещение може да бъде извършена едновременно с други действия на полицейските органи: установяване на самоличност, личен обиск, проверка на лични вещи или задържане на лице, когато са налице определените от закона основания за това.
(5) В случаите, когато лицата, заварени на мястото на извършване на проверката, се нуждаят от оказване на помощ, се вземат съответните мерки за запазване на живота и здравето им.
Чл. 10. (1) След приключване на проверката полицейските органи са длъжни да съставят протокол (приложение № 2), в който се посочват:
1. името и длъжността на служителя и неговата месторабота;
2. самоличността на собственика или обитателя;
3. основанието за проверката;
4. времето и мястото на извършването й;
5. резултатите от нея.
(2) Протоколът се подписва от полицейския орган, от един свидетел и от собственика или обитателя на помещението, когато той присъства. Отказът на собственика или обитателя да подпише протокола се удостоверява с подпис на свидетеля.
(3) Копие от протокола се предоставя на собственика или обитателя на помещението.
(4) За извършената проверка незабавно се уведомява съответният прокурор.
Чл. 11. Когато при извършване на проверка на помещение се установят данни за извършено престъпление от общ характер, полицейските органи незабавно създават организация за запазване на местопроизшествието и установяване на свидетели, като докладват на оперативните дежурни части с оглед предприемане на необходимите действия по реда на чл. 212, ал. 2 НПК.
ЗАКЛЮЧИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ
§ 1. Инструкцията се издава на основание чл. 81, ал. 3 и чл. 83, ал. 6 от Закона за Министерството на вътрешните работи.
§ 2. Инструкцията влиза в сила от деня на обнародването й в „Държавен вестник“.
Министър: Йордан Бакалов
Запашеш ли меч, го носиш вечно.
brb
младши Полицай
младши Полицай
 
Мнения: 69
Регистриран на: 11 Фев 2016, 15:18

Re: Заповед от униформено нелегитимирало се лице

Мнениеот сигма3 » 28 Апр 2017, 21:55

"...Припомням, че полицаят НЯМА право да носи оръжие с патрон в цевта, а цивилният ИМА право да носи оръжие с патрон в цевта....."
Това ,къде го прочете?:) В цевта никой не може,виж патрон в патронника е друго нещо!
Значи 3-ма бандити са си направили униформена кола,облекли са си униформи и вършеят по мирните граждани?!!?
Или нещо си във филм или не описваш точно ситуацията.
Ако задържам някой,за който има данни,че е въоръжен,знаеш ли кога ще му се обяснявам и легитимирам?Униформата и знака на нея са достатъчна легитимация!
Не ти знам подготовката,но вероятността да лежиш ,ако извадиш оръжие при проверка е доста голяма и не говоря за затвор!
Прав е Дакота,заради такива шимширици ще отнемат оръжието и на читавите цивилни........
сигма3
Полицай
Полицай
 
Мнения: 153
Регистриран на: 29 Сеп 2014, 08:12
Местоположение: Варна

Re: Заповед от униформено нелегитимирало се лице

Мнениеот PAOLON » 28 Апр 2017, 23:50

Аз нещо не разбрах.
Имаш ли право да носиш това оръжие?
Някои хора са като 1 стотинка. Двулицеви са и не струват нищо.
PAOLON
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 522
Регистриран на: 24 Авг 2009, 20:17

Re: Заповед от униформено нелегитимирало се лице

Мнениеот dakota_ » 28 Апр 2017, 23:58

brb написа:
XXX1 написа:Да не мислиш, че ми е кеф да вървя из жегите с пистолет под мишницата?
Прав си - АКО се легитимира, съм длъжен да му съдействам. Но като НЕ се легитимира, а ме спре и заповяда да се обърна и да се надупя с разкрачени крака и ръце на стената (а при мен стана точно така!) какво да правя? Да стоя да ме пречука бандюгата в униформа ли или да стрелям?


Виждаш ли колко си смотан, да мъкнеш пистолет под мишницата в жегите и да не смееш да застреляш трима човека, които не се легитимират, а те нападат и те дупят с разкрачени крака. За какво мъкнеш тоя пистолет като си смотан и не знаеш кога да го ползваш. Потърсиш ли помощ от медицината и попаднеш ли на правилният специалист,ще усетиш, че постепенно ще почне да ти олеква. Ще почнеш да разбираш какво и как да правиш и в един момент ще ти просветне и няма да се сетиш да мъкнеш пистолет нито под мишниците, нито където и да е по теб.
Станеш ли господар на страха си, от жалък страхливец какъвто си в момента, ще почнеш да минаваш за куражлия 8-)
dakota_
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 1718
Регистриран на: 11 Окт 2009, 21:29

Re: Заповед от униформено нелегитимирало се лице

Мнениеот brb » 29 Апр 2017, 23:32

PAOLON написа:Аз нещо не разбрах.
Имаш ли право да носиш това оръжие?

Като не си разбрал, прочети пак първия ми пост. Там съм ти отговорил.
Запашеш ли меч, го носиш вечно.
brb
младши Полицай
младши Полицай
 
Мнения: 69
Регистриран на: 11 Фев 2016, 15:18

Re: Заповед от униформено нелегитимирало се лице

Мнениеот brb » 29 Апр 2017, 23:43

сигма3 написа:"...Припомням, че полицаят НЯМА право да носи оръжие с патрон в цевта, а цивилният ИМА право да носи оръжие с патрон в цевта....."
Това ,къде го прочете?:) В цевта никой не може,виж патрон в патронника е друго нещо!
Значи 3-ма бандити са си направили униформена кола,облекли са си униформи и вършеят по мирните граждани?!!?
Или нещо си във филм или не описваш точно ситуацията.
Ако задържам някой,за който има данни,че е въоръжен,знаеш ли кога ще му се обяснявам и легитимирам?Униформата и знака на нея са достатъчна легитимация!
Не ти знам подготовката,но вероятността да лежиш ,ако извадиш оръжие при проверка е доста голяма и не говоря за затвор!
Прав е Дакота,заради такива шимширици ще отнемат оръжието и на читавите цивилни........


Първо, прочетете си по-добре законите и нормативните документи! Срамота е да не ги знаете!
ЗОБВВПИ - Чл. 60. (1) Забраняват се:
2. съхранението и носенето на оръжия за спортни и за културни цели с патрон в цевта или в барабана;
Така че - МОЖЕ ДА СЕ НОСИ ОРЪЖИЕ ЗА САМООХРАНА С ПАТРОН В ЦЕВТА, защото не е забранено. Е, полицаите нямат право, защото за тях си има отделна забрана.

Второ, нарушаваш инструкцията по-горе, ако не ми се легитимираш, преди да ме проверяваш или задържаш. Вече се срещнах лично с Началника на нарушилите я униформени и чакам да разбера наказанията им. САМО ЗНАКЪТ НЕ Е ДОСТАТЪЧНА ЛЕГИТИМАЦИЯ! И ти ли искаш среща?

Трето, престани да обиждаш. Глупаво е и цапаш честта на мундира.

И накрая, не се крия, въпреки че си полицай и силата е в теб. При желание, винаги мога да дойда при теб лично сам в РУП или където желаеш. Очаквам да не се криеш и ти, защото зад клавиатурата всички сте Рамбовци, а иначе ви е шубе от обикновени цигани.
Затова официално ти изпратих покана по ЛС да се видим когато и където желаеш. Ще се криеш ли от мен, шимширика?
Запашеш ли меч, го носиш вечно.
brb
младши Полицай
младши Полицай
 
Мнения: 69
Регистриран на: 11 Фев 2016, 15:18

Re: Заповед от униформено нелегитимирало се лице

Мнениеот brb » 30 Апр 2017, 00:00

dakota_ написа: Виждаш ли колко си смотан, да мъкнеш пистолет под мишницата в жегите и да не смееш да застреляш трима човека, които не се легитимират, а те нападат и те дупят с разкрачени крака. За какво мъкнеш тоя пистолет като си смотан и не знаеш кога да го ползваш. Потърсиш ли помощ от медицината и попаднеш ли на правилният специалист,ще усетиш, че постепенно ще почне да ти олеква. Ще почнеш да разбираш какво и как да правиш и в един момент ще ти просветне и няма да се сетиш да мъкнеш пистолет нито под мишниците, нито където и да е по теб.
Станеш ли господар на страха си, от жалък страхливец какъвто си в момента, ще почнеш да минаваш за куражлия 8-)

Уважаеми "дакота", никога не споря с простаци, защото това означава, че и аз съм такъв. Но ти си позволяваш прекалено много обиди и грубости на публично място към мен, което цапа честта на мундира и трябва да ти отговоря, защото този форум се чете от немалко хора и даваш лош пример за полицай.
Не е смелост да застреляш някого. Не мисля като теб и не съм свикнал като теб да застрелвам хората, преди да разбера какви са. Напротив, за десетките години с оръжие съм го употребил само два пъти, и то - без да стрелям, а го извадих само с цел респектиране на едни мутри с джип.
За мен е смелост да имаш мъжеството да вземеш правилното решение и да избягаш, без да нараниш някого, защото спечелената битка е избегнатата битка. Да избягаш. въпреки че имаш оръжие и въпреки че си прав - това е хладнокръвна и смела постъпка (разбира се, ако няма опасност за други хора). Не ходя по трупове, а по земята, за разлика от теб.
Да, знам, че бях унизен пред доста хора от униформените, като се надупих и разкрачих по тяхна заповед! Да, изпитах доста неприятни чувства! Но имах ледения мозък и хромникелови нерви да не реагирам по неадекватен начин. Затова и Началникът на РУП и КОС-аджията ми е дал разрешителното - защото знаят, че знам да боравя с оръжие. Те са взели правилното решение и ме познават добре.
Обидите ти срещу мен говорят за ТВОЯТ СТРАХ ОТ МЕН. Ти си пуснал корени на стола си зад бюрото и си се откъснал от реалния живот. а постовете ти са пълни с високомерие над "нисшите цивилни".
Затова, за втори път ТЕ ПРИЗОВАВАМ ДА СЕ СРЕЩНЕМ КЪДЕТО И КОГАТО КАЖЕШ. Ти си полицай и силата е в теб, но не ме страх, ще дойда и в РУП, и където искаш.
Ако продължава да те е шубе от мен и страхливо да бягаш от среща с мен, то поне не ме обиждай. Иначе непрекъснато след всеки твой пост ще настоявам за среща със страхливеца "дакота", който е Крали Марко само зад анонимността на компютъра, който е само един клавиатурен Рамбо!
Запашеш ли меч, го носиш вечно.
brb
младши Полицай
младши Полицай
 
Мнения: 69
Регистриран на: 11 Фев 2016, 15:18

ПредишнаСледваща

Назад към Въпроси от граждани, съвети от служители

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 24 госта