Заповед от униформено нелегитимирало се лице

Модератори: ribaflic, Lord, Raptor, osata

Заповед от униформено нелегитимирало се лице

Мнениеот brb » 27 Апр 2017, 14:02

Моля да ми се отговори без насмешка, защото въпросът ми е доста особен, но събитието се е случвало на доста хора. Смеех им се, ама ми се случи онзи ден и на мен, та ще попитам.
Върви си по улицата лоялен неосъждан и образцов пълнолетен българин с всички нужни документи за самоличност. Няма особености по себе си и не извършва противоправни действия, но си носи законно притежавано и незабележимо скрито лично огнестрелно оръжие.
Среща го лице с полицейска униформа и отказва да се легитимира, като заповядва да не се съпротивлява, защото ще го подложи на обиск (е, на практика беше доста по-грубо, ама нейсе). После униформеното лице предприема агресивни действия с цел да нарани лоялния гражданин, като застрашава живота и здравето му.
И сега:
Има ли право лоялният гражданин да употреби своето лично огнестрелно оръжие срещу униформеното лице с цел самозащита или няма право? Стрелбата може ли да бъде извършена на поражение или първо трябва да се възпроизведе изстрел във въздуха?
Каква е законовата процедура в такава ситуация?
Питам, защото вероятността униформеното лице да е бандит в униформа е доста голяма.
Запашеш ли меч, го носиш вечно.
brb
младши Полицай
младши Полицай
 
Мнения: 69
Регистриран на: 11 Фев 2016, 15:18

Re: Заповед от униформено нелегитимирало се лице

Мнениеот dsuzunov » 27 Апр 2017, 16:45

Чл. 116. (Изм. - ДВ, бр. 28 от 1982 г., в сила от 01.07.1982 г., доп. - ДВ, бр. 50 от 1995 г.) (1) За убийство:
(2) (Нова - ДВ, бр. 62 от 1997 г., изм. - ДВ, бр. 153 от 1998 г., изм. и доп. - ДВ, бр. 103 от 2004 г., в сила от 01.01.2005 г., доп. - ДВ, бр. 43 от 2005 г., в сила от 01.09.2005 г., изм. - ДВ, бр. 64 от 2007 г., изм. - ДВ, бр. 27 от 2009 г., изм. - ДВ, бр. 80 от 2009 г., изм. - ДВ, бр. 33 от 2011 г., в сила от 27.05.2011 г., доп. - ДВ, бр. 61 от 2013 г.) За убийство на съдия, прокурор, следовател, полицейски орган, разследващ полицай, държавен съдебен изпълнител, частен съдебен изпълнител и помощник-частен съдебен изпълнител, както и на митнически служител, на орган по приходите, на служител от Изпълнителната агенция по горите или на служител на Министерството на околната среда и водите, осъществяващ контролна дейност или на медицински специалист, на учител (възпитател) при или по повод изпълнение на службата или функцията му наказанието е лишаване от свобода от двадесет до тридесет години, доживотен затвор или доживотен затвор без замяна.
Димитър Узунов - БНТЛ Пловдив
Аватар
dsuzunov
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 701
Регистриран на: 01 Окт 2009, 17:18
Местоположение: Пловдив

Re: Заповед от униформено нелегитимирало се лице

Мнениеот XXX1 » 27 Апр 2017, 18:18

brb написа:Моля да ми се отговори без насмешка, защото въпросът ми е доста особен, но събитието се е случвало на доста хора. Смеех им се, ама ми се случи онзи ден и на мен, та ще попитам.
Върви си по улицата лоялен неосъждан и образцов пълнолетен българин с всички нужни документи за самоличност. Няма особености по себе си и не извършва противоправни действия, но си носи законно притежавано и незабележимо скрито лично огнестрелно оръжие.
Среща го лице с полицейска униформа и отказва да се легитимира, като заповядва да не се съпротивлява, защото ще го подложи на обиск (е, на практика беше доста по-грубо, ама нейсе). После униформеното лице предприема агресивни действия с цел да нарани лоялния гражданин, като застрашава живота и здравето му.
И сега:
Има ли право лоялният гражданин да употреби своето лично огнестрелно оръжие срещу униформеното лице с цел самозащита или няма право? Стрелбата може ли да бъде извършена на поражение или първо трябва да се възпроизведе изстрел във въздуха?
Каква е законовата процедура в такава ситуация?
Питам, защото вероятността униформеното лице да е бандит в униформа е доста голяма.


Сериозно ли искаш да стреляш "на поражение" по полицай....и то само заради една проверка на пътя?
Как го разбра това, че вероятността това да било бандит в униформа е била доста голяма?
Леле мале накъде отива тази държава...Може да е грешка това, че колегата не се е легитимирал (ако въобще е така както го описваш), но имай в предвид, че въобще дори не е задължително да бъде униформен полицая, за да те провери. Може да е в цивилно облекло и след като се легитимира - длъжност, служебна карта и т.н., си длъжен да му съдействаш и да му предоставиш исканите документи...А ако наистина си решил направо да стреляш по полицаите...колегата по-горе много точно е цитирал закона какво те очаква.
Хубав ден!
Аватар
XXX1
младши Полицай
младши Полицай
 
Мнения: 39
Регистриран на: 27 Дек 2016, 21:04

Re: Заповед от униформено нелегитимирало се лице

Мнениеот dsuzunov » 27 Апр 2017, 21:12

И нека бъде абсолютно сигурен, че ще се съберат всички доказателства за виновното му поведение. Присъдата, която цитирах по-горе ще му е осигурена категорично.
Личен опит.
Димитър Узунов - БНТЛ Пловдив
Аватар
dsuzunov
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 701
Регистриран на: 01 Окт 2009, 17:18
Местоположение: Пловдив

Re: Заповед от униформено нелегитимирало се лице

Мнениеот кпц » 27 Апр 2017, 21:35

[quote="XXX1"...Може да е грешка това, че колегата не се е легитимирал (ако въобще е така както го описваш), но имай в предвид, че въобще дори не е задължително да бъде униформен полицая, за да те провери. ...[/quote]

Не е само грешка, а и дисциплинарно нарушение, ако е станало така.

За тия престъпления, които описвате, сложна ще е работата с доказването, че това наистина е бил полицай.
Питащият поставя интересен въпрос. Не разбрах, случка ли е или учебна задачка?
кпц
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 405
Регистриран на: 17 Юли 2014, 23:27

Re: Заповед от униформено нелегитимирало се лице

Мнениеот osata » 27 Апр 2017, 21:58

Отдавна не съм се чудел какво да напиша.....
Това ще е някаква шега :D

При полицейска проверка ако служителят подходи правилно, в момента в който проверяваният бръкне да вади оръжие може да му се случат толкова неща, за които после ама много ще съжалява. То затова и не го е направил, а сега пита ( ако изобщо е истина случая и има 50% истина ), аз предлагам този въпрос да бъде отправен писмено към началника на структурното звено, в което този служител работи. Така хем въпросът ще бъде изяснен, хем служителите ще знаят, че някои граждани биха имали желанието да стрелят по тях заради едната проверка вечер на улицата, хем пък питащият ще получи адекватен отговор и ще му бъде предоставена среща със служителя от КОС, да си изяснят кога може да бъде използвано оръжие.
Предполагам, че ако питащият го спре охранител от частен сот, защото в района е имало някаква кражба, директно ще го отстреля :mrgreen:

ps: Това за РУМНО измислица или истина?
http://www.vbox7.com/play:cef4ad9e
В памет на загиналите служители от МВР
Аватар
osata
КОМИСАР
 
Мнения: 4596
Регистриран на: 25 Авг 2009, 18:52

Re: Заповед от униформено нелегитимирало се лице

Мнениеот dakota_ » 27 Апр 2017, 22:23

Положението е много тревожно и за пореден път се доказва слабата работа по места на Н-ци на РУ при издаване на разрешителни за носене на КНО.
Питащият поставя сериозни въпроси за размисъл доколко се полагат адекватни грижи от страна на държавата за психично болните лица и как психично болен с оръжие може да застраши живота и здравето на себе си и на тези около него.
В такива случаи лицето се задържа и откарва в управлението, оръжието се изземва и се отнема разрешителното за носене на КНО.
dakota_
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 1718
Регистриран на: 11 Окт 2009, 21:29

Re: Заповед от униформено нелегитимирало се лице

Мнениеот brb » 28 Апр 2017, 00:05

кпц написа:Не е само грешка, а и дисциплинарно нарушение, ако е станало така.

За тия престъпления, които описвате, сложна ще е работата с доказването, че това наистина е бил полицай.
Питащият поставя интересен въпрос. Не разбрах, случка ли е или учебна задачка?

Случаят е действителен и стана преди 10 дена пред осем свидетеля. Даже бяха трима униформени, които изскокнаха от полицейска кола. Никой не се легитимира, никой нямаше никакви знаци. Разчекнаха ме и ме пребъркаха, таже и ташаците ми опипаха. Обискираха ме и никакъв протокол не съставиха. Подадох си жалбата като поп до полицията веднага, ама никой не ме вика. Явно ще потулят работата.
Запашеш ли меч, го носиш вечно.
brb
младши Полицай
младши Полицай
 
Мнения: 69
Регистриран на: 11 Фев 2016, 15:18

Re: Заповед от униформено нелегитимирало се лице

Мнениеот brb » 28 Апр 2017, 00:10

dakota_ написа:Положението е много тревожно и за пореден път се доказва слабата работа по места на Н-ци на РУ при издаване на разрешителни за носене на КНО.
Питащият поставя сериозни въпроси за размисъл доколко се полагат адекватни грижи от страна на държавата за психично болните лица и как психично болен с оръжие може да застраши живота и здравето на себе си и на тези около него.
В такива случаи лицето се задържа и откарва в управлението, оръжието се изземва и се отнема разрешителното за носене на КНО.

А според мен поставям сериозен въпрос за слабата работа по места на Н-ци на РУ с подчинените ми.
-----------------
ДАКОТА, НЕ СЕ КРИЯ. БИ ЛИ БИЛ ТАКА ДОБЪР ДА НАПИШЕШ ТЕЛЕФОННИЯ СИ НОМЕР ТУК И ДАВАМ МЪЖКА ДУМА ПРЕД ВСИЧКИ, ЧЕ ОЩЕ УТРЕ ЩЕ ТИ ЗВЪННА ЗА ДА МИ ПРОВЕРИШ ПСИХИКАТА?
Запашеш ли меч, го носиш вечно.
brb
младши Полицай
младши Полицай
 
Мнения: 69
Регистриран на: 11 Фев 2016, 15:18

Re: Заповед от униформено нелегитимирало се лице

Мнениеот brb » 28 Апр 2017, 00:13

osata написа:Отдавна не съм се чудел какво да напиша.....
Това ще е някаква шега :D
При полицейска проверка ако служителят подходи правилно, в момента в който проверяваният бръкне да вади оръжие може да му се случат толкова неща, за които после ама много ще съжалява. То затова и не го е направил, а сега пита ( ако изобщо е истина случая и има 50% истина ), аз предлагам този въпрос да бъде отправен писмено към началника на структурното звено, в което този служител работи. Така хем въпросът ще бъде изяснен, хем служителите ще знаят, че някои граждани биха имали желанието да стрелят по тях заради едната проверка вечер на улицата, хем пък питащият ще получи адекватен отговор и ще му бъде предоставена среща със служителя от КОС, да си изяснят кога може да бъде използвано оръжие.

Не е шега. Вече си зададох писмено въпроса и чакам десети ден отговор от Началника на това звено. Даже му отивам в приемната десет дена подред непрекъснато и той се крие, защото знае, че подчинените му са сгафили.
Запашеш ли меч, го носиш вечно.
brb
младши Полицай
младши Полицай
 
Мнения: 69
Регистриран на: 11 Фев 2016, 15:18

Следваща

Назад към Въпроси от граждани, съвети от служители

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 3 госта