Въпрос относно откраднат телефон.

Модератори: ribaflic, Lord, Raptor, osata

Въпрос относно откраднат телефон.

Мнениеот pavkata882 » 03 Мар 2017, 03:09

Здравейте на всички... Току-що се регистрирах, защото отчаяно търся някой с "проблем" като моя...

Всичко започна с нормално обаждане от жена, която един вид ме "призова" в градското РПУ да свидетелствам(за да не ме уплаши официалната призовка, по нейни думи), като ми каза, че делото не е нейно и не може да ми каже нищо друго. Уговорихме си час и т.н, понеже съм ученик и не съм свободен постоянно(също и непълнолетен). На следващата сутрин отидохме с баща ми, като аз си мислих, че ще свидетелствам за един телефон, който изгубих преди много време(близо 3 години), но там дойде голямата изненада... Когато влязохме в кабинета да давам показания стана дума за модела на новия ми смартфон, който закупих през олх преди 6 месеца(с оригинална кутия и всичко както си е). IMEI-ят, който проверих не само, когато купих телефона от Еконт, а дори днес по сайтовете и все още не е съобщен за изгубен/откраднат... Та започнах да давам показания и разбрах, че всъщност този телефон е бил откраднат, вероятно от магазин... жената също не знаеше(делото всъщност се провеждало в София). Та нали доброволно го предадох, също баща ми отиде следобед да дава допълнителни показания, заедно с кутията и документа, който издават от Еконт, съдържащ данни за подателя(може би и крадецът в случая). Та моят въпрос е, ще получа ли някакво обезщетение, а може би и самия телефон? Понеже не ми казаха дали ще бъде използван като улика/доказателство по време на делото, също и родителите ми не знаят нищо по въпроса... Благодаря предварително и моля да няма хейтърски коментари, понеже не съм запознат изобщо с правата си в това положение/правителствената система :)
pavkata882
Нов
Нов
 
Мнения: 1
Регистриран на: 03 Мар 2017, 02:55

Re: Въпрос относно откраднат телефон.

Мнениеот dsuzunov » 03 Мар 2017, 09:20

Ако телефона се окаже предмет на престъпление, няма да Ви го върнат. Вие сте го купил през сайт за продажби и това Ви прави добросъвестен купувач. Държавата няма да Ви компенсира за загубата на парите, но можете да заведете съдебен иск срещу продавача, ако той се окаже извършителя на кражбата.
Какъв е телефона и с колко под нормалната продажна цена го купихте?
Димитър Узунов - БНТЛ Пловдив
Аватар
dsuzunov
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 701
Регистриран на: 01 Окт 2009, 17:18
Местоположение: Пловдив

Re: Въпрос относно откраднат телефон.

Мнениеот кпц » 03 Мар 2017, 09:43

Павката, нали си ученик?
За домашна работа да прочетеш това: https://pravatami.bg/6387/2
кпц
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 405
Регистриран на: 17 Юли 2014, 23:27

Re: Въпрос относно откраднат телефон.

Мнениеот dakota_ » 03 Мар 2017, 21:57

pavkata882 написа:Здравейте на всички... Току-що се регистрирах, защото отчаяно търся някой с "проблем" като моя...

Всичко започна с нормално обаждане от жена, която един вид ме "призова" в градското РПУ да свидетелствам(за да не ме уплаши официалната призовка, по нейни думи), като ми каза, че делото не е нейно и не може да ми каже нищо друго. Уговорихме си час и т.н, понеже съм ученик и не съм свободен постоянно(също и непълнолетен). На следващата сутрин отидохме с баща ми, като аз си мислих, че ще свидетелствам за един телефон, който изгубих преди много време(близо 3 години), но там дойде голямата изненада... Когато влязохме в кабинета да давам показания стана дума за модела на новия ми смартфон, който закупих през олх преди 6 месеца(с оригинална кутия и всичко както си е). IMEI-ят, който проверих не само, когато купих телефона от Еконт, а дори днес по сайтовете и все още не е съобщен за изгубен/откраднат... Та започнах да давам показания и разбрах, че всъщност този телефон е бил откраднат, вероятно от магазин... жената също не знаеше(делото всъщност се провеждало в София). Та нали доброволно го предадох, също баща ми отиде следобед да дава допълнителни показания, заедно с кутията и документа, който издават от Еконт, съдържащ данни за подателя(може би и крадецът в случая). Та моят въпрос е, ще получа ли някакво обезщетение, а може би и самия телефон? Понеже не ми казаха дали ще бъде използван като улика/доказателство по време на делото, също и родителите ми не знаят нищо по въпроса... Благодаря предварително и моля да няма хейтърски коментари, понеже не съм запознат изобщо с правата си в това положение/правителствената система :)


Защо предадохте телефона доброволно, а не отказахте да го предавате и да се стигне до изземване? Да видим дали телефона ще бъде иззет или няма да бъде иззет. Хубаво е с баща ти да отидете при адвокат да ви посъветва какво да направите.
Съвет можех да ти дам какво да направиш преди да предадеш доброволно телефона, за който нито знаеш дали е бил откраднат, нито знаеш дали някой продавайки го не го обявява за откраднат и така ти прибира парите и си връща обратно "откраднатият" телефон.
Има една приказка за твоят случай, ама е нецензурна, малък си и не ми прилича да ти я кажа... Ще ти я кажа цензурирано - трай коньо,за зелена трева 8-)
dakota_
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 1718
Регистриран на: 11 Окт 2009, 21:29

Re: Въпрос относно откраднат телефон.

Мнениеот Pavel S. » 03 Авг 2017, 10:30

Здравейте,аз имам подобен въпрос преди около 4-5 години с майка ми и брат ми бяхме купили телефон LG L5 който ми бе откраднат и извътлителите се знаеха кои са още същия ден отидохме до 2-ро РПУ Град София и подадохме сигнал за откраднат телефон с Imei и имената на извърлителите
и нали сигнала бе приет и няколко седмици по късно се било разбрало,че телефона бил в някаква заложна къща чието име не помня обаче от Районното управление са били казали че телефона трябвало да се закупи преди да бъде иззет и да ми се предостави
та въпроса ми е наистина ли е така и като се е минало толкова време от сигнала пуснат от мен и майка ми има ли някаква надежда да получа писмо че вече мога да си го взема?
Pavel S.
Нов
Нов
 
Мнения: 5
Регистриран на: 02 Авг 2017, 20:59

Re: Въпрос относно откраднат телефон.

Мнениеот dsuzunov » 03 Авг 2017, 21:23

Още два-три пъти като препишеш този текст и може да научиш граматиката.
Димитър Узунов - БНТЛ Пловдив
Аватар
dsuzunov
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 701
Регистриран на: 01 Окт 2009, 17:18
Местоположение: Пловдив


Назад към Въпроси от граждани, съвети от служители

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 3 госта

cron