Въпрос относно носене на пистолет

Модератори: ribaflic, Lord, Raptor, osata

Re: Въпрос относно носене на пистолет

Мнениеот gunman-bg » 23 Мар 2017, 21:09

Ех, от един златен талон, къде отидохме и пак никой не ми каза твърдо мога ли да получа или не. За вината, виновен съм и си ме ошлевиха с фиш правомерно. Но правилата за движение по пътищата не съм нарушавал.
Аз имам огнестрелно оръжие. С електроника се занимавам, не съм полицай или военен или Джеймс Бонд. И ако трябва да съм честен, не съм имал никакви проблеми с разрешителното за самоотбрана, макар че ходя и на състезания с него. Изкарах си курс. Отидох, подадох си документите и след около 3 седмици ми провериха касата. Всичко мина нормално. Аз съм близо до Пазарджик. Но от роднини, приятели от други райони съм чувал, че е голяма брадва. Много трудно се взимало разрешително. Коментирали сме го доста по състезания. И тук във форума и в други форуми доста хора се оплакват, че имат откази. Разбирам това което сте написали, уважавам опита Ви, но защо да е комплексарщина. Не съм съгласен. Вярно е, че народопсихологията в България дава превес на махленските свади, но не всички хора са кръчмарски биячи. Ще кажа, аз кога бих използвал оръжието, вие според опита си кажете дали съм прав. Бих го използвал ако влезнат в дома ми. Имам семейство. Дали ще стане някога или не, не мога да знам. Не смятам това за комплексарщина, човек да защити дома си. Нося го със себе си, когато излизам по тъмно за разходка или да покарам колело на Острова. Не по заведения, разбира се. И го нося когато пътувам няъде на далече. Непознати населени места, непознати хора. Никога не съм си позволявал да ходя на заведения и тн...и да се правя на каубой. Не съм и видял някой да парадира с оръжие или да се прави на каубой на обществено място. Смятам, че това за комплексащината е пресилено. Защото трябва непременно да си мисля или да очаквам някой да ме убива? Нима носенето на оръжие не е своего рода вид превенция при тези нива на престъпност? Не мога и да кажа, че няма битова престъпност и няма нападения над граждани. Мен лично не са ме нападали, но и колата са ми разбивали и гуми са ми крали и къщата ми разбиха. Може би сте прав, може би никога никой няма да ме нападне да ме обира, но не е ли по-добре ако стане да мога да се защитя? Когато Арлин беше началник на пазарджишката полиция, нямахме проблеми. Нека да го направят пак началник, няма да нося пистолет. Относно рушветите не виждам защо някой да подкупва Вас. То ако ще се дава рушвет, ще е за началника на РПУ-то. И Вие като човек с опит, какво мислите за атенатите в Париж. Доколкото си спомям, ако не е било лъжа, един от терористите беше убит именно от цивилни с лично оръжие, режима във Франция е доста либерален. Вие как смятате, при теропристичен акт, едни въоръжени цивилни дали не биха могли да предотвратят повече жертви? И оше един въпрос, дано имате желание да отговорите на всички, за Вашата практика, за колко години, колко престъпления със законни оръжия имате? И от тези 30 отнети лицензи тази година, колко от тях бяха на полицаи? Благодаря Ви, че отделяте време да пишете, малко или много човек вижда гледната точка на служителите в полицията. А това е важно. Жалко, че други Ваши колеги не се включват.
gunman-bg
Нов
Нов
 
Мнения: 8
Регистриран на: 19 Фев 2017, 20:40

Re: Въпрос относно носене на пистолет

Мнениеот dakota_ » 23 Мар 2017, 22:07

Относно рушветите ти отговорих, че в моите функционални задължения ми е вменено задължение да издавам /подписвам/ разрешителни за ОО. Ако напиша на заявлението „Не”, няма кой друг да му издаде разрешително за ОО, освен ако отказа ми не бъде атакуван в съда и съда не отмени отказа ми.
Сега става ли вече „топло”, защо ти казвам за подкупите, че без доказателства е клевета. От тези 30 отнети лицензи за носене на ОО нито един не е на полицай. Нали уж си в час с нещата и познаваш закона за оръжията... оръжията на полицаите са по друг закон... дори и друг колега ти е отговорил...повече четене не е навредило на никой...а и мислене върху прочетеното.
За атентатите в Париж мога да кажа, че хора, които си играят с огън могат да разпалят неконтролиран пожар... Едни самозабравили се идиоти от някакво списание посяха ветрове и пожънаха бури... Относно либерализма във Франция... иска се лиценз за съхранение и лиценз за носене на ОО...при газовите оръжия, свободно съхранение, забрана за носене.. Казвам го за Франция не, че ме интересува, а да знаеш, че либерализма е хубаво нещо, но да не е свързан с оръжия и боеприпаси...
За над 30 годишен стаж не съм правил статистика на престъпленията със законно притежавано оръжие и тези с незаконно притежавано оръжие, но със законно притежавано оръжие престъпленията бяха повече в началото на демокрацията, когато разрешителни за ОО се раздаваха „на коляно” под път и над път.
Като се затегна режима за издаване на разрешителни за ОО намали и броя на такива престъпления, което е показател, че решението е правилно и режима трябва да става още по-строг при издаване на разрешително за ОО.
Лично аз трябва да не съм добре с главата, ако препаша пищов на кръста за това, че ще пътувам до друг град, колкото и да е далеч в БГ... или ще закъснея и ще се прибера по тъмно в дома си... Всичко е до психика и човек... някои се плашат от сянката си, други страдат от хипохондрия... трети от друго, но като цяло носенето на ОО без основателна причина в повечето случаи е избиване на комплекси...
Относно Арлин Антонов, бъркаш времената... Арлин е 70 годишен човек и като цяло за него може да се каже, че е военен до преврата през 1989 год., а службата му в МВР започва след 1989 год. и приключва около 92-93 год. Познавам и полк. Антонов, познавам и полк. Николаев – Чунгата, но това са хора от миналото, за съжаление Чунгата изгуби единият си син, а в момента е много болен и добре, че бившите му колеги и подчинени от отряда, като Пашата и Трактора не са спирали да се грижат за него и да му помагат, все още се държи...
dakota_
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 1718
Регистриран на: 11 Окт 2009, 21:29

Re: Въпрос относно носене на пистолет

Мнениеот gunman-bg » 24 Мар 2017, 10:37

Не, защо да става "топло"? Не съм наклеветил никой, казвам неща които се въртят в медиите ежедневно. Нима и това е незаконно? Не съм ставал свидел на корупционни практики, но такава информация има ежедневно. Дори с видео материали. Може би е незаконно да преразказваш видяно в средствата за масова информация? Вие явно сте човек на крайностите. Причетох и другите теми за оръжиято в които сте давали мнение. Честно казано, не мога да разбера позицията Ви. "Никой не Ви заплашва, значи не Ви трябва оръжие"...ок, добре. Няколко други потребителя на форума Ви пишат, че са грабени и нападани, пак не им трябва. Е, в крайна сметка според Вас кога му трябва на човек оръжие? Сигурно само когато е полицай и виси по форумите. Само тогава се дава право на оръжие. Ето, този Notev Ви пише, че е бит и нападан, Вие му отговаряте правилно началника не ти е дал оръжие. Ами да, като го утрепят следващия път няма да му трябва оръжие. Ще го гледаме в новините и толкова. И аз имам приятели полицай. Наясно съм, че полицията в България е безобразно лишена от финансови средства. И те резултатите са налице. И като организирана престъпност, и като битова престъпност и като щете и тази нова категория циганска престъпност. Полицията не работи ефективно, но ти гражданино нямаш право на оръжие. Отлична позиция, г-н полицай. Но позицията Ви е безчестна и безпринципна. Срам за Вас и дългогодишната Ви служба, ако хем признавате, че полицията има сериозни проблеми, хем не оставяте гражданите да имат поне шанс да се защитят. "По-добре да те набият с риск да те убият, отколкото да стреляш по човек"...доста спорна Ваша хипотеза. Аз лично не я разбирам. Относно Арлин, знам че е пенсионер. Но когато беше началник на полицията в Пазараджик, тук престъпността беше сведена до минимум. А след "разходката" му в циганската махала и цигани нямаше по улиците. Арлин се оправяше и без да има нужда от пари. Имаше сърце. Наистина не разбирам Вашата позиция. Бихте ли ми казали, какъв според Вас е средностатистичекия собственик на КНО? Как трябва да Ви изглежда и какви трябва да са му доводите, за да му дадете лиценз? Лично Вие. Изключвам полицай, военни и други супермени. Говоря за цивилни граждани.
gunman-bg
Нов
Нов
 
Мнения: 8
Регистриран на: 19 Фев 2017, 20:40

Re: Въпрос относно носене на пистолет

Мнениеот dakota_ » 24 Мар 2017, 19:24

Как да не си наклеветил никой като ти пишеш, че за разрешителни за ОО се плащат рушвети и аз те питам, на кой се плаща рушвет и колко е сумата на рушвета за издаване на ОО?
Дай ми такава информация от медиите за рушвети при издаване на ОО и ми покажи такъв видеоматериал за да не бъдат голословни твърдения, а да работим с факти!
Относно Арлин не знаеш нищо... Кариерата на Арлин в полицията е твърде кратка, че да се определи като полицай. Арлин е военен и в началото на демокрацията можеше да се случват такива неща като да подгънеш шенкелите на някои разпасали се мангали... това е свършил Арлин. Това беше ежедневие за милицията преди Преврата, но ти тия неща не ги знаеш и не са ти ясни какво се случваше по управленията на милицията преди Преврата.
Пак няма да ти стане топло, защото само ядене не става... трябва си четене, трябва си мислене, а това не е за всеки... Има приет от НС закон за оръжията...който действа в момента на територията на РБ... добър или лош този закон е задължителен да се спазва... в закона точно и ясно е казано, че разрешително за ОО се издава след доказване на необходимост. За мен човек, който се занимава с електроника не му трябва оръжие за самозащита, но успее ли да докаже необходимост ще получи разрешително за носене на ОО... Никъде не съм казвал, че полицията има сериозни проблеми... държавата има сериозни затруднения с финансовото обезпечаване на сектор "Сигурност" ! Полицията на базата на тези сили и средства, с които разполага си върши повече от добре работата. Прочел съм Нотев какво пише, но не е казал дали е потвърдена присъдата му издадена за превишаване на пределите на неизбежната отбрана при използване на личното си оръжие...
Може да е станал пишман, че е ходил на съд и е успял да получи от съда разрешение за носене на КНО... След случилото се с Нотев преценявам, че правилно Н-ка на РУ му е отказал издаване на разрешително за носене на КНО и неправилно съда е отменил отказа на Н-ка на РУ... самите факти по случилото се показват, че Нотев макар да е бивш военен не знае как и кога да ползва ОО...
Моята позиция във връзка с издаване на разрешителни за ОО ще остане непроменена, колко по-малко ОО в населението, толкова по-добре относно сигурността на гражданите!
Ти се занимаваш с електроника, но се опитваш да разбираш от полиция и сигурност... знаеш ли как се ходи на задържане като се пусне справка и се види, че лицето за задържане притежава разрешително на ОО? Не знаеш и не те интересува, защото не е твоя работа, но е моя работа... аз не се бъркам в твоята работа, но ти се бъркаш в моята работа без капка компетенция и се опитваш да ми даваш акъл как да си върша работата... Не е сериозно... но ти отделих внимание, ако може с нещо да ти помогна...
dakota_
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 1718
Регистриран на: 11 Окт 2009, 21:29

Re: Въпрос относно носене на пистолет

Мнениеот dsuzunov » 24 Мар 2017, 22:54

Добре бе, защо всички сте се хванали за тия пусти пистолети?
Защо си мислите, че само и единствено, пищова в ръката може да ти предпази живота?
Защо си мислите, че знаете как да реагирате при една опасност?
Ето ви следният сценарии:
вървите си в късната доба с някоя мадама и изведнъж, от някоя уличка ви пресрещат пет-шест пияни или надрусани хлапета. Скачат ви, вие вадите патлака, уж за да ги "респектирате", но получавате още по ожесточена реакция от тях. Пияни/напушени са и куража им е в повече. Присмиват ви се в лицето, и някой от тях ви заявява, че няма да стреляте, щото ви е шубе.
Ако в този момент стреляте в някой от тях и уцелите, директно си докарвате обвинение за превишаване пределите на неизбежната отбрана. Свидетели за това ще се намерат повече, от колкото е необходимо.
Ако стреляте във "въздуха", пак няма да ги стреснете - така ще са сигурни, че не смеете да ги нараните.
А след повдигане на обвинението ви завърта въртележката:
-снимката с номер и листовете с отпечатъци са само началото.
-72 часа в следствения арест и ако съдът ви наложи постоянна мярка, си оставате там до второ пришествие.
Кофти, нали?
Димитър Узунов - БНТЛ Пловдив
Аватар
dsuzunov
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 701
Регистриран на: 01 Окт 2009, 17:18
Местоположение: Пловдив

Re: Въпрос относно носене на пистолет

Мнениеот Border_Officer » 24 Мар 2017, 23:04

Арлин Антонов е завършил военното училище в Шумен и е артилерист. В МВР пребивава за кратко лансиран от Екатерина Михайлова, родена в Пазарджик, където Арлин служи в 21 ракетен дивизон. Тия неща свързани с циганската махала не могат да се случат по решение на Арлин без да е съгласувано "свише" и да е получил картбланш за действие. От там вече почва и политическата кариера на Арлин. За съжаление толкова се взе насериозно, че дори не посещава сбирките на офицерите от запаса в Пазарджик и стои над нещата. Ако беше много свестен като полицай Христо Данов нямаше да го пенсионира и после СДС го връща отново на служба за да слугува на техните политически интереси. Военни и полицаи замесят ли се в политиката престават да бъдат професионалисти и се превръщат в политици, като едни са успешни, други са неуспешни като Арлин Антонов.
Border_Officer
старши Полицай
старши Полицай
 
Мнения: 221
Регистриран на: 03 Яну 2015, 20:18

Re: Въпрос относно носене на пистолет

Мнениеот XXX1 » 27 Мар 2017, 21:03

dsuzunov написа:Добре бе, защо всички сте се хванали за тия пусти пистолети?
Защо си мислите, че само и единствено, пищова в ръката може да ти предпази живота?
Защо си мислите, че знаете как да реагирате при една опасност?
Ето ви следният сценарии:
вървите си в късната доба с някоя мадама и изведнъж, от някоя уличка ви пресрещат пет-шест пияни или надрусани хлапета. Скачат ви, вие вадите патлака, уж за да ги "респектирате", но получавате още по ожесточена реакция от тях. Пияни/напушени са и куража им е в повече. Присмиват ви се в лицето, и някой от тях ви заявява, че няма да стреляте, щото ви е шубе.
Ако в този момент стреляте в някой от тях и уцелите, директно си докарвате обвинение за превишаване пределите на неизбежната отбрана. Свидетели за това ще се намерат повече, от колкото е необходимо.
Ако стреляте във "въздуха", пак няма да ги стреснете - така ще са сигурни, че не смеете да ги нараните.

А след повдигане на обвинението ви завърта въртележката:
-снимката с номер и листовете с отпечатъци са само началото.
-72 часа в следствения арест и ако съдът ви наложи постоянна мярка, си оставате там до второ пришествие.
Кофти, нали?


Хубав пример, но нека не забравяме, че за съжаление в днешно време никой не е застрахован от подобни ситуации...Какво трябва да направи човека? Ако е сам, ще избегне срама и ще си спаси кожата с упражнение номер 1 по ФП (бягане на 1000м.) :D Но ако е с мадама - какво, да я остави на пияните и дрогирани гейчета ли? Ако тръгне да се саморазправя, при съотношение 5:1 шансовете му не са особено големи, освен ако не е Кличко или нашия Кубрат...Варианта с използването на оръжие сте го обяснили вече...
Но нека усложним ситуацията - ако с него освен приятелката (жена) му, е и детенцето му?
Тогава какво правим?
Какво бихте направили и вие в подобна ситуация...както казах по-горе, никой не е застрахован, ако опитате да ги укротите легитимирайки се като полицай и показвайки служебна карта, много ме съмнява, че това би ги стреснало особено...нека обясним тогава, като полицаи, как е най-правилно да се реагира, за да знаят хората, ако недай си Боже им се случи подобна случка.
Аватар
XXX1
младши Полицай
младши Полицай
 
Мнения: 39
Регистриран на: 27 Дек 2016, 21:04

Re: Въпрос относно носене на пистолет

Мнениеот dsuzunov » 28 Мар 2017, 12:41

Нямам представа, как ще реагирам в такъв момент. Всичко е според ситуацията.
А служебната карта отдавна не е възпиращ аргумент. Тя и предупреждението, че сте полицай може да послужи в един по-късен етап, когато се определя обвинението (вашето или тяхното).
Забелязал съм, че ако усетят страха в нападнатия се озлобяват още повече и обратното, ако срещнат съпротива, това ще може и да смекчи тона.
Скоро имах пререкания с едно цигане, защото му свирнах с клаксона и му се скарах(беше спрял по средата на улицата). Настигна ме пред нас и започна да се ежи. Тук ми помогна служебната карта. Попитах го дали може да чете и след като получих утвърдителен отговор, му я наврях в носа. Започна с извиненията, а в последствие отнесе акт, естествено.
В друг случай обаче, картата не помогна и се наложи да действам силово.
А иначе, пистолет не нося. Обаче, в колата имам един анджар с 25-см. острие.....с много силен стопиращ ефект е. Изпробвано.
Димитър Узунов - БНТЛ Пловдив
Аватар
dsuzunov
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 701
Регистриран на: 01 Окт 2009, 17:18
Местоположение: Пловдив

Re: Въпрос относно носене на пистолет

Мнениеот dakota_ » 28 Мар 2017, 17:35

XXX1 написа:Хубав пример, но нека не забравяме, че за съжаление в днешно време никой не е застрахован от подобни ситуации...Какво трябва да направи човека? Ако е сам, ще избегне срама и ще си спаси кожата с упражнение номер 1 по ФП (бягане на 1000м.) :D Но ако е с мадама - какво, да я остави на пияните и дрогирани гейчета ли? Ако тръгне да се саморазправя, при съотношение 5:1 шансовете му не са особено големи, освен ако не е Кличко или нашия Кубрат...Варианта с използването на оръжие сте го обяснили вече...
Но нека усложним ситуацията - ако с него освен приятелката (жена) му, е и детенцето му?
Тогава какво правим?
Какво бихте направили и вие в подобна ситуация...както казах по-горе, никой не е застрахован, ако опитате да ги укротите легитимирайки се като полицай и показвайки служебна карта, много ме съмнява, че това би ги стреснало особено...нека обясним тогава, като полицаи, как е най-правилно да се реагира, за да знаят хората, ако недай си Боже им се случи подобна случка.


Няма нищо срамно в това да избягаш при такава ситуация... тактическият минимум е две към едно...
При описаната ситуация човек трябва да запази хладнокръвие...Още като усети каква е ситуацията е редно жената с детето леко да поеме назад и да се изнесе в гръб на съпруга си, съпругът да опита да спечели време да се изтегли жена му с детето... Колкото и да са дрогирани може да опита да глади по косъма... да влезе в тона им, да разменят по някоя дума и като види, че жена му и детето са далече и няма опасност за тях...може да вземе вече решение какво да прави... Принципно най-добрият двубой е избегнатият двубой... чувал си приказката Бежанова майка не плаче, Стоянова майка плаче...
Стигне ли се до въргал, гледаш как най-бързо, който налети да го вадиш от строя... бъркане в очите, но не да го галиш, а като си завреш пръстите и дръпнеш да му излезе поне едното око навън... няма лошо с крак да му окачиш "макарите" на ушите... ударите да са съсредоточени по най-слабите места и много да боли... Колкото и да е дрогиран като види, че на този пред него му тече кръв от очите и вие като пребито куче... може да му мине...
Никой не е казал, че не може да носиш в джоба си един лютив спрей...
Последният голям търкал, в които съм участвал беше преди много години в хотел "Рига" на един дунавски град... млад лейтенант с още двама млади офицери ни налетяха на бой пияни поляци в нощният бар на хотела... Нямаше измъкване без бой... замесени бяха две млади полякини... спомням си само как единият поляк пълзеше по земята и викаше нещо от сорта "где мои окуляри" :) помня, че колегата се повърна и с крак му разказа очилата на пода... Едната администраторка заключила вратата на хотела... а се чу вой на милиционерска сирена... излетя един фотьойл през витринното стъкло и след него и ние...избягахме... Съседни дирекции бяхме и ни разпознаха, на другият ден бяхме "командировани" при др. Енев да вземе отношение по случаят... на него сме задължени трима офицери, че останахме на служба...
Въпроса опира до здрава психика, ти знаеш ли аз колко бой съм изял като полицаи, но и колко глави съм шлайфал и колко шенкели съм подгънал от бой на разни удавници... 8-)
Не всяко спиране на улицата от дрогирани е непременно нападение и бой.. а и не всеки го бият до умиране... има хора, които умират от страх да не ги бие някой... здрав, прав мъж и го страх... мисли си, че като окачи пищова и край на страха... а точно обратното, тогава започват големите проблеми, ако го хапе кучето и му е слаб ангела да гръмне някой...
dakota_
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 1718
Регистриран на: 11 Окт 2009, 21:29

Re: Въпрос относно носене на пистолет

Мнениеот Водолеи » 29 Мар 2017, 21:57

dakota_ написа:Съседни дирекции бяхме и ни разпознаха, на другият ден бяхме "командировани" при др. Енев да вземе отношение по случаят... на него сме задължени трима офицери, че останахме на служба...


Не ти ли писна да даваш примери като споменаваш имена на боклуци. Какво му бутнахте на Енев да ви защити? Той раздаваше жилища срещу носене на агнета, прасета, вино и ракия. Интересно вие с какво се внесохте и не ми излизай с номера за нищо. Като си бил в съседна дирекция остава и Веско Илиев да похвалиш, че е бил голяма работа като Енев.
Не мога да се начудя хора на годините на Паисий Хилендарски още служите в МВР, а други побързаха да ни пенсионират поради навършване на възраст за пенсиониране. Не се внасяхме на правилното място и бяхме неудобни.
Водолеи
Нов
Нов
 
Мнения: 6
Регистриран на: 13 Апр 2016, 09:03

ПредишнаСледваща

Назад към Въпроси от граждани, съвети от служители

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 4 госта