Въпрос относно носене на пистолет

Модератори: ribaflic, Lord, Raptor, osata

Re: Въпрос относно носене на пистолет

Мнениеот кпц » 01 Мар 2017, 22:15

сигма3 написа:Единствения ефект от предупредителен изстрел е един патрон по-малко.........

И още: опасен рикошет в тавана/стените; наранен палец от затворния блок; задръжка на части/механизми; недозареждане/заклинване на следващ патрон; обгорена/опушена ушна мида; удар с гилза в главата /за левичари/... :P
кпц
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 405
Регистриран на: 17 Юли 2014, 23:27

Re: Въпрос относно носене на пистолет

Мнениеот dakota_ » 01 Мар 2017, 23:47

кпц написа:
сигма3 написа:Единствения ефект от предупредителен изстрел е един патрон по-малко.........

И още: опасен рикошет в тавана/стените; наранен палец от затворния блок; задръжка на части/механизми; недозареждане/заклинване на следващ патрон; обгорена/опушена ушна мида; удар с гилза в главата /за левичари/... :P


Преди години преподавателят по стрелкова подготовка във ВСШ ни казваше, че най-добре е предупредителният изстрел да е фатален за нападателят ;) имаше и продължение, но ще го спестя, сега живеем в демократична и хуманна държава 8-)
dakota_
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 1718
Регистриран на: 11 Окт 2009, 21:29

Re: Въпрос относно носене на пистолет

Мнениеот сигма3 » 02 Мар 2017, 09:08

кпц написа:
сигма3 написа:Единствения ефект от предупредителен изстрел е един патрон по-малко.........

И още: опасен рикошет в тавана/стените; наранен палец от затворния блок; задръжка на части/механизми; недозареждане/заклинване на следващ патрон; обгорена/опушена ушна мида; удар с гилза в главата /за левичари/... :P

Ако се случи нещо от изброените неща,ще ми е интересно да видя такава стрелба..... ще влезе в учебниците!!!
сигма3
Полицай
Полицай
 
Мнения: 153
Регистриран на: 29 Сеп 2014, 08:12
Местоположение: Варна

Re: Въпрос относно носене на пистолет

Мнениеот gunman-bg » 22 Мар 2017, 19:04

Няма да отварям нова тема, ще питам тук. Глобиха ме с фиш, заради това, че не представих договор за покупко-продажба на МПС в установения срок и не бях заявил подмяна на талона на автомобила на мое име. Проблема е, че тъкмо мислих, да си получа талон „Водач на МПС без наказания“, като преди фиша отговарях на условията за получаване на такъв талон. Въпроса ми е сега след този фиш, мога ли да взема такъв талон?

Да, наистина видеото е направено от млад юрист. Но дава насоки. Всичко зависи от конкретните обстоятелства. Но с така действащия ЗОБВВПИ, нещата са по-скоро объркани. Така е написан, че в България много хора елементарно станаха "ловджии" без да са стъпвали в гора. Само и само да придобият оръжие. За колекционерите и КНО просто не ми се коментира. Онзи ден устонових, че в България колекционерството станало доста модерно. Напълни се с колекционери, обаче забележете само с едно КНО. Какво му колекционират на едно оръжие не знам. Няма как да вземе за самоотбрана и хоп колекционер. Носи си го, ходи си на стрелбищата, няма проблем. И какво му пречи като е колекционер да извърши престъпление? Нищо. Тия дето не са колекционери, са спортисти. Ходя на турнирите организирани от IPSC България. Поглеждаш списъчния състав на клуба, 50 човека. На състезанието само петима. Закона "запуши" клаузата самоотбрано и в България рязко се напълни със спортисти и колекционери. В другата тема питам за експанзивните боеприпаси, едно момче ми е отговорило последно, изгежда ми логично това което е написъл,но днес "капацитетите" във ВИП оръжейни комплекси ми се кълнат, че тези патрони са напълно легални за самоотбрана. Колекционерите може ли да придобиват експанзивни боеприпаси. И аз като господари на ефира да попитам "от къдя на къдя, от дек на дек"... За самоотбрана, за лов, за спортни цели, за колекционери...ала бала. Човек като иска да прави беля, че я направи. Това не му разбирам на ЗОБВВПИ, какво пречи на човек с пистолет за спортни цели за извърши престъпление?
gunman-bg
Нов
Нов
 
Мнения: 8
Регистриран на: 19 Фев 2017, 20:40

Re: Въпрос относно носене на пистолет

Мнениеот dakota_ » 22 Мар 2017, 19:51

Отговора на въпроса ти е свързан с Наредба № I-157/ 01.10. 2002 год.
(7) (Нова - ДВ, бр. 66 от 2003 г., предишна ал. 4 - ДВ, бр. 94 от 2009 г.) Контролен талон "Водач на МПС без наказания" се издава при поискване от водача:
1. когато няма наказания за нарушение на правилата за движение по пътищата от първоначалното придобиване на правоспособност и има стаж не по-малко от 6 години;
2. (изм. - ДВ, бр. 18 от 2013 г., в сила от 22.02.2013 г.) когато няма наказания за нарушение на правилата за движение по пътищата през последните 6 години.
(8) (Нова - ДВ, бр. 66 от 2003 г., предишна ал. 5 - ДВ, бр. 94 от 2009 г.) Контролен талон "Водач на МПС без наказания" се издава въз основа на подадено заявление по образец (приложение № 5) и документ за платена такса.

Нарушението ти на ЗДвП:
Чл. 145. (1) При промяна на собствеността на регистрирано пътно превозно средство праводателят в двуседмичен срок предоставя на службата, издала регистрационния номер, копие от договора за прехвърляне на собствеността с данните на приобретателя.
(2) Приобретателят на регистрирано пътно превозно средство е длъжен в двуседмичен срок да предостави на службата за регистрация по местоживеене копие от договора за придобитата собственост с данните на праводателя.
(3) Разпоредбата на ал. 1 не се прилага по отношение на праводателя, когато отчуждаването е извършено чрез публична продажба.
(4) (Нова - ДВ, бр. 88 от 2008 г.) Копие от договора за прехвърлената/придобитата собственост с данните на лицата по ал. 1 и 2 може да бъде предоставено от всяко от лицата по електронен път като сканирано изображение във формат, определен с наредбата по чл. 12, ал. 4 от Закона за електронното управление.


Включил си се и по темата за закона за оръжията... явно по твоите разсъждения не трябва да съществува разрешителен режим за издаване на ОО, защото и тези без никакво разрешително за ОО може да се сдобият по незаконен начин с оръжие и да извършат престъпление.
dakota_
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 1718
Регистриран на: 11 Окт 2009, 21:29

Re: Въпрос относно носене на пистолет

Мнениеот gunman-bg » 22 Мар 2017, 20:36

Това ми е главоблъсканицата. Правилата за движение по пътищата са "Глава втора" от закона. А члена, който съм нарушил аз е от "Глава трета". И затова си мисля, че пак ми се полага талон.
За огнестрелните оръжия, просто се възмущавам, защото ти отказват за самоотбрана и рязко ставаш спортист и колекционер. А ако искаш сериозно оръжие, рязко ставаш ловец. Няма никакъв смисъл. Докато има субективизъм при разрешителните, ще е така. И естествено рушветите ще вървят. Трябва да има ясни критерии. "Необходимост"...алата балата. Къде му е доказаната необходимост на псевдо спортиста? И осъждани и психически нестабилни и какви ли още не станаха спортисти и колекционери, а да не говорим за ловци. Да се сложат едни ясни правила. Неосъждан, грамотен, психически здрав, легитимен трудов стаж. То ест с обективни изисквания, да се прави преценка дали един човек е достатъчно надежден за протежание на ОО (каквото и да било и за каквито и да било цело) или не е достатъчно надежден. Такава проверка за надежност, органите на МВР правят по най-различни причини, най-често свързани със ЗЗКИ. Не е нещо ново.
gunman-bg
Нов
Нов
 
Мнения: 8
Регистриран на: 19 Фев 2017, 20:40

Re: Въпрос относно носене на пистолет

Мнениеот dakota_ » 22 Мар 2017, 21:54

Това не трябва да ти бъде никаква главоблъсканица, спец си по закона за оръжията, сега няма да се даваш на един такъв елементарен казус по някаква наредба и закон :)
Личи си, че си човек доста навътре в нещата с издаване на разрешителни за ОО, колко върви рушвета за издаване на ОО и на кой се дава рушвет, че да ти бъде издадено разрешително за ОО.
В коя сфера на живота, където решенията се взимат от човек няма субективизъм? Нали решението се взима от субект, не от робот...
Критериите към момента са от ясни по ясни при издаването на разрешително за КНО, доказваш необходимост да притежаваш лично КНО, отговаряш на определени по закон изисквания и го получаваш. Забележи още нещо, което работи в твоя полза, решението за отказ за издаване на разрешително за КНО подлежи на съдебен контрол. Не си доволен от полученият отказ и го обжалваш пред съда... Съдията излиза с решение и потвърди ли отказа, за какъв субективизъм вече става дума, като вече две отделни една от друга институции са се произнесли по казуса?
Това, което пишеш за рушвети,субективизъм, надеждност, не ти ли звучи като ала-бала, защото на мен точно като такова ми звучи...
dakota_
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 1718
Регистриран на: 11 Окт 2009, 21:29

Re: Въпрос относно носене на пистолет

Мнениеот gunman-bg » 23 Мар 2017, 16:03

Не знам защо подхождате с ирония. Не съм ставал свидел на корупция за да ви кажа колко върви и на кой се дава, но да говорим, че няма корупционни практики в МВР мисля, че е смешно. Как би могло иначе, хора съдени, хора разследвани, да имат не оръжия, а оръжейни стай? Или и това не знаете? Гледайте Сашо Диков и предаването му за Пламен Стоянов - Дамбовеца. Човека си има лична оръжейна със ЗАКОННО оръжие. Е как без рушвети? А само той ли е? Болшинството от сенчести бизнесмени имат законни оръжия. Има десетки репортажи, ако не сте ги гледали, да ви дам линкове. Къде е там доказаната необходимост? Не съм специалист по закона, виждам резултата. Отказвате ми за самоотбрана, отивам в стрелковия клуб в съседния по-голям град и срещу необходимото от устава на клуба заплащане ставам негов състезател. Пак се връщам там където са ми отказали и вече имам "доказана необходимост". Не съм ли прав? Един и същ човек, едни и същи намерения за придобоване, различен подход. Ами служителите на МВР? Чудя се, дали има отказ за придобиване на КНО на полицейски служител? Дали има поне един отказ на служител на МВР в историята на КОС? Или всички имат "доказана необходимост"? Всичко до един са застрашени? Това важи и за служителите на други силови структури. Военните, като им откажете (не знам как е практиката, отказвате ли им, не им ли отказвате), но от близки знам, че с разрешение на командира на формированието си носиш служебното оръжие в извън работно време. И е "обществена тайна", че според закона, полицая може само сухо да преглъща и да мълчи относно служебните оръжия. Те са под контрол и разпореждане на ръководителя на орагинзационната единица. Няма КОС, няма МОС. Аз ако съм един офицер, няма да стъпя в КОС-а. Документи, проверки, каси, лицензи...не знам си какво. Служебния на кръста и айде. Това са ми доводите относно закона. Не че съм специалист, но както казах, виждам резултата.
gunman-bg
Нов
Нов
 
Мнения: 8
Регистриран на: 19 Фев 2017, 20:40

Re: Въпрос относно носене на пистолет

Мнениеот кпц » 23 Мар 2017, 18:33

gunman-bg написа:Не знам защо подхождате с ирония. Не съм ставал свидел...

Яко ги омеси нещата. :roll:
Едва ли има осъждани /за умишлено престъпление/ с разрешение за ОО.
Дамбовеца доколкото помня е оправдан и даже осъди България в ЕСПЧ.
За спортното оръжие - вземай. Обаче го носи отделно от боеприпасите! Ако ти върши така работа. ;) Иначе глоба, втория път без разрешение за една година.
Колекционерското оръжие е обезопасено, негодно, и не върши работа за самоотбрана, освен някакъв психологически ефект.
Полицаите /и още доста други/не доказват необходимост - прочети в закона.
кпц
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 405
Регистриран на: 17 Юли 2014, 23:27

Re: Въпрос относно носене на пистолет

Мнениеот dakota_ » 23 Мар 2017, 19:29

gunman-bg написа:Не знам защо подхождате с ирония. Не съм ставал свидел на корупция за да ви кажа колко върви и на кой се дава, но да говорим, че няма корупционни практики в МВР мисля, че е смешно. Как би могло иначе, хора съдени, хора разследвани, да имат не оръжия, а оръжейни стай? Или и това не знаете? Гледайте Сашо Диков и предаването му за Пламен Стоянов - Дамбовеца. Човека си има лична оръжейна със ЗАКОННО оръжие. Е как без рушвети? А само той ли е? Болшинството от сенчести бизнесмени имат законни оръжия. Има десетки репортажи, ако не сте ги гледали, да ви дам линкове. Къде е там доказаната необходимост? Не съм специалист по закона, виждам резултата. Отказвате ми за самоотбрана, отивам в стрелковия клуб в съседния по-голям град и срещу необходимото от устава на клуба заплащане ставам негов състезател. Пак се връщам там където са ми отказали и вече имам "доказана необходимост". Не съм ли прав? Един и същ човек, едни и същи намерения за придобоване, различен подход. Ами служителите на МВР? Чудя се, дали има отказ за придобиване на КНО на полицейски служител? Дали има поне един отказ на служител на МВР в историята на КОС? Или всички имат "доказана необходимост"? Всичко до един са застрашени? Това важи и за служителите на други силови структури. Военните, като им откажете (не знам как е практиката, отказвате ли им, не им ли отказвате), но от близки знам, че с разрешение на командира на формированието си носиш служебното оръжие в извън работно време. И е "обществена тайна", че според закона, полицая може само сухо да преглъща и да мълчи относно служебните оръжия. Те са под контрол и разпореждане на ръководителя на орагинзационната единица. Няма КОС, няма МОС. Аз ако съм един офицер, няма да стъпя в КОС-а. Документи, проверки, каси, лицензи...не знам си какво. Служебния на кръста и айде. Това са ми доводите относно закона. Не че съм специалист, но както казах, виждам резултата.


Не подхождам с ирония, а с интерес към написаното. Пишеш, че се дават рушвети за издаване на разрешителни за ОО и те пита, колко е рушвета и на кой се дава?
Във функционалните ми задължения влиза издаване на разрешителни за носене на ОО, както и др. задължения по закона за оръжията и мога да ти кажа, че никой до момента не е опитвал дори да намекне да ми даде рушвет за издаване на разрешително за ОО. За това такива голословни твърдения ги приемам като клеветнически твърдения!
От началото на годината съм прибрал около 30 разрешителни за носене на ОО и съм от хората, които смятат, че ОО се полага да носи само този, на който службата го налага.
Излъгал си се и по въпроса за това как полицията може само да преглъща и да мълчи по отношение на служебните оръжия на военните. Направи ли нарушение свързано с ОО, полицията не само взима отношение по въпроса с оръжието, но и подсигурява служебен транспорт на военният до местното районно управление и го вкарва в маймунарника.
След това военният почва да преглъща и да се моли нещата да приключат в полицията и да не се вика военна полиция, че обикновено след това следва демобилизиране /уволнение/ и от военен става цивилен гражданин... и почва да мята крачоли да търси работа по фирмите.
Аз съм офицер над 30 години, по време на службата ми са ми палили личен автомобил и входната врата на жилището... дори тогава не носех постоянно служебното си оръжие...
Какъв е този неистов страх за живота, каква е тази мания за самозащита?
Какво работиш, какъв си, че някой да иска толкова много да те напада и убива, че да изпитваш такава необходимост от ОО ?
В повечето случаи при подаването на заявление за носене на КНО става дума за комплексарщина...
dakota_
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 1718
Регистриран на: 11 Окт 2009, 21:29

ПредишнаСледваща

Назад към Въпроси от граждани, съвети от служители

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта