Заглушител.

Модератори: ribaflic, Lord, Raptor, osata

Заглушител.

Мнениеот tigertron » 19 Фев 2017, 19:49

Здравейте, рових се из нета, четох разни мнения и статии, но не успях да намеря отговор на въпроса си.
От известно време ползвам заглушител на GSM закупен от интернет магазин. Купих си го за да си подсигуря спокойствие. Примерно отивам на кино, плащам си да гледам премиера на готин филм, но до мен звъни телефон и се почва, кино гледам, какво има, не те чувам и така. Сядам във влака, някоя кифла си вади телефона и се почва същата работа, ко п'аиш ма и няма край разговора. Натискам копчето, пускам си устройството и дрънкането спира.
Ако ме спрат за проверка и намерят в мен такова устройство това престъпление ли е?
tigertron
Нов
Нов
 
Мнения: 4
Регистриран на: 19 Фев 2017, 19:42

Re: Заглушител.

Мнениеот dsuzunov » 19 Фев 2017, 21:22

Престъпление е ;) и е пряка намеса в телекомуникациите на хората.
Важното в случая е, че не абоната, чиито сигнал сте заглушил, а доставчика на услугата ще ви потърси отговорност. А тия смъкват по десет кожи от такива като вас, които им се бъркат в работата :o
Димитър Узунов - БНТЛ Пловдив
Аватар
dsuzunov
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 701
Регистриран на: 01 Окт 2009, 17:18
Местоположение: Пловдив

Re: Заглушител.

Мнениеот osata » 19 Фев 2017, 22:29

Предполагам е залегнало в Закона за далекосъобщенията или наредбите около него. Преди доста години карах курс за радиолюбители и имах специално разрешително, че мога да пренасям и ползвам УКВ радиостанция до 5 вата. Сега ги продават по 100 лв в китайските сайтове и всеки може да влезе и използва честотите на пристанища, спешни служби, охранителни фирми и т.н., и със свои действия да създаде заглушаване на комуникациите им.
Вероятността някой да те хване с тази джаджа, докато е включена е малка, но пък доколкото съм чувал за петцифрена глоба не си струва риска, освен ако нямаш основателна причина да го ползваш.
Нека си представим, че в това кино е и отговорен служител или тесен специалист, който трябва спешно да се яви на работа - дали ще е полицай, пожарникар, лекар, ядрен специалист от АЕЦ, та по този начин ти с твоето действие може да застрашиш нечий живот.
http://www.vbox7.com/play:cef4ad9e
В памет на загиналите служители от МВР
Аватар
osata
КОМИСАР
 
Мнения: 4596
Регистриран на: 25 Авг 2009, 18:52

Re: Заглушител.

Мнениеот dakota_ » 19 Фев 2017, 22:43

tigertron написа:Здравейте, рових се из нета, четох разни мнения и статии, но не успях да намеря отговор на въпроса си.
От известно време ползвам заглушител на GSM закупен от интернет магазин. Купих си го за да си подсигуря спокойствие. Примерно отивам на кино, плащам си да гледам премиера на готин филм, но до мен звъни телефон и се почва, кино гледам, какво има, не те чувам и така. Сядам във влака, някоя кифла си вади телефона и се почва същата работа, ко п'аиш ма и няма край разговора. Натискам копчето, пускам си устройството и дрънкането спира.
Ако ме спрат за проверка и намерят в мен такова устройство това престъпление ли е?


Има две страни по въпроса, правната страна е следната:
НК Чл. 348. (Изм. - ДВ, бр. 10 от 1993 г.) Който:
а) построи, държи или ползува радиосредство, което излъчва в етера, без да има писмено разрешение за това;
б) използува радиосредство, което излъчва в етера, без предварително да го е регистрирал с пълни установъчни данни или го използува за цели, непозволени по даденото му разрешение;
в) без предварително писмено разрешение самоволно измени регистрираните данни на радиосредството, което излъчва в етера;
г) (изм. - ДВ, бр. 92 от 2002 г.) пречи или смущава действието на радиосъобщителна, радиоразпръсквателна, телевизионна или радиорелейна станция или радиотранслационна централа, се наказва с лишаване от свобода до пет години и глоба от сто до триста лева, като радиосредството се отнема в полза на държавата.


Преди доста години, когато телевизорите бяха кът и не всеки имаше телевизор, на един приятел по-голям от мен /сега преподава в един от техническите университети/ му беше писнало вечер да се събират съседите у тях да гледат телевизия,а него да го карат да ляга, че няма да може да стане на другият ден за училище :D ... Беше изработил по някаква схема "заглушител" за телевизионният сигнал. Включваше го на батерия вън до прозореца в близост до антенният кабел на телевизора и ставаше един "снеговалеж" нямаше гледане :D
Баща му товари телевизора и го кара в сервиза за ремонт. Телевизора няма грешка.... работи без забележки. Колко мъкнене беше по сервизи, колко антени смени и все от време на време телевизора "издъхваше" :D Скараха се един път със сестра си за нещо и тя го издаде на баща му... голям бой отнесе от баща си... Баща му на всяко носене оставял по 1 лв. за технически преглед... антените си ги правеше сам, даже беше събрал всякакви схеми за антени и минаваше за спец по антените... :mrgreen:

Като те проверяват на това устройство не пише за какво се ползва ;) Гледай да не се похвалиш на някой какви ги вършиш и да го ползваш за кратки интервали от време... Да има паритет между твоето спокойствие и спокойствието на тези около теб 8-)
dakota_
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 1718
Регистриран на: 11 Окт 2009, 21:29

Re: Заглушител.

Мнениеот tigertron » 20 Фев 2017, 09:58

Благодаря, точно в НК четох, но търсих да пише за заглушители :) Ще попитам още нещо, докато бях студент в университета по време на изпити пускаха заглушител на GSM, но моят е нищо като мощност. Този в университета направо ти изчезваше обхвата на телефона и се правеше да не се преписва :oops:
Това законно ли е да се прави от университета, защото ако съм разбрал правилно такъв заглушител трябва първо да се регистрира и чак тогава да се ползва. Моят го ползвам за кратко докато трае един филм или докато си затвори устата някоя селска кифла :)
tigertron
Нов
Нов
 
Мнения: 4
Регистриран на: 19 Фев 2017, 19:42

Re: Заглушител.

Мнениеот dakota_ » 20 Фев 2017, 16:41

tigertron написа:Благодаря, точно в НК четох, но търсих да пише за заглушители :) Ще попитам още нещо, докато бях студент в университета по време на изпити пускаха заглушител на GSM, но моят е нищо като мощност. Този в университета направо ти изчезваше обхвата на телефона и се правеше да не се преписва :oops:
Това законно ли е да се прави от университета, защото ако съм разбрал правилно такъв заглушител трябва първо да се регистрира и чак тогава да се ползва. Моят го ползвам за кратко докато трае един филм или докато си затвори устата някоя селска кифла :)


Не е законно, но има неща, които са незаконни, но целесъобразни ;) 8-)
За мен лично е напълно в реда на нещата да се пусне заглушител на GSM сигнала по време на полагане на изпити в университети. Иначе рискуваме да излизат инженери като тези, които излизаха преди време от военните училища, глава проста между два лоста, но в дипломата пише гражданска специалност инженер по автотракторна техника , див кашик, но в дипломата пише инженер по двигатели с вътрешно горене :lol: От там идва и лафа, като се знам какъв съм инженер ме е страх да ходя на лекар 8-)
Недей питай повече дали е законно ползването на такава техника в университета, ами учи и чети да не станеш инженер и да те е страх да ходиш на лекар :D
dakota_
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 1718
Регистриран на: 11 Окт 2009, 21:29

Re: Заглушител.

Мнениеот Border_Officer » 20 Фев 2017, 20:56

dakota_ написа:
tigertron написа:Благодаря, точно в НК четох, но търсих да пише за заглушители :) Ще попитам още нещо, докато бях студент в университета по време на изпити пускаха заглушител на GSM, но моят е нищо като мощност. Този в университета направо ти изчезваше обхвата на телефона и се правеше да не се преписва :oops:
Това законно ли е да се прави от университета, защото ако съм разбрал правилно такъв заглушител трябва първо да се регистрира и чак тогава да се ползва. Моят го ползвам за кратко докато трае един филм или докато си затвори устата някоя селска кифла :)


Не е законно, но има неща, които са незаконни, но целесъобразни ;) 8-)
....Иначе рискуваме да излизат инженери като тези, които излизаха преди време от военните училища, глава проста между два лоста, но в дипломата пише гражданска специалност инженер по автотракторна техника , див кашик, но в дипломата пише инженер по двигатели с вътрешно горене :lol: От там идва и лафа, като се знам какъв съм инженер ме е страх да ходя на лекар 8-)


Не можа да се сдържиш и намеси военните училища, явно си искал да станеш военен, но не си се класирал на конкурсните изпити 8-) Не даваш пример с милиционер завършил ВСШ в Симеоново с диплома за юрист, а даваш пример за военен завършил военно училище. За разлика от МВР в армията нямаше офицер без висше военно образование, а в МВР беше пълно с всякакви "специалисти" станали милиционери, по простата причина, че не стават за това, което са учили :D
От там идват и вицовете за милиционери :mrgreen:
Дай съвет за две мечки какво да ги правим, разбудили са се по-рано, създават проблеми, не е законно да ги гръмнем, но е целесъобразно, ти какво би направил в такъв случай 8-) по закон ли би постъпил или по целесъобразност ;)
Border_Officer
старши Полицай
старши Полицай
 
Мнения: 221
Регистриран на: 03 Яну 2015, 20:18

Re: Заглушител.

Мнениеот PAOLON » 24 Фев 2017, 18:34

tigertron написа:От известно време ползвам заглушител на GSM закупен от интернет магазин. Купих си го за да си подсигуря спокойствие.

Дай линк.
Някои хора са като 1 стотинка. Двулицеви са и не струват нищо.
PAOLON
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 522
Регистриран на: 24 Авг 2009, 20:17

Re: Заглушител.

Мнениеот tigertron » 25 Фев 2017, 10:20

PAOLON написа:
tigertron написа:От известно време ползвам заглушител на GSM закупен от интернет магазин. Купих си го за да си подсигуря спокойствие.

Дай линк.


Имате л.с, да не получа наказание от админите :oops:
tigertron
Нов
Нов
 
Мнения: 4
Регистриран на: 19 Фев 2017, 19:42

Re: Заглушител.

Мнениеот osata » 25 Фев 2017, 22:08

tigertron написа:
PAOLON написа:
tigertron написа:От известно време ползвам заглушител на GSM закупен от интернет магазин. Купих си го за да си подсигуря спокойствие.

Дай линк.


Имате л.с, да не получа наказание от админите :oops:


Сега да не се окаже, че си поръчал 20 бройки от Китай и се чудиш как да ги продадеш в olx :mrgreen: , ама се чудиш законно ли е, не е ли..... почна ни с ползване в киното, скоро ще питаш ама защо ги продават, забранено ли е да е продават ;)
http://www.vbox7.com/play:cef4ad9e
В памет на загиналите служители от МВР
Аватар
osata
КОМИСАР
 
Мнения: 4596
Регистриран на: 25 Авг 2009, 18:52

Следваща

Назад към Въпроси от граждани, съвети от служители

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта