Откраднати пари.

Модератори: ribaflic, Lord, Raptor, osata

Re: Откраднати пари.

Мнениеот Desito » 17 Фев 2017, 20:00

катюша написа:
Desito написа:За съжаление от банката отказват да кажат колко време се пазят записите, а последното тегелене е малко преди нова година.
Моля ви, ако нещо друго съм пропуснала да направя ми кажете какво е то и веднага ще го направя. Благодаря на всички за отделеното време и полезните съвети.


За съжаление ще се разочароваш по отношение на "пазене на записите", но може да е за твое добро. Последно през пролетта работих по такова "ужилване" като твоето. Ужилената не можа да повярва на очите си, че дъщеря й се оказа главно действащо лице в "ужилването".
Поне им затворихме устата да не плюе, че полицията не си върши работата. Срока на разкриване на "ужилването" беше под месец и записите от трите банкомата бяха налични.
Подготвяй се психически за чашата със студена вода и вземи мерки със смяна на ПИН код, който се записва само в главата ти и не се предоставя на никой. Като се теглят пари от банкомат каквото и да те усъмни в банкомата преустанови тегленето и го подмини и веднага си смени ПИН кода. При интернет пазаруване си прехвърляй пари на друга карта като сумата, която прехвърляш да покрива само сумата по плащане на закупената стока. За известяването със СМС са ти го казал, за доверието в съпруга ти са го казали.
Кажи какво е това полицай с безупречен външен вид да знам какво е в очите на гражданите безупречен външен вид ;)


Знаете ли, напразно ме нападате, аз не съм казала, че полицията не върши работа. Изпълних всичко, което ми казаха в полицията и пуснах жалбата си в прокуратурата. Единствено исках да се започне бързо разследване да не се изгубят записите от камерите, макар да съм сигурна, че в моят случай банката лъже за банкоматите, защото картата ми не е напускала жилището ми и не е поставяна в банкомат. Оказа се, че случаят ми е работа за полицията, иначе нямаше сега да се занимават с мен.
Ще ви кажа какво значи за мен безупречен външен вид, колегата ви беше в костюм и вратовръзка, лъснати обувки, избръснат, подстриган, чист човек, който говори учтиво на "Вие" и който с няколко телефонни обаждания задвижи системата да работи по моя случай. Знаете ли какви ваши колеги съм виждала като ходя да превеждам и какви обноски и език имат, но всеки е с различно възпитание!
Не мисля да наливам скоро чашата със студена вода, ще водя срещу банката, аз парите си съм доверила на тази банка, не съм ги теглила, длъжни са да ми пазят парите!
Desito
Нов
Нов
 
Мнения: 8
Регистриран на: 16 Фев 2017, 11:11

Re: Откраднати пари.

Мнениеот катюша » 17 Фев 2017, 20:51

Изобщо не те нападам, ти ми пробуташ версията за банка, която лъже и за карта, която е девствена, но с нея са теглени пари от банкомати!
Първо банката получава информация за твоите тегления от друга организация, която осъществява дейността за работа с карти на територията на страната и тази организация Борика е сертифицирана от БНБ за този вид дейност! Никой не те лъже за нищо с разпечатката, просто на теб ти е трудно да проумееш, че явно някой друг различен от банката се е възползвал от твоята карта и е изтеглил парите ти!
За безупречният външен вид на полицая, който те е приел, по описанието най-вероятно си попаднала на секторният по криминална, който се е "накурвил" и приема граждани :D
В такъв приличен външен вид ОР от КП не може да работи на улицата. Попадала си в управлението по време на работен процес и разпити на задържани лица! Тогава тона не винаги е на "вие" и обноските не винаги са като в пансион за благородни девици.
катюша
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 321
Регистриран на: 02 Мар 2014, 16:52

Re: Откраднати пари.

Мнениеот кпц » 17 Фев 2017, 21:21

Desito написа:...колегата ви беше в костюм и вратовръзка, лъснати обувки, избръснат, подстриган, чист човек, който говори учтиво на "Вие" и който с няколко телефонни обаждания задвижи системата да работи по моя случай.

Те туй е тъжното.
Ако няма един такъв с костюм, системката скърца и рядко работи добре.
От мързел, от некомпетентност, понякога и от двете.
кпц
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 405
Регистриран на: 17 Юли 2014, 23:27

Re: Откраднати пари.

Мнениеот osata » 17 Фев 2017, 21:33

Сега ще видите как след листовките, ще има и по един дневален с костюм. ;)
А сега сериозно. Искрено се радвам, че има развитие по случая и че се работи, вероятно още следващата седмица снимките ( ако има налични ) с лицето, теглило парите ще бъдат показани на госпожата.
Да се надяваме, че наистина е измама, както и ще се радвам, ако ще и на ЛС госпожата да каже коя е банката, за да отида и им дам червен картон, ако е от моите :D
http://www.vbox7.com/play:cef4ad9e
В памет на загиналите служители от МВР
Аватар
osata
КОМИСАР
 
Мнения: 4596
Регистриран на: 25 Авг 2009, 18:52

Re: Откраднати пари.

Мнениеот dakota_ » 17 Фев 2017, 22:42

катюша написа:За безупречният външен вид на полицая, който те е приел, по описанието най-вероятно си попаднала на секторният по криминална, който се е "накурвил" и приема граждани :D
В такъв приличен външен вид ОР от КП не може да работи на улицата.


Хубаво е човек да чуе какво мислят редовите служители за секторните, за н-ците на управления :lol: Ако се облече с костюм и вратовръзка се е "накурвил", ако се облече с дънки, пуловер и маратонки се е "развлякъл" няма угодия 8-)
Поне се радвам,че някой е прочел листовките и с нещо е помогнало служебното правителство да възстановим връзката на обществото с полицията. Тия брошури са по инициатива на др. Крушков от кабинета на мистъра, специалист по интелектуална собственост ;)
Остава сега да видим снимките от банкомата, дано не е снимка на някоя учителка, а поне да е медицинска сестра... казват, че там е истината, а и може да превежда от латински 8-)
dakota_
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 1718
Регистриран на: 11 Окт 2009, 21:29

Re: Откраднати пари.

Мнениеот Desito » 17 Фев 2017, 23:30

Много смешно, че съм попаднала на интелигентен и възпитан човек, който не ми наговори глупости как мъжът ми е изтеглил парите и не ме прехвърли по инстанциите да си троша главата с бездушие. Нормално е отговорен човек да бъде облечен на работното си място с костюм и вратовръзка и е напълно нормално да се държи възпитано с гражданите, които се обръщат към него служебно.
Такива листвоки вършат своята работа, защото уважаеми господа някои от вас са се самозабравили и извинете ме за израза, но гледат да минат "метър" и да не работят.
Благодаря на всички отзовали се със съвети, благодаря и на тези, които се опитаха да вкарат интрига. Няма да се подам на вашите интриги!
Desito
Нов
Нов
 
Мнения: 8
Регистриран на: 16 Фев 2017, 11:11

Re: Откраднати пари.

Мнениеот Desito » 28 Фев 2017, 21:51

Само са споделя резултата по случая. Резултата е, че записи от камерите не са запазени. Било минало време, но на въпроса колко време се пазят записите от камерите отговора е мълчание. Никой не ми казва колко време се пазят записите от камерите. Ако някои от вас може да ми помогне с някои друг съвет какво да правя, ще съм ви благодарна за помощта. Не се нуждая от "помощ", че парите са изтеглени от съпруга ми и майка ми.
Desito
Нов
Нов
 
Мнения: 8
Регистриран на: 16 Фев 2017, 11:11

Re: Откраднати пари.

Мнениеот кпц » 04 Мар 2017, 18:29

Тук има една допълнителна възможност http://www.dotbg.bg/article/6075785
кпц
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 405
Регистриран на: 17 Юли 2014, 23:27

Re: Откраднати пари.

Мнениеот катюша » 04 Мар 2017, 22:58

кпц написа:Тук има една допълнителна възможност http://www.dotbg.bg/article/6075785


Преди да се пенсионира предният ни шеф на районното имаше един лаф - сетила се Мара да се побара ;) а сумата от майчинството не ми се вярва да е 20к лв., че да се възползва от възможността.
катюша
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 321
Регистриран на: 02 Мар 2014, 16:52

Re: Откраднати пари.

Мнениеот etonev » 03 Юни 2017, 00:37

Desito написа:Благодаря ви за съветите, за съжаление ще изпълня всичко да се подсигуря но постфактум.
Само да ви кажа, че от банката много лъжат. Специално за майчинството си посочих сметка и извадих карта за банкомат, която не съм вкрвала в банкомат. Просто бях решила тези пари да не ги пипам, а да се издържам от работа у дома, правя преводи за фирми и някои други услуги, помощ от родители и се справям, а априте щях да ползвам за ремонт и обзавеждане на детска стая.
Парите са теглени на няколко пъти за няколко месеца, такава разпечатка ми беше дадена, но не вярвам, че са теглени от банкомат. Възможно ли е да се прикрива истината и някоя касиерка като е видяла, че няма движение по сметката да е изтеглила парите ми.
Това за съпруга ми и за друга моя съперница са малко полицейски интрижки, на които не вярвам. Днес от полицията ме върнаха и ме изпратиха в прокуратурата да си внеса жалбата.
Доста трудно ми приеха жалбата и в прокуратурата, имаше въпроси какво казват от банката, но приеха жалбата. Въпроса ми е дали ще почнат веднага да действат по жалбата или ще има голямо чакане. От банката съм сигърна, че ще се измъкнат като кажат, че не пазят записите, но аз съм сигурна, че в банката са ми изчезнали парите. Друго какво мога да направя по случая ако някой ми каже ще съм ви много благодарна.


Работил съм в картов отдел на една от големите у нас банки и ще кажа някои неща. Направи ми впечатление, най-вече в някои от твърденията ти, които не се връзват някак си.
Първо, не е възможно да ти дадат от банката фалшива разпечатка, това просто го изключи като предположение даже.
Как така си сигурна, че от банката са ти откраднали парите? Не си мисли, че като няма движение по сметка няколко месеца или една година, никой не ги гледа, за тия сметки без движения всеки месец се правят справки, има си и вътрешен контрол, ако банката работи добре и спазва процедурите. В по-малките, второ- или третостепенни банки, в такива, в които не се спазват процедурите все пак нищо не е изключено, в т.ч. и както се знае от медиите имаше случаи със заредени сметки със суми от порядъка на 100 000 лв, и на никой в банката не му прави впечатление.
Няколко пъти за няколко месеца никой крадец няма да ти тегли парите - парите или се крадат еднократно, или ако е по-голяма сумата в рамките на няколко дни. Предполагам, че едва ли става дума за повече от 2-3000 лв. В този случай класиката е да ти се провери първо баланса, после да дръпнат 400 лв колкото е лимита за теглене, а след това да купят от няколко магазина по-скъпи неща докато свършат парите или достигнат лимита за плащане на ПОС.
Тук идва ролята на картовите отдели на банките - принципно всички транзакции с карти на банката се следят почти в реално време с цел установяване на рискови транзакции и потенциални измами, теглене от откраднати карти или с пластики с качени от скимирани карти данни, софтуерите помагат, но си има служители, които ги гледат и в случай, че има нетипично теглене, служителят звъни на клиента по телефона и го пита той ли е теглил или плащал. Примерно нетипично теглене е да речем теглене по в период от последните няколко месеца по 200-300 лв един-два пъти месеца от банкомат или банкомати в един район или град, а след това теглене или плащане на по-голяма сума в друг град или държава.
Повечето банкомати имат вградени камери, пробема е, че са с относително ниска разделителна способност. Записите от банкоматите се пазят в зависимост от банката, не се съхраняват локално в банкомата, а на сървъри в банката. При нас се пазеха за няколко месеца назад, поне 2-3 със сигурност. В по-малките банки се съхраняват за по-кратки периоди.
Щом не искаш да приемеш възможността някой вътрешен, близък до теб човек да ти е изтеглил парите, да речем докато си носила картата в чантата си в градския транспорт или на друго публично място може да си ти копирали данните с безжично скимиращо устройство, качили са ги на друга пластика и това е.
Ако си си проверявала баланса по-често и си открила по-рано кражбата е можело даже ти върнат парите. Принципно при нас се връщаха пари, ако клиента се обади веднага след като му откраднат картата или след като открие теглене, което не е осъществил той, в този случай всяка сума, която се изтегли след обаждането се въстановява от банката. С малко късмет понякога се въстановяват и суми, изтеглени и малко преди това. Но всеки такъв случай след подадена от клиент жалба се разглежда много щателно в банката. Срещат се и клиенти, които си теглят, после звънят, че са им откраднали картата или са я загубили, а след това искат да им се въстанови сумата.
Ще завърша с един заплетен случай, който разследвахме, малко подобен на твоя. Клиент ни предаде картата си, още в запечетания плик, заедно с листчето с пин-кода, също неразпечатано. Картата е стояла в дома му и от нея са теглени пари - от банкомат на друга банка, затова трябваше да чакаме няколко дни, докато получим записа. През това време се чудихме, мъчихме се да сетим за начин да видим пин-кода без да разпечатваме плика. Опитвахме различни варианти, но нищо. Е накрая получихме записа, пуснахме го на клиента и се оказа, че са били две деца, племенник и племенница, които са били на гости няколко дни. Как са успели да открият пин-кода така и не разбрахме.
Ако все още искаш да направиш нещо, ако въобще може нещо да се направи е да се консултираш с някой експерт, който познава добре банковите процедури, нормативната база в тази област и картовите измами.
etonev
Нов
Нов
 
Мнения: 2
Регистриран на: 02 Юни 2017, 21:39

Предишна

Назад към Въпроси от граждани, съвети от служители

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 3 госта