Лично оръжие при заминаване за чужбина

Модератори: ribaflic, Lord, Raptor, osata

Лично оръжие при заминаване за чужбина

Мнениеот Keranov » 07 Яну 2017, 10:05

Здравейте! Честит празник на Ивановците. Имм личен пистолет Берета и две ловни пушки. След около 40 дни аз и семейството ми заминаваме да живеем в град Остин, Съединените щати. Щата е Тексас, властите не изискват огнестрелните оръжие да бъдат регистрирани. Дал съм доста пари за моите и имат и сантиментална стойност за мен. Каква е процедурата да си взема оръжията с мен? Не ми пречи и тук да се водят на отчет, макар че вероятно рядко ще си идвам в България. Благодаря Ви предварително!
Keranov
Нов
Нов
 
Мнения: 4
Регистриран на: 07 Яну 2017, 09:57

Re: Лично оръжие при заминаване за чужбина

Мнениеот dakota_ » 07 Яну 2017, 12:05

Keranov написа:Здравейте! Честит празник на Ивановците. Имм личен пистолет Берета и две ловни пушки. След около 40 дни аз и семейството ми заминаваме да живеем в град Остин, Съединените щати. Щата е Тексас, властите не изискват огнестрелните оръжие да бъдат регистрирани. Дал съм доста пари за моите и имат и сантиментална стойност за мен. Каква е процедурата да си взема оръжията с мен? Не ми пречи и тук да се водят на отчет, макар че вероятно рядко ще си идвам в България. Благодаря Ви предварително!


Нали разбираш, че освен процедура по изнасяне на оръжието има и процедура по внясян на оръжието в САЩ?
От България може да си уредиш процедурата по изнасяне на оръжието ти, а за процедурите по вноса на оръжието ще трябва да направиш едно запитване тук https://www.atf.gov/ .
Щата макар и Тексас се намира на територията на САЩ, макар и да разрешиха открито носене на оръжие, никой не е разрешил, който и откъдето има по света лично оръжие да може да го внася в САЩ без никакво разрешение...
Един колега заминавайки за САЩ със "зелена" карта се вкара в такъв филм и над три месеца се занимава с глупости... получи разрешение да внесе ловните си оръжия, но му отне време и пари... а оръжия и разнообразие в САЩ колкото искаш и каквито искаш...
dakota_
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 1718
Регистриран на: 11 Окт 2009, 21:29

Re: Лично оръжие при заминаване за чужбина

Мнениеот Keranov » 08 Яну 2017, 10:26

Благодаря Ви за бързия отговор. В законна доста неясно са обяснени тези обстоятелства, дори ако човек отиде на почивка в чужбина не е съвсем ясно може ли да си вземе оръжието със себе си, каква е процедурата, как се ореждат отношенията с местните власти. И ако по време на почивката бъде нападнат и се защити с лично оръжие какви са процедурите след това. То и в България никак не е ясно кога и как човек може да се защити, но все пак... Когато си взех пистолета ходих специално на консултация при адвокад и той самия доста се затрудни да определи някакви основни насоки при неизбежна отбрана, дано скоро има законови промени по тези въпроси.
Keranov
Нов
Нов
 
Мнения: 4
Регистриран на: 07 Яну 2017, 09:57

Re: Лично оръжие при заминаване за чужбина

Мнениеот dakota_ » 08 Яну 2017, 12:36

Keranov написа:Благодаря Ви за бързия отговор. В законна доста неясно са обяснени тези обстоятелства, дори ако човек отиде на почивка в чужбина не е съвсем ясно може ли да си вземе оръжието със себе си, каква е процедурата, как се ореждат отношенията с местните власти. И ако по време на почивката бъде нападнат и се защити с лично оръжие какви са процедурите след това. То и в България никак не е ясно кога и как човек може да се защити, но все пак... Когато си взех пистолета ходих специално на консултация при адвокад и той самия доста се затрудни да определи някакви основни насоки при неизбежна отбрана, дано скоро има законови промени по тези въпроси.


Не знам в кой закон е обяснено неясно. Има ЗАКОН ЗА ОРЪЖИЯТА, БОЕПРИПАСИТЕ, ВЗРИВНИТЕ ВЕЩЕСТВА И ПИРОТЕХНИЧЕСКИТЕ ИЗДЕЛИЯ http://www.lex.bg/laws/ldoc/2135696097
В този закон е описано това, което те интересува, не е описано какво е законодателството по цял свят, но за ЕС има конкретни членове и изисквания като европейски паспорт и т.н...
Чл. 116. (1) Лицата, получили разрешение за носене и употреба на огнестрелно оръжие по реда на глава четвърта, могат да пътуват с притежаваното от тях огнестрелно оръжие до територията на други държави членки с Европейски паспорт за огнестрелно оръжие.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 44 от 2012 г., в сила от 01.07.2012 г., изм. - ДВ, бр. 53 от 2014 г., изм. - ДВ, бр. 14 от 2015 г.) Европейски паспорт за огнестрелно оръжие се издава от ГДНП на МВР едновременно с издаването на разрешение за носене и употреба на огнестрелно оръжие и боеприпаси за него, по време на срока на действието на разрешението или към датата на подновяването му.
(3) (Изм. - ДВ, бр. 44 от 2012 г., в сила от 01.07.2012 г., изм. - ДВ, бр. 53 от 2014 г., изм. - ДВ, бр. 14 от 2015 г.) Главна дирекция "Национална полиция" на МВР вписва в Европейския паспорт за огнестрелно оръжие държавите членки, в които огнестрелните оръжия от категории В, С или D с определени идентификационни данни са забранени за придобиване и/или носене и употреба или подлежат на съответен разрешителен режим.
(4) (Изм. - ДВ, бр. 44 от 2012 г., в сила от 01.07.2012 г., изм. и доп. - ДВ, бр. 73 от 2012 г., в сила от 25.09.2012 г., изм. - ДВ, бр. 53 от 2014 г., изм. - ДВ, бр. 14 от 2015 г.) За получаване на Европейски паспорт за огнестрелно оръжие лицата по ал. 1 подават до ГДНП на МВР заявление по образец, придружено с копие от разрешението за носене и употреба на огнестрелното оръжие, две снимки с размер 3 на 4 см и документ за платена такса в размер, определен с тарифата по чл. 12.
(5) Лицата, на които е издаден Европейски паспорт за огнестрелно оръжие, при пътуване до друга държава членка трябва да получат предварителното писмено съгласие от компетентния орган на тази държава и от компетентния орган/компетентните органи на държавата членка/държавите членки, през територията на която/които оръжието ще премине транзитно.
(6) Съгласието по ал. 5 важи за едно или няколко пътувания за срок една година. При необходимост срокът може да бъде удължен. Датата, на която е получено съгласието, и валидността му се вписват от съответния компетентен орган/съответните компетентни органи на държавата членка/държавите членки, на територията на която/които оръжието ще се носи, или през територията, на която/които оръжието ще премине транзитно, в Европейския паспорт за огнестрелно оръжие.

Това е отделен член от закона, има и други членове в тази връзка и принципно се изисква и определена макар и минимална правна подготовка за да се разбере смисъла и значението на закона...
Като ходиш при адвокат, не може да разчиташ всеки адвокат да може да ти отговори на всеки въпрос свързан с даден закон. Много от адвокатите са хора с дипломи и нищо повече...
Най-доброто решение за твоето оръжие е да го оставиш на съхранение в МВР докато си в чужбина, ако се установиш трайно в Америка най-добре продай оръжието си в БГ, което ще е на пълна загуба, но ще си спестиш излишни бюрократични проблеми и ще си подсигуриш спокойствие което няма цена.
Неизбеждната отбрана е нещо, което поне аз не съм оптимист, че ще има ясни и точни правила, защото ако има такива ще падне работата на мастити адвокати, които си чешат езиците с правото и свличат солидни хонорари от гърба на клиентите си пострадали от неясните правила свързани с неизбежната отбрана...
dakota_
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 1718
Регистриран на: 11 Окт 2009, 21:29

Re: Лично оръжие при заминаване за чужбина

Мнениеот Keranov » 15 Яну 2017, 23:48

Здравейте и благодаря за отговора. Явно сте с доста опит и в тази връзка бих помолил да ми разясните следната ситуация. В жилищен квартал влизам в пререкание с агресивен човек (или група) примерно опит за обир, побой или друг вид саморазправа. Преди да се е стигнало до физически контакт, но при явно силно агресивно поведение, решавам да произведа изстрел в безопасна посока (доколкото може да е в безопасна посока в градска среда, но да кажем че съм направим бърза преценка) и след изстрела нападението е прекратено и нападателя бяга примерно. Какво след след това? И да викам ли полиция? И какви ще бъдат последствията ако повикам полиция?
Keranov
Нов
Нов
 
Мнения: 4
Регистриран на: 07 Яну 2017, 09:57

Re: Лично оръжие при заминаване за чужбина

Мнениеот dakota_ » 16 Яну 2017, 11:11

Keranov написа:Здравейте и благодаря за отговора. Явно сте с доста опит и в тази връзка бих помолил да ми разясните следната ситуация. В жилищен квартал влизам в пререкание с агресивен човек (или група) примерно опит за обир, побой или друг вид саморазправа. Преди да се е стигнало до физически контакт, но при явно силно агресивно поведение, решавам да произведа изстрел в безопасна посока (доколкото може да е в безопасна посока в градска среда, но да кажем че съм направим бърза преценка) и след изстрела нападението е прекратено и нападателя бяга примерно. Какво след след това? И да викам ли полиция? И какви ще бъдат последствията ако повикам полиция?


Въпроса ти е доста объркан... няма побой без физически контакт, осен ако не е някой владетел на безконтактният бой ;) опит за обир, но как да те обере без физически контакт с теб, заплашва те с хладно или огнестрелно оръжие и ти заповядва да му предадеш ценностите ли или само от разстояние вербално ти казва това е обир давай всичко от джобовете си :)
Приемаме, че не можеш да се възползваш от най-добрият вариант като избягаш от мястото на случката и решаваш да възпроизведеш изстрел в безопасна посока във въздуха! Гледай да не се получи рикошет във "въздуха" като онзи идиот от гранична, който от страх уби бежанец като стреля във въздуха под мост....
Но да кажем, че си направил добра преценка, стрелял си, изплашил си помиярите, избяга ли са и всичко е ОК...
Според зависи имаш две възможности, задължително да се убедиш, че никой по никакъв начин не е пострадал от изстрела, да си прибереш пистолета в кобура и да си продължиш по пътят... като не съобщаваш по радиоуредбата /жена си, майка си.../ за случилото се...
Другият вариант е да се обадиш в полицията, да докладваш случаят, да дойдат да гледат, да пишеш обяснения и..... в крайна сметка може да ти поставят на "трупчета" разрешителното за носене на ОО...
Това са вариантите, от там нататък е твоят избор... Принципно дори и с лично оръжие да знаеш, че Бежанова майка не плаче, а Стоянова плаче...
dakota_
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 1718
Регистриран на: 11 Окт 2009, 21:29

Re: Лично оръжие при заминаване за чужбина

Мнениеот dsuzunov » 16 Яну 2017, 16:27

Г-н Керанов, виждам, че не сте сигурен в употребата на оръжие.
Съветвам Ви, да напишете в търсачката "употреба на оръжие при условията на неизбежна отбрана и крайна необходимост". Прочетете всичко което ви изкара ГУГЪЛ и помислете върху написаното.
С две думи, огнестрелно оръжие се използва, само при РЕАЛНА, НЕПОСРЕДСТВЕНА заплаха за Вашия и околните хора живот. Ако използвате оръжие когато не е застрашен живот или заплахата е отминала, тогава юристите казват, че има превишаване пределите на неизбежната отбрана.
Не дай си боже, да нараните някой при самозащита (според вас). Същият този някой с помощта на свидетелски показания може да обърне процеса срещу вас, при все, че Вие сте нападнат. Вслушайте се в съвета на Дакота:
... Бежанова майка не плаче, а Стоянова плаче...

Всички сме големи бабаити с пищовите, но когато стане белята, ще се чудим от къде ни е дошло!
Димитър Узунов - БНТЛ Пловдив
Аватар
dsuzunov
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 701
Регистриран на: 01 Окт 2009, 17:18
Местоположение: Пловдив

Re: Лично оръжие при заминаване за чужбина

Мнениеот Keranov » 17 Яну 2017, 10:57

Здравейте г-н Узунов и благодаря за отговора. Контактувам с доста хора с лично оръжие и да ви кажа, никой не е сигурен при какви обстоятелства е употребата му. В интерес на истината в огромна част от ежедневието, оръжието си седи в касата именно поради този проблем. Не винаги е възможно човек да озбяга. Имам дете на две години. Слизам от колата, откопчавам столчето от задната седалка и виждам, че приближава човек с нож. Такъв обир в моя квартал вече стана два пъти. Простете ми, може би ви се струвам наивен, но не бих чакал да намушкат мен или детето ми с нож и тогава вече тепърва да използвам личното си оръжие. Не виждам причина да бъда чак толкова смел, нападателя да е въоръжен, явно да има намерение за обир примерно и да чакам да си използва оръжието (бухалка, нож, газов пистолет, тръба) и едва тогава, ако съм жив аз да се защитавам. Няма побой без физически контакт, така е, но мисля че разумен човек яссно си дава сметка, когато някой с агресивни подбуди и с бухалка му удря по колата...следващия удар може да е в главата. И тогава за оръжие е късно. Аз няма как да знам дали някой ще ме намушка с нож или не, дали иска да ме удари в главата или в краката. Друг е въпроса, че онзи ден за поред път видях как (забележете) много възрастен човек (може би пенсионер) и явно неговия син налагаха едно момче на голямо кръстовище, явно някакво спречкване при шофиране. Ритаха го по цялото тяло. Има ли реална, непосредствена опасност за живота? Трябва ли да спра и да извадя оръжието си за спася живота му и за да не се пренесат шутовете върху мен? Честно казано не знам дори ако стана свидетел на обир в магазин как да реагирам, а те също зачестиха. Вие Сте полицаи, насилието Ви е далеч по познато, отколкото на мен. Запознати сте с редица престъпления. Една юмручна схватна може да доведе до летален край и се случва постоянно, особено като те нападнат няколко човека. Достатъчно силен човек с един единствен удар в слъчевия сплит, слепоочията, гърлото може да доведе до фатални последици, трябва ли човек да чака да получи този удар вместо самата демонстрация на притежение на оръжие, дори без предупредителен изстрел да прекрати всичко бързо и тихо? Това е моята несигурност в употребата на оръжие, става така че ще те пребият, а пистолета ще си ти седи на кръста. През годините на човек наистина много започва да му дотяга от тази дребаната хулигано-битова престъпност. Това ми е един от основните доводи да не живея тук и да замина за чужбина. Много често гражданите са виновни, но ако е нормално входната ми врата да е за 1500 лева с патрон за 500 лева, не е нормалната същатата тази врата и този патрон да ги монтирам и на избата, защото на целият квартал ги разбиват по график. Избата ми е като бомбоубежище. Само караул няма. Трябва да има лична отговорност и човек да се грижи за сигурността си, но в България отиваме в крайности. И когато се повдигне темета за защита, стигаме да не се превишават пределите... Пределите г-н Узунов, при цялото ми уважение към Вас като служител на реда, отдавна, отдавна са превишени и то в ущърб на гражданите. По всички параграфи. Запалването на колата ми е сложно дори за мен самия. Все едно със самолет потеглям от толкова самоделни и фабрични системи за сигурност. Един комшия всяка вечер се прибира от паркинга до апартамента си с акумолатора под мишница. Не се шегувам, сутрин си го слага. Направил сис е една шина с дръжа и го маха и го слага за 5 секунди. Това е превишаване на пределите на параноя, а тя е по всеместна в цялото общество и то не без причина.
Keranov
Нов
Нов
 
Мнения: 4
Регистриран на: 07 Яну 2017, 09:57

Re: Лично оръжие при заминаване за чужбина

Мнениеот dakota_ » 17 Яну 2017, 12:26

Ти поиска съвети и получи съвети!
Явно съветите не ти допадат или имаш собствено мнение по въпросите свързани с използване на ОО, което е твое право, но не се опитвай да ни "вербуваш" за твоята кауза, която е "стреляй пръв"...
Има такива квартали, има такива заведения от типа на "стреляй пръв", избягвай посещението на тези места за да не ти се налага да изпадаш в такива ситуации.
За над 30 години служба ми се е налагало няколко пъти да ползвам служебното си оръжие при задържания и преследване на заподозрени в извършване на престъпления... нито един път не е бил да стрелям в преследваният. Контактувам с много хора и познавам много хора, но не се сещам някои от познатите ми да са изпадали в описаните от теб ситуации за грабеж... Не казвам, че няма грабежи извършени по описаният начин, но не казвам, че и не преиграваш с примерите...
Представяш ли си вариант да те гръмнат теб и детето ти с личният ти пистолет, който си извадил да ползваш, но си попаднал на хора, които не се респектират лесно, а само си ги улеснил с личното си оръжие да ти светят "маслото"... Мога да ти дам такъв пример с един пенсионер излязъл да се зашити с ловна пушка и е прострелян точно с ловната си пушка от тези, който бяха влезли да му вдигнат животните...
Познавам и 2-3-ма колеги, които всяка вечер си свалят акумулаторите от колите и сутрин ги поставят обратно... дават пари да купуват цигари, но се стискат да си купят свестни акумулатори, които да не им създават проблем със запалването през зимата...
Това, че си подсигурил дома си срещу кражби не е параноя, не е параноя да подсигуриш и избеното си помещение и като цяло имуществото си. Параноя е да виждаш в почти всеки човек, който не ти харесва или ти се стори подозрителен по твой план да го мислиш за нападател и да искаш да го отстреляш за всеки случай за собствено успокоение.
Щом си решил напускай държавата, в Америка съм чувал, че не знаят какво е кражба и си държат вратите отключени, не знаят и не са чували какво е това грабеж и убийства... изобщо в БГ е мъка по отношение на престъпността, а в Америка е рая на спокойствието и сигурността, а като не ти хареса някой винаги може да го гръмнеш за всеки случай. Abroad!
dakota_
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 1718
Регистриран на: 11 Окт 2009, 21:29

Re: Лично оръжие при заминаване за чужбина

Мнениеот dsuzunov » 17 Яну 2017, 16:58

Когато се стигне до съд, никой няма да се интересува от това, което се е случило в действителност. Съдът разглежда това, което му е предоставено.
Колкото и да разсъждавате за употребата на оръжие, стигнете ли до нея, ще се убедите в това, което написах по-горе.
Димитър Узунов - БНТЛ Пловдив
Аватар
dsuzunov
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 701
Регистриран на: 01 Окт 2009, 17:18
Местоположение: Пловдив


Назад към Въпроси от граждани, съвети от служители

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 11 госта