Съхранение на ловно оръжие в КОС

Модератори: ribaflic, Lord, Raptor, osata

Съхранение на ловно оръжие в КОС

Мнениеот baader » 15 Дек 2016, 15:57

Притежавам законно 1 бр. ловно оръжие с гладка цев и имам монтирана надлежно каса по постоянен адрес, моля за инфо как може да се съхранява ловното гладкоцевно оръжие в КОС, когато отсътвам за повече време. Как седят нещата и с боеприпасите. Предават се заедно с оръжието или не? Има ли такси и колко време може да се съхранява? По принцип не желая да се притеснявам и да го мисля извън ловния сезон, когато пролетно и лятно време повече пътувам и жилището остава без надзор. Моля за съвет дали е добре да се сложи СОТ или Видеонаблюдение, макар и да не са изискуеми по нормативната уредба.

Благодаря за съветите!
baader
Нов
Нов
 
Мнения: 3
Регистриран на: 15 Дек 2016, 15:46

Re: Съхранение на ловно оръжие в КОС

Мнениеот kermit » 15 Дек 2016, 19:19

Не си оставяй оръжието в служба КОС, ще се скъсат да стрелят с него и няма да можеш да го познаеш като отидеш да си го получиш. Познавам човек, който беше оставил пистолет за съхранение в КОС и го бяха разкатали от стрелба.
kermit
Полицай
Полицай
 
Мнения: 123
Регистриран на: 02 Дек 2015, 17:40

Re: Съхранение на ловно оръжие в КОС

Мнениеот dakota_ » 15 Дек 2016, 19:54

baader написа:Притежавам законно 1 бр. ловно оръжие с гладка цев и имам монтирана надлежно каса по постоянен адрес, моля за инфо как може да се съхранява ловното гладкоцевно оръжие в КОС, когато отсътвам за повече време. Как седят нещата и с боеприпасите. Предават се заедно с оръжието или не? Има ли такси и колко време може да се съхранява? По принцип не желая да се притеснявам и да го мисля извън ловния сезон, когато пролетно и лятно време повече пътувам и жилището остава без надзор. Моля за съвет дали е добре да се сложи СОТ или Видеонаблюдение, макар и да не са изискуеми по нормативната уредба.

Благодаря за съветите!


Пропусни горният отговор и го приеми като даден от човек илитерат, който нищо не разбира, но това не му пречи да се изказва неподготвен по различни теми.
Оръжието се предава в служба "Въоръжение" към ОДМВР и никой няма да го "разкатае" от ползване.
Съвета ми е да пътуваш спокойно, оръжието ти е заключено в каса, касата е монтирана както е разписано в закона... Ако влезнат крадци в жилището ти, ще гледат по най-бързият начин да отмъкнат каквото могат по-ценно и да изчезнат...
Охраната от ЧОФ със СОТ е за препоръчване! Не може да ти подсигури пълна сигурност срещу кражба, но е добра възможност за бърза реакция при незаконно проникване в жилището ти.
Таксите за охрана на ЧОФ са символични, съчетани с подходяща имуществена застраховка осигуряват спокойствие и сигурност за дома и имуществото.
dakota_
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 1718
Регистриран на: 11 Окт 2009, 21:29

Re: Съхранение на ловно оръжие в КОС

Мнениеот baader » 16 Дек 2016, 17:49

Благодаря за съветите и особено на Дакота, както видях от мненията сте Н-К РПУ и информацията е 1 ръка.
Аз лично ще се възползвам и ще дам оръжието в КОС, когато ме няма за дълъг период от време, моето няма как да го скъсат от стрелба, 12 калибър е, къде с бренекета или 13/00 ли ще гърмят. Не вярвам.
Притежаването на оръжие е отговорност и следва да се вземат и допълнителни мерки за неговото опазване, изгубване или кражба, за жалост малко хора ги разбират тези неща, виждал как колеги ловци си ги подмятат тези пушки без надзор по коли, трапези и т.н. Аз например с калъф нарамо и така в колата и до касата после на масата. Задължително съхранявам в каса като патроните се заключват в отделение отделно в самата каса. Аз например съм сложил на самата спускова скоба и допълнителна ключалка с код, който само аз зная.
Ще помисля за слагане на СОТ, макар и да имам лоши спомени преди години. А какво мислите, не изтича ли точно от тези СОТ фирми инфо към апашите, тъй де имаш СОТ, значи имаш какво да криеш или пазиш.

Май ще стане тема как да се съхранява оръжие, но пак дано е полезно. :D
baader
Нов
Нов
 
Мнения: 3
Регистриран на: 15 Дек 2016, 15:46

Re: Съхранение на ловно оръжие в КОС

Мнениеот dakota_ » 16 Дек 2016, 18:37

Информация какво има в жилището ти може да изтече от всеки, който е влизал по един или друг повод в жилището ти и е имал възможност да се "огледа".
Никога не можеш да си сигурен с какви очи приятелите на децата ти като идват на гости гледат на имуществото ти. Никога не може да си сигурен като влиза кабелният техник било от кабеларката или от интернет фирмата какво оглежда и на кой може да даде информация...в жена си не можеш да бъдеш сигурен, както и тя в тебе...
Не можеш да бъдеш напълно сигурен и в техниците на СОТ... изобщо абсолютната сигурност е само на книга... Практиката ни сблъсква с такива случаи, че син от баща краде и обратното... и живеят под един покрив...
Митове са това, че някои оставил оръжието си на съхранение в МВР и го скъсали от стрелба... това да не е ширпотреба, идва един казва дай ми един пистолет да го скъсам от стрелба и другият му го дава, защото това е безотчетно имущество и никой не носи отговорност 8-)
За лова си описал идеалният случай, но така се губи тръпката от лова ;) докато идеш да оставиш оръжието в касата и после се върнеш на масата... изпускаш съществената част, надлъгването, надсвирването... мръвката ще изстине...каймака на лова се губи :D
Важно е да се прибере оръжието в калъфа, да е на сигурно място докато дигнете софрата и после кой накъдето види по домовете и всичко останало по реда си :)
dakota_
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 1718
Регистриран на: 11 Окт 2009, 21:29


Назад към Въпроси от граждани, съвети от служители

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 14 госта