Влизане в жилище.

Модератори: ribaflic, Lord, Raptor, osata

Влизане в жилище.

Мнениеот Alena » 03 Дек 2016, 09:41

Здравейте, регистрирах се във форума ви за да попитам нещо, което ме е докарало до състояние на лудост.
Въпроса ми е следният, възможно ли е да се влезе в жилището ми с подправен ключ?
Теоретично сигурно няма невъзможни неща, но какво показва вашата практика като полицаи.
Случаят ми е много заплетен и не знам какво да мисля.
От жилището ми са изчезнали ценности, които освен, че са скъпи като стойност са ми наследство и са ми скъп спомен от баба и дядо.
Вратата не е разбивана, няма външни следи от опити за отваряне на вратата без ключ.
Категорично съм сигурна къде държа изчезналите вещи и не може да става дума за забравяне къде съм ги сложила. Липсва и не малка сума пари, които не са ми толкова важни и ще ги събера отново, но вещите са много важни за мен и ме измъчва мисълта за влизане с подправен ключ.
Живея абсолютно сама, децата ми са в други градове, не съм давала ключ на никой за жилището ми.
Разбира се смених ключалката и повиках ключар да монтира още една брава на вратата, но след изчезването на предметите и парите.
Какво да направя за да разбера как са изчезнали тези ценности? Полиция не съм викала понеже вратата не е разбита.
Разполагам със снимки на изчезналите вещи, ако се появят в заложна къща и случайно ги открия може ли да се повика полиция и да изземат, снимките ще ми помогнат ли в такъв случай?
Извинявам се за обясненията и ви моля за някаква насока. Поздрави.
Alena
Нов
Нов
 
Мнения: 2
Регистриран на: 03 Дек 2016, 09:30

Re: Влизане в жилище.

Мнениеот dsuzunov » 03 Дек 2016, 16:49

Оффф...поредния наивно вярващ в Интернет.
Няма значение, как са проникнали в жилището Ви, кражбата е факт. Трябваше незабавно да уведомите полицията и да изчакате пристигането на колегите. Можело е да се открият някакви следи, оставени от крадците или да се внесе яснота за самата липса. Която липса, може да се окаже, че изобщо не е кражба. Това, чисто хипотетично. Колкото повече време минава от събитието, толкова по-малка е вероятността да се разкрие нещо. В случая, пропорционалността е обратна. Все пак, уведомете съответното РУ на чиято територия е жилището, там знаят какво да предприемат. И...не очаквайте чудеса.
Димитър Узунов - БНТЛ Пловдив
Аватар
dsuzunov
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 701
Регистриран на: 01 Окт 2009, 17:18
Местоположение: Пловдив

Re: Влизане в жилище.

Мнениеот dakota_ » 03 Дек 2016, 18:00

Alena написа:Вратата не е разбивана, няма външни следи от опити за отваряне на вратата без ключ.
Категорично съм сигурна къде държа изчезналите вещи и не може да става дума за забравяне къде съм ги сложила. Липсва и не малка сума пари, които не са ми толкова важни и ще ги събера отново, но вещите са много важни за мен и ме измъчва мисълта за влизане с подправен ключ.
Живея абсолютно сама, децата ми са в други градове, не съм давала ключ на никой за жилището ми.


Кога за последно сте видяла, че парите и вещите са били налични? Като сеп прибрахте имаше ли нещо необичайно, което ви е накарало да проверите за парите и вещите. Имам предвид някакви следи жилището ви да е претърсвано, разхвърляни вещи, отворени врати на шкафове, нещо, което да ви подскаже веднага, че някой е влизал в дома ви, или просто са ви потрябвали пари и сте открили, че парите липсват, след това сте открила, че липсват и вещите...
Как се развиват нещата, защото това също е важно. Важно е децата ви имат ли ключове от жилището ви, имате ли внуци, които са дееспособни и могат да пътуват самостоятелно.
Някога по някакъв макар и незначителен повод да сте оставяли ключове от жилището си на съседи, на най-добра приятелка, на близък човек... Някога да сте забравяли ключовете си някъде било на работа или на гости... На кой етаж живеете, възможно ли е да се проникне в жилището ви през забравен отворен прозорец...
Голяма грешка сте направили, че не сте уведомили за кражбата в полицията. Направете го като обясните в жалбата си причините, които са ви накарали да не обявите кражбата.
Ако не е ровено и няма видими следи от претърсване на жилището, ще трябва да помислите кой знае за наличните пари и за наследените ценности, че да може без взлом и претърсване да попадне на тях...
dakota_
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 1718
Регистриран на: 11 Окт 2009, 21:29

Re: Влизане в жилище.

Мнениеот Alena » 03 Дек 2016, 18:54

Здравейте отново и благодаря за отговорите и на двама ви.
Последният отговор и зададените въпроси си ги зададох и аз и ме накараха да не търся полицията.
В същото време нещо ме разяжда и умирам от болка за вещите със сантиментална стойност, за спомените ми от мама и татко.
Парите не бях преглеждала дали са на място поне няколко месеца. Потрябваха ми пари да плащам за ремонта да покрива на наследствената ми къща и открих, че парите ги няма до последният лев. Както ги бях сложила в една кутия, така са отнесени.
Тогава проверих и за другите вещи и тях ги нямаше, а бяха на друго място.
Не е ровичкано в дома ми, но може и да е ровено прецизно, не знам, не съм сигурна в нищо. Разбрах накъде клоните с въпросите си, но не искам да мисля, че децата ми ще ме оберат. Имам много малък внук, живея на среден етаж в жилищен блок и не може да се влезе през прозореца, но аз не оставям никога отворен прозорец през нощта и като ме няма.
Преди няколко години съм оставяла ключ на съседка да подменят водомера, но са минали поне 3-4 години от тогава. Тя също ми е оставяла ключ от жилището си. Големи хора сме и не мога да допусна да ме окраде жена на моята възраст.
В понеделник ще посетя полицията да подал жалба и каквото стане. Благодаря ви за отзивчивостта.
Alena
Нов
Нов
 
Мнения: 2
Регистриран на: 03 Дек 2016, 09:30

Re: Влизане в жилище.

Мнениеот osata » 04 Дек 2016, 00:17

Доверие всекиму, вяра никому!
Преди няколко години, едни хора се прибират вкъщи и виждат бравата разбита, а вътре изчезнали пари ...ако не се лъжа 50-60-70 хиляди лева. Скандали големи, докато не се установява, че "крадецът" първо е отключил патрона на вратата, а после е потрошил бравата. Не е първият случай някой да обере родителите си, не е и последният - наркотици, любовници, заплаха от трети лица, заеми, лихвари, жажда за хубав живот.....
Лично мен ме съмнява крадец да влезе, да успее да намери ценни вещи на две различни места, като върне всичко в първоначалния вид. Всичко клони към човек, който е влизал вътре и знае кое къде се крие. А защо не е опитал да имитира кражба, за да скрие съмнението, че е вътрешен човек, идея си нямам или не се е сетил, или нещо го е възпряло, бързал, стреснал се... Семейните взаимоотношения са сложно нещо, никой не обича да го обвиняват в кражба, дори и да се съмняват в него, още повече близък. Това също е важно, връщане назад няма. Като пуснете жалба, ще ви попитат кой има ключове и достъп до жилището, кой е имал достъп, ще ги повикат да ги разпитат, почти сигурно никой няма да си признае и взаимоотношенията ви ще се променят. Имайте го в предвид, просто съвет ;) .
http://www.vbox7.com/play:cef4ad9e
В памет на загиналите служители от МВР
Аватар
osata
КОМИСАР
 
Мнения: 4596
Регистриран на: 25 Авг 2009, 18:52

Re: Влизане в жилище.

Мнениеот dakota_ » 04 Дек 2016, 10:13

Alena написа:Разбрах накъде клоните с въпросите си, но не искам да мисля, че децата ми ще ме оберат. Имам много малък внук, живея на среден етаж в жилищен блок и не може да се влезе през прозореца, но аз не оставям никога отворен прозорец през нощта и като ме няма.
Преди няколко години съм оставяла ключ на съседка да подменят водомера, но са минали поне 3-4 години от тогава. Тя също ми е оставяла ключ от жилището си. Големи хора сме и не мога да допусна да ме окраде жена на моята възраст.
В понеделник ще посетя полицията да подал жалба и каквото стане. Благодаря ви за отзивчивостта.


Ще си позволя да ви дам един житейски съвет, може да се окаже, че сме на едни години. Вие имате един внук, аз имам преимущество пред вас по внуци :)
Наближават празници, съберете децата си в дома ви и ако не сте им споделили, споделете за извършената кражба и за изчезналите пари и ценности. Споделете за елегантният начин, по който е извършена кражбата и им обявете, че сте сменили ключалките на вратата и за момента с ключ от жилището ви ще разполагате само и единствено вие.
Парите споменахте, че ще успеете да ги съберете отново, а и парите са нищо в такива случаи. Приемете, че наследствените ценности сте подарили на децата си, а те как са се отнесли с тях не мислете.
Полицията си е полицията, но децата са си деца и семейството е над всичко. Понякога можем да кажем аман от тях, но след това почти веднага казваме, аман за тях ;)
Имайте едно или две на ум, следете как се развиват нещата около децата ви и все нещо в бъдеще ще ви подскаже какво и за какво се е случило. Ако пък всичко е наред и дай Боже да е наред, приемете, че такава е била Божията воля да се случи това с вас.
Весело посрещане на Коледните празници ви желая!
dakota_
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 1718
Регистриран на: 11 Окт 2009, 21:29


Назад към Въпроси от граждани, съвети от служители

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 4 госта

cron