Въпрос за притежание на КНО

Модератори: ribaflic, Lord, Raptor, osata

Re: Въпрос за притежание на КНО

Мнениеот dakota_ » 24 Окт 2016, 20:24

МаринСемерджиев написа:Благодаря за отговорите. От прочетеното става ясно,че "обикновен" гражданин няма как да получи КНО. Доказване на необходимост ми се струва доста широко и размито понятие. Щом аргумент от сорта "искам да пазя детето" не минава, не знам как може да се аргументира нормалния гражданин. Ако има някаква реална, доказана заплаха за живота ми мисля че няма да минавам в графа нормален. На 31г. съм,семеен, неосъждан, нямам нито едно провинение, имам златен талон към книжката :) , но по презумпция минавам за негоден, неуравновесен и опасен за себе си и околните. Колкото до полицията, в развитите страни се води за страшно бърза реакция явяване на адреса до 5-7 минути.... сега ние за развита страна ли минаваме. Не го приемайте за нападки, знам условията в които работи родната милиция, просто си обобщавам за себе си патовата ситуация със разрешителните. Само "пагон" има право, но пък що ли му е на пагона лично, като си има служебно. Бе мазало, що ли не променят закона на тотална забрана и да се знае... ама пусто май някой лапа пак от цялата работа.


От кого искаш да пазиш детето си? Заплашено ли е детето ти от някой?
На нормален гражданин водещ нормален начин на живот не му е необходимо КНО.
На мен като нормален гражданин никога до момента не ми се е налагало да се защитавам с КНО...Налагало ми се е да ползвам КНО за и по повод изпълнение на служебните си задължения като полицай и слава на Бог, че не съм брал ядове след това.
Ние сме много добре развита страна във връзка с разрешителният режим за носене на ОО.
Недоразвита или казано по-просто идиотска страна при издаване на разрешителни за ОО е Америка. Напоследък чета, че и те търсят начин да се развиват в посока ограничаване на разрешителният режим за ОО...
Закона у нас е такъв и се прилага такъв какъвто е, има едни хора, за които гласуваш, поговори с ртози, за който си гласувал и те представлява в парламента, ако той направи законодателни промени и облекчи режима за издаване на КНО, ще може да се сдобива почти всеки малоумник като в Америка с оръжие... Жална ни майка тогава...
dakota_
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 1718
Регистриран на: 11 Окт 2009, 21:29

Re: Въпрос за притежание на КНО

Мнениеот МаринСемерджиев » 24 Окт 2016, 21:50

Отговор: битова престъпност. Колко обири са прераснали в нещо по-неприятно, само защото нещастника когото са обирали имал кофтия късмет да се събуди. Дай боже никому да не се налага, както на вас. Като обикновен гражданин не ви се е налагало, а притежавате ли КНО като такъв? Щом е необходим само за служба, защо не разполагате само със служебно такова. Отговор : дава ви сигурност. Самото притежание и знанието, че в момент на нужда можете да разчитате на него ви дава спокойствие, едва ли носите лично КНО само от комплексарщина, а казвате че нямате нужда от него ако не сте на работа. Както казах , нямам за цел да се заяждам с никого, просто търся информация. Няма сърдене, както беше писал колегата съ- форумец по нагоре. Просто обикновения гражданин се чувства изправен пред Параграф 22 . Няма ясно определени изисквания, някой каза "началници много, зависи на какъв случиш", а опитът е свързан с пари.
Още веднъж, Благодаря. Схванах настроенията.
МаринСемерджиев
Нов
Нов
 
Мнения: 6
Регистриран на: 24 Окт 2016, 09:30

Re: Въпрос за притежание на КНО

Мнениеот dakota_ » 24 Окт 2016, 22:24

МаринСемерджиев написа:Отговор: битова престъпност. Колко обири са прераснали в нещо по-неприятно, само защото нещастника когото са обирали имал кофтия късмет да се събуди. Дай боже никому да не се налага, както на вас. Като обикновен гражданин не ви се е налагало, а притежавате ли КНО като такъв? Щом е необходим само за служба, защо не разполагате само със служебно такова. Отговор : дава ви сигурност. Самото притежание и знанието, че в момент на нужда можете да разчитате на него ви дава спокойствие, едва ли носите лично КНО само от комплексарщина, а казвате че нямате нужда от него ако не сте на работа. Както казах , нямам за цел да се заяждам с никого, просто търся информация. Няма сърдене, както беше писал колегата съ- форумец по нагоре. Просто обикновения гражданин се чувства изправен пред Параграф 22 . Няма ясно определени изисквания, някой каза "началници много, зависи на какъв случиш", а опитът е свързан с пари.
Още веднъж, Благодаря. Схванах настроенията.


Дай ми данни по твоето местоживеене колко на брои обири са прераснали в нещо по-неприятно, само защото нещастника се е събудил?
За последните около пет години в района ми се сещам само за един такъв обир на събудил се "нещастник" и обирджията ловко се беше измъкнал през прозореца под носа на нещастника... за друг случай не се сещам да е докладван...
Аз съм ловджия с около 30 годишен стаж, притежавам няколко ловни оръжия и притежавам също и КНО... до преди да ми падне зрението и да ми се наложи да слагам очила за четене активно спортувах динамична стрелба... имам два пистолета, които към момента не ми трябват, но понеже не изпитвам финансови затруднения не ги продавам.
Аз съм хванал оръжие малко над 14 годишен в СМУ, после ВСШ и така до момента... Преди години имам запалени два стари таралясника ВАЗ 2101 и врата на квартирата... Въпреки всичко никога не ми се е налагало да извадя личното си оръжие да защитавам децата си... Моля се на Бог да не ми се налага, защото няма ясно разписани правила за неизбежната отбрана и ядовете след ползване на оръжие и евентуално поразен от ползването на оръжието не си заслужават да се берат, ако е могло да не се стига до такива действия...
Към момента адвокатското лоби в парламента няма интерес да напише точни и ясни правила и предели на неизбежната отбрана и ползването на ОО.
Под точни и ясни правила разбирам изброени точни и ясни случаи на ползване 1-во, 2-ро... 10-то... има ли такива ясни и точни правила, няма да има с какво да си чешат езиците адвокатите и да свличат баснословни хонорари от хора с разрешителни за ОО, които са имали неблагоразумието да го използват!
Не знам кой точно твой опит е свързан с пари, но ако имаш предвид подкуп на длъжностно лице и получаване на разрешително... объркал си "рейса"... Жестоко си го объркал и гледай да не се опариш в тази посока, че за миг щракват белезници и се почва едно именуване, едни ПСД, а разрешителното за КНО се превръща в мираж...
dakota_
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 1718
Регистриран на: 11 Окт 2009, 21:29

Re: Въпрос за притежание на КНО

Мнениеот МаринСемерджиев » 24 Окт 2016, 22:38

Не говоря за подкупи, говоря за такси, прегледи, курс и т.н. Това имам предвид под време и разходи. Точно тези неясноти имах предвид, като казах , че някой лапа от цялата работа. Закона няма ясно положение както за придобиването на КНО, така и за използването му. Явно всичко май е в божи ръце, щом всички така пламенно го зовем. Щом и дългогодишен служител наМВР на него разчита май вече сме стигнали положението на американците.... Жална ни майка. Пак казвам, не съм имал за цел да се заяждам с никого. Благодаря за поясненията
МаринСемерджиев
Нов
Нов
 
Мнения: 6
Регистриран на: 24 Окт 2016, 09:30

Re: Въпрос за притежание на КНО

Мнениеот dakota_ » 24 Окт 2016, 22:53

Таксите са символични, обучението е на "хартия", прегледите са повърхностни и никой след това не носи отговорност за извършеният преглед. Резултатите са плачевни стигне ли се до ползване на ОО. Колеги с много опит в полицейската професия гледат да не стигат до ползване на ОО и то по време на изпълнение на служебните си задължения. Да не говорим, че имаше случай на рикошет във "въздуха" и един униформен психар щеше да изтрепе колегите си като възпроизведе изстрел във въздуха под мост и само Бог му помогна, че рикошета попадна в неканен пришълец и замазаха положението... Иначе това си е чист атестат за ниска степен на стрелкова подготовка и липса на психическа устойчивост...
Ти искаш с един курс и едни такси да ти се повери без особена нужда в ръцете КНО... Благодари се, че законодателят поне тук е помислил като е писал закона и е създал една добра възможност на длъжностни лица от полицията да възпират по някакъв начин многото мераклии да защитават децата си с КНО в ръка...
Благодаря ти за разбирането!
dakota_
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 1718
Регистриран на: 11 Окт 2009, 21:29

Re: Въпрос за притежание на КНО

Мнениеот dsuzunov » 24 Окт 2016, 23:23

Понеже задаваш въпроса, "колко обрани са се събудили по време на кражбата ("обир" не съществува като термин в правото)" ще ти кажа. В Пловдив, където работя, посещавам и участвам в огледите на всички местопроизшествия, НЯМА случай, човека или хората да са се събудили в момента на извършване на кражбата. А такива кражби през последните няколко месеца имахме много. Преди 6-7 години имаше период с подобни прониквания в жилища, докато хората спят. Само в два от случаите, човека се беше събудил. Първия път, крадеца побегна и скочи през терасата от втория етаж. Успя да избяга. След три дни, при проникване в друго жилище, собственикът го беше усетил. Подгонил го и когато разбрал, че няма да го хване, беше изстрелял един пълнител в задния двор на кооперацията, целият от бетон . От 15-те изстреляни патрона, 12 бяха рикоширали и бяха пробили стъклата на съседните жилища. По чудо нямаше пострадали.
Какъв извод би направил от такава реакция?
Димитър Узунов - БНТЛ Пловдив
Аватар
dsuzunov
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 701
Регистриран на: 01 Окт 2009, 17:18
Местоположение: Пловдив

Re: Въпрос за притежание на КНО

Мнениеот МаринСемерджиев » 25 Окт 2016, 09:19

Дали са КНО на грешния човек. Подобна реакция е меко казана неадекватна и опасна за околните. Колкото до статистиките, голяма част от такива предотвратени прониквания с взлом дори не влизат в тях, защото хората не виждат смисъл дори да съобщават за тях. Около мен е пълно със случай на открадното имущество от гаражи, мазета и т.н. за които хората дори не съобщават(не казвам че те са повод за употреба на КНО, просто давам пример за точността на подобни статистики), не виждат смисъл от намеса на полицията, просто прежалват инструменти и имущество за някой и друг лев и това е. Случай на изнасилени бабички, бити и измъчвани пенсионери при грабежи в дома им има много. Цели райони в България страдат от битова престъпност, престъпления които винаги могат да прераснат в нещо по сериозно, поради простата причина, че няма реакция срещу тях. В отговорите на колегата dakota ме стресна нещо, което казано от длъжностно лице е меко казано стряскащо. Необходимата подготовка по закон е повърхностна и символична. "Изпитът се провежда от структурите на МВР, съгласно чл. 10 от наредба № I3-575/02.03.2011 г. на МВР". Аз ли нещо не съм разбрал, доколкото виждам подготовката на даден индивид за боравене с КНО е обект на преценка от страна на служител на МВР. Споменава се,че системата на МВР произвежда " униформени психари" без необходимата стрелкова подготовка, а в негово лице е възпитала съвременния Джеф Купър. Обикновен човек си вади изводи, че въпросното високи ниво на професионализъм е постигната с лични средства, с лично КНО, с тренировки проведени по собствена инициатива в свободно време. Защо тогава гражданин, който не е под "пагон" да не може да достигне ако не това, поне задоволително ниво на стрелкова подготовка и оръжейна култура?
Останалото е гражданско съзнание и отговорност към околните
МаринСемерджиев
Нов
Нов
 
Мнения: 6
Регистриран на: 24 Окт 2016, 09:30

Re: Въпрос за притежание на КНО

Мнениеот dakota_ » 25 Окт 2016, 20:37

МаринСемерджиев написа:Дали са КНО на грешния човек. Подобна реакция е меко казана неадекватна и опасна за околните. Колкото до статистиките, голяма част от такива предотвратени прониквания с взлом дори не влизат в тях, защото хората не виждат смисъл дори да съобщават за тях. Около мен е пълно със случай на открадното имущество от гаражи, мазета и т.н. за които хората дори не съобщават(не казвам че те са повод за употреба на КНО, просто давам пример за точността на подобни статистики), не виждат смисъл от намеса на полицията, просто прежалват инструменти и имущество за някой и друг лев и това е. Случай на изнасилени бабички, бити и измъчвани пенсионери при грабежи в дома им има много. Цели райони в България страдат от битова престъпност, престъпления които винаги могат да прераснат в нещо по сериозно, поради простата причина, че няма реакция срещу тях. В отговорите на колегата dakota ме стресна нещо, което казано от длъжностно лице е меко казано стряскащо. Необходимата подготовка по закон е повърхностна и символична. "Изпитът се провежда от структурите на МВР, съгласно чл. 10 от наредба № I3-575/02.03.2011 г. на МВР". Аз ли нещо не съм разбрал, доколкото виждам подготовката на даден индивид за боравене с КНО е обект на преценка от страна на служител на МВР. Споменава се,че системата на МВР произвежда " униформени психари" без необходимата стрелкова подготовка, а в негово лице е възпитала съвременния Джеф Купър. Обикновен човек си вади изводи, че въпросното високи ниво на професионализъм е постигната с лични средства, с лично КНО, с тренировки проведени по собствена инициатива в свободно време. Защо тогава гражданин, който не е под "пагон" да не може да достигне ако не това, поне задоволително ниво на стрелкова подготовка и оръжейна култура?
Останалото е гражданско съзнание и отговорност към околните


Виждаш ли защо не трябва да ти се издава разрешително за ОО, стряскаш се лесно от нищо и никакво казано по повод на хора с разрешителни за носене на ОО.
Изпитите за шофьори се провеждат от служители на ДАИ, но курсистите се обучават в частни школи... за 40 минути можеш ли да се закълнеш, че ще допуснеш само добре обучените шофьори по време на курса да получат СУМПС?
Същото е с обучението по горната наредба... Ако си ходил в казармата хвърли едно око на тези клипове https://www.youtube.com/watch?v=-gbqtrH9zHo
https://www.youtube.com/watch?v=d58vS6eJAy4
Стряскаш ли се като гледаш клиповете, защото аз не се стряскам, ами ми се иска да го пребия с вилата тоя палячо в униформа... Ти да не мисли, че някой като е облякъл униформа и е препасал пищов на кръста е хванал Бога за рога, че е станал полицай?
Нали тия полицаи са хора като мен и теб, нали целта ни е да допускаме по-малко грешки при избора и обучението. Нали за това са наложени тези изисквания да докажеш нужда от ОО и чак тогава да получиш разрешително за ОО...
Кой ти е казал, че в МВР работят безгрешни хора и никой не греши при подбора на кадри?
Какво толкова стряскащо има като преди да отидеш на лекар не отиваш при първият срещнат лекар, а прочуваш и отиваш при определен лекар за да се опиташ да избегнеш грешката, ако някой е допуснал такава при полагане на изпитите му за лекар и взимане на диплома.
Схващаш ли за какво става дума или е хладно и даже студено?
Знаеш ли като се тръгне на задържане и в справката видиш, че лицето за задържане има законно притежавано ОО... Знаеш ли как се ходи да се задържа такова лице и какви мерки се взимат в тази връзка. Ако не знаеш, виж какво свърши в Лясковец един маймуноподобен главен секретар на МВР и да знаеш, че така не се прави.
Да не съм назначил аз този човек за главен оперативен ръководител на МВР?
Моята работа е като издавам разрешителни за ОО да не допускам грешки, които после да ме карат да си скубя косата и да съжалявам, че съм ги допуснал.
По-добре да отрежа 2-3-ма по-малко, отколкото дам разрешителни на 2-3 повече и после да съжалявам...
Ако искаш да направим разбор и на случаят под моста с униформеният психар, ако нещо не ти е ясно питай, аз съм готов да ти отговорям стига въпросите ти да са от моята компетентност!
dakota_
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 1718
Регистриран на: 11 Окт 2009, 21:29

Re: Въпрос за притежание на КНО

Мнениеот катюша » 25 Окт 2016, 21:02

МаринСемерджиев написа:Дали са КНО на грешния човек. Подобна реакция е меко казана неадекватна и опасна за околните. Колкото до статистиките, голяма част от такива предотвратени прониквания с взлом дори не влизат в тях, защото хората не виждат смисъл дори да съобщават за тях. Около мен е пълно със случай на открадното имущество от гаражи, мазета и т.н. за които хората дори не съобщават(не казвам че те са повод за употреба на КНО, просто давам пример за точността на подобни статистики), не виждат смисъл от намеса на полицията, просто прежалват инструменти и имущество за някой и друг лев и това е. Случай на изнасилени бабички, бити и измъчвани пенсионери при грабежи в дома им има много. Цели райони в България страдат от битова престъпност, престъпления които винаги могат да прераснат в нещо по сериозно, поради простата причина, че няма реакция срещу тях.


Дали хората ще съобщават за откраднатото им имущество си е техен личен проблем и касае тяхното имущество!
Може да не виждат смисъл и аз няма да убеждавам никой дали има смисъл или не. Ще ти кажа, че ми се е случавало по време на обиски и претърсвания да открием прежалено имущество на граждани, които въпреки, че са го прежалили са съобщили в полицията.
И тогава, О, чудо на чуудесата, както изведнъж това имущество е прежалено, се случва точно обратното тичат като луди да съдействат на полицията... Изботра е тввои по тези въпроси, по втората част от поста ти отговора ми съвпада с този на колегата dakota_.
катюша
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 321
Регистриран на: 02 Мар 2014, 16:52

Re: Въпрос за притежание на КНО

Мнениеот dsuzunov » 25 Окт 2016, 21:28

Аз съм на мнение, че не ти е необходимо оръжие за да защитиш себе си и другите около тебе. Не си глупав и можеш да помислиш за други начини за защита. Послушай ни, всички съвети са на база личен и служебен опит.
Димитър Узунов - БНТЛ Пловдив
Аватар
dsuzunov
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 701
Регистриран на: 01 Окт 2009, 17:18
Местоположение: Пловдив

ПредишнаСледваща

Назад към Въпроси от граждани, съвети от служители

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 9 госта