Въпрос за притежание на КНО

Модератори: ribaflic, Lord, Raptor, osata

Въпрос за притежание на КНО

Мнениеот МаринСемерджиев » 24 Окт 2016, 09:45

Здравейте,
имам питане за притежанието на КНО. Възможно ли е получаване на разрешително само за притежание и съхранение на КНО без право на носене, един вид охрана на дома и семейството(определено не ми трябва такава отговорност и проблеми свързани с пищов на кръста)? Навсякъде където чета се споменават всички разрешителни заедно (притежание,съхранение и носене). Има ли такъв съществуващ режим, по- лесно ли се издава разрешение за него и как стои въпроса с пренасянето на въпросното КНО до стрелбище, до служба КОС и т.н(доколкото знам има такъв режим за спортно оръжие, пренася се в специална чанта с амуниции отделно). Благодаря предварително. Поздрави
МаринСемерджиев
Нов
Нов
 
Мнения: 6
Регистриран на: 24 Окт 2016, 09:30

Re: Въпрос за притежание на КНО

Мнениеот dakota_ » 24 Окт 2016, 15:29

МаринСемерджиев написа:Здравейте,
имам питане за притежанието на КНО. Възможно ли е получаване на разрешително само за притежание и съхранение на КНО без право на носене, един вид охрана на дома и семейството(определено не ми трябва такава отговорност и проблеми свързани с пищов на кръста)? Навсякъде където чета се споменават всички разрешителни заедно (притежание,съхранение и носене). Има ли такъв съществуващ режим, по- лесно ли се издава разрешение за него и как стои въпроса с пренасянето на въпросното КНО до стрелбище, до служба КОС и т.н(доколкото знам има такъв режим за спортно оръжие, пренася се в специална чанта с амуниции отделно). Благодаря предварително. Поздрави


Марине, явно си изчел много неща, които пише в нета, но не си прочел какво пише в закона.
Трябва задължително във всички случаи да докажеш необходимост от притежание на КНО!
Само при доказана необходимост се издава разрешително за притежаване на КНО.
Тук закона е категоричен, че ти си този, който трябва да докаже необходимостта, а съответното длъжностно лице от състава на полицията да "претегли" представените от теб доказателства и да вземе обосновано решение дали да ти издаде разрешително за КНО, или да получиш мотивиран отказ за издаване на разрешително за КНО.
Полученият отказ имаш право да го обжалваш по съответният ред пред съда и ако съда излезе с решение в твоя полза да получиш разрешение на притежаване на КНО!
dakota_
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 1718
Регистриран на: 11 Окт 2009, 21:29

Re: Въпрос за притежание на КНО

Мнениеот dsuzunov » 24 Окт 2016, 15:39

Дали е възможно, ще ти отговори колегата "Дакота". Аз работя в различно направление и не зная отговора. Ще взема отношение със съвет по темата.
Ако оръжието ти трябва само за лична защита при това, в жилището, по-добре е според мен да имаш газово такова. Хем не се изискват разрешителни, хем няма специални изисквания за съхранението му. И най-важното, при правилната употреба на газ-сигналния пистолет, пораженията които той нанася са минимални в сравнение със същите, при бойното такова. Най-много, на нападателят ти да му сълзят очите и носа няколко дни. Купуваш си един газов пищов, регистрираш го при косаджията в РУ на чиято територия живееш и това е цялата процедура.
А за стрелба в частните тирове, там пистолети бол. При това, каквито искаш. Плащаш и стеляш колкото ти душа сака.
Димитър Узунов - БНТЛ Пловдив
Аватар
dsuzunov
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 701
Регистриран на: 01 Окт 2009, 17:18
Местоположение: Пловдив

Re: Въпрос за притежание на КНО

Мнениеот dakota_ » 24 Окт 2016, 15:54

Това е най-доброто решение за спортна стрелба. Не ми се искаше да го разочаровам предварително, но отговора на подадените документи за разрешение за притежание на КНО ще е отрицателен. Дори да се пробва в съда да оспори отказа, няма да получи съдебно решение в своя полза.
Предшественика ми беше раздавал разрешителни за оръжие на изпростия. Трябваха ми няколко години време да успея да редуцирам броя на разрешителните за КНО до едно поносимо ниво, като все ми се струва, че още може да се намали бройката.
По мое вътрешно убеждение КНО могат да притежават хора под "пагон", на които естеството на работата налага използване на КНО.
Не приемам доводи от сорта "да си го имам у дома да си пазя къщата". Къщата може да се пази и без наличие на оръжие. Полицията работи денонощно да осигурява общественият ред и сигурността на гражданите. Отделно от полицията има ЧОФ, които предлагат денонощна охрана със СОТ и жива сила.
Няма да издам голяма тайна, че огромна част от притежателите на КНО не притежават необходимата подготовка за безопасно боравене с оръжие. Не са психически стабилни и представляват опасност както за себе си, така и за околните като притежават КНО.
dakota_
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 1718
Регистриран на: 11 Окт 2009, 21:29

Re: Въпрос за притежание на КНО

Мнениеот kermit » 24 Окт 2016, 18:22

На който трябва оръжие не дават, на който не му трябва му дават.
Всички пенсионирали се полицаи имат разрешителни за носене на КНО, дали всички са доказали необходимост или просто ей така са им гио дали? Това знаят н-ците на РУ, които са господари на районите си, така казва един милиционер от форума, аз съм господар на района си и чета, че масово отнема разрешителни за КНО.
Хората искат да си пазят сами имуществото, защото полицията не си върши работата. Патрулите се скатават нощем, гледат да не излизат от колите и не вършат никаква работа.
kermit
Полицай
Полицай
 
Мнения: 123
Регистриран на: 02 Дек 2015, 17:40

Re: Въпрос за притежание на КНО

Мнениеот МаринСемерджиев » 24 Окт 2016, 18:36

Благодаря за отговорите. От прочетеното става ясно,че "обикновен" гражданин няма как да получи КНО. Доказване на необходимост ми се струва доста широко и размито понятие. Щом аргумент от сорта "искам да пазя детето" не минава, не знам как може да се аргументира нормалния гражданин. Ако има някаква реална, доказана заплаха за живота ми мисля че няма да минавам в графа нормален. На 31г. съм,семеен, неосъждан, нямам нито едно провинение, имам златен талон към книжката :) , но по презумпция минавам за негоден, неуравновесен и опасен за себе си и околните. Колкото до полицията, в развитите страни се води за страшно бърза реакция явяване на адреса до 5-7 минути.... сега ние за развита страна ли минаваме. Не го приемайте за нападки, знам условията в които работи родната милиция, просто си обобщавам за себе си патовата ситуация със разрешителните. Само "пагон" има право, но пък що ли му е на пагона лично, като си има служебно. Бе мазало, що ли не променят закона на тотална забрана и да се знае... ама пусто май някой лапа пак от цялата работа.
МаринСемерджиев
Нов
Нов
 
Мнения: 6
Регистриран на: 24 Окт 2016, 09:30

Re: Въпрос за притежание на КНО

Мнениеот Lord » 24 Окт 2016, 18:59

kermit написа:...Всички пенсионирали се полицаи имат разрешителни за носене на КНО, дали всички са доказали необходимост или просто ей така са им гио дали? ...


Ако беше хвърлил едно око на закона и сам щеше да разбереш, че не са длъжни да го правят. Открий разликите:

Чл. 76. (1) (Изм. - ДВ, бр. 44 от 2012 г., в сила от 01.07.2012 г., доп. - ДВ, бр. 73 от 2012 г., в сила от 25.09.2012 г., изм. - ДВ, бр. 53 от 2014 г., изм. - ДВ, бр. 14 от 2015 г.) За получаване на разрешение за придобиване на огнестрелни оръжия и боеприпаси за тях български граждани, граждани на други държави членки, пребиваващи на територията на Република България, граждани на трета държава, постоянно пребиваващи на територията на Република България, физически и юридически лица, регистрирани като търговци по реда на Търговския закон, лица, създадени със закон или с акт на Министерския съвет, и юридически лица с нестопанска цел, регистрирани по реда на Закона за юридическите лица с нестопанска цел, подават заявление по образец до директора на ГДНП на МВР, съответно до началника на РУ на МВР по постоянен адрес, съответно по адрес на съхранение.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 44 от 2012 г., в сила от 01.07.2012 г., изм. - ДВ, бр. 53 от 2014 г., изм. - ДВ, бр. 14 от 2015 г.) За получаване на разрешение за придобиване на огнестрелни оръжия и боеприпаси за тях физически лица, пребиваващи на територията на друга държава членка, физически и юридически лица, регистрирани като търговци, и юридически лица с нестопанска цел, регистрирани по националното законодателство на друга държава членка, подават заявление по образец до директора на ГДНП на МВР.
(3) В заявленията по ал. 1 и 2 се посочва:
1. начин на придобиване;
2. име и адрес на наследодателя или прехвърлителя;
3. основателна причина за издаване на разрешението в случаите на дарение, закупуване и замяна;
4. видът и количеството огнестрелни оръжия и боеприпаси за тях.
(4) Заявленията се придружават от следните документи:
1. документ, удостоверяващ начина на придобиване на огнестрелни оръжия и боеприпаси при наследство и награда;
2. декларация, че придобитите огнестрелни оръжия и боеприпаси за тях ще се съхраняват при условията на чл. 98;
3. (изм. - ДВ, бр. 73 от 2012 г., в сила от 25.09.2012 г.) документ, удостоверяващ завършено основно образование - за физическите лица;
4. документ за платена такса в размер, определен с тарифата по чл. 12.
(5) Лицата по ал. 2 представят към документацията по ал. 3 и 4 и предварително писмено одобрение от съответния орган на държавата членка, в която лицето е пребиваващо.
(6) Физически и юридически лица, регистрирани като търговци, и юридически лица с нестопанска цел, регистрирани по националното законодателство на държава членка, представят към документацията по ал. 3 и 4 и ЕИК, когато са регистрирани по реда на Търговския закон, или удостоверение за вписване в регистъра по Закона за юридическите лица с нестопанска цел, или удостоверение за вписване в съответния регистър по националното законодателство на другата държава членка - в легализиран превод на български език.
(7) Българските граждани, гражданите на други държави членки, пребиваващи на територията на Република България, граждани на трета държава, постоянно пребиваващи на територията на Република България, и управителят/управителите или членовете на управителните органи на юридическите лица по ал. 1 представят към документацията по ал. 3 и 4 документите по чл. 61, ал. 4.



Чл. 78. (1) (Доп. - ДВ, бр. 88 от 2010 г., в сила от 09.11.2010 г., изм. - ДВ, бр. 44 от 2012 г., в сила от 01.07.2012 г., изм. - ДВ, бр. 73 от 2012 г., в сила от 25.09.2012 г., доп. - ДВ, бр. 70 от 2013 г., в сила от 09.08.2013 г., изм. и доп. - ДВ, бр. 53 от 2014 г., изм. - ДВ, бр. 14 от 2015 г., изм. и доп. - ДВ, бр. 79 от 2015 г., в сила от 01.11.2015 г., доп. - ДВ, бр. 81 от 2016 г., в сила от 01.01.2017 г.) Държавните служители от МВР, от ДАНС, ДАР, ДАТО, от Главна дирекция "Охрана" и Главна дирекция "Изпълнение на наказанията" при Министерството на правосъдието, служителите от Бюрото по защита при главния прокурор и военнослужещите от въоръжените сили, офицерите и сержантите от НСО, както и държавните служители от ДКСИ, осъществяващи дейността по чл. 9, т. 18 от Закона за защита на класифицираната информация получават разрешение за придобиване, съхранение и/или носене и употреба на късоцевно огнестрелно оръжие/късоцевни огнестрелни оръжия и боеприпаси за тях от директора на ГДНП на МВР или от оправомощено от него длъжностно лице, съответно от началника на РУ на МВР по постоянен адрес, въз основа на заявление по образец, в което се посочват видът и количеството огнестрелни оръжия и боеприпаси за тях, придружено от следните документи:
1. служебна бележка от съответното ведомство, че са служители или военнослужещи;
2. два броя снимки с размер 3 на 4 см;
3. удостоверение за годност за употреба, издадено по реда на чл. 87, ал. 2, когато огнестрелното оръжие не е ново;
4. документ за платена такса в размер, определен с тарифата по чл. 12.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 44 от 2012 г., в сила от 01.07.2012 г., изм. - ДВ, бр. 53 от 2014 г., изм. - ДВ, бр. 14 от 2015 г.) За получаване на разрешение за придобиване, съхранение, носене и употреба на късоцевно огнестрелно оръжие/късоцевни огнестрелни оръжия и боеприпаси за тях лицата по ал. 1 с прекратено служебно правоотношение, с изключение на тези, на които е наложено дисциплинарно наказание "уволнение", подават до директора на ГДНП на МВР, съответно до началника на РУ на МВР по постоянен адрес, заявление по образец, в което се посочват видът и количеството огнестрелни оръжия и боеприпаси за тях, придружено от следните документи:
1. служебна бележка от съответното ведомство, удостоверяваща, че лицето е бивш служител;
2. документите по чл. 61, ал. 4;
3. (нова - ДВ, бр. 73 от 2012 г., в сила от 25.09.2012 г.) два броя снимки с размер 3 на 4 см;
4. (нова - ДВ, бр. 73 от 2012 г., в сила от 25.09.2012 г.) удостоверение за годност за употреба, издадено по реда на чл. 87, ал. 2, когато огнестрелното оръжие не е ново;
5. (предишна т. 3 - ДВ, бр. 73 от 2012 г., в сила от 25.09.2012 г.) документ за платена такса в размер, определен с тарифата по чл. 12.


Добър или лош, но е закон!
________________________________________________________________
Нищо не е добро или зло. Мисълта го прави такова.” - Хамлет , по точно Шекспир;-)
Аватар
Lord
КОМИСАР
 
Мнения: 5861
Регистриран на: 19 Авг 2009, 01:21

Re: Въпрос за притежание на КНО

Мнениеот Lord » 24 Окт 2016, 19:09

МаринСемерджиев написа:... От прочетеното става ясно,че "обикновен" гражданин няма как да получи КНО. Доказване на необходимост ми се струва доста широко и размито понятие. Щом аргумент от сорта "искам да пазя детето" не минава, не знам как може да се аргументира нормалния гражданин. Ако има някаква реална, доказана заплаха за живота ми мисля че няма да минавам в графа нормален...


Грешиш много, добри човече. Пожелавам на теб и близките ти никога да не се налага лично да се уверите в правотата ми!
________________________________________________________________
Нищо не е добро или зло. Мисълта го прави такова.” - Хамлет , по точно Шекспир;-)
Аватар
Lord
КОМИСАР
 
Мнения: 5861
Регистриран на: 19 Авг 2009, 01:21

Re: Въпрос за притежание на КНО

Мнениеот кпц » 24 Окт 2016, 19:33

Семерджиев, стани ловец. :idea:
кпц
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 405
Регистриран на: 17 Юли 2014, 23:27

Re: Въпрос за притежание на КНО

Мнениеот osata » 24 Окт 2016, 20:23

Да се включа в темата.
Не разбирам едно нещо... обяснява се, цитират се закони, но когато отговорът не се харесва, започва едно ...така сърдене и оприличаване с дадени примери в мненията. Наистина много хора са психически негодни да притежават оръжие, за съжаление сред тях има и много действащи и бивши полицаи и военни. Един началник дава по-лесно, друг по-трудно. Един началник определя максимални глоби по наказателните постановления, друг минимални, трети средни и т.н.
Единственият вариант, за 100% отговор на въпроса е, МаринСемерджиев да подаде заявление и в съответния срок ще знаем отговор. МВР е едно от малкото ведомства, които спазват сроковете и отговарят в срок по входираните документи. Другият вариант е да се запише за приемният час на началникът на управлението, да обясни мотивирано притененията и страховете си и по реакцията и отговорите на този началник, ще разбере и какъв ще е вероятният резултат от заявлението, още преди дори да го подаде. ;)
http://www.vbox7.com/play:cef4ad9e
В памет на загиналите служители от МВР
Аватар
osata
КОМИСАР
 
Мнения: 4596
Регистриран на: 25 Авг 2009, 18:52

Следваща

Назад към Въпроси от граждани, съвети от служители

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 14 госта