Длъжност в полицията с психология.

Модератори: ribaflic, Lord, Raptor, osata

Длъжност в полицията с психология.

Мнениеот gdbop » 16 Сеп 2016, 19:02

Здравейте! Интересувам се на каква длъжност може да постъпи полицай, който е завършил психология? Също така, какъв вид психология трябва да се завърши? Интересувал съм се и установих, че трябва да се завърши юридическа психология, което е чак докторантура. Но ще се радвам ако някой тук разбира повече и ми обясни. Иначе за длъжност съм чувал, че тези разпитващите задължително са завършили психология, но нещата не са ми много ясни.
gdbop
Нов
Нов
 
Мнения: 4
Регистриран на: 16 Сеп 2016, 18:59

Re: Длъжност в полицията с психология.

Мнениеот dakota_ » 16 Сеп 2016, 19:19

gdbop написа:Здравейте! Интересувам се на каква длъжност може да постъпи полицай, който е завършил психология? Също така, какъв вид психология трябва да се завърши? Интересувал съм се и установих, че трябва да се завърши юридическа психология, което е чак докторантура. Но ще се радвам ако някой тук разбира повече и ми обясни. Иначе за длъжност съм чувал, че тези разпитващите задължително са завършили психология, но нещата не са ми много ясни.


Отвори тук http://www.dhr.mvr.bg/Competition/Entrance/default.htm виж обявените конкурси, прочети изискванията в заповедта за конкурс и виж какви са изискванията за различните полицейски длъжности.
При положение, че за полицай се иска минимум средно образование не виждам какво значение може да има завършването на психология при започване на служба като полицай.
Юридическата психология е нещо, като докторант примерно по наказателен процес. В единият случай си чешеш езика с психологията, в другият случай си чешеш езика с правото.
За разпитващите - РП в МВР се иска завършена детска ясла. Разпитващите работят с няколко формуляра и всеки завършил детска ясла, който се научи да попълва тези формуляри може да стане разпитващ в МВР!
dakota_
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 1718
Регистриран на: 11 Окт 2009, 21:29

Re: Длъжност в полицията с психология.

Мнениеот gdbop » 16 Сеп 2016, 19:28

Благодаря ти много за мнението. Видях една обява, която ме грабна. Все още ми е рано да кандидатствам, но все пак искам да попитам - понеже обявата е за разследващ полицай, прочетох какви са изискванията и пише висше образование минимум до магистър. По принцип съм чувал, че за да си разследващ полицай, трябва да си завършил право. Само че в обявата пише просто висше. Но също така се иска стаж поне 1 година като младши разследващ. А за да се придобие този стаж, за да се постъпи на работа, не трябва ли да се завърши право, или може с кое да е висше образование?
gdbop
Нов
Нов
 
Мнения: 4
Регистриран на: 16 Сеп 2016, 18:59

Re: Длъжност в полицията с психология.

Мнениеот dakota_ » 16 Сеп 2016, 19:47

gdbop написа:Благодаря ти много за мнението. Видях една обява, която ме грабна. Все още ми е рано да кандидатствам, но все пак искам да попитам - понеже обявата е за разследващ полицай, прочетох какви са изискванията и пише висше образование минимум до магистър. По принцип съм чувал, че за да си разследващ полицай, трябва да си завършил право. Само че в обявата пише просто висше. Но също така се иска стаж поне 1 година като младши разследващ. А за да се придобие този стаж, за да се постъпи на работа, не трябва ли да се завърши право, или може с кое да е висше образование?


Задаваш резонни въпроси, но тук става дума за МВР.
Преди години висшето юридическо образование беше задължително, имаше следствие с висококвалифицирани следователи и т.н...
Дойде един главен секретар на МВР, който каза, че неговите хора могат да поемат разследването и да се справят отлично с тази дейност... В резултат на това се направиха някои законодателни промени и в МВР се появиха едни странни птици наречени дознатели и сега РП.. тия странни птици някой ги беше излъгал, че ги назначават да стават началници и едва ли не ще колят и бесят в МВР...
Всъщност работата на тия важни птици преди да се появят в МВР се вършеше много добре от помощник следователи със средно образование назначени на сержантски длъжности, които без да са юристи имаха завидна правна подготовка и натрупан голям опит в разследването.
Към момента за РП се приема куцо, кьораво и сакато...няма задължително изискване за юридическо образование и на практика почти всеки може да стане РП.
По принцип МВР не може да си позволи да въведе за РП задължително юридическо образование, защото заплатите са мижави, работи се за едни къси пари и никой уважаващ себе си юрист не би се наел да се задържи за дълго на такава длъжност в МВР :)
Това е разследването в МВР, помисли добре какво искаш да работиш и ако имаш добра подготовка и можеш да разчиташ на научено във ВУЗ, стои далече от МВР и само в краен случай, ако никъде другаде не те искат и не става нищо от теб, тогава се глави за разследващ полицай!
dakota_
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 1718
Регистриран на: 11 Окт 2009, 21:29

Re: Длъжност в полицията с психология.

Мнениеот gdbop » 16 Сеп 2016, 20:01

Явно системата отива от зле към по-зле. Наистина много полицаи ми го казаха. Имах предложение да влезна в системата, но естествено, като патрулен полицай. А аз ако ще влизам в МВР, бих искал да е нещо по-добре заплатено, същевременно и по-приятно за мен. Психологията ми е приятна за учене, за това избрах нея, а и винаги съм имал едно на ум за МВР. Привлича си ме от малък. В Симеоново няма как да отида да уча, трябват връзки, пари, ти най-добре знаеш.
Ще помисля наистина какво по-точно искам да работя. И по-скоро кое ще е най-оптимално решение за в бъдеще. Така като гледам вече в системата има доста ядове.
Благодаря ти много за мненията отново!
gdbop
Нов
Нов
 
Мнения: 4
Регистриран на: 16 Сеп 2016, 18:59

Re: Длъжност в полицията с психология.

Мнениеот кпц » 16 Сеп 2016, 20:11

gdbop написа:А аз ако ще влизам в МВР, бих искал да е нещо по-добре заплатено, същевременно и по-приятно за мен. Психологията ми е приятна за учене, за това избрах нея, а и винаги съм имал едно на ум за МВР. Привлича си ме от малък. В Симеоново няма как да отида да уча, трябват връзки, пари, ти най-добре знаеш.

В МВР приятните дейности почти свършиха, макар че отстрани изглежда привлекателно.
За Симеоново трябва четене и физическа подготовка, не връзки или пари. Даже пари дават, но само на успелите да се класират.
кпц
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 405
Регистриран на: 17 Юли 2014, 23:27

Re: Длъжност в полицията с психология.

Мнениеот gdbop » 16 Сеп 2016, 20:15

кпц написа:
gdbop написа:А аз ако ще влизам в МВР, бих искал да е нещо по-добре заплатено, същевременно и по-приятно за мен. Психологията ми е приятна за учене, за това избрах нея, а и винаги съм имал едно на ум за МВР. Привлича си ме от малък. В Симеоново няма как да отида да уча, трябват връзки, пари, ти най-добре знаеш.

В МВР приятните дейности почти свършиха, макар че отстрани изглежда привлекателно.
За Симеоново трябва четене и физическа подготовка, не връзки или пари. Даже пари дават, но само на успелите да се класират.

Не мисля че си прав за Симеоново. Защо тогава стотици хора ги късат на психо теста? Познавам едно момче, дето го приеха там, баща му беше шеф на РПУ. Други момчета са ходели, без роднини в МВР и не са влизали. Но това е само мое мнение, базиращо се на това, което виждам тези 2-3 години.
gdbop
Нов
Нов
 
Мнения: 4
Регистриран на: 16 Сеп 2016, 18:59

Re: Длъжност в полицията с психология.

Мнениеот dakota_ » 16 Сеп 2016, 21:03

gdbop написа:
кпц написа:
gdbop написа:А аз ако ще влизам в МВР, бих искал да е нещо по-добре заплатено, същевременно и по-приятно за мен. Психологията ми е приятна за учене, за това избрах нея, а и винаги съм имал едно на ум за МВР. Привлича си ме от малък. В Симеоново няма как да отида да уча, трябват връзки, пари, ти най-добре знаеш.

В МВР приятните дейности почти свършиха, макар че отстрани изглежда привлекателно.
За Симеоново трябва четене и физическа подготовка, не връзки или пари. Даже пари дават, но само на успелите да се класират.

Не мисля че си прав за Симеоново. Защо тогава стотици хора ги късат на психо теста? Познавам едно момче, дето го приеха там, баща му беше шеф на РПУ. Други момчета са ходели, без роднини в МВР и не са влизали. Но това е само мое мнение, базиращо се на това, което виждам тези 2-3 години.


Мисля, че е прав за Симеоново. Когато кандидатствах там се казваше ВСШ "Г.Димитров", изпитите бяха по История на България, БЕЛ, изпит по политическа подготовка и изпит по физическа подготовка. Никакви връзки не могат да ти развият темата по БЕЛ, никакви връзки не могат а ти развият темата по история... Да кажем, че на изпита по политическа подготовка можеше да се чете по диагонала и да се пишеш "зачел" защото се пишеха празни приказки и за подготовка се четяха кухи документи... можеше и на изпита по физ. подготовка да си затвори някой очите, но няма как да ти подправят бала от дипломата и нямам как ако си подготвен по история и български да ти пишат слаба оценка :)
В момента АМВР е непривлекателно учебно заведение. Завършилите АМВР нямат професия, защото извън МВР полученото образование няма никаква стойност...
Преди излизахме с висше юридическо образование и можехме да заемаме длъжности както в МВР, така и извън МВР на граждански професии свързани с правото.
Шеф на РПУ като длъжност е нищо необикновено, освен много отговорности, напрежение и поемане на вина за всичко, което се случва в района на управлението.
Синът ми завърши АМВР като имаше късмета да влезе с приемни изпити, ако беше само по класиране по бал от диплома нямаше да може да влезе в АМВР.
С връзки мога да се съглася, че може да се започне служба като полицай от патрула... и там има много уговорки, но да кажем, че някъде може да има такъв случай ;) Стотици хора ги късат на психотеста, защото в момента голяма част от поколението е психически обременено. Хора, които не са се сблъскваи с нищо в живота, свикнали само да консумират и да искат. Хора, които са си изградили погрешно мнение за себе си и се смятат за най-добри, най-можещи, най-знаещи...
Всъщност и на практика тези хора са чисти головодници и не стават за служба в МВР.
Няма да издам голяма тайна като ти споделя, че все по-често като гледам физиономиите на новоназначени кадри са по-скоро хора за затвора, отколкото за полицаи :mrgreen:
Не знам с какво те привлича МВР, но ако искаш да станеш полицай е добре да почнеш от най-ниското стъпало - патрулен полицай... Още като дойде зимата и особено, ако се сучи по-сурова зима, на първите нощни дежурства ще ти се изпари поне от части привличането към полицията и ще почнеш да се оглеждаш за длъжности до печката :)
dakota_
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 1718
Регистриран на: 11 Окт 2009, 21:29


Назад към Въпроси от граждани, съвети от служители

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 13 госта