Влизане в частна собственост

Модератори: ribaflic, Lord, Raptor, osata

Влизане в частна собственост

Мнениеот Mita4eto » 01 Сеп 2016, 13:15

Здравейте

Извинявам се предварително ако темата е разисквана във форума.
Имам проблем с ежедневно влизане в дома ми. Това е в резултат от построена спортна площадка от общината. Тя се намира на не повече от 6 м. от оградата на къщата ми. Хвърчат постоянно футболни и тенис-кортови топки в двора ми (игрището е оборудвано за тенис, но го ползват и за футбол което не е по предназначение). Хората влизат постоянно в дома ми и разрушават огради и мрежи за да могат да достигнат до топките си. В съседство къщите са необитаеми и ползват дворовете им за да влязат у дома. Стига се до конфликти и обиждане на живущите. След подадена жалба до МВР и разговор с кварталния полицай се стигна до извода че щом няма щети в рамките на минималната заплата никой не си мърда пръста и жалбата ми беше прекратена. Общината в рамките на 4 месеца след жалби и молби се накани да премахне футболните врати и да го оборудва за тенис, което според тях е решило проблема. При звънене на 112 следват и последствия. Като пукане на гуми и т.н. Топки влизат горе доло на всеки час да речем. На всеки час ли трябва да се притесняват органите на реда? Чувствам се в безизходица заради прекрасните ни закони. Къщата ми прилича на кафез. Обградена е с бодлива тел. Не прилича на нормално жилище. Ако сложа камери да се види всичко това само ще се стигне до констатации, без никакви наказания. Това например е:
Хвърлям една топка в някой двор или тераса където и да е влизам да си я взимам като нанасям материални щети по малко от минималната заплата на собственика и си излизам безнаказано, защото съм влязъл само за топката.
Можете ли да ми дадете съвет какво да правя. Как законово да се намери решение на проблема? Много ми се иска пак да си живея нормално в дома ми, а не да се налага да го продавам.

Благодаря Ви предварително
Mita4eto
Нов
Нов
 
Мнения: 2
Регистриран на: 01 Сеп 2016, 12:02

Re: Влизане в частна собственост

Мнениеот dakota_ » 01 Сеп 2016, 19:12

Mita4eto написа:Здравейте

Извинявам се предварително ако темата е разисквана във форума.
Имам проблем с ежедневно влизане в дома ми. Това е в резултат от построена спортна площадка от общината. Тя се намира на не повече от 6 м. от оградата на къщата ми. Хвърчат постоянно футболни и тенис-кортови топки в двора ми (игрището е оборудвано за тенис, но го ползват и за футбол което не е по предназначение). Хората влизат постоянно в дома ми и разрушават огради и мрежи за да могат да достигнат до топките си. В съседство къщите са необитаеми и ползват дворовете им за да влязат у дома. Стига се до конфликти и обиждане на живущите. След подадена жалба до МВР и разговор с кварталния полицай се стигна до извода че щом няма щети в рамките на минималната заплата никой не си мърда пръста и жалбата ми беше прекратена. Общината в рамките на 4 месеца след жалби и молби се накани да премахне футболните врати и да го оборудва за тенис, което според тях е решило проблема. При звънене на 112 следват и последствия. Като пукане на гуми и т.н. Топки влизат горе доло на всеки час да речем. На всеки час ли трябва да се притесняват органите на реда? Чувствам се в безизходица заради прекрасните ни закони. Къщата ми прилича на кафез. Обградена е с бодлива тел. Не прилича на нормално жилище. Ако сложа камери да се види всичко това само ще се стигне до констатации, без никакви наказания. Това например е:
Хвърлям една топка в някой двор или тераса където и да е влизам да си я взимам като нанасям материални щети по малко от минималната заплата на собственика и си излизам безнаказано, защото съм влязъл само за топката.
Можете ли да ми дадете съвет какво да правя. Как законово да се намери решение на проблема? Много ми се иска пак да си живея нормално в дома ми, а не да се налага да го продавам.

Благодаря Ви предварително


Какво точно написа в жалбата до полицията, написа общо, че се влиза през оградата в двора ти, или посочи поименно лица, които прескачат оградата ти и влизат да търсят прехвръкналите през оградата топки?
В първият случай полицията не може да ти помогне без конкретика, във вторият случай може да призове извършителите и да ги предупреди съгласно ЗМВР!
Това са действията, които може да предприеме полицията.
Твоите действия освен да се обаждаш на тел.112 може да се ориентират към пускане на жалба до кмета на общината, че около игрището липсват защитни мрежи и топките от игрището влизат в имота ти.
Като получиш отговор от кмета, ако имаш някакви възражения и не си съгласен с отговора да заведеш дело в съда, да поискаш да се назначи експертиза и вещо лице да констатира дали игрището отговаря на техническите изисквания.
dakota_
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 1718
Регистриран на: 11 Окт 2009, 21:29

Re: Влизане в частна собственост

Мнениеот Mita4eto » 02 Сеп 2016, 11:27

Цитирал съм полужението конкретно. Писал съм че влизат топки и че се влиза постоянно в пререкание с ползващите съоръжението.До колкото до имената няма как да ги знам. Половината град го ползва. Трябва да ходя да им искам освен личните карти. А пък това с 112 малко звучи смешно. Примерно го хващам у дома и трябва да му кажа да стои докато звънна и дойдат органите на реда. Времето до пристигане ще е да речем 5 мин. През това време какво да го правя тоя човек, нали ще тръгне да бяга, и всяка моя намеса ще се обърне срещу мен, защото законово нямам как да го задържа. Освен ако не приложа сила. Игрището е оградено с мрежи височина 6 м. Такъв бил стандарта. Само не съм запознат можели да се изгражда такова съоръжение в такава близост до къщи. Това е изградено по проект и предполагам, че всичко трябва да си отговаря. Но все пак живеем в България така че... :) . Исках среща с кмета но няма как да ме допуснат защото темата ми била вече разисквана. Такава точка имат в правилника. Не съм пробвал с повторна жалба. Ходил съм и при онбуцмана на града. След проверката и ми каза че за един човек кой ще обръща внимание. И не искала да се кара с колегите си от общината. Отново голям смях ме хвана, че нали това е работата и. Не знаех че може да се пише и до съда. Благодаря за съвета. Но като за начало ще трябва да пробвам пак с жалба до кмета и тога през съда.
Mita4eto
Нов
Нов
 
Мнения: 2
Регистриран на: 01 Сеп 2016, 12:02

Re: Влизане в частна собственост

Мнениеот dakota_ » 02 Сеп 2016, 12:34

Смешно звучи това, че човек не прави нищо за да подобри положението си, но очаква да му се случи нещо различно от това, което му се случва :)
Смешно е да видиш, че човек е влязъл през оградата на имота ти, да не си съгласен с влизането и да не го задържиш докато дойде полицията.
Като започне да се бие, ще се биеш и ти, иначе ми звучи смешно да се подават безсмислени жалби и да се чака някой друг да свърши нещо, което ти не желаеш да свършиш...
Не можеш да пишеш до съда, но можеш да жалиш пред съда решение, което не те устройва и смяташ, че си ощетен. Ако не знаеш какво и как да правиш има адвокати, които могат да ти окажат правна помощ.
Смешно, че си отишъл при общественият посредник на общината, той се отнесъл с теб по смешен начин и ти не си пуснал жалба срещу него :) нали за това е назначен да ти съдейства.
Чувал ли си приказката, помогни си сам, че да ти помогне и Бог... докато чакаш някой друг да ти реши проблема ще се подиграват с теб...
Следващият път като видиш някой, че влезе, вземи едно дълго дърво и го рендосай през кръста... нека се оплаче и да каже, че си го рендосал за това, че е влязъл през оградата ти да търси мама си и тате си в двора ти, ако те е страх, след време ще търсиш помощ, че някой е влязъл през оградата и те е ашладисал...
dakota_
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 1718
Регистриран на: 11 Окт 2009, 21:29


Назад към Въпроси от граждани, съвети от служители

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 13 госта