Забравена/задигната раница - Нехайство и кражба 2 в 1.

Модератори: ribaflic, Lord, Raptor, osata

Забравена/задигната раница - Нехайство и кражба 2 в 1.

Мнениеот Panda » 28 Авг 2016, 19:15

Здравейте.
Имам спешно запитване. Преди да разкажа какво се случи, искам да напиша, че осъзнавам нехайството от моя страна, но въпреки това за мен има и престъпление, което не бива да се подминава. Знам, че ежедневно се сблъсквате с какви ли не случаи, колко по-важни и вероятно моето ще ви се стори чак дразнещо и нелепо, но нека да не измерваме кое от кое е по-малко, или не. Лично за мен престъплението е като лъжата. Няма малка такава.

На 27ми Август на територията на град Варна останах без раницата ми, не голяма, тип дамска чанта/раничка, сребриста, по модел на известен бранд. В нея ми беше телефонът - бял Samsung Galaxy S5, портфейл с около 130 лева, лични карта, кредитната ми карта от Холандия, в която има останало евро, не повече от 450 е. Също така други карти за био магазин, карта за 20% отстъпка за спортен магазин...вероятно и други, но те не са важни. Главно си държа на личната карта и кредитната.
Освен това имах 2 броя ключове закачени на ключодържател - розово сърце. Единият е за входната врата, а другият за електронната врата долу на блока.
Имах и други дребни неща, но може би не е нужно да се описва всичко.

Аз съм от град Добрич, но с приятел бяхме решили да изкараме уикенда във Варна. С пристигането ни спряхме до Grandmall Varna, след което решихме да си хванем такси. Точно срещу автогарата, по посока частна автогара на ъгъла до Скара, Горна оряховска или нещо такова беше, има няколко спрени таксита. Беше около 19.00 -19.10ч. когато спряхме първото такси и му казахме да ни закара до адреса, където трябваше да се настаним. Шофъорът на около 55-60 години може би, с бяла коса, едър, но не беше дебел, с татуировка на лявата ръка/в долната част от вътрешната страна наподобявата нещо като слънце с лъчи/, ни попита дали го знаем къде се намира, при което на мен ми се стори доста странно и се замислих. Явно това ми изигра лоша шега. Ние отговорихме, че не знаем...а неговият отговор беше, че не знае къде се намира и да си намерим друго такси. Всичко беше някак странно, досега не ми се беше случвало такова нещо, а и самата вибрация която усетих от мъжът зад волана не беше добра.
На секундата излязохме от таксито с идеята да си намерим друг. Оказа се, че на излизане от таксито съм грабнала само шишето ми с вода, а раничката съм си я оставила вътре. Излязохме, а шофъорът продължи да си дреме зад волана. Няколко минути след това докато вървяхме по улицата от таксито напред, се осъзнах че раницата не ми е на гърба. Имах камера през рамо, която ми даваше усещане, че имам и раница. Веднага започнах да тичам обратно към таксито. Може би е било 5 минути по-късно. Него вече го нямаше, беше заминал. Телефонът ми все още даваше свободно като започнахме да звъним, но и на двамата предположенията ни са, че през това време мъжът който караше това такси е искал да отиде на спокойно място където да разрови чантата ми, затова и даваше свободно за около няколко минути. След това ни затвори, докато приятелят с който бях му звънеше...А минута по-късно телефонът беше изключен. Стояхме и чакаме малко таксито да се върне, но това не се случи. Проблемът е, че не знам точно на коя фирма беше, но можем да припознаем мъжът, ако го видим, а те вероятно са едни и същи които чакат на него ъгъл.
След това отидохме в първо районно, там писах жалба. Оттам ни препратиха в трето, защото района се водил техен, нещо такова. И там обяснявах за случилото се, но нищо освен писане на жалба не се случи.
Тъй като телефонът ми беше подарък от бившият ми приятел в Холандия, аз му нямах IMEI, но след като се прибрах вечерта в Добрич се свързах с него и нямаше никакъв проблем да ми съдейства. В момента имам и този код за проследяване.
Мога ли да се надявам на нещо? Ще отидат ли въобще полицаи на мястото да разследват мъжът, защото все пак не е някой непознат таксиджия хванат от непозната улица, та да се чудя после как да го търся. 100% си се знаят там мъжете, които карат тези таксита и едва ли са повече от 5 човека, които се въртят.
Има ли опция да има възможни камери в този район? Поне личните документи и карти да ми върне...
А за телефонът знам, че може да се проследи, ако се вземе насериозно всичко. Тоя чичак едва ли е наясно със софтуери и програми... Най-вероятно го е заложил в някоя заложна къща, или все още го държи при себе си, но с друга карта, а може и да го е пробутал на някой негов колега/приятел по-глуповат.

Всичко е толкова нелепо, осъзнавам грешката си, но и мира не ми дава факта, че този човек си би шута с нещата ми, умишлено ми затвори телефона докато звъняхме и повече не се върна там. Те и от районното казаха, че едва ли ще се върне същата вечер..Взел си е надника един вид и се е изпарил.
Бихте ли ме посъветвали нещо по отношение на случилото се?
Да бъда по-отговорна, това едно на ръка....Но все пак говорим за другите фактори и неща, които биха били от полза в разследването.

Благодаря предварително за отделеното време, който ще прочете всичко и би ми оказал каквато и да е помощ. Ако пропускам да направя нещо, моля за съвети как да процедирам.
Каквато-такава
Panda
Нов
Нов
 
Мнения: 4
Регистриран на: 28 Авг 2016, 05:26
Местоположение: Добрич

Re: Забравена/задигната раница - Нехайство и кражба 2 в 1.

Мнениеот dakota_ » 28 Авг 2016, 21:18

Написаното като цяло може да се определи само по един начин и това е логорея!
Понеже ежедневно се сблъсквам с хора с твоят дефект съм си изградил и начин на четене на подобна логорея.
Първият ми съвет е да не ползваш никога такава форма на контакт, освен ако не целиш да накажеш някой!
Второ, когато нещо не ти е ясно, формулирай точни и ясни въпроси!
Трето, не се опитвай като задаваш въпрос, на който търсиш отговор да си отговаряш сама,освен ако не търсиш съвет, а става дума за вятърничавост!
Сега по същество, каквото е трябвало си направила, каквото трябва полицията ще свърши и ще получиш отговор какъв е резултата.
Като цяло има изгубени вещи, които не е ясно кой е намерил.
Може след теб да се е качил друг пасажер да наеме таксито и да е слязъл с раницата ти.
Дори да се открие водача на таксито, който никой няма да търси, отговора му ще бъде не знам за какво става дума и толкова.
Осъзнала си грешката си, не я възпроизвеждай отново!
dakota_
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 1718
Регистриран на: 11 Окт 2009, 21:29

Re: Забравена/задигната раница - Нехайство и кражба 2 в 1.

Мнениеот osata » 28 Авг 2016, 21:32

Дакота точно е казал, че дори и да бъде намерен таксиметровия шофьор, ще каже, че или го е извикал клиент, или се е качил клиент ( там на стоянката много добре знаят къде има камери и какъв обхват на снимане имат ), след което непознатият клиент е взел раницата, за която той представа си няма. Вероятно раницата с документите е изхвърлена в кош, недалече от мол-а, а телефонът е в някоя заложна къща.
http://www.vbox7.com/play:cef4ad9e
В памет на загиналите служители от МВР
Аватар
osata
КОМИСАР
 
Мнения: 4596
Регистриран на: 25 Авг 2009, 18:52

Re: Забравена/задигната раница - Нехайство и кражба 2 в 1.

Мнениеот Panda » 29 Авг 2016, 03:05

Дакота, благодаря за отговора.
Проверих какво е логорея. Възможно е да сте прав, но това състояние се отключва когато имам някакъв проблем, или се отключи чувство за съхранение, или в краен случай ако става въпрос за тема, която ме касае лично, а околните не разбират/отхвърлят. Тогава се появява вътрешна необходимост да дам максимална яснота. Като цяло съм човек на детайлите, но не и на приказките. В писмена форма се усещам по доста по-различен начин, на фона на поведението и начинът ми на изразяване в ежедневието. Може би и това сте имали предвид за формата на контакт, да не я използвам. Имате лиценз за психиатър вероятно? :)
И разбира се, че ще съм по-внимателна и осъзнавам грешката си.

osata написа:Дакота точно е казал, че дори и да бъде намерен таксиметровия шофьор, ще каже, че или го е извикал клиент, или се е качил клиент ( там на стоянката много добре знаят къде има камери и какъв обхват на снимане имат ), след което непознатият клиент е взел раницата, за която той представа си няма. Вероятно раницата с документите е изхвърлена в кош, недалече от мол-а, а телефонът е в някоя заложна къща.

Да, казаха ми същото и в двете районни. То и аз самата го предполагах...
Мислите ли, че има смисъл да ходя в РПУ-то в гр. Добрич? Майка ми има братовчед там, не го знам, инспектор ли е, какъв е, но един вид да пробвам? Главно за IMEI кода ме интересува, дали няма да има двоен шанс по този начин? Трябва ли да звънна по телефона в районното във Варна за да им дам този IMEI код, който в онзи момент нямах, или е необходимо да ходя на място?
И последен въпрос...
В заложните къщи има камери. Ако е бил толкова глупав да отиде да го даде там, нали ще бъде заснет. Това не се ли брои за достатъчно доказателство?
Каквато-такава
Panda
Нов
Нов
 
Мнения: 4
Регистриран на: 28 Авг 2016, 05:26
Местоположение: Добрич

Re: Забравена/задигната раница - Нехайство и кражба 2 в 1.

Мнениеот катюша » 29 Авг 2016, 09:07

Този IMEI код ще ти бъде необходим при намиране на телефона заедно с документите за собственост да докажеш, че ти си собственичка на телефона и да ти бъде предаден с протокол.
Не знам защо почти всеки размахва тия клишета за IMEI код и проследяване на телефона. Нали разбираш, че не си потърпевша от престъпление, а си потърпевша от небрежно отношение към личните вещи. Извинявай, но полицията не е бюро за търсене на изгубени вещи! За какво да търсиш братовчед в Добрич, за какво изобщо да търсиш ходатайства като това с нищо няма да ти помогне да се занимава полицията със забравеният ти багаж.
Ти дори не знаеш в такси на коя форма си забравила телефона си, не знаеш марката на колата, нищо конкретно не знаеш, освен да напишеш един чаршаф с празни приказки :D
Не се сърди, просто купувай друг телефон, вади нови документи и живота продължава, повече бдителност няма да ти навреди 8-)
катюша
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 321
Регистриран на: 02 Мар 2014, 16:52

Re: Забравена/задигната раница - Нехайство и кражба 2 в 1.

Мнениеот кпц » 29 Авг 2016, 19:53

катюша написа: Нали разбираш, че не си потърпевша от престъпление, а си потърпевша от небрежно отношение към личните вещи. Извинявай, но полицията не е бюро за търсене на изгубени вещи!


Чл. 207. Който намери чужда движима вещ и в продължение на една седмица не съобщи за нея на собственика, на властта или на този, който я е загубил, се наказва с глоба от сто до триста лева.
(2) Същото наказание се налага и на този, който противозаконно присвои чужда вещ, която е попаднала у него случайно или по погрешка.
кпц
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 405
Регистриран на: 17 Юли 2014, 23:27

Re: Забравена/задигната раница - Нехайство и кражба 2 в 1.

Мнениеот dakota_ » 29 Авг 2016, 20:34

кпц написа:
катюша написа: Нали разбираш, че не си потърпевша от престъпление, а си потърпевша от небрежно отношение към личните вещи. Извинявай, но полицията не е бюро за търсене на изгубени вещи!


Чл. 207. Който намери чужда движима вещ и в продължение на една седмица не съобщи за нея на собственика, на властта или на този, който я е загубил, се наказва с глоба от сто до триста лева.
(2) Същото наказание се налага и на този, който противозаконно присвои чужда вещ, която е попаднала у него случайно или по погрешка.


Снощи като си разхождах кучето намерих чужда движима вещ - газова запалка, да си призная, че не съобщих на никой за нея... понеже не съм пушач, ритнах я настрани и продължих по пътя си.
Ще помоля гражданите, които четат темата във форума, да бъдат така добри да не уведомяват полицията като намират до казаните с боклук изоставени телевизори, радиоапарати и друг вид движими вещи, защото ще ни парализират работата 8-) ;)
dakota_
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 1718
Регистриран на: 11 Окт 2009, 21:29

Re: Забравена/задигната раница - Нехайство и кражба 2 в 1.

Мнениеот Сакалиев » 30 Авг 2016, 15:51

кпц написа:
катюша написа: Нали разбираш, че не си потърпевша от престъпление, а си потърпевша от небрежно отношение към личните вещи. Извинявай, но полицията не е бюро за търсене на изгубени вещи!


Чл. 207. Който намери чужда движима вещ и в продължение на една седмица не съобщи за нея на собственика, на властта или на този, който я е загубил, се наказва с глоба от сто до триста лева.
(2) Същото наказание се налага и на този, който противозаконно присвои чужда вещ, която е попаднала у него случайно или по погрешка.


Като се обади гражданин и съобщи за намерена вещ се действа, като си е изгубил вещта полицията няма нищо общо с проблема му.
То не може като муха без глава да не знаеш нищо за собствената си раница и да искаш полицията да ти я търси.
Сакалиев
младши Полицай
младши Полицай
 
Мнения: 78
Регистриран на: 08 Авг 2014, 12:40

Re: Забравена/задигната раница - Нехайство и кражба 2 в 1.

Мнениеот кпц » 30 Авг 2016, 21:00

dakota_ написа:Ще помоля гражданите, които четат темата във форума, да бъдат така добри да не уведомяват полицията като намират до казаните с боклук...

А ако не са до казаните?
Тогава какво да правят гражданите?

Чл. 87. Който намери движима вещ е длъжен да я предаде на собственика или на този, който я е изгубил, след прихващане или заплащане на възнаграждението и разноските.
Чл. 88. (Изм. - ДВ, бр. 36 от 1979 г., изм. - ДВ, бр. 33 от 1996 г.) Когато собственикът и изгубилият вещта не са известни, онзи, който я е намерил, е длъжен да я предаде незабавно в съответната служба "Общинска собственост".


Тук лафът е не кой какво е намерил, като е зяпал в краката си да не се спъне, а за тези, които са уведомили полицията за възможността, някои да е намерил вещта им и да не съобщава за това. ;)

Аз съм чувал, че имало едни хора, на които плащали заплати да предотвратяват, пресичат и разкриват престъпления.
Ама може грешно да съм чул. :)
Може пък и тези хора вече да са свършили. :lol:
кпц
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 405
Регистриран на: 17 Юли 2014, 23:27

Re: Забравена/задигната раница - Нехайство и кражба 2 в 1.

Мнениеот dakota_ » 30 Авг 2016, 23:54

Братушките казват така - На бога надейся, а сам не плошай! 8-) Полицията помага на тези, който си помагат сами.
Като се качва някой в такси да си отваря очите в каква марка автомобил се качва, на коя таксиметрова фирма е автомобила, каква цена е обявена на стикера на стъклото, шофьора дали мирише на алкохол и т.н.
Не може да човек да щрапа като кьорав кон, да се държи като муха без глава и да има претенции след това полицията да му слугува на характеропатията!

Преди доста години един "умник" отишъл на преглед при лекар! Лекарят го попитал какви са му оплакванията, а той казал - Докторе, искам от теб, тъй както ме гледаш без да ти казвам нищо да познаеш какво ми е...
Доктора отворил вратата на кабинета си и му казал - Ей там, отсреща е кабинета на ветеринарният лекар, той познава какви са заболяванията без да му казват нищо пациентите.
За тези, който не знаят какво да кажат на полицията, че да получат помощ...нека търсят помощ от ветеринарни специалисти!
dakota_
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 1718
Регистриран на: 11 Окт 2009, 21:29


Назад към Въпроси от граждани, съвети от служители

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 12 госта