Как да спасим човешки живот ?

Модератори: ribaflic, Lord, Raptor, osata

Как да спасим човешки живот ?

Мнениеот SYNOPTIK » 30 Апр 2010, 14:46

Медикаменти, които КАТ изисква:

еластична лента за кръвоспиране - 1 бр.
· марлен бинт - 5/5 м - 2 бр.
· марлен бинт - 8/5 м -2 бр.
· марлен бинт -10/5 м -2 бр.
· медицински памук - 25 г - 1 опаковка
· стерилни марлени компреси -10/10 - 4 бр.
· стерилни марлени компреси - 40/40 -1 бр.
· цитопласт- 3/6 см -2 бр.
· санпласт-2,5/2,5 см -1 бр.
· триъгълна кърпа - 36/96/136 см - 2 бр.
· стерилни полиетиленови ръкавици - 2 чифта
· безопасни игли - 6 бр.
· ножици с тъпи върхове - 1 бр.
· уред за обдишване - 1 бр.


Претърпелите катастрофа често не могат да си помогнат сами. Случва се и свидетели на инцидента да са в стрес или шок от видяното. Всеки човек обаче трябва да знае как да окаже първа помощ. Още повече че първите 5 минути са решаващи за живота на тежко пострадалите пътници.
Най-напред трябва да се види дали пострадалият дава признаци на живот - да има дишане и сърцето да работи, казва д-р Венелин Стефанов, кардиолог с 12-годишен стаж в Центъра по спешна помощ - София. Това се установява, като се пипне сънната артерия. Най-добре е да се разтворят дрехите и да се сложи директно ухото върху областта на гръдния кош и сърцето. Не е за предпочитане да се търси пулс върху китката. Той често е много слаб и не може да се долови.
Незабавно да се огледа и дали пострадалият не кърви. Кръв обикновено тече от крайниците, шията и главата. Непростимо е човек със смачкан или разкъсан крак да се остави да умре от кръвозагуба. Ако няма бинт, да се използват колан или откъснат ръкав от риза, съветва д-р Стефанов. Мястото над раната се пристяга силно, като превръзката се отпуска на всеки 15-20 мин, за да не се наруши кръвоснабдяването. След което раненият трябва да се закара бързо до най-близката болница.
Опасни са кръвоизливите от гръдния кош и коремната кухина. Те нямат открита рана и затова често завършват със смърт.
Паралелно с кръвоспирането е добре да се провери проходимостта на дихателните пътища. Може да се случи пострадалият да си глътне езика, а от удара в устата му да попаднат храна или частици от автомобила.


Правилата на изкуственото дишане

Когато пострадалият не диша и няма сърдечна дейност, му се правят обдишване и масаж. Подаването на кислород е "уста в уста" - по-добре с уред, отколкото направо. Главата на ранения се издърпва максимално назад, а раменете трябва да са на високо. Носът му се запушва, поема се дълбоко въздух и се подава на пострадалия. Желателно е обдишването да се прави през марличка - по-хигиенично и естетично е, въпреки че се бърза. При сърдечния масаж пострадалият лежи на твърдо, често на асфалта. Който дава първа помощ, натиска в областта на горната трета на гръдния кош. Притиска се с дланите, поставени една върху друга. Пет пъти притискане на сърцето се редува с едно обдишване.
Животоспасяващата реанимация не е по силите на един човек, предупреждава д-р Стефанов. От вдишването на въздух се получава главозамайване, а и самият масаж е трудоемък. Сърдечният масаж трябва да се прави поне 20 и повече минути до момента, в който се видят сигурните признаци на смъртта - разширени зеници, липса на сърдечна дейност и дишане, поява на морави петна по тялото.


Шофьорите - отново на курс за първа помощ

* Курсът за даване на първа помощ отново трябва да стане задължителен за хората зад волана. За да има полза от него обаче, обучаваните не трябва да бъдат засипвани с информация. смята д-р Стефанов. Всеки трябва да знае малко неща, които да може да приложи, ако се наложи. Защото този, който оказва първа помощ, често спасява човешки живот. КАТ да ангажира лекари от центровете по Спешна помощ и "Пирогов" да обучават шофьорите, призова лекарят. За да не е формален курсът занятията трябва да се провеждат 2-3 пъти по час като се даде превес на практическите умения.
* Според д-р Стефанов е добре лекарски екипи да дежурят в час пик в най-натоварените дни, когато се случват катастрофите. КАТ знае в кои участъци от магистралите и второкласните пътища и шосета стават най-много инциденти.
* Екипите на "Спешна помощ", пожарната и таксиметровите шофьори да могат да сигнализират дежурните катаджии за извършени драстични нарушения по пътищата - опасно минаване на червено, шофиране в нетрезво състояние или с превишена скорост, поиска още д-р Стефанов. Сигналите да се приемат за достоверни, като се запази анонимността на лицата, подали информация. А Пътна полиция действително да търси отговорност от нарушителите. Животът на гражданите не може без обществен контрол, смята д-р Стефанов.


Първа помощ при счупен крак

Ако сме свидетели на тежка катастрофа и някой от пътниците е със счупена ръка или крак, първата помощ, която можем да окажем, е да шинираме крайника. Използват се подръчни материали - колан, ластик, кърпа. За твърда подложка могат да послужат дъски, клони и др. При обездвижването трябва да се обхванат съседните на счупената става.
Когато пострадалият е тежко ранен и има стърчащи кости, мястото се покрива със стерилна марля, за да спре кръвотечението.


Допълнителна информация

Първо няколко общи принципи, които ще ни помогнат да окажем навременна и ефективна помощ на пострадалите от каквито и да е увреждащи фактори:

1.Всички действия при оказване на първа медицинска помощ трябва да бъдат добре обмислени и същевременно решителни и бързи.
2.Преди всичко е необходимо да се оцени обстановката и да се предприемат мерки за спиране на въздействието на вредните фактори (примерно извеждане на пострадалия от горящото или обгазено помещение).
3.Състоянието на пострадалия трябва да се оцени бързо и правилно. Първо трябва да се прецени дали е жив или мъртъв, след това да се определи вида и тежеста на травмата. За тази преценка са необходими известни познания по анатомия и физиология. Ако пострадалите са повече е необходимо да им се окаже помощ в порядък според тежестта на нараняването им.
4.Да се организира възможно най-бързото транспортиране на пострадалия до лечебно заведение, където може да получи компетентна помощ.


За оптимизиране на действията, и липса на излишна загуба на време, оказващия първа медицинска помощ трябва бързо и сигурно да различава загуба на съзнанието от смърт. Признаци на живот, които могат да го ориентират са:

1.Наличие на сърдечна дейност - може да се определи чрез поставяне на ухото или ръката върху гръдния кош в областта на сърцето или по наличието на пулс. Пулсът се изследва чрез леко притискане на лъчевата, сънната или бедрената артерия в съоветните места където артерията минава по-повърхностно, като липсата на доловими пулсации не са признак на отсъствие на сърдечна дейност и настъпила смърт !!!
2.Наличие на дишане - визуализира се от движението на гръдната и коремната стена, също може да се доближи до устата или носа парче чисто стъкло или лека материя (конец, памук) - наблюдава се изпотяване на стъклото или помръдване на съответния лек материал.
3.Реакция на зеницата на светлина - при осветяване на очите, например с прожектор, се нaблюдава свиване на зеницата.

Трябва де се има предвид, че неустановяването на пулс, видими дихателни движения и реакция от страна на зеницата не означава непременно настъпила смърт!!!

Ако се установи липса на дишане и сърдечна дейност, трябва да се пристъпи към незабавна кардио-пулмонална ресусцитация, състояща се от непряк сърдечен масаж и изкуствено дишане "уста в уста".
Преди да се започне изкуственото дишане, устната кухина се проверява за чужди тела, поглежда се положението на езика (да не е "глътнат") и главата се извива назад, изтегляйки брадичката нагоре. Следва рязък и силен удар в сърдечната област и тогава се пристъпва към непрекия сърдечен масаж и изкуственото дишане.
Ако реанимацията се изпълнява от един човек, на 10 притискания на гръдния кош се правят по 2 обдишвания. Ако се изпълнява от двама души - на 5 притискания се пада 1 обдишване. При подобряване на кръвната циркулация и оксигенация се забелязва ясна промяна в цвета на лицето на пострадалия. След въсзтановяване на сърдечната дейност, масажът се прекратява и се продължава с обдишването до поява и на спонтанно дишане.

Един от най-важните моменти в оказването на първа помощ е борбата с кръвотечението.


Загубата на около два литра кръв е смъртоносна, но разбира се смърт може да настъпи и при загуба на по-малко количество. При разкъсване на голям кръвоносен съд, на крайниците например, в резултат на кръвозагубата за няколко секунди пострадалия може да изпадне в безсъзнание и за броени минути да настъпи смърт.

Според това дали кръвта се излива в някоя вътрешна телесна кухина или не, кръвотеченията се делят на - вътрешни и външни. А според вида на увреденият съд биват - артериални, венозни и капилярни.
При артериалните кръвотечения, кръвта се излива на силна, пулсираща струя (с дебит в зависимост от големината на съда) и е аленочервена. При венозните - кръвта изтича по-бавно и е по-тъмна на цвят.
Понеже в условията на оказване на първа помощ и при липса на съответната квалификация, не можем да се борим с евентуален вътрешен кръвоизлив, ще се спра на методите за овладяване на външния. При тези условия е възможно само временно кръвоспиране, за период, достатъчен за транспорт на пострадалия до лечебно заведение.

В случаите, когато състоянието на пострадалия не е животозастрашаващо и не е необходима незабавна намеса, преди да започнете да обработвате раната, измийте добре ръцете си. Това, а също тоалета и дезинфекцията на раната с подходящите налични средства, ще намали риска от инфектирането и. Когато отваряте стерилни марли или превръзки, за да не ги замърсите, хващайте ги само за краищата.

Капилярните кръвотечения обикновено се спират лесно след поставянето на обикновена кръвоспираща превръзка с марли и бинт върху наранения участък. При бинтоване на крайник, пръстите винаги трябва да се оставят открити за да може да се контролира визуално качеството на кръвообращението. Посиняването на пръстите показва че превръзката е прекалено стегната и трябва да се разхлаби поради риска от некроза на тъканта вследствие хипоксия.

При външно кръвотечение от венозен или артериален съд и след известна кръвозагуба, се установява ускорен пулс, замаяност, чувство за студ, жажда, безспокойство и загуба на съзнание. В такъв случай трябва да се действа бързо, пренебрегваики много от правилата за асептика и антисептика. Слагаме пострадалия да легне и повдигаме наранения крайник над нивото на сърцето, освен ако няма съмнение за счупване. При по-малки наранявания кървенето може да се спре чрез директно пристискане на раната. Ако това не дава необходимия резултат, кървенето обикновено се спира, като се притисне най-близката артерия, снабдяваща мястото с кръв. За да се спре кървене в областта на главата, може да се упражни натиск с палеца към костта пред ухото (поради повишената циркулация може да се наложи да се притисне и от двете страни) или в хлътналата част на челюстта - според локализацията на нараняването.

При нараняване в областта на гърдите - притискат се с палец, кръвоносните съдове в областта на хлътналата част на ключицата.

При нараняване в горната част на ръката - притиска се във вдлъбнатината между мускулите на вътрешната страна на ръката. Ако раната е в долната част на ръката - притискат се съдовете от вътрешната страна на китката. За да се спре кървенето от крак се упражнява натиск с юмрук от вътрешната страна на бедрото към костта.

Изображение Изображение
Изображение

Притискането с ръка на кръвоносен съд или самата рана с цел кръвоспиране, се прави като спешна мярка, за да намалим кръвозагубата, докато се подготвим за поставяне на превръзка. Когато е необходимо кръвотечението да се спре за по дълго, например по време на транспортиране на пострадалия, кръвоспирането трябва да се осигури чрез превързочни материали, или при липсата им - с подръчни такива. Поставя се марлен тампон в самата рана и превръзка върху него, прави се пристискаща превръзка в гореспоменатите места, а за крайниците, най-общо казано, трябва да се стегне с бинт подходящ участък над раната (може да се направи турникет от подръчни средства). Не използвайте тънки въжета и тел - може да прережат тъканите.

Тези превръзки, притискащи главен кръвоносен съд, не трябва да се държат повече от 2 часа през лятото и повече от 1.5 часа през зимата !!! В противен случай може да настъпи некротизиране на тъканите вследствие липсата на килслород (поради нарушеното кръвоснабдяване). Ако е необходимо превръзката да остане по-дълго време, то тя трябва да се разхлаби за малко, въпреки възобновяването на кръвоизлива, и после отново да се стегне.

Както вече споменах, огнестрелните рани често се съпътстват от фрактури. В условията на оказване на първа помощ, обикновено можем да вземем някои мерки само относно фрактури на кости на крайниците. При съмнение за счупване, съответният крайник трябва да се обездвижи. Най-често се използват шини с подходяща дължина и ширина, направени от неогъващи се подръчни материали, които се фиксират с бинтова превръзка. При счупване, крайника не трябва да се движи, защото острите краища на счупените кости и костните фрагменти могат да разкъсат околните тъкани, ставни връзки и особено кръвоносни съдове, предизвиквайки тежък кръвоизлив. Имобилизацията на цялото тяло е задължителна при съмнение за счупване на гръбнака. Това може да се осъществи чрез поставяне на пострадлия върху дъска с подходящите размери, като дъската се поставя под тялото а не се повдига и мести пострадалия!!! В случай такова нараняване, предприемайте действия за обездвижване по споменатия и други подобни начини само ако сте напълно сигурни какво правите, в противен случай "помощта" ви може да доведе до непоправими последици и дори смърт!!! Самостоятелното транспортиране също трябва да се избягва.

Изображение За съжаление не са много нещата които могат да се направят в полеви условия от неспециалист за пострадал с огнестрелна рана, но са от изключителна важност. Действайки бързо и правилно, в някои ситуации ще успеете да осигурите поддържането на стабилно състояние на пострадалия до идването на лекарския екип или превозването му до лечебно заведение. При тежко нараняване прибягвайте до собствен транспорт само при липса на друга възможност. Не бързайте да затваряте телефона след като съобщите за пострадалия на центъра за спешна медицинска помощ, описвайки конкретния случай може да получите важни съвети как да процедирате до идването на лекаря.

Автор: Свилен Делчев Ангелов
Взето от Mercedes Benz Фен Клуб България
Ако изобщо не се движиш, оковите почти не се усещат.
Щастието е единственото нещо, което при делене се умножава.
Аватар
SYNOPTIK
PoliceBG
 
Мнения: 1263
Регистриран на: 18 Авг 2009, 14:41
Местоположение: София Завинаги един от ВАС

Re: Как да спасим човешки живот ?

Мнениеот osata » 30 Апр 2010, 20:09

Изключително полезно четиво!!!

ще добавя само към Изображение и Изображение
Аватар
osata
КОМИСАР
 
Мнения: 4596
Регистриран на: 25 Авг 2009, 18:52

Re: Как да спасим човешки живот ?

Мнениеот BARETATA » 30 Апр 2010, 20:25

Припомних си някои работи ,ама понеже учих и Анатомия в НСА - то знанията ми се допълниха . В крайна сметка , се налга НИЕ - служителите на МВР - да се налага доста често , да изпълняваме това действие . Дано не се налага често ... Знаете за какво говоря .
Чл. 5-ЗМВР: "Служителите на МВР,при изпълнение на служебните си задължения,са физически неприкосновени и се ползват с особената закрила на закона."
Аватар
BARETATA
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 4722
Регистриран на: 22 Авг 2009, 12:42

Re: Как да спасим човешки живот ?

Мнениеот daniela_suzi » 01 Май 2010, 13:33

Идеята да се опресняват познанията на всички шофьори по оказване на първа помощ е добра.Така ще си припомнят неща,които са позабравили.Ако се комбинират и с 10-15 минутно филмче в какво състояние намираме някои от пострадалите в катастрофиралите коли,съм сигурна,че на много ще им се оповръща от кръв,черва,стърчащи кости и т.н.Може пък да ги накара да спазват Закона за движение по пътищата и да не карат като джигити.
От всяка ситуация има изход,която не винаги е в желаната от нас посока,но винаги е встрани от гробищата!
Аватар
daniela_suzi
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 728
Регистриран на: 08 Дек 2009, 17:51
Местоположение: Плевен

Re: Как да спасим човешки живот ?

Мнениеот Lord » 01 Май 2010, 13:41

daniela_suzi написа:...........Ако се комбинират и с 10-15 минутно филмче в какво състояние намираме някои от пострадалите в катастрофиралите коли,съм сигурна,че на много ще им се оповръща от кръв,черва,стърчащи кости и т.н.Може пък да ги накара да спазват Закона за движение по пътищата и да не карат като джигити.


За жалост не е така. Чел съм научна разработка на тази тема. Действително след подобна гледка абсолютно всеки водач става изключително дисциплиниран и спазва всеки знак, ограничение и забрана, но след втория до третия час мозъка изключва получения жокер от гледката и всичко продължава, както и преди.
________________________________________________________________
Нищо не е добро или зло. Мисълта го прави такова.” - Хамлет , по точно Шекспир;-)
Аватар
Lord
КОМИСАР
 
Мнения: 5861
Регистриран на: 19 Авг 2009, 01:21

Re: Как да спасим човешки живот ?

Мнениеот osata » 01 Май 2010, 19:34

Глупака си е глупак - знанието и мисленето не се предава с няколко часа филмче....

Тук е мястото да поставим въпросите -
1. Защо служителите от ООР посещаващи често произшествия преди екипите на СМП не преминават някакви курсове и обучения по първа помощ???
2. Защо в патрулните автомобили няма средства за някаква елементарна първа помощ?
3. Защо в патрулните автомобили няма по минимум два прахови пожарогасителя ( не от ония от 10лв тип дезодорант обаче ) ? Почти винаги при еднакво подаден сигнал автомобилиТе на ООР пристигат преди пожарната - поради по-близко местоположение естествено.

Глупаво е хора в нужда да видят летящ към тях специализиран автомобил, който като пристигне на място освен да предаде на дежурния обстановката ( когато е тежка няколкото обаждания вече са я предали и той има представа ) и да отбие движението, друго е безсилен да направи. А понякога минутата е равна на живот.
Аватар
osata
КОМИСАР
 
Мнения: 4596
Регистриран на: 25 Авг 2009, 18:52

Re: Как да спасим човешки живот ?

Мнениеот BARETATA » 01 Май 2010, 22:22

Ами ето това , което казваш е за промяна и действия ,а не смяната на структурните имена в МВР . Ама дали ще стане а ?
Чл. 5-ЗМВР: "Служителите на МВР,при изпълнение на служебните си задължения,са физически неприкосновени и се ползват с особената закрила на закона."
Аватар
BARETATA
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 4722
Регистриран на: 22 Авг 2009, 12:42

Първа помощ при ПТП

Мнениеот kkarakashev » 18 Юли 2010, 16:04

Първа помощ

В тази лекция става въпрос за прилагането на подходящи животоподдържащи дейности и мероприятия за предотвратяване на усложнения, получени при травми, свързани с произшествия при практикуване на пешеходен туризъм, на място от други участници в пешеходната проява, както и за транспортирането на пострадалия до най-близко намиращия се медицински пункт или населено място.

Необходимо е да се има предвид, че обикновенно инцидентите не се предвиждат и плануват. В повечето случаи дори изненадват със своята внезапност. Често това е причина за стрес, тотално объркване и паника точно в тези, които биха могли да дадат първата помощ. Показателни са случаи като този: при ПТП, при което има пострадало лице със силен кръвоизлив, непострадалото лице, в паниката си, да опитва на всяка цена да се свърже с КАТ, вместо да помогне или най-малкото да търси Бърза помощ.

За да се избегне това, е необходимо да се добре да се запомни поредицата от действия, които се следват при злополука. Това може да доведе до подтискане на паниката и да спести ценно време.

Ръководната схема, посочена тук, преставлява алгоритъм от неотложните мерки, подредени по важност, който е валиден при всякакви ситуации.
Ръководна схема - поведение при злополука.

изнасяне на пострадалия от зоната на непосредствена опасност

оценка на съзнанието – при липса на съзнание, но с несмутено собствено дишане, пострадалият се поставя в стабилно странично положение. Дали пострадалият е в съзнание се проверява чрез установяване на словесен контакт – задават се въпроси за името му, възрастта, адреса и т.н.

при опасност за живота – извършва се комбинирано съживяване:

при спряло дишане – прави се изкуствено дишане. Дишането се установявя чрез:

­ установяване на активни движения на гръдния кош;

­ поставяне на лента хартия, конец в близост до устата или носа за да се установи махаловидното движение следствие на издишан въздух;

­ изпотяване на огледало или стъкло при издишане. Издишаният въздух е по влажен и с по-висока температура от атмосферния
при спряла сърдечна дейност – извършва се сърдечен масаж. Сърдечната дейност се установява чрез:

­ прислушване на сърцето като се постави ухо върху грудната кост на пострадалия;

­ напипване на пулс – с пръсти се търсят пулсациите на шийната или бедрената артерия.

при шок – пострадалият се поставя в положение за шок

при кръвоизлив – повдигане на кървящата част на тялото и спиране на кръвоизлива

травми – в зависимост от това дали е запазена или е нарушена епителната покривка на тялото (кожа или лигавица) те биват контузии или рани. Първа помощ се прави в следния ред: глава, гръбнак, гърди, корем, таз, крайници
транспортиране на пострадалия след възстановяване и стабилизиране.
Опасни за живота състояния и бързи мерки
Пълното отсъствие на дишане и сърдечна дейност не дават основание да се счита, че борбата за живот е безсмислена. Това състояние се нарича “клинична смърт” и е преходно между живота и смъртта. То продължава 5-6 минути.
Основен признак на жизненост е зеничната реакция – при приближаване на източник на светлина към окото зеницата се свива, а при намаляване на светлината – се увеличава. Същата реакция се наблюдава, когато с клепач се отваря и затваря окото.
Мъртвият човек има бледа кожа. Тя е студена поради спадане на телесната температура и изравняването й с температурата на околната среда. Появяват се послетрупни петна, които се дължат на стичането на кръвта към най-ниско разположените части на трупа и последващо вкочанясване

Припадък
Представлява:
Непродължителна загуба на съзнанието, съпроводено с изчезване на чувствителността, отслабване на сърдечната и дихателната дейност.
Причини:
Дължи се на нарушаване кръвоснабдяването на мозъка. Чести причини са внезапната уплаха, травма, преумора, вълнение, голяма кръвозагуба, остра болка и др.
Признаци:
Липсва словесен контакт; липсват реакции на дразнене; кожата побледнява; крайниците изстиват; пулсът едва се напипва; дишането става повърхностно; намалява или липсва рефлекс (корнеален, зеничен, гълтачен).
Мерки:
Освобождаване на дихателните пътища; поставяне в хоризонтално положение с ниско разположена глава; напръскване със студена вода по лицето; при спряло дишане и сърцебиене се прави изкуствено дишане и сърдечен масаж.
При подобряване на състоянието пострадалият се поставя в стабилно странично положение, а именно:
долният крак се изпъва по посока на тялото
долната ръка се изпъва напред, перпендикулярно на посоката на тялото
горният крак се свива в таза и коляното
горната ръка се поставя с китка под долната буза
Да се избягва:
Даване на течност

Колапс
Представлява:
Състояние, при което кръвното налягане вназапно спада и в резултат на това намалява протокът на кръв към сърцето. В този случай съзнанието може и да не се загуби.
Причини:
Кръвотечение, счупвания, силна болка.
Признаци:
Бледа кожа, рядко повърхностно дишане, кожата се покрива със студена пот, зениците се разширяват.
Мерки:
Поставяне на пострадалия в хоризонтално положение и премахване на причината която го предизвиква.

Шок
Представлява:
Най-тежко общо състояние на организма. Свързано е с намаляване на функциите на всички важни за живота органи; състояние на рязка слабост и общо подтискане функциите на организма, причинено от нарушаване дейността на централната нервна система, сърдечно-съдовата дейност и нарушаване дейността на дихателната система. Понякога се развива веднага след травмата, а понякога известно време след нея – ранен и късен шок.
Признаци:
Спадане на кръвното налягане; спадане на телесната температура; бледосив цвят на лицето; бледа, влажно-студена кожа; сиво-син цвят на устните; ускорен, но слаб едва опипващ се пулс; повърхностно и учестено дишане; намалена чувствителност. Съзнанието може да е запазено, но пострадалият е отпуснат и отговаря мудно; има неспокойно и страхливо или безучастно поведение.
Мерки:
Да се изключат прчините за шока (кръвоизлив, болка); поставяне в положение за шок (хоризонтално по гръб със сгънати в тазобедрените стави и в коленете долни крайници, като под коленете се поставя подложка); запазване на топлината (без никакво прекомерно затопляне); окуражаване; подкрепяне с чай или кафе, щадящо оказване на първа помощ; транспортиране без сътресения
Да се избягват:
Давенето на алкохол; прекомерното затопляне; грубо транспортиране

Спряло дишане
Признаци:
Липсва дишане; липсва шум от дишане.
Мерки:
Пострадалият се поставя легнал по гръб, а оказващият помощта застава от едната му страна.
Почистват се дихателните пътища от секрети, съсиреци, избити зъби и др.
При безсъзнание, поради намален или липсващ мускулен тонус, езикът често пада назад към гълтача – “гълтане на езика”. Това се явява една от най-честите причини за задушаване на пострадалите. За да се предотврати гълтането на езика, той може да се прободе с безопасна игла и да се фиксира към дрехите.
Главата на пострадалия се поставя максимално извита назад, като под плешките се поставя сгъната дреха, а долната челюст се поддържа и избутва в посока отдолу напред.
Изкуствено дишане с издишан въздух уста в уста (или уста в нос) при затворени съответни отвори, с интензивност 12-15 пъти в минута (на всеки пет минути едно вдишване). Издишването става самостоятелно.
Да се избягва:
Забавяне на помощта. Необходимо е да се помни, че човек изпада в клинична смърт при спряло дишане само след три минути.

Спряла сърдечна дейност
Признаци:
Липса на съзнание; спряло дишане; липса на пулс; смъртна бледост.
Мерки:
Пострадалият се поставя легнал по гръб върху твърда подложка, а оказващият помощта застава от едната му страна.
Прави се сърдечен масаж като оказващият помощта поставя дланите си прекръстосани една върху друга в областта на долната трета от гръдната кост и енергично с тласъчни движения осъществява натиск върху нея, така че тя да хлътне към гръбначния стълб с 3-4 см. Интензивността на тласъците е 60 пъти в минута.
Комбиниран сърдечен масаж и изкуствено дишане:
един човек - изкуствено дишане/сърдечен масаж – 1/5 пъти
двама души - изкуствено дишане/сърдечен масаж – 2/15 пъти
Изкуственото дишане и сърдечният масаж се правят до тогава, докато се възстановят жизнено необходимите функции или настъпят сигурните белези на смъртта
Да се избягва:
Забавяне на помощта

Кръвоизлив
Признаци:
външен - силно външно кръвотечение;
вътрешен - бледи устни; прозяване
Това, което следва да се определи е дали кръвотечението е артериално или венозно. Артериално е, когато кръвта е светло червена на цвят и излиза на тласъци, т.е. когато “блика”, съответно – венозно, когато тече бавно, без прекъсване и е тъмно червена на цвят.

При кръвоизлив се наблюдават и признаци на шок.
Мерки:
Наранената част на тялото се държи по-високо от ненаранените; Прави се кръвоспираща превръзка в зависимост от местоположението на раната:
върху торса - притискащата превръзка върху раната, представлява марлен тампон, върху който се поставя топка памук и компрес, като целта е да не се наруши кръвната циркулация.
върху крайник - пристягане в близост до раната на артерията между нея и сърцето.
Върху превързаното място се поставя бележка с часа на кръвоспиране, като на нея се отбелязват и последващите й освобождавания.
Превръзката върху крайник не се държи пристегната повече от 1 - 1:30 часа. Необходимо е да се освободи за известно време, за да се ороси крайника.
Да се избягват:
Забавяне оказването на помощта. При загуба на една трета от общото количество кръв настъпва опасност за живота на пострадалия, а при една втора – настъпва смърт.
Транспортиране:
Пострадалият се поставя в легнало положение, в пълен покой и наклонено към главата тяло, а крайниците се повдигат, като под тях се поставят подложки.

Травма на мозъка и черепа
Признаци:
Цицина; рана; вдлъбнатина (сигурен признак за фрактура); разкриване на мозъка; кръвотечение от носа и ушите; повръщане; амнезия; мускулни спазми
Мерки:
Пострадалият се поставя в странично положение с повдигната горна част на тялото; прави се плътна превръзка на главата.
Транспортиране:
Бърз пасивен транспорт в хоризонтално положение. За предотвратяване на допълнително сътресение на главата, е необходимо под нея да се поставят дрехи или други меки подложки.

Травма на гръбначния стълб
Признаци:
Болка; изменение на формата на шията или торса; парализа на крайници.
Мерки:
Грижливо преместване без прегъване и усукване; поставяне върху твърда основа; при нараняване на шийните прешлени те се обездвижват странично, напр. с навити дрехи.
Транспортиране:
Транспортира се върху твърда носилка, а при невъзможност да се осигури такава – по корем. Преместването трябва да става много внимателно, без да се огъва и усуква тялото.

Травма на гърдите
Признаци:
Болка при натиск; стържещ звук при дишане; намалено движение при дишане; кървава кашлица
Мерки:
Поставяне в странично положение върху здравата страна; при външно нараняване се прави и херметическа превръзка.
Да се избягват:
Консумация на храна или напитки.
Транспортиране:
Транспортират се в странично, седнало или полуседнало положение.

Травма на корема
Признаци:
Болки в корема; отвор в корема; напрежение на коремните мускули при вътрешни наранявания; възможен шок при евентуален вътрешен кръвоизлив
Мерки:
Слаба превръзка; положение при шок; транспорт
Да се избягват:
Консумация на храна или напитки.

Травма на таза
Признаци:
Болка; кръв в урината
Мерки:
Странично подпиране на таза
Транспортиране:
Хоризонтално по гръб със сгънати в тазобедрените стави и в коленете долни крайници, като под коленете се поставя подложка.

Травма на крайниците
Мерки:
Поставяне в покой; поставяне на високо; шиниране – необходимо е да се обездвижат двете съседни стави; фиксиране за здрава част на тялото.
Да се избягват:
Наместване на стави или на счупените кости.
Фрактури - признаци:
Подвижност на ненормално място; триене на костите при движение; неестествено положение на крайниците

Изкълчвания - признаци:
Ненормална форма на ставите; пружиниращ блокаж на на ставите

Натъртвания и навяхвания - признаци:
Болка на мястото; оток; ограничени движения
Транспортиране:
При травми на долните крайници се транспортират в легнало, а при горни – може да са в седнало или полуседнало положение.
http://www.vbox7.com/play:7f4f0694 - В памет на служителите на МВР, загинали при изпълнение на служебният си дълг.
http://www.vbox7.com/play:46376107dc - Химн на гр.Пловдив
Аватар
kkarakashev
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 1261
Регистриран на: 10 Юли 2010, 15:32
Местоположение: Пловдив

Re: Как да спасим човешки живот ?

Мнениеот kkarakashev » 18 Юли 2010, 23:08

Значи в Италия при ПТП пристига Полиция,Пожарна ,минимум 1 линейка и пътна помощ. Дори и ПТП да е само "счупен фар" Линейката идва. На въпрос защо и ленейка: колега ми е отговарял - Ами ако този който се е блъснал получи удар, инфаркт, стане му лошо от притеснение? В България дежурен въпрос е "Има ли пострадали", и ако няма линейка няма.
Друг е въпроса ,че при позвъняване на 150 лично са ми казвали да търся друг град (КАРЛОВО), че съм се свързал с ЦСМП-Хисар :!: :!:
В Америка на всяко едно позвъняване за Медицинска помощ или ПТП се отзовава Противопожарен екип + другите? Има логика, ама явно Българското тя е неразбираема.
http://www.vbox7.com/play:7f4f0694 - В памет на служителите на МВР, загинали при изпълнение на служебният си дълг.
http://www.vbox7.com/play:46376107dc - Химн на гр.Пловдив
Аватар
kkarakashev
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 1261
Регистриран на: 10 Юли 2010, 15:32
Местоположение: Пловдив


Назад към Въпроси от граждани, съвети от служители

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 18 госта