Неизбежна отбрана

Модератори: ribaflic, Lord, Raptor, osata

Неизбежна отбрана

Мнениеот Notev » 18 Юни 2016, 20:40

Здравейте, ще поставя пред вас един казус и ще помоля за полезни съвети, които мога да ползвам в моят случай.
Прострелях в крака крадец влязъл през висока желязна ограда на частният ми имот да краде. Беше успял да източи няколко туби по 20л. с дизел от два трактора. Усетих го през нощта, излезнах, извиках, стрелях във въздуха, но не спря и стрелях в краката му. Залових го преди да излезе от имота ми, обадих се в полицията и на бърза помощ, откараха го в болницата. От лекарите разбрах, че съм го улучил в пищялната кост и има разбробяване на костта. Обвиняват ме, че съм превишил пределите на неизбежната отбрана и съм нанесъл средна телесна повреда.
За нищо не съжалявам от стореното, защитил съм собствеността си, но явно ще бера ядове. Въпроса ми е каква е процедурата и какъв е финала при такива случаи. Имам адвокат, но адвокатите принципно гледат да изкарат нещата по-тежки, че да вземат по-голям хнорар. Питам вас, защото сте се сблъсквали с такива проблеми и знаете какво се случва.
Notev
Нов
Нов
 
Мнения: 16
Регистриран на: 29 Ное 2015, 14:47

Re: Неизбежна отбрана

Мнениеот dsuzunov » 18 Юни 2016, 21:29

След като си произвел предупредителен изстрел, крадецът не е спрял, а тръгнал/продължил към тебе, НАЛИ? След което, ти си се почувствал застрашен и си го прострелял в крака, стараейки се да пазиш живота му !!!
Димитър Узунов - БНТЛ Пловдив
Аватар
dsuzunov
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 701
Регистриран на: 01 Окт 2009, 17:18
Местоположение: Пловдив

Re: Неизбежна отбрана

Мнениеот dakota_ » 18 Юни 2016, 21:56

Notev написа: От лекарите разбрах, че съм го улучил в пищялната кост и има разбробяване на костта. Обвиняват ме, че съм превишил пределите на неизбежната отбрана и съм нанесъл средна телесна повреда.
За нищо не съжалявам от стореното, защитил съм собствеността си, но явно ще бера ядове. Въпроса ми е каква е процедурата и какъв е финала при такива случаи. Имам адвокат, но адвокатите принципно гледат да изкарат нещата по-тежки, че да вземат по-голям хнорар. Питам вас, защото сте се сблъсквали с такива проблеми и знаете какво се случва.


Хубаво си го улучил в пищялката, но е много важно да не си му стрелял в гърба. Стрелял ли си му в гръб ще усетиш какво значи "яйце на гъз се пече". Не знам какъв адвокат имаш, но е добре да се ориентираш към адвокат, който е бивш полицай, прокурор или следовател. Плати му една шапка с пари да те измъкне сух от ситуацията, в която сам си се вкарал със самонадеяност и безразсъдство и стой далече от огнестрелно оръжие. Питаш и ще ти кажа, дори полицаи с много стаж и опит избягват да ползват оръжие при задържане на евентуални извършители на престъпление. Избягват не защото са по-малко мъже от теб или имат по-малък от твоят спорен опит с оръжие, а избягват за да не се потят след това да доказват неизбежна отбрана и да си тровят живота със следствие, прокуратура и съд.
Не ти вярвам, че не съжаляваш за свършеното. В такива случаи след това човек си казва, че е по-добре да се е ограничил да стреля само във въздуха... Ти си знаеш най-добре, но пак ти казвам, че стрелял ли си в гръб, ще береш големи ядове. Благодари се, че не си го убил, иначе сега нямаше да можеш да пишеш тук и да искаш съвети.
dakota_
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 1718
Регистриран на: 11 Окт 2009, 21:29

Re: Неизбежна отбрана

Мнениеот Notev » 19 Юни 2016, 11:15

Ти се опитваш да ме изклатиш като прокурора. Може да се е обърнал в момента на стрелбата, аз не съм стрелял в гръб и не съм го канил да реже оградата ми, да се промъква, да чупи катинарите на резервоарите и да точи нафта. Изобщо как да се опазя като полицията не ме може да ме пази, а като се опитам да се пазя сам ме обвиняват за средна телесна повреда. Съгласен съм да отговарям ако съм му нанесъл средна телесна повреда на улицата, да съм отишъл в дома му, а аз съм пазил моят имот и да нося отговорност е жалко за държавата в която живеем.
Notev
Нов
Нов
 
Мнения: 16
Регистриран на: 29 Ное 2015, 14:47

Re: Неизбежна отбрана

Мнениеот dakota_ » 19 Юни 2016, 12:25

Notev написа:Ти се опитваш да ме изклатиш като прокурора. Може да се е обърнал в момента на стрелбата, аз не съм стрелял в гръб и не съм го канил да реже оградата ми, да се промъква, да чупи катинарите на резервоарите и да точи нафта. Изобщо как да се опазя като полицията не ме може да ме пази, а като се опитам да се пазя сам ме обвиняват за средна телесна повреда. Съгласен съм да отговарям ако съм му нанесъл средна телесна повреда на улицата, да съм отишъл в дома му, а аз съм пазил моят имот и да нося отговорност е жалко за държавата в която живеем.


Ти сам се "клатиш" като пишеш неща, с които ще си го вкараш дълбоко.
Усетих го през нощта, излезнах, извиках, стрелях във въздуха, но не спря и стрелях в краката му.

На твое място не бих бил толкова категоричен, че съм стрелял в краката му, а бих обяснил, че съм извикал, никой не се е обозначил в тъмното, чул съм шумове, стрелял съм във въздуха и в различни посоки без да се прицелвам и вероятно случайно или от рикошет може да е попаднал куршум в крака на крадеца. Акцентирай, че това се случва през нощта, акцентирай, че са били разрушени прегради здраво направени за защита на имота ти... има и още и още и всичкото това още ще го търсиш не във форума, а при адвоката ти. Той е човека, който ще те "изклати" с пари за хонорар, но и той е човека, който ще се запознае с делото и ще ти напише сценарии, който трябва да научиш наизуст и да изнесете представление пред съдията... Това е в общи линии положението, ако решиш сподели след време какво се случва... Желая ти успех и да се измъкнеш сух от ситуацията, в която сам си се накиснал.
dakota_
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 1718
Регистриран на: 11 Окт 2009, 21:29

Re: Неизбежна отбрана

Мнениеот dsuzunov » 19 Юни 2016, 19:50

И е препоръчително, да не споделяш повече подробности на всеослушание. Изчакай да приключи досъдебното производство и тогава споделяй. Но адвокат-ЗАДЪЛЖИТЕЛНО!
Димитър Узунов - БНТЛ Пловдив
Аватар
dsuzunov
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 701
Регистриран на: 01 Окт 2009, 17:18
Местоположение: Пловдив

Re: Неизбежна отбрана

Мнениеот катюша » 20 Юни 2016, 09:09

Notev написа:Ти се опитваш да ме изклатиш като прокурора. Може да се е обърнал в момента на стрелбата, аз не съм стрелял в гръб и не съм го канил да реже оградата ми, да се промъква, да чупи катинарите на резервоарите и да точи нафта. Изобщо как да се опазя като полицията не ме може да ме пази, а като се опитам да се пазя сам ме обвиняват за средна телесна повреда. Съгласен съм да отговарям ако съм му нанесъл средна телесна повреда на улицата, да съм отишъл в дома му, а аз съм пазил моят имот и да нося отговорност е жалко за държавата в която живеем.


Трябваше да послушаш Н-ка на РУ като ти беше отказал разрешително за КНО, а ти отиде на съд и сега виждаш какво се случва.
Не си чувал за Й.Опиц и не знаеш ли, че не трябва да стреляш по човек, ако не те напада. Каква неизбежна отбрана в твоят случай като той се е опитал да избяга и ти си го прострелял. Нали разбираш, че прокурора, че не те клати прокурора, а сам си се изклатил. Преди няколко месеца един около 80 годишен олигофрен бивш военен беше стрелял по мангусти и без малко да препарира съседа си по вила. Съседа му спал под прозореца, а стъклото се пръснало върху него. Нямаше пострадали, само един прибран пистолет и всичко е хепи.
катюша
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 321
Регистриран на: 02 Мар 2014, 16:52

Re: Неизбежна отбрана

Мнениеот Border_Officer » 20 Юни 2016, 20:58

dakota_ написа:...бих обяснил, че съм извикал, никой не се е обозначил в тъмното, чул съм шумове, стрелял съм във въздуха и в различни посоки без да се прицелвам и вероятно случайно или от рикошет може да е попаднал куршум в крака на крадеца...


Преди около 3О години служител на милицията по същият начин на прибиране към дома си през нощта чува шум в двора си, вади пистолета и стреля като е мислил, че е влязло домашно животно от съседният имот.
На сутринта открил, че е застрелял циганин влязъл да краде царевица. Уволниха го от работа, съдиха го и го осъдиха. Никога не трябва да се стреля без да се вижда къде се стреля и никога не трябва да се насочава оръжие към кoйто и да е, ако човек не е абсолютно уверен, че иска да ползва оръжието.

Преди няколко месеца един около 80 годишен олигофрен бивш военен беше стрелял по мангусти и без малко да препарира съседа си по вила.


Тук възниква резонният въпрос, защо е издадено разрешително за КНО на 80 годиишен човек, каква необходимост е доказал и каква необходимост може да има 80 годишен човек от КНО.
Border_Officer
старши Полицай
старши Полицай
 
Мнения: 221
Регистриран на: 03 Яну 2015, 20:18

Re: Неизбежна отбрана

Мнениеот dakota_ » 20 Юни 2016, 21:56

Border_Officer написа:
dakota_ написа:...бих обяснил, че съм извикал, никой не се е обозначил в тъмното, чул съм шумове, стрелял съм във въздуха и в различни посоки без да се прицелвам и вероятно случайно или от рикошет може да е попаднал куршум в крака на крадеца...


Преди около 3О години служител на милицията по същият начин на прибиране към дома си през нощта чува шум в двора си, вади пистолета и стреля като е мислил, че е влязло домашно животно от съседният имот.
На сутринта открил, че е застрелял циганин влязъл да краде царевица. Уволниха го от работа, съдиха го и го осъдиха. Никога не трябва да се стреля без да се вижда къде се стреля и никога не трябва да се насочава оръжие към кoйто и да е, ако човек не е абсолютно уверен, че иска да ползва оръжието.

Преди няколко месеца един около 80 годишен олигофрен бивш военен беше стрелял по мангусти и без малко да препарира съседа си по вила.


Тук възниква резонният въпрос, защо е издадено разрешително за КНО на 80 годиишен човек, каква необходимост е доказал и каква необходимост може да има 80 годишен човек от КНО.


На въпросният стрелец му казваха Сашо шилето. Баща му беше АБПФК и успя да го спаси да не лежи в затвора, но го уволниха от МВР и умря в началото на 90-те години. Сина му е минал през вас на застава като водач на куче, след това беше полицай от транспортна, но го уволниха за кражби на дизел... почина млад.
На резонният ти въпрос няма резонен отговор. Лично аз процедирам като навършат 65 год. в зависимост кога изтича разрешителното за оръжие, като изтече го пенсионирам и за носене на КНО.
Сега назначиха много младоци на длъжност Н-к на РУ и това дава отражение и при издаване и подновяване на разрешителните за носене на оръжие... На човек на 80 годишна възраст нищо не му трябва, а най-малко разрешително за оръжие...
dakota_
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 1718
Регистриран на: 11 Окт 2009, 21:29

Re: Неизбежна отбрана

Мнениеот Dzingibi » 29 Юни 2016, 17:45

Не допускате ли, че описания случай е измислен и такава стрелба въобще не е имало?
Dzingibi
Нов
Нов
 
Мнения: 16
Регистриран на: 27 Май 2012, 18:40

Следваща

Назад към Въпроси от граждани, съвети от служители

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 9 госта