Реабилитация по чл.88 а НК

Модератори: ribaflic, Lord, Raptor, osata

Re: Реабилитация по чл.88 а НК

Мнениеот Border_Officer » 22 Юни 2016, 12:20

Ти хубаво питаш, но ми се струва, че и едно благодаря няма да получиш за отговора ти на въпроса, а камо ли да отговори на въпроса ти :)
Не знам дали свидетелството за съдимост е важно, но минаването през определени години на психиатрични прегледи при учителите трябва да е задължително. Покрай дечурлигата докато учеха се нагледах на тотално изкукуригали учители и на непрестанни искания за дарителство, но това е друга тема.
Border_Officer
старши Полицай
старши Полицай
 
Мнения: 221
Регистриран на: 03 Яну 2015, 20:18

Re: Реабилитация по чл.88 а НК

Мнениеот катюша » 24 Юни 2016, 08:57

Ако беше й казал, че ще я уволнят да се е скъсала от обяснения по въпроса :D
Иначе и при мен положението е като при теб, от детската градина са ни почнали със спонсорство и така до средното училище, едното ми дете вече завърши, с другото продължаваме да спонсорираме учителите ;)
За учителската професия се иска човек да има тръпка и да я работи с любов, повечето я работят по принуда и за това и резултатите са такива.
катюша
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 321
Регистриран на: 02 Мар 2014, 16:52

Re: Реабилитация по чл.88 а НК

Мнениеот малкия » 24 Юни 2016, 09:05

Не мисля, че спонсорирате тъкмо учителите.
Иначе - като става дума за тръпка и любов към работата - също като при нас е. И резултатите - и те...
_________________________________
Валентин Попов ГПУ - Благоевград
малкия
Синдикат
Синдикат
 
Мнения: 868
Регистриран на: 29 Авг 2009, 12:47

Re: Реабилитация по чл.88 а НК

Мнениеот dakota_ » 24 Юни 2016, 13:21

Аз съм свикнал с каквото мода да помагам и благодарност да не чакам :)
Преди доста години отивам на родителска среща в детската градина на дъщерята, влиза учителката и първата й дума е, че децата имат нужда от телевизор и за целта директорката предлага да направим дарение по сегашни пари примерно 30 лв. за закупуване на телевизор.
Гледам я младо момиче, костюм облякло, интелигентно изглежда, а се излага и на всичкото отгоре и нас прави на луди. Директно я попитах за дарение ли става дума или за такса от 30 лв., защото ако е дарение трябва да се постави една запечатана кутия и кой колкото иска толкова пари да дари...ако е фиксирана сума е такса и трябва да каже на какво основание директорката въвежда такава такса... Оказа се, че само е добре облечена, но иначе си е младо и глупаво.... , уби се да ми обяснява колко не съм прав и как това е дарение, а не такса. От много обяснения чак останалите родители разбраха, че става дума за такса, а не за дарение :D В случая децата нямаха никаква нужда от телевизор, но директорката имала огромна нужда от закупуване на телевизор да зяпа телевизия денем като няма друга работа.
Давал съм пари за ремонт на стая, но пари за поощряване на учителска глупост не съм давал.
При нас малцина работят с любов и изпитват тръпка от работата. Повечето са при нас, защото са намерили "вратичка" да влязат за да не умрат гладни навън с бездарността си.
Даренията при нас са за да се върши работа. Лошото е, че се намесиха разни неграмотни каишковци, които се опитаха да разбират от това, което не е тяхна работа и омърсиха думата дарение.
В момента получавам дарения от общината и горското под формата на консумативи и мога да гарантирам, че работата върви и даренията отиват точно по предназначение.
dakota_
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 1718
Регистриран на: 11 Окт 2009, 21:29

Re: Реабилитация по чл.88 а НК

Мнениеот Duke1234 » 07 Фев 2017, 14:57

Здравейте! Работя като детски учител. През 2011г бях осъдена за престъпление от общ характер на 3 месеца условно с 3 години изпитателен срок. Бях реабилитирана по право. Според новия закон нямам право да практикувам такава професия дори с реабилитация. Пак според него обаче , тези които са били учители в момента на влизане на закона в сила, запазват трудовото си правоотношение. В свидетелство за съдимост пише, че лицето е осъждано, с което няма как да постъпя на работа като учител. Какво да правя в случая? Да си сменям професията или да търся адвокат?
Duke1234
Нов
Нов
 
Мнения: 7
Регистриран на: 07 Фев 2017, 14:45

Re: Реабилитация по чл.88 а НК

Мнениеот dakota_ » 07 Фев 2017, 15:52

Duke1234 написа:Здравейте! Работя като детски учител. През 2011г бях осъдена за престъпление от общ характер на 3 месеца условно с 3 години изпитателен срок. Бях реабилитирана по право. Според новия закон нямам право да практикувам такава професия дори с реабилитация. Пак според него обаче , тези които са били учители в момента на влизане на закона в сила, запазват трудовото си правоотношение. В свидетелство за съдимост пише, че лицето е осъждано, с което няма как да постъпя на работа като учител. Какво да правя в случая? Да си сменям професията или да търся адвокат?


Задавате въпрос, който да се чуди човек учител ли сте, преподавате ли на деца и как може учител да изпитва затруднения да зададе смислен въпрос, че да получи адекватен и смислен отговор?
Пишете, че работите като учител, щом работите като учител за какво ви е това свидетелство за съдимост за постъпване на работа като учител, нали работите като учител и при влизането на закона се възползвате от т.н "заварено" положение...
Другият вариант е да сте работили някога като учител, сега да не сте учител, а да имате желание да ставате учител... Последно кое от изброеното важи за вас, като не изключвам да се окаже и някакъв трети вариант 8-)
Търсенето на "айдукат" е лесна работа, но ако попаднете на айдукат, който ви даде отговор като въпроса ви, ще се разберете като немият и глухият :)
Дайте сега стъпка по стъпка и по текста да формулирате смислен въпрос и да ви кажа как да постъпите, ако разбира се не сте взели вече най-правилното решение за вас ;)
dakota_
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 1718
Регистриран на: 11 Окт 2009, 21:29

Re: Реабилитация по чл.88 а НК

Мнениеот Duke1234 » 07 Фев 2017, 17:44

На първо място искам да се извиня за написаното по-горе. Не очаквах, че при положение, че по време на влизане на закона в сила съм била учител, ще имам проблем и се притесних ужасно. Работя като детски учител от август 2012г. Сега ни съкращават и имам предложение от друго учебно заведение. Там не мога да постъпя на работа заради свидетелството за съдимост, което пък ме "шашва" още повече... Не знам дали да отказвам работата или има как да оправя нещата.
Duke1234
Нов
Нов
 
Мнения: 7
Регистриран на: 07 Фев 2017, 14:45

Re: Реабилитация по чл.88 а НК

Мнениеот dakota_ » 07 Фев 2017, 18:54

Duke1234 написа:На първо място искам да се извиня за написаното по-горе. Не очаквах, че при положение, че по време на влизане на закона в сила съм била учител, ще имам проблем и се притесних ужасно. Работя като детски учител от август 2012г. Сега ни съкращават и имам предложение от друго учебно заведение. Там не мога да постъпя на работа заради свидетелството за съдимост, което пък ме "шашва" още повече... Не знам дали да отказвам работата или има как да оправя нещата.


Чл. 215. (1) Не може да заема длъжност на педагогически специалист лице, което:
1. е осъждано за умишлено престъпление от общ характер независимо от реабилитацията;

§ 27. (1) Лице, което към влизането в сила на закона заема длъжност на педагогически специалист, запазва трудовото си правоотношение, ако е имало право да заема съответната длъжност към момента на възникване на правоотношението.


По-горе съм извадил цитат от ЗПУО, зависи какво свидетелство за съдимост ви издадат от съда. Има вероятност в него да пише "неосъждан" и само толкова.
Отделно от това прочетете какво пише в параграф 27, вие сте осъдена до влизането на този закон в сила и си запазвате работното място, защото закона няма обратно действие и вие сте имали правото да заемате съответната длъжност на учител или както е по класификатора ви...
За мен няма законова пречка да продължите да бъдете учител, ако няма промяна в съдимостта ви след приемане на поправката в закона, която да пречи на това.
dakota_
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 1718
Регистриран на: 11 Окт 2009, 21:29

Re: Реабилитация по чл.88 а НК

Мнениеот Duke1234 » 07 Фев 2017, 19:29

И аз така мислех, но днес си взех свидетелството и пишеше "лицето е осъждано". С такова свидетелство няма как да постъпя на работа на новото място. Не съм имала забрана да практикувам професията и след тази глупост нямам никакви нарушения, глоби или каквото и да е. Не знам по какъв начин се разбира дали дадено лице е практикувало професията преди влизане на закона в сила и как въобще може да се ползва от това "заварено положение".
Duke1234
Нов
Нов
 
Мнения: 7
Регистриран на: 07 Фев 2017, 14:45

Re: Реабилитация по чл.88 а НК

Мнениеот dakota_ » 07 Фев 2017, 19:52

Duke1234 написа:И аз така мислех, но днес си взех свидетелството и пишеше "лицето е осъждано". С такова свидетелство няма как да постъпя на работа на новото място. Не съм имала забрана да практикувам професията и след тази глупост нямам никакви нарушения, глоби или каквото и да е. Не знам по какъв начин се разбира дали дадено лице е практикувало професията преди влизане на закона в сила и как въобще може да се ползва от това "заварено положение".


Дали дадено лице е практикувало дадена професия преди влизането на определен закон касаещ неговата работа се разбира от индивидуалното трудово правоотношение на този човек... Предполагам работите по трудов договор и в него има дата на възникване, имате трудова книжка... споменавате, че дори сега работите като учител и подлежите на съкращение, не на уволнение по причина поправката в закона.
Имате синдикат на учителите, предполагам членувате, плащате членски внос.... имате право на консултация и евентуална защита при нарушение на трудовите ви права...
dakota_
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 1718
Регистриран на: 11 Окт 2009, 21:29

ПредишнаСледваща

Назад към Въпроси от граждани, съвети от служители

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 5 госта