Реабилитация по чл.88 а НК

Модератори: ribaflic, Lord, Raptor, osata

Re: Реабилитация по чл.88 а НК

Мнениеот Duke1234 » 07 Фев 2017, 20:24

За жалост не членувам в синдикати, работила съм само в частни учебни заведения до момента. Сега не знам към адвокат ли да се обърна или да отида пак да подам заявление за свителство, като помоля да прикачат копие от трудов договор...
Много благодаря за всичко написано до момента :)
Duke1234
Нов
Нов
 
Мнения: 7
Регистриран на: 07 Фев 2017, 14:45

Re: Реабилитация по чл.88 а НК

Мнениеот кпц » 07 Фев 2017, 22:23

Не сте изяснили нещо важно - за умишлено престъпление ли ви осъдиха? Ако отговорът е да, няма как законно да сключите нов трудов договор като педагогически специалист. Чакайте съкращаването и мислете за друга работа след това или пък за същата дейност, но без трудов договор.

Озадачавам се, защо задавате този специфичен въпрос в полицейски форум?!
Нормално е тук юристите да са немного. Още по-малко са изкушените от трудовото право.
кпц
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 405
Регистриран на: 17 Юли 2014, 23:27

Re: Реабилитация по чл.88 а НК

Мнениеот dakota_ » 07 Фев 2017, 22:26

Duke1234 написа:За жалост не членувам в синдикати, работила съм само в частни учебни заведения до момента. Сега не знам към адвокат ли да се обърна или да отида пак да подам заявление за свителство, като помоля да прикачат копие от трудов договор...
Много благодаря за всичко написано до момента :)


Няма проблем да работите в частно учебно заведение и да членувате в браншови синдикат. Ние сме държавни служители, а синдикатите в МВР са частни синдикати ;)
Не виждам причина да се обръщате към адвокат, освен ако не сте си харесали някой добре сложен и безумно красив адвокат, но да знаете, че адвокатите са много стиснати ;) 8-)
Ако искате опитайте да се срещнете с административният ръководител на районният съд, от който си вадите свидетелството за съдимост. Обяснете му какъв е вашият казус и за какво става дума... Може да се окаже, че вместо да разчитате на адвокат, от съдия да ви се помогне.
Нищо не пречи след известно време, ако има някакъв резултат по вашият случай да го споделите, да знаем какво се случва, а и да може друг във вашето положение да почерпи опит :)
dakota_
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 1718
Регистриран на: 11 Окт 2009, 21:29

Re: Реабилитация по чл.88 а НК

Мнениеот Duke1234 » 07 Фев 2017, 23:40

Красив и добре сложен мъж си имам, но не е адвокат :/ :D Вадя свидетелство за съдимост в СРС и не вярвам там да ми обърнат внимание. Ще видим какви ще ги свърша. Надявам се нещата все пак да се наредят, защото си обичам работата. :)
Duke1234
Нов
Нов
 
Мнения: 7
Регистриран на: 07 Фев 2017, 14:45

Re: Реабилитация по чл.88 а НК

Мнениеот Lalova » 08 Фев 2017, 20:18

кпц написа:Не сте изяснили нещо важно - за умишлено престъпление ли ви осъдиха? Ако отговорът е да, няма как законно да сключите нов трудов договор като педагогически специалист. Чакайте съкращаването и мислете за друга работа след това или пък за същата дейност, но без трудов договор.

Озадачавам се, защо задавате този специфичен въпрос в полицейски форум?!
Нормално е тук юристите да са немного. Още по-малко са изкушените от трудовото право.


Простете, че се намесвам в такъв казус, но също съм учителка и ще ви споделя един казус, а дали е правилно или не ще ви помоля да коментирате. При нас в училище от началото на годината назначиха колежка педагогически специалист, която е била осъждана преди поправката на закона за образованието. Присъдата е била за каране на автомобил след употреба на алкохол. Въпроса ми е това води ли се като умишлено престъпление. Дано въпроса ми да не предизвика насмешка, просто искам да знам за себе си какво може и какво не може, защото това дава правото на директорите да правят каквото си пожелаят.
Lalova
Нов
Нов
 
Мнения: 13
Регистриран на: 09 Юли 2016, 15:23

Re: Реабилитация по чл.88 а НК

Мнениеот Lalova » 08 Фев 2017, 20:25

dakota_ написа:
Duke1234 написа:На първо място искам да се извиня за написаното по-горе. Не очаквах, че при положение, че по време на влизане на закона в сила съм била учител, ще имам проблем и се притесних ужасно. Работя като детски учител от август 2012г. Сега ни съкращават и имам предложение от друго учебно заведение. Там не мога да постъпя на работа заради свидетелството за съдимост, което пък ме "шашва" още повече... Не знам дали да отказвам работата или има как да оправя нещата.


Чл. 215. (1) Не може да заема длъжност на педагогически специалист лице, което:
1. е осъждано за умишлено престъпление от общ характер независимо от реабилитацията;

§ 27. (1) Лице, което към влизането в сила на закона заема длъжност на педагогически специалист, запазва трудовото си правоотношение, ако е имало право да заема съответната длъжност към момента на възникване на правоотношението.


По-горе съм извадил цитат от ЗПУО, зависи какво свидетелство за съдимост ви издадат от съда. Има вероятност в него да пише "неосъждан" и само толкова.
Отделно от това прочетете какво пише в параграф 27, вие сте осъдена до влизането на този закон в сила и си запазвате работното място, защото закона няма обратно действие и вие сте имали правото да заемате съответната длъжност на учител или както е по класификатора ви...
За мен няма законова пречка да продължите да бъдете учител, ако няма промяна в съдимостта ви след приемане на поправката в закона, която да пречи на това.


Учудена съм как така един път като ви питат нещо хокате хората, а друг път като ви питат влизате в положението на хората и отговаряте като човек.
Бихте ли коментирали какво се случва след като е прекратен трудовият договор може ли да се сключи нов трудов договор с осъждан колега преди приемане на поправката на закона?
Споделих какъв е казуса и ако обичате, моля изкажете мнението си по въпроса.
Предварително ви благодаря!
Lalova
Нов
Нов
 
Мнения: 13
Регистриран на: 09 Юли 2016, 15:23

Re: Реабилитация по чл.88 а НК

Мнениеот Duke1234 » 08 Фев 2017, 21:02

Аз днес обсъдих своето положение с адвокат. Съветът му беше да опитам още веднъж в съда с копие от трудовата книжка и копие от договора, прикачени към свидетелството за съдимост с уточнение, че тези копия се прилагат заради завареното положение. Ако не се получи - опит при съдия със същите документи. По негово мнение също не би трябвало да има проблем, при положение, че съм практикувала професията в момента на влизане на закона в сила. Ще пробвам и ще споделя резултатите :)
Duke1234
Нов
Нов
 
Мнения: 7
Регистриран на: 07 Фев 2017, 14:45

Re: Реабилитация по чл.88 а НК

Мнениеот dakota_ » 08 Фев 2017, 21:50

Lalova написа:
dakota_ написа:
Duke1234 написа:На първо място искам да се извиня за написаното по-горе. Не очаквах, че при положение, че по време на влизане на закона в сила съм била учител, ще имам проблем и се притесних ужасно. Работя като детски учител от август 2012г. Сега ни съкращават и имам предложение от друго учебно заведение. Там не мога да постъпя на работа заради свидетелството за съдимост, което пък ме "шашва" още повече... Не знам дали да отказвам работата или има как да оправя нещата.


Чл. 215. (1) Не може да заема длъжност на педагогически специалист лице, което:
1. е осъждано за умишлено престъпление от общ характер независимо от реабилитацията;

§ 27. (1) Лице, което към влизането в сила на закона заема длъжност на педагогически специалист, запазва трудовото си правоотношение, ако е имало право да заема съответната длъжност към момента на възникване на правоотношението.


По-горе съм извадил цитат от ЗПУО, зависи какво свидетелство за съдимост ви издадат от съда. Има вероятност в него да пише "неосъждан" и само толкова.
Отделно от това прочетете какво пише в параграф 27, вие сте осъдена до влизането на този закон в сила и си запазвате работното място, защото закона няма обратно действие и вие сте имали правото да заемате съответната длъжност на учител или както е по класификатора ви...
За мен няма законова пречка да продължите да бъдете учител, ако няма промяна в съдимостта ви след приемане на поправката в закона, която да пречи на това.


Учудена съм как така един път като ви питат нещо хокате хората, а друг път като ви питат влизате в положението на хората и отговаряте като човек.
Бихте ли коментирали какво се случва след като е прекратен трудовият договор може ли да се сключи нов трудов договор с осъждан колега преди приемане на поправката на закона?
Споделих какъв е казуса и ако обичате, моля изкажете мнението си по въпроса.
Предварително ви благодаря!


Има разлика между питане и питане, едно е да нападнеш полицията, че не ви е подсигурила "фенер" да ви свети докато си продавате автомобила и са ви броили фалшиви пари, съвсем друго е положението с колежката ви да попита за свидетелство за съдимост.
Относно изложеният по-горе казус не е за вярване... За пръв път чувам учителка да пие алкохол... да не говорим, че след това е управлявала и автомобил... После учениците пушели и пиели алкохол... 8-) ;) Каквито учителите такива и учениците :mrgreen:

Моето мнение по въпроса го прочетохте по-горе в казуса на колежката ви и за мен няма проблем да се сключи нов трудов договор след като се види кога във времето е била издадена присъдата.

Тук вече отваряте тема за размисъл и ще ви помоля като педагози да се включите с мнение...редно ли е учител /без значение от какъв пол/ осъден да управлява МПС в пияно състояние да бъде учител... Друг въпрос, редно ли е учител осъден за педофилия да бъде учител... Хайде да приемем, че случая с алкохола може да се случи на почти всеки по-безотговорен или по-самонадеян човек, но по другият въпроса как стоят нещата според вас? Как стоят нещата с учител осъден за документна измама... Между другото ежедневно в училищата учителите извършват документни измами... отразяват присъствие на ученици в дневниците за да не закрият паралелки или цялото училище... затварят си очите пред фалшиви медицински бележки пак с користна цел...

Като граждани и учители забелязвате ли, че в момента политиците ви "клатят" като обещават повишение на учителските заплати с N % , но никой от даващите такива обещания не споменава и дума за увеличение на делегираните бюджети... един вид ви обещават да ви купят колело, но друг път...

Отклоних се малко, но това е от уважение към професията ви,а и винаги съм харесвал преди години докато бях курсант сключването на шефство със студентки от педагогическите университети...

Нали знаете, че едно време попа, кмета и даскала на село са били сред първенците на селото и по тях са си сверявали "часовника" останалите хора...
dakota_
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 1718
Регистриран на: 11 Окт 2009, 21:29

Re: Реабилитация по чл.88 а НК

Мнениеот кпц » 08 Фев 2017, 22:11

Lalova написа:...Бихте ли коментирали какво се случва след като е прекратен трудовият договор може ли да се сключи нов трудов договор с осъждан колега преди приемане на поправката на закона?

Не може да се сключи нов трудов договор за длъжност на педагогически специалист. Нали това е една от целите на закона - да се забрани на определена категория осъждани да започнат да заемат педагогически длъжности.

Управлението на автомобил с алкохол в кръвта над 1,2 промила си е класическо умишлено престъпление. Чудно е как са назначили такъв човек?!
кпц
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 405
Регистриран на: 17 Юли 2014, 23:27

Re: Реабилитация по чл.88 а НК

Мнениеот Duke1234 » 09 Фев 2017, 00:05

И съм съгласна с Вас, и не съм. Има хора, които са направили грешка в младежките си години и заслужават втори шанс. Знам как работя аз, как опитвам наистина да науча децата на нещо и колко ме обичат те. Знам и как работят колеги и не мисля, че това би трябвало да е критерии. Престъпление срещу дете - да, но примера с шофирането не би трябвало да спре жената от практикуване на професията. Може доста да се спори по темата, НО аз все пак се надявам въпросното "заварено положение", споменато в закона да важи и за мен. Варианти за смяна на професията имам, но ще опитам всичко, за да запазя тази, въпреки ниското заплащане и т.н...
Duke1234
Нов
Нов
 
Мнения: 7
Регистриран на: 07 Фев 2017, 14:45

ПредишнаСледваща

Назад към Въпроси от граждани, съвети от служители

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 4 госта