Реабилитация по чл.88 а НК

Модератори: ribaflic, Lord, Raptor, osata

Реабилитация по чл.88 а НК

Мнениеот tatanka » 25 Апр 2016, 17:14

> Здравейте! Моля за вашата помощ и съдействие относно следния случай. За мое огромно съжаление бях осъдена през 1998 година, току що навършила пълнолетие, за умишлено престъпление от общ характер, на три месеца лишаване от свобода, с три години изпитателен срок. Работих като помощник - нотариус, в момента искам да кандидатствам в системата на МВР , като разследващ полицай. В издаденото ми свидетелство за съдимост е посочено, че съм осъждана, вписано е деянието и след това е посочено "реабилитация на осн.чл.86 НК / 10.06.2005 г. Бих искала да попитам, не
би ли следвало да е настъпила за мен реабилитацията по чл.88 НК, по силата на който се заличава осъждането и последиците от него, независимо от предвиденото в друг Закон или Указ? Какво трябва да предприема, за да ми бъде издаадено свидетелство за съдимост, което да не е пречка за постъпване на работа в МВР! Моля да ми отговорите! Сърдечно благодаря! Поздрави!
tatanka
Нов
Нов
 
Мнения: 3
Регистриран на: 25 Апр 2016, 17:13

Re: Реабилитация по чл.88 а НК

Мнениеот dakota_ » 25 Апр 2016, 17:38

tatanka написа:> Здравейте! Моля за вашата помощ и съдействие относно следния случай. За мое огромно съжаление бях осъдена през 1998 година, току що навършила пълнолетие, за умишлено престъпление от общ характер, на три месеца лишаване от свобода, с три години изпитателен срок. Работих като помощник - нотариус, в момента искам да кандидатствам в системата на МВР , като разследващ полицай. В издаденото ми свидетелство за съдимост е посочено, че съм осъждана, вписано е деянието и след това е посочено "реабилитация на осн.чл.86 НК / 10.06.2005 г. Бих искала да попитам, не
би ли следвало да е настъпила за мен реабилитацията по чл.88 НК, по силата на който се заличава осъждането и последиците от него, независимо от предвиденото в друг Закон или Указ? Какво трябва да предприема, за да ми бъде издаадено свидетелство за съдимост, което да не е пречка за постъпване на работа в МВР! Моля да ми отговорите! Сърдечно благодаря! Поздрави!


За твое огромно съжаление нищо не може да направиш по въпроса. За юрист въпроса ти звучи несериозно, но такива са ти възможностите, не се справяш със законите и имаш право да питаш.
Ето какво казва ЗМВР по твоят казус:

Чл. 155. (1) Държавен служител в МВР може да бъде дееспособно физическо лице, което отговаря на следните изисквания:
1. да има само българско гражданство;
2. да не е осъждано за умишлено престъпление от общ характер, независимо от реабилитацията;
3. да не е привлечено като обвиняем или да не е подсъдимо за умишлено престъпление от общ характер;

4. да отговаря на специфичните изисквания за възраст, образование, физическа годност и психологична пригодност, определени с наредба на министъра на вътрешните работи;
5. да отговаря на медицинските изисквания за работа в МВР, определени с наредба на министъра на вътрешните работи.
(2) Други изисквания за постъпване на държавна служба могат да се определят в длъжностната характеристика за съответната длъжност.
(3) За работа по трудово правоотношение се приемат лица, които са български граждани и отговарят на изискванията на ал. 1, т. 2, 3 и 5.

За мен човек трябва да не е добре с главата след като е осъден на 18 год. възраст и се записва да учи в юридически факултет!
Човек наистина трябва да не е добре с главата, ако след като е осъден не се поинтересува присъдата дали няма да пречи на това, за което ще учи следващите 5 години.
На този етап, ако си завършила право може да започнеш работа по специалността като юрисконсулт в някоя фирма, която не поставя изрични изисквания за започване на работа като в МВР!
dakota_
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 1718
Регистриран на: 11 Окт 2009, 21:29

Re: Реабилитация по чл.88 а НК

Мнениеот tatanka » 25 Апр 2016, 18:02

Вие от ДЧР ли сте та сте толкова категоричен, че няма начин след пълната ми реабилитация да започна работа в МВР. Наистина л сте толкова добре запознат със закона?
Напълно нормална съм и питам, защото искам да работя в МВР. След като съм реабилитирана защо пишат в свидетелството ми за съдимост, че съм осъждана?
Това не е ли дискриминация да не мога да започна никога работа в МВР макар и напълно реабилитирана.
tatanka
Нов
Нов
 
Мнения: 3
Регистриран на: 25 Апр 2016, 17:13

Re: Реабилитация по чл.88 а НК

Мнениеот dsuzunov » 25 Апр 2016, 19:08

Защо, когато отговорът не Ви удовлетворява, скачате върху отговорилия? Що за юрист сте, след като сама знаете, какво пише по въпроса в ЗМВР и въпреки това се напъвате? Какъв разследващ полицай става от вас, след като не можете да намерите отговор на този, толкова елементарен казус!
Димитър Узунов - БНТЛ Пловдив
Аватар
dsuzunov
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 701
Регистриран на: 01 Окт 2009, 17:18
Местоположение: Пловдив

Re: Реабилитация по чл.88 а НК

Мнениеот Lord » 25 Апр 2016, 19:24

tatanka написа:....Бих искала да попитам, не би ли следвало да е настъпила за мен реабилитацията по чл.88 НК, по силата на който се заличава осъждането и последиците от него, независимо от предвиденото в друг Закон или Указ? .....


Здравей!
В заглавието правилно си посочила чл. 88а от НК, а в цитата сочиш 88, вероятно се дължи на бързане при писането, не е проблем. А сега към отговора на въпроса ти: Не, няма да бъдеш допусната до участие в конкурс за разследващ полицай в МВР, колегата dakota_ вече ти е отговорил в общи линии. Аз ще добавя две неща, първо ще ти постна част от МЗ за обявяване на конкурс, в какъвто искаш да участваш
МИНИСТЕРСТВО НА ВЪТРЕШНИТЕ РАБОТИ


З А П О В Е Д

№ 8121К-1189/30.03.2016 г.


ОТНОСНО: Обявяване на конкурс за назначаване на държавна служба в МВР

На основание член 156, алинея 1, алинея 5 и алинея 6 от Закона за Министерството на вътрешните работи и Наредба № 8121з-344 от 25 юли 2014 г. за назначаване на държавна служба в МВР,

І. ОБЯВЯВАМ конкурс за назначаване на държавна служба в Областна дирекция на МВР - Русе за вакантни изпълнителски длъжности, за които не се изисква задължителна първоначална професионална подготовка, както следва:

Отдел “Разследване”
- младши разследващ полицай - старши разследващ полицай в ОДМВР - 3 (три) вакантни длъжности;
- младши разследващ полицай - старши разследващ полицай в РУ - 6 (шест) вакантни длъжности.

ІІ. Кандидатите за участие в конкурса трябва да са дееспособни физически лица, които отговарят на следните изисквания:
1................
2. Да не са осъждани за умишлено престъпление от общ характер, независимо от реабилитацията;
3.............................
Ето и линк към целият документ: http://www.dhr.mvr.bg/Competition/Entra ... S_1189.htm


Второто нещо, което ще ти кажа е, че за да бъдеш назначена на желаната длъжност е необходимо да получиш разрешение за достъп до класифицирана информация по Закона за защита на класифицираната информация до ниво на сигурност - “Секретно”, което в твоя случай при действащото законодателство у нас е мисия невъзможна. ;)


Съжалявам, но това е буквата на закона.
Бъди здрава!
________________________________________________________________
Нищо не е добро или зло. Мисълта го прави такова.” - Хамлет , по точно Шекспир;-)
Аватар
Lord
КОМИСАР
 
Мнения: 5861
Регистриран на: 19 Авг 2009, 01:21

Re: Реабилитация по чл.88 а НК

Мнениеот dakota_ » 25 Апр 2016, 20:04

Ще добавя и още нещо, че голяма част от тези, които допускат до конкурс за държавна служба в МВР, отпадат по една или друга причина и няма гаранция, че кандидат дори да отговаря на всички условия по конкурса ще се класира и ще бъде назначен.
Живота продължава и каквото се казва в такива случаи, всяко зло за добро.
dakota_
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 1718
Регистриран на: 11 Окт 2009, 21:29

Re: Реабилитация по чл.88 а НК

Мнениеот tatanka » 25 Апр 2016, 20:20

Ами не съм много съгласна с горното. По закон при пълба реабилитация не трябва да пише в свидетелството, че съм осъждана. Не може да съм реабилитирана и да съм осъждана като след реабилитацията ми ставам неосъждана.
tatanka
Нов
Нов
 
Мнения: 3
Регистриран на: 25 Апр 2016, 17:13

Re: Реабилитация по чл.88 а НК

Мнениеот dakota_ » 25 Апр 2016, 20:38

Ако се беше съгласила веднага, щях да се учудя, че искаш да ставаш РП. Има специфични изисквания при подбор на РП, примерно тъп, но предлага екстри. В частният случай едното е несъмнено, другото може да се провери с допълнителен тест.
Не ми се иска, но е все по-често срещано явление е хора с твоите качества да сключват лизингови договори с ВУЗ за закупуване на диплома за висше образование.
Не знам какъв закон има, но има Наредба №8, ще поема риска да ти пусна текста, за който си чула, но не си разбрала:
Чл. 34. (1) Свидетелство за съдимост се издава на лице въз основа на заявление, подадено в районния съд по месторождението му.
................................
(3) (Доп. - ДВ, бр. 14 от 2013 г., в сила от 15.02.2013 г., изм. - ДВ, бр. 78 от 2015 г., в сила от 09.10.2015 г.) В случаите, когато лицето е осъждано, но е реабилитирано или престъплението е амнистирано, председателят на районния съд по местоживеене на заявителя или определен от него заместник извършва преценка дали тези обстоятелства следва да се отразят в свидетелството за съдимост, предвид целта, за която то се иска, ако същата е отбелязана в заявлението. В случай че в получената справка липсват данни за изтърпяване на наказанията, съдът по местоживеенето на заявителя служебно изисква такива от компетентните органи.

Сега сгряваш ли за какво иде реч или още е студено 8-)
dakota_
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 1718
Регистриран на: 11 Окт 2009, 21:29

Re: Реабилитация по чл.88 а НК

Мнениеот kilova_margi » 21 Юни 2016, 19:03

Здравейте, обръщам се към този форум, защото никъде другаде не намерих информация. Във връзка с реабилитацията в Новия образователен закон пише, че учител не може да бъде лице, което е осъждано, независимо от реабилитацията. Аз съм учител от 20 години, преди 24 години получих шестмесечна условна присъда с тригодишен изпитателен срок. Когато преди 20 години си вадих свидетелство за съдимост, в него пишеше: неосъждан. Притеснявам се дали тази промяна в закона няма да ме лиши от възможността да работя повече като учител. Обичам работата си, работя от 20 години в едно и също училище, имам прекрасно семейство. Моля, помогнете ми!
kilova_margi
Нов
Нов
 
Мнения: 1
Регистриран на: 21 Юни 2016, 18:57

Re: Реабилитация по чл.88 а НК

Мнениеот dakota_ » 21 Юни 2016, 20:04

kilova_margi написа:Здравейте, обръщам се към този форум, защото никъде другаде не намерих информация. Във връзка с реабилитацията в Новия образователен закон пише, че учител не може да бъде лице, което е осъждано, независимо от реабилитацията. Аз съм учител от 20 години, преди 24 години получих шестмесечна условна присъда с тригодишен изпитателен срок. Когато преди 20 години си вадих свидетелство за съдимост, в него пишеше: неосъждан. Притеснявам се дали тази промяна в закона няма да ме лиши от възможността да работя повече като учител. Обичам работата си, работя от 20 години в едно и също училище, имам прекрасно семейство. Моля, помогнете ми!


Здравейте Г-жо Килова,
Тази промяна в закона няма да повлияе на кариерата ви по никакъв начин. Ако само това ви притеснява, може да сложите това притеснение в графата "бели кахъри" и да продължите да се радвате на учителската професия и прекрасното ви семейство. Тази промяна ще бъде препъни камък за тези, които тепърва са решили да стават учители.
Понеже вие питате, позволете ми и аз да ви попитам нещо, което е от вашата компетенция.
Защо учителите преди по-малко, а сега болшинството от завършващите средно образование ги пускате да излизат неграмотни от българското училище?
Знаете ли какво ни причинявате и на какво ни подлагате нас в МВР, които сме ви "клиенти" и ползваме "стоката", която ни предлага българското училище?
Според вас каква е причината да излизат неграмотни млади хора от училище и какво може да се направи по въпроса това да не е така.
Винаги се притеснявам като пиша нещо на учител. Преди години се наложи да изпратя бележка на класната на дъщеря ми. Класната прочела бележката и казала, една запетайка е изпуснал да напише баща ти :D и сега може да е така, а може и по-зле да е положението :)
dakota_
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 1718
Регистриран на: 11 Окт 2009, 21:29

Следваща

Назад към Въпроси от граждани, съвети от служители

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта

cron