Първа тема - шофьорска дилема

Модератори: ribaflic, Lord, Raptor, osata

Първа тема - шофьорска дилема

Мнениеот Велислав » 27 Мар 2016, 16:47

Здравейте, миналия понеделник 21.03.16г съм си платил 56лв, ако не се лъжа, за БЪРЗА услуга за подновяване на шофьорската книжка B категория, защото старата е изтекла, получих и нов талон с 39 точки от същата дата.
Попитах жената на гишето в КАТ Пазарджик мога ли да карам така, понеже тя ми върна старата, която е изтекла - тя каза "Рискувайте, ако искате.".
Имам ли правото и рискувам ли всъщност, ако утре - понеделник, шофирам до КАТ, за да си взема подновения документ, който вече разбрах, че е готов, но не се знае дали е доставен на гишето? Имам си и талонче с входящ номер.
Велислав
Нов
Нов
 
Мнения: 5
Регистриран на: 27 Мар 2016, 16:38

Re: Първа тема - шофьорска дилема

Мнениеот dakota_ » 27 Мар 2016, 17:31

Велислав написа:Здравейте, миналия понеделник 21.03.16г съм си платил 56лв, ако не се лъжа, за БЪРЗА услуга за подновяване на шофьорската книжка B категория, защото старата е изтекла, получих и нов талон с 39 точки от същата дата.
Попитах жената на гишето в КАТ Пазарджик мога ли да карам така, понеже тя ми върна старата, която е изтекла - тя каза "Рискувайте, ако искате.".
Имам ли правото и рискувам ли всъщност, ако утре - понеделник, шофирам до КАТ, за да си взема подновения документ, който вече разбрах, че е готов, но не се знае дали е доставен на гишето? Имам си и талонче с входящ номер.


Когато си задаваш въпроси и търсиш отговори, опитай по обраният ред да потърсиш отговор на въпросите.
Какви са определените документи, които е длъжен да носи водача на МПС в себе си... Първото за което се сеща човек е СУМПС /шофьорска книжка/ , следващото е контролен талон, след него изниква свидетелство за регистрация на МПС, което управлява. Направи обратна връзка и провери от изброените липса ли ти нещо. Ако нещо липса значи не си си изпълнил задълженията като водач на МПС и носиш отговорност по ЗдвП.
Виж по какъв елементарен начин наречен мислене се стига до верният отговор ;)
За Пазарджик, по-известен като град с двете летища, се допускат и някои изключения, но знае ли човек дали може да си позволи да рискува да се опре на изключенията ;)
dakota_
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 1718
Регистриран на: 11 Окт 2009, 21:29

Re: Първа тема - шофьорска дилема

Мнениеот Велислав » 27 Мар 2016, 20:40

Ако е така е жалко.
Да имам документи за автомобила, да имам Лична карта, да имам платени данъци, винетка, да имам син талон с 39 точки, да нося старата ш.книжка и да съм платил за подновяването й и всъщност новата да е готова и да не мога да стигна с автомобилът си до КАТ, за да си взема новата, подновена книжка, за която и медицинско съм си извадил, т.е. правоспособен водач на МПС съм?!
България...
Велислав
Нов
Нов
 
Мнения: 5
Регистриран на: 27 Мар 2016, 16:38

Re: Първа тема - шофьорска дилема

Мнениеот Велислав » 27 Мар 2016, 20:46

Съюз На Българските Автомобилисти Клон Пловдив - Талона с входящ номер, старата книжка и талона с точките са абсолютно достатъчни, че притежавате валидно свидетелство за правоуправление. Така, че нищо не рискувате.

:?
Велислав
Нов
Нов
 
Мнения: 5
Регистриран на: 27 Мар 2016, 16:38

Re: Първа тема - шофьорска дилема

Мнениеот Велислав » 27 Мар 2016, 20:55

Мога ли или не мога в крайна сметка? :roll:
Велислав
Нов
Нов
 
Мнения: 5
Регистриран на: 27 Мар 2016, 16:38

Re: Първа тема - шофьорска дилема

Мнениеот dakota_ » 27 Мар 2016, 21:31

Велислав написа:
Съюз На Българските Автомобилисти Клон Пловдив - Талона с входящ номер, старата книжка и талона с точките са абсолютно достатъчни, че притежавате валидно свидетелство за правоуправление. Така, че нищо не рискувате.

:?


Това важи само за пловдивчани сключили договор със СБА, някой сключват и анекси към договора, при налагане на санкции на пътя, СБА да им осребрява наложените санкции. Провери дали няма такива екстри и към СБА - Пазарджик и ако има може да се възползваш от тях.
За всички останали се прилага ЗДвП:
Чл. 183. (1) (Изм. - ДВ, бр. 43 от 2002 г., в сила от 26.04.2002 г.) Наказва се с глоба 10 лв. водач, който:
1. (изм. - ДВ, бр. 43 от 2002 г., в сила от 26.04.2002 г., изм. - ДВ, бр. 103 от 2005 г., в сила от 01.01.2006 г., изм. и доп. - ДВ, бр. 51 от 2007 г.) не носи определените документи - свидетелство за управление, контролен талон и свидетелство за регистрация на управляваното моторно превозно средство;


Кофти работа, ама това е България, за някои стигне ли се до спазване на законите, може и от светият синод да извадят бележка, само и само за тях да не се прилага закона. Сякаш си паднал от небето и не знаеш, че СУМПС кога изтича и сякаш, ще се изсипеш, ако не отидеш управлявайки автомобил.
В крайна сметка може да отидеш и на челна стойка, при проверка и установяване на нарушение отговорността е лична!
dakota_
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 1718
Регистриран на: 11 Окт 2009, 21:29

Re: Първа тема - шофьорска дилема

Мнениеот Велислав » 27 Мар 2016, 21:37

Темата се казва "Въпроси от граждани, съвети от служители.", ако не бъркам. Аз тука нито съвет, нито отговор получих на питането си. Жалка работа. Сбогом...
Велислав
Нов
Нов
 
Мнения: 5
Регистриран на: 27 Мар 2016, 16:38

Re: Първа тема - шофьорска дилема

Мнениеот dakota_ » 27 Мар 2016, 21:49

Темата е въпроси от граждани, а гражданите принадлежат към конкретна държава и взаимоотношенията между гражданите и държавата, както и между самите граждани се уреждат с правни норми. Ако наистина държиш да си гражданин се налага да уважаваш законите на страната.
Посочих ти състав от ЗДвП, който отговаря на зададеният от теб въпрос!
Ако не ти е по силите да разбереш отговора на зададеният от теб въпрос, потърси чужда помощ!
dakota_
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 1718
Регистриран на: 11 Окт 2009, 21:29

Re: Първа тема - шофьорска дилема

Мнениеот dsuzunov » 27 Мар 2016, 22:43

Разбира се, че можеш да отидеш с колата до КАТ Пазарджик. Обаче, ако носиш, и при проверка покажеш изтеклото свидетелство, подлежиш на санкция, защото то е невалидно.
Анадънму?
Димитър Узунов - БНТЛ Пловдив
Аватар
dsuzunov
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 701
Регистриран на: 01 Окт 2009, 17:18
Местоположение: Пловдив

Re: Първа тема - шофьорска дилема

Мнениеот osata » 27 Мар 2016, 23:13

Като цяло глобата за това е малка, шанса да Ви спрат за проверка през деня като спазвате ЗДвП е нищожно малък ;) , но има едно друго по-голямо "но", а именно:

При възникване на ПТП по Ваша вина и нанесени материални щети по автомобила Ви, дали служителите в застрахователната компания ще са доволни от това, че в момента на ПТП сте нямали валидно свидетелство, и примерно в КАТ нещо се е забавило и свидетелството Ви излезе с дата на следващия ден?
.
http://www.vbox7.com/play:cef4ad9e
В памет на загиналите служители от МВР
Аватар
osata
КОМИСАР
 
Мнения: 4596
Регистриран на: 25 Авг 2009, 18:52

Следваща

Назад към Въпроси от граждани, съвети от служители

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 17 госта