50 или 100 патрона за второ служебно КНО?

Модератори: ribaflic, Lord, Raptor, osata

50 или 100 патрона за второ служебно КНО?

Мнениеот brb » 11 Фев 2016, 15:22

Привет! Цивилен съм, но от години с интерес следя всички оръжейни форуми, вкл. и Вашия.
От малък се занимавам с всякакви оръжия без каквито и да е било доказани правонарушения, а от няколко десетилетия имам без прекъсване разрешително за лично КНО за самоотбрана. Защото то поостаря, помолих за второ оръжие за самоотбрана и получих разрешение за придобиване. Запазих и старото, все още работещо (прекалено съм привързан към него, а и е реликва - произведено отпреди Сталинградската битка).
В разрешителното ми за употреба е вписано старото като КНО за самоотбрана и новото като КНО за служебни цели, въпреки че съм безработен.
Тъй като в "служебни цели" влиза и самоотбраната, съгласно чл. 6 ЗОБВВПИ, това не ме притесни, но възникна интересен въпрос, на който ще помоля да получа отговор, тъй като тук има достатъчно компетентни за това люде, а пък не искам да тревожа КОС-аджията с глупости.
ВЕРНИ ЛИ СА ТВЪРДЕНИЯТА:
За първото КНО (вписано като за самоотбрана) имам право на 50 патрона. След прострелката (по старите изисквания - по 3 на пълнител) имам 44 патрона. Нямам право да имам повече, нямам право да имам по-малко (но може да ида и да закупя още до 6 патрона БЕЗ специално допълнително разрешително). След употреба на оръжие и изстрелян патрон извън тира съм длъжен да уведомя служба КОС.
За второто КНО (вписано като за служебни цели) имам право на 100 патрона. Закупил съм 50 и след прострелката имам 45. Мога, ако искам, БЕЗ да взимам изрично допълнително разрешително, да ида и да закупя още 55 патрона до определения ми лимит от 100. За това не уведомявам служба КОС, защото в разрешителното ми пише, че имам право на патрони, съгласно ЗОБВВПИ, т. е. - 100. Уведомявам служба КОС само, ако употребя оръжие извън тира, аналогично на горното КНО.
--------------------
Съжалявам, че питам тук, но въпреки многократните ми въпроси относно този проблем към различни "експерти", не получих отговор. А искам да съм изряден, както през всичките тези десетилетия.
Предварително благодаря!
Запашеш ли меч, го носиш вечно.
brb
младши Полицай
младши Полицай
 
Мнения: 69
Регистриран на: 11 Фев 2016, 15:18

Re: 50 или 100 патрона за второ служебно КНО?

Мнениеот катюша » 11 Фев 2016, 16:28

Прочети какво казва ЗОБВВПИ по твоят въпрос:

Чл. 6. (1) Огнестрелните оръжия в зависимост от предназначението и техническите си характеристики биват за служебни или за граждански цели.
(2) За служебни цели - охрана на собствеността, за самоотбрана, както и за други разрешени дейности, могат да се придобиват и съхраняват късоцевни огнестрелни оръжия - пистолети и револвери с дължина на цевта до 30 сантиметра и до 100 броя боеприпаси за всеки калибър и модел огнестрелно оръжие, дългоцевни огнестрелни оръжия с гладкостенна цев, която е с дължина под 51 сантиметра, и до 50 броя боеприпаси за всеки калибър и модел огнестрелно оръжие.
(3) За граждански цели - самоотбрана, лов, спортни дейности, учебни стрелби, колекциониране и като реквизит за театрални, филмови и други постановки, могат да се придобиват и съхраняват:
1. огнестрелни оръжия за самоотбрана - късоцевни огнестрелни оръжия - пистолети и револвери с дължина на цевта до 30 сантиметра и до 50 броя боеприпаси за всяко огнестрелно оръжие;
2. огнестрелни оръжия за лов - дългоцевни огнестрелни оръжия с гладкостенна цев, която е с дължина над 51 сантиметра, и до 300 броя боеприпаси за всяко оръжие, и дългоцевни огнестрелни оръжия с нарезна цев и до 100 броя боеприпаси за всяко оръжие;
3. огнестрелни оръжия за спортни дейности - всички видове късоцевни и дългоцевни огнестрелни оръжия и боеприпаси за тях, необходими за осъществяване на съответната спортна дейност;
4. (изм. - ДВ, бр. 73 от 2012 г., в сила от 25.09.2012 г.) огнестрелни оръжия за културни цели, използвани за филмови и телевизионни продукции, театрални спектакли и други културни прояви - всички видове късоцевни и дългоцевни огнестрелни оръжия и автоматични огнестрелни оръжия, обезопасени от сработване по предназначение по реда на чл. 91, ал. 3, и халосни боеприпаси за тях;
5. (изм. - ДВ, бр. 73 от 2012 г., в сила от 25.09.2012 г.) огнестрелни оръжия за колекциониране - всички видове огнестрелни оръжия, които не са идентифицирани като културна ценност по смисъла на Закона за културното наследство и които са обезопасени от сработване по предназначение по реда на чл. 91, ал. 3, и боеприпаси за огнестрелни оръжия.
(4) Освен боеприпасите по ал. 2 и ал. 3, т. 1 - 4 могат да се придобиват и съхраняват допълнителни количества за:
1. учебни стрелби - до 50 броя за късоцевни огнестрелни оръжия, до 200 броя за дългоцевни огнестрелни оръжия с гладкостенна цев и до 50 броя за дългоцевни огнестрелни оръжия с нарезна цев;
2. спортносъстезателни нужди, за ловен туризъм и за промишлен лов - според доказаните потребности.
(5) Извън количествата боеприпаси по ал. 2, ал. 3, т. 1 - 3 и ал. 4 лица, получили разрешение за носене и употреба на огнестрелни оръжия за ловни и спортни цели, могат да придобиват и съхраняват по реда на чл. 98, ал. 1 и 2:
1. до 1000 броя капсули и до 1000 грама барут - за снарядяване в домашни условия на боеприпаси за ловни цели;
2. капсули и барут според доказаните потребности - за снарядяване на стрелбища и в домашни условия на боеприпаси за спортни цели.
(6) Снарядяването по ал. 5 се извършва само за собствени нужди и с годни за употреба, фабрично произведени технически средства.
катюша
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 321
Регистриран на: 02 Мар 2014, 16:52

Re: 50 или 100 патрона за второ служебно КНО?

Мнениеот brb » 11 Фев 2016, 16:43

Прочетох многократно, та затова и питам - та нали аз самият го цитирах по-горе.
Моето тълкуване на приложената извадка от Закона е такова, каквото съм го описал.
От Вашия отговор не разбрах правилно ли ми е тълкуването или не.
Любопитно е, че ВСИЧКИ отговори, които досега съм получил, са абсолютно идентични на Вашия, а именно - "прочети си закона". Ами ето - чета го и го разбирам по начина, по който го описах.
Но дали съм прав?
Иначе не виждам никъде никакво противоречие между Закона и моето тълкуване.
А Вие виждате ли и, ако - да, то - къде, моля?

П. П. Например, когато поисках да си купя още 6 патрона за първото КНО (т. е. - до 50), в магазина ми отказаха, защото трябвало специално разрешително от РУП-а за тези 6 патрона. Така ли е, защото ми се струва смешно, след като законът ми дава право да купя още 6 патрона, да искам и да плащам разни такси за разрешително само за 6 патрона?
Запашеш ли меч, го носиш вечно.
brb
младши Полицай
младши Полицай
 
Мнения: 69
Регистриран на: 11 Фев 2016, 15:18

Re: 50 или 100 патрона за второ служебно КНО?

Мнениеот dakota_ » 11 Фев 2016, 18:03

Стана ми интересно и реших и аз да те попитам!
За какво са ти два пистолета и с какви мотиви поиска разрешително за второ КНО и получи разрешително. Беше ли застрашен живота и физическото ти здраве, или по някаква друга причина ти беше издадено разрешителното за второ оръжие?
Другият ми въпрос е, за какво са ти необходими да закупиш още шест патрона?
Чувстваш се застрашен като патроните са по-малко от максимално разрешеният брой, или по някаква друга причина искаш да ги допълниш до максималният брой?
dakota_
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 1718
Регистриран на: 11 Окт 2009, 21:29

Re: 50 или 100 патрона за второ служебно КНО?

Мнениеот brb » 11 Фев 2016, 18:16

Съжалявам, че даже и в този уважаван и доста четен от мен форум се наблюдава характерното за българина форумно поведение на контраатаката с опит да се докаже колко е тъп един неизвестен събеседник.
Уважаеми dakota, не смятам, че скромната ми персона заслужава да е обект на коментар в тази тема. Просто помолих за малко помощ от специалисти в областта си. Чел съм Вашите мнения и са ми импонирали с експертността си.
Само заради респекта, който изпитвам към Вас, ще Ви помоля да прочетете първите 4-5 изречения на първия ми пост в темата, където контекстуално отговарям на очакваните от мен и зададени от Вас въпроси.
Нима очаквате да бъда подробен в обществен форум досежно личните си данни, касаещи досието ми?
Все пак, Ви обещавам при лична среща на каса бира да Ви отговоря на всеки зададен въпрос, освен този, къде държа ключа от квартирата си.
Запашеш ли меч, го носиш вечно.
brb
младши Полицай
младши Полицай
 
Мнения: 69
Регистриран на: 11 Фев 2016, 15:18

Re: 50 или 100 патрона за второ служебно КНО?

Мнениеот dakota_ » 11 Фев 2016, 18:29

brb написа:Съжалявам, че даже и в този уважаван и доста четен от мен форум се наблюдава характерното за българина форумно поведение на контраатаката с опит да се докаже колко е тъп един неизвестен събеседник.
Уважаеми dakota, не смятам, че скромната ми персона заслужава да е обект на коментар в тази тема. Просто помолих за малко помощ от специалисти в областта си. Чел съм Вашите мнения и са ми импонирали с експертността си.
Само заради респекта, който изпитвам към Вас, ще Ви помоля да прочетете първите 4-5 изречения на първия ми пост в темата, където контекстуално отговарям на очакваните от мен и зададени от Вас въпроси.
Нима очаквате да бъда подробен в обществен форум досежно личните си данни, касаещи досието ми?
Все пак, Ви обещавам при лична среща на каса бира да Ви отговоря на всеки зададен въпрос, освен този, къде държа ключа от квартирата си.


Ще ми бъде също интересно да разбера къде в написаното от мен виждаш контраатака. Аз съм от хората, които умеят да изслушват, четат всичко и нещо като не ми е ясно питам.
Протечех не само началото какво са написал, а всичко. Понеже съм наказан с правомощия да прилагам ЗОБВВПИ, зададох елементарен въпрос, защото от написаното ми се струва невероятно само за това
От малък се занимавам с всякакви оръжия без каквито и да е било доказани правонарушения, а от няколко десетилетия имам без прекъсване разрешително за лично КНО за самоотбрана. Защото то поостаря, помолих за второ оръжие за самоотбрана и получих разрешение за придобиване.
да ти бъде издадено разрешително за КНО.
Няма да отрека, че кризата за читави кадри в МВР е осезаема. Знам, че и на ниво Н-ци на РУ вече има осезаема криза, но чак така криза не съм очаквал....
Мисля, че закона по-горе ти е ясен и е излишно да се обсъжда.
Ясно са ти казали в магазина, че ти трябва разрешително за закупуване на патрони.
Кажи кое друго не ти ясно за да го обсъдим!
dakota_
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 1718
Регистриран на: 11 Окт 2009, 21:29

Re: 50 или 100 патрона за второ служебно КНО?

Мнениеот brb » 11 Фев 2016, 18:45

Началникът специално на нашия РУП си е точно на място и не е логично да го обсъждаме зад гърба му.
И без това полицията е достатъчно атакувана по медии и кръчми, та е мазохистично да се самоунищожаваме. Не забравяйте, че думите Ви се четат и от недоброжелатели на МВР, които с охота ще ги цитират! Имам достатъчно много познати полицаи, та прекрасно знам безпомощността, която изпитват от обкръжаващата ги неприветлива среда и сковаващото ръцете им нормотворчество.
Основанията ми за КНО бяха достатъчно сериозни, но не желая да ги афиширам тук.
От останалите Ви думи останах с впечатлението, че дадохте отговор само на един от въпросите ми, а именно - че основателно ми е поискано разрешително за покупка на патрони до броя на разрешените от закона.
Тъй като това нещо не ми е ясно, то ще Ви помоля да ми цитирате кой точно нормативен документ вменява като задължение съществуването на специално такова разрешително?
Конкретен пример: имам си разрешително за придобиване на КНО и боеприпаси съгласно Закона; представям го в магазина; купувам КНО и 50 патрона; в разрешителното ми се вписва, че съм ги закупил; за прострелка ми изискват 5 и ги давам; следователно НЕ по моя вина имам 45 патрона, а в разрешителното не е фиксиран конкретен разрешен брой; защо тогава да нямам право да си закупя още 55 патрона до разрешения брой от 100 патрона?
Запашеш ли меч, го носиш вечно.
brb
младши Полицай
младши Полицай
 
Мнения: 69
Регистриран на: 11 Фев 2016, 15:18

Re: 50 или 100 патрона за второ служебно КНО?

Мнениеот dakota_ » 11 Фев 2016, 19:40

Отваряш ЗОБВВПИ https://www.mvr.bg/NR/rdonlyres/7E5DE99 ... OBVVPI.pdf
Намираш глава четвърта, запознаваш се изцяло с нея, след това отваряш тук https://www.mvr.bg/Polezno_e_da_znaete/ ... obvvpi.htm
и се запознаваш с образците и документите по ЗОБВВПИ.
В общи линии е това, което касае въпроса ти.
dakota_
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 1718
Регистриран на: 11 Окт 2009, 21:29

Re: 50 или 100 патрона за второ служебно КНО?

Мнениеот brb » 11 Фев 2016, 20:22

dakota_ написа:Отваряш ЗОБВВПИ https://www.mvr.bg/NR/rdonlyres/7E5DE99 ... OBVVPI.pdf
Намираш глава четвърта, запознаваш се изцяло с нея, след това отваряш тук https://www.mvr.bg/Polezno_e_da_znaete/ ... obvvpi.htm
и се запознаваш с образците и документите по ЗОБВВПИ.
В общи линии е това, което касае въпроса ти.

Благодаря за информацията!
Все пак, ще отбележа, че разполагах с нея и я бях изчел цялата, преди да отворя тази тема. Просто никъде няма отговор на конкретния ми въпрос, който поставих в предходния си пост. Оставам с убеждението, че има някаква вътрешна непубликувана Наредба.
И още един пример - отивам да тренирам в тира, но там нямат патрони за моя модел или са некачествени. Няма да си развалям оръжието, та затова стрелям с моите патрони, за което си взимам документ от тира. После пак ли трябва да преминавам по цялата процедура за издаване на разрешително за закупуване на патрони, която си е доста продължителна и често трае месец? Ами то така ще трябва непрекъснато да си взимам разрешителни и то ще мога да стрелям само веднъж месечно, докато ми излезе новото разрешително?
Категорично, въпреки че това Ви е работата, смятам, че не сте прав! Не това е смисълът на закона!
Затова МОЛЯ да ми отговорите и припомням въпроса си, останал без отговор:
В кой член на кой нормативен документ е записано категоричното задължение да се издава допълнително специално разрешително за придобиване на патрони (ако вече имаме издадено разрешително за придобиване на КНО и патрони в размера, определен от чл. 6 ЗОБВВПИ)? Още повече, че 5 патрона ми се изискват за прострелка, а от това следва, че всъщност разрешителното ми не е за сто патрона (както е по закона), а само за 45. Ето това не го разбирам, въпреки че може да изглеждам във вашите очи прост, признавам си!
Запашеш ли меч, го носиш вечно.
brb
младши Полицай
младши Полицай
 
Мнения: 69
Регистриран на: 11 Фев 2016, 15:18

Re: 50 или 100 патрона за второ служебно КНО?

Мнениеот dakota_ » 11 Фев 2016, 21:14

Не бързай да ми благодариш, има съществена особеност, че когато се чете, освен четене се изисква и подготовка за справяне с текста.
Примерно аз може цял ден да чета учебник по висша математика, но освен да си изгубя времето в четене, нищо повече няма да се случи...
Виж сега тези текстове
Чл. 76. (1) (Изм. - ДВ, бр. 44 от 2012 г., в сила от 01.07.2012 г., доп. - ДВ, бр. 73 от 2012 г., в сила от 25.09.2012 г., изм. - ДВ, бр. 53 от 2014 г., изм. - ДВ, бр. 14 от 2015 г.) За получаване на разрешение за придобиване на огнестрелни оръжия и боеприпаси за тях български граждани, граждани на други държави членки, пребиваващи на територията на Република България, граждани на трета държава, постоянно пребиваващи на територията на Република България, физически и юридически лица, регистрирани като търговци по реда на Търговския закон, лица, създадени със закон или с акт на Министерския съвет, и юридически лица с нестопанска цел, регистрирани по реда на Закона за юридическите лица с нестопанска цел, подават заявление по образец до директора на ГДНП на МВР, съответно до началника на РУ на МВР по постоянен адрес, съответно по адрес на съхранение.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 44 от 2012 г., в сила от 01.07.2012 г., изм. - ДВ, бр. 53 от 2014 г., изм. - ДВ, бр. 14 от 2015 г.) За получаване на разрешение за придобиване на огнестрелни оръжия и боеприпаси за тях физически лица, пребиваващи на територията на друга държава членка, физически и юридически лица, регистрирани като търговци, и юридически лица с нестопанска цел, регистрирани по националното законодателство на друга държава членка, подават заявление по образец до директора на ГДНП на МВР.
(3) В заявленията по ал. 1 и 2 се посочва:
1. начин на придобиване;
2. име и адрес на наследодателя или прехвърлителя;
3. основателна причина за издаване на разрешението в случаите на дарение, закупуване и замяна;
4. видът и количеството огнестрелни оръжия и боеприпаси за тях.
(4) Заявленията се придружават от следните документи:
1. документ, удостоверяващ начина на придобиване на огнестрелни оръжия и боеприпаси при наследство и награда;
2. декларация, че придобитите огнестрелни оръжия и боеприпаси за тях ще се съхраняват при условията на чл. 98;
3. (изм. - ДВ, бр. 73 от 2012 г., в сила от 25.09.2012 г.) документ, удостоверяващ завършено основно образование - за физическите лица;
4. документ за платена такса в размер, определен с тарифата по чл. 12.
(5) Лицата по ал. 2 представят към документацията по ал. 3 и 4 и предварително писмено одобрение от съответния орган на държавата членка, в която лицето е пребиваващо.
(6) Физически и юридически лица, регистрирани като търговци, и юридически лица с нестопанска цел, регистрирани по националното законодателство на държава членка, представят към документацията по ал. 3 и 4 и ЕИК, когато са регистрирани по реда на Търговския закон, или удостоверение за вписване в регистъра по Закона за юридическите лица с нестопанска цел, или удостоверение за вписване в съответния регистър по националното законодателство на другата държава членка - в легализиран превод на български език.
(7) Българските граждани, гражданите на други държави членки, пребиваващи на територията на Република България, граждани на трета държава, постоянно пребиваващи на територията на Република България, и управителят/управителите или членовете на управителните органи на юридическите лица по ал. 1 представят към документацията по ал. 3 и 4 документите по чл. 61, ал. 4.

Чл. 77. (1) Физически лица, кандидатстващи за разрешение за придобиване на огнестрелни оръжия и боеприпаси за тях за спортни цели, освен документите по чл. 76, ал. 3, 4 и 7 представят и документ за членство от съответната спортна организация по Закона за физическото възпитание и спорта, а когато лицата са пребиваващи на територията на друга държава членка - съответен документ в легализиран превод на български език.
(2) Физически лица, кандидатстващи за разрешение за придобиване на огнестрелни оръжия и боеприпаси за тях за ловни цели, освен документите по чл. 76, ал. 3, 4 и 7 представят и заверен билет за лов съгласно Закона за лова и опазване на дивеча, а когато лицата пребивават на територията на друга държава членка - съответен документ в легализиран превод на български език.
(3) При кандидатстване за разрешение за придобиване на ловно нарезно оръжие физическите лица представят и удостоверение за подборно ловуване.
(4) (Изм. - ДВ, бр. 44 от 2012 г., в сила от 01.07.2012 г., изм. - ДВ, бр. 73 от 2012 г., в сила от 25.09.2012 г., изм. - ДВ, бр. 53 от 2014 г., изм. - ДВ, бр. 14 от 2015 г.) Лицата по чл. 76, ал. 1 и 2, притежаващи огнестрелни оръжия и боеприпаси за тях, за които имат издадени разрешения за съхранение и/или носене и употреба и срокът им не е изтекъл, могат да придобият друго огнестрелно оръжие и боеприпаси за него след получаване на разрешение за придобиване. Лицата представят заявление до директора на ГДНП на МВР, съответно до началника на РУ на МВР по местонахождението на обекта за съхранение или по постоянен адрес, в което се посочват видът и количеството огнестрелни оръжия и боеприпасите за тях, придружено с копия от съответните разрешения и документ за платена такса в размер, определен с тарифата по чл. 12.


/ има и други/ и ако пак нищо не разбереш, ще се наложи да се довериш на казаното ти в магазина, ако не вярваш на тези в магазина, ще трябва да се довериш на полицейските служители от служба "КОС", ако и там нямаш доверие, ще трябва да отидеш при доверен адвокат и да го запознаеш с казуса ти... Ако адвоката реши, че са нарушени законовите ти права по съответният казус, нека ти напише тъжба до ръководителят на съответното ведомство и ако и това не помогне, да се обърнете по съответният ред и начин към съда.
dakota_
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 1718
Регистриран на: 11 Окт 2009, 21:29

Следваща

Назад към Въпроси от граждани, съвети от служители

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 9 госта