Покупко-продажба на МПС.

Модератори: ribaflic, Lord, Raptor, osata

Покупко-продажба на МПС.

Мнениеот Емо » 23 Дек 2015, 14:11

Здравейте приятели! Много бих се радвал, компетентните сред вас по темата "покупко-продажба на МПС", да ми помогнат с коментарите си. Слуа4аят е следният: Продадох автомобила си на румънец. Склю4ихме договов за покупко-продажба на МПС, но плюс това, нотариуса ме накара да подпиша и пълномощно. Пълномошното се оказа генерално, което дава правото на купува4а да ползва, да регистрира, да продава и да упълномощава автомобила на трети лица. След склю4еният договор веднага спрях данъка на колата в данъ4ното, попълвайки уведомление и връ4вайки копие от договора. След това отидох до КАТ, за да ми издадат удостоверение за собственост , на което да пише , 4е въпрпсният автомобил НЕ Е моя спбственост от датата на склю4ване на договора. Те отказаха да ми издадат такова удостоверение, защтото регистрацията на автомобила продължава да те4е по мои имена, а склю4еният договор показва само, 4е автомобила има нов собствени (купува4ът). Аз ги попитах дали нося някаква отговорност над МПС-то , докато купува4ът реши да регистрира автомобила на собствените си имена. Отговорът беше- НЕ! Също така ми казаха , 4е единственото нещо, което мога да направя е да подам молба в деловодстжото на КАТ. Попдадох молбата си в деловодстжото, която бе6е отправена до на4алника на пътна полиция. Заедно с това връ4их и копие от договора за покупко-продажба. Това ще окаже съдействие, ако се слу4и ПТП , да търсят новият собственик на автомобила, а не мен. Въпреки вси4ко това, аз се притеснявам за това дали купува4ът може да злоупотреби с мен, дали съм застрашен от проблеми? Много ме притеснява факта , 4е купва4а може да си ползва автомобила със моите талони и моята регистрация, също така може да упълномощава трети лица, може и да си я продаде. И така автомобила може да има още 10 нови собственици, а тя завинаги да си остане регистрирана на мои имена. И така, ще бъде докато купува4ът или някой от евентуалните купува4и не реши на прехвърли регистрацията на автомобила на собствените си имена, което ако се слу4и много бих се радвал, но как бих могъл да разбера в бъдеще, 4е това се е слу4ило? Трябва ли ми някакъв документ от новия Собственик, на 4ийто имена е прехвърлена регистрацията, за да могат от КАТ да ми издадат удостоверение за собственост , на който да пи6е 4е Аз ве4е не съм собственик на този автомобил. С това удостоверение трябва да отида до общината и да отпиша И от там автомобила. Вци4ки ме успокоятват и ми казват , 4е щом притеважам склю4ен договор за покупко-продажба на МПС, няма да имам никакви проблеми, но аз не спирам да се притеснявам и вси4ко това ме терзае. Моля ви помогнете ми ! Пи6ете коментари. ИЗВИНЯВАМ СЕ за дългото съобщение, сигурно ви е доску4ало, докато го про4етете цялото, или на 5-тият ред ве4е сте се отказали да го про4етете. БЛАГОДАРЯ ВИ предварително за отделеното време и за евентуалните коментари и съвети от ваша страна!
Емо
Нов
Нов
 
Мнения: 2
Регистриран на: 23 Дек 2015, 14:09

Re: Покупко-продажба на МПС.

Мнениеот dakota_ » 23 Дек 2015, 16:22

Емо, ти с всичкият ли си, че накълва толкова много глупости и ги изсипа тук...
Самият ти казваш, че сте сключили договор за покупко-продажба на автомобила ти и сте изповядали сделката пред нотариус. Каква бележка да ти издадат от "КАТ", че не си собственик на автомобила, като имаш копие от договора за покупко-продажба и там пише, че след като си получил сумата от продажбата вече не си собственик на този автомобил. Защо се интересуваш какво ще се случи с чужд автомобил. За какво ни занимаваш с глупави въпроси и какво да направим ние като ти не спираш да се притесняваш...
Утре ще се разведеш със жена си и няма да спираш да се притесняваш какво ще се случи с нея като я качва друг...
Трябвало да си я пазиш тази кола и да не я продаваш на никой, че да си спокоен и да нямаш притеснения...
dakota_
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 1718
Регистриран на: 11 Окт 2009, 21:29

Re: Покупко-продажба на МПС.

Мнениеот osata » 23 Дек 2015, 19:59

А попитахте ли нотариуса защо след като правите договор за покупко-продажба, иска да правите и пълномощно?
Ако не сте го попитал, идете го попитайте и ще разберете защо новият собственик ще кара колата в Румъния с БГ номера, БГ гражданска отговорност, и няма да плаща данъци ;)

Моето лично мнение е:
1. Вие с договора за покупко-продажба в 14 дневен срок (май толкова беше) отивате КАТ, отчислявате автомобила, че е продаден, после отивате в данъчното, и там го отчислявате. С това Вие вече не носите отговорност над него.
2. Пълномощното, което сте дали на румънеца, реално е валидно докато Вие сте собственик на автомобила - или иначе казано, валидно е няколко минути, докато подпишете и заверите договора за продажбата.
3. Румънецът ще премине границата с автомобила, с бг номерата, с бг застраховката, като покаже "пълномощното", което никой няма как да знае, че е невалидно, поради това, че сте продали колата на същия този човек. Той ще отиде в Румъния, и ще си управлява автомобила с БГ номерата и застраховката и талонът на Ваше име, като реално той има пълномощно, поради което ползва този автомобил. Вие няма да плащате данъци, той също няма да плаща данъци.
4. Предполагам, нотариусът е някъде из северна България, и не случайно сте отишли при него, а румънецът поне веднъж седмично купува автомобили и после ги препродава в Румъния ;)
Горното е чисто предположение, тъй като кат-аджийските неща са ми много далечни.
http://www.vbox7.com/play:cef4ad9e
В памет на загиналите служители от МВР
Аватар
osata
КОМИСАР
 
Мнения: 4596
Регистриран на: 25 Авг 2009, 18:52

Re: Покупко-продажба на МПС.

Мнениеот Lord » 24 Дек 2015, 12:09

Виж какво, Емо, след изповядване на сделката пред легитимен нотариус ти вече нямаш отношение към въпросното МПС, т.е. нямаш никакви поводи за притеснения. Пази оригинала на договора, защото е голяма вероятността да получиш електронен фиш за превишена скорост или друг АУАН, в който да е фиксиран автомобила, в такъв случай само копираш и прилагаш договора и просто нямаш други грижи! ;)
________________________________________________________________
Нищо не е добро или зло. Мисълта го прави такова.” - Хамлет , по точно Шекспир;-)
Аватар
Lord
КОМИСАР
 
Мнения: 5861
Регистриран на: 19 Авг 2009, 01:21

Re: Покупко-продажба на МПС.

Мнениеот Емо » 24 Дек 2015, 13:57

Русенски нотариус ме прецака с пълномощното.Не ми даде и оригинал на договора, само снимано на ксерокс. Хубаво за фиш за скорост ще преснимам договора и ще го приложа, ама един колега от университета са го ровили от полицията, че нещо е крал с продадената си кола. Просто са взели от КАТ на кой се води колата и са преровили къщата му макар да е показал договор.
Няма ли как да се запише в КАТ, че колата е продадена и да не се притеснявам от изненади с тази кола.
Емо
Нов
Нов
 
Мнения: 2
Регистриран на: 23 Дек 2015, 14:09

Re: Покупко-продажба на МПС.

Мнениеот dakota_ » 24 Дек 2015, 17:07

Емо написа:Русенски нотариус ме прецака с пълномощното.Не ми даде и оригинал на договора, само снимано на ксерокс. Хубаво за фиш за скорост ще преснимам договора и ще го приложа, ама един колега от университета са го ровили от полицията, че нещо е крал с продадената си кола. Просто са взели от КАТ на кой се води колата и са преровили къщата му макар да е показал договор.
Няма ли как да се запише в КАТ, че колата е продадена и да не се притеснявам от изненади с тази кола.


Никакъв нотариус не те е прецакал, прецакал си се сам като се подписваш като селски кмет под каквото ти поднесат. Нотариуса заверява един екземпляр от договора за покупко-продажба и той е за купувача на автомобила. Ако искаш да имаш заверено копие от договора за себе си, плащаш допълнително по тарифата за ННД и получаваш един ненужно заверен документ. Същата работа ти върши и ксерокопие, на което пишеш вярно с оригинала и се подписваш. Такова копие се предоставя за сведение в Пътна полиция и в МДТ.

ЗАКОН ЗА ДВИЖЕНИЕТО ПО ПЪТИЩАТА

Чл. 145. (1) При промяна на собствеността на регистрирано пътно превозно средство праводателят в двуседмичен срок предоставя на службата, издала регистрационния номер, копие от договора за прехвърляне на собствеността с данните на приобретателя.
(2) Приобретателят на регистрирано пътно превозно средство е длъжен в двуседмичен срок да предостави на службата за регистрация по местоживеене копие от договора за придобитата собственост с данните на праводателя.
(3) Разпоредбата на ал. 1 не се прилага по отношение на праводателя, когато отчуждаването е извършено чрез публична продажба.
(4) (Нова - ДВ, бр. 88 от 2008 г.) Копие от договора за прехвърлената/придобитата собственост с данните на лицата по ал. 1 и 2 може да бъде предоставено от всяко от лицата по електронен път като сканирано изображение във формат, определен с наредбата по чл. 12, ал. 4 от Закона за електронното управление.
dakota_
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 1718
Регистриран на: 11 Окт 2009, 21:29


Назад към Въпроси от граждани, съвети от служители

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 13 госта