Въпрос относно автомобил на човек със увреждане !

Модератори: ribaflic, Lord, Raptor, osata

Въпрос относно автомобил на човек със увреждане !

Мнениеот Manusha » 07 Сеп 2015, 12:37

Здравейте,Сестра ми взе шофьорска книжка миналата година и семейството ни реши , че ще удобство да се вземе автомобил и понеже Аз съм инвалид I група със чужда помощ , 95% ,придвижвам се със инв. количка, ришихме ,че ще разумно да е на мое име , живея на село и когато се наложи да ида до града това е доста голямо изпитание за семейството ми ,защото междуградските автобуси не са пригодени за пътуване за хора със инв. колички , но се оказа ,че не можем да получим информация на някои въпроси , във интернет прочетох ,че като инвалид имам право на финансова помощ за покупка на автомобил , сестра ми ходи при социалните и те и казали , че такава помощ не давали , не ни е зора за финансовата помощ , но искаме да разберем , точно на какви изисквания трябва да отговоря автомобила за да се регистрира на мое име , ето и въпросите на които търсим отговор - интересува ме какви са условията за да се възползвам от помощта за покупка на автомобил , също така задължително ли е условието да съм работеща или учаща?Има ли изискване колата да е внос или нова и може ли да е закупена втора ръка. За да се кандидатства за целевата помощ трябва колата да е вече закупена и да е на мое име? - Ще се радвам , ако може да ми отговорите !
Manusha
Нов
Нов
 
Мнения: 3
Регистриран на: 07 Сеп 2015, 12:13

Re: Въпрос относно автомобил на човек със увреждане !

Мнениеот dakota_ » 07 Сеп 2015, 16:37

Manusha написа:Здравейте,Сестра ми взе шофьорска книжка миналата година и семейството ни реши , че ще удобство да се вземе автомобил и понеже Аз съм инвалид I група със чужда помощ , 95% ,придвижвам се със инв. количка, ришихме ,че ще разумно да е на мое име , живея на село и когато се наложи да ида до града това е доста голямо изпитание за семейството ми ,защото междуградските автобуси не са пригодени за пътуване за хора със инв. колички , но се оказа ,че не можем да получим информация на някои въпроси , във интернет прочетох ,че като инвалид имам право на финансова помощ за покупка на автомобил , сестра ми ходи при социалните и те и казали , че такава помощ не давали , не ни е зора за финансовата помощ , но искаме да разберем , точно на какви изисквания трябва да отговоря автомобила за да се регистрира на мое име , ето и въпросите на които търсим отговор - интересува ме какви са условията за да се възползвам от помощта за покупка на автомобил , също така задължително ли е условието да съм работеща или учаща?Има ли изискване колата да е внос или нова и може ли да е закупена втора ръка. За да се кандидатства за целевата помощ трябва колата да е вече закупена и да е на мое име? - Ще се радвам , ако може да ми отговорите !


Вероятно си подведена по абревиатурата МВР и както повечето граждани си преценила, че това означава министерство на всичките работи :)
Не си далече от истината, но по твоята серия от въпроси, които са и доста противоречиви няма да може да сме ти полезни.
Забележи следното, един път пишеш, че сестра ти е ходила при социалните и са казали, че финансова помощ за закупуване на автомобил не ти се полага. Казваш, че не ви е зор за тази финансова помощ и в същото време след това питаш какви са условията за получаване на помощ, за която са казали на сестра ти, че не се полага и нямате зор за нея...
Всички отговор на въпросите си можеш да получиш от социалните работници, които знаят какви са правата на хора в неравностойно социално положение.
Моят съвет е да погледнеш тук http://www.minfin.bg/bg/page/779
Освобождаване от облагане

Освободени от данък върху превозните средства са:

превозните средства на държавни и общински органи и организации на бюджетна издръжка, които са със специален режим на движение, както и линейки и пожарни на други лица;
превозните средства на дипломатически представителства и консулства при условията на взаимност;
превозните средства на Българския Червен кръст, когато се използват за целите на организацията;
електрическите автомобили;
лекият автомобил, собственост на лице с намалена работоспособност от 50 до 100 на сто, с обем на двигателя до 2000 куб.см. и с мощност до 117,64 kW;
превозните средства, на които е прекратена регистрацията (данък не се дължи от месеца, следващ месеца на прекратяване на регистрацията);
излезлите от употреба моторни превозни средства, за които с нормативен акт е предвидено задължение за предаване за разкомплектуване (данък не се дължи след прекратяване на регистрацията им за движение и представяне на удостоверение за предаване за разкомплектуване).


Полага ти се и безплатен годишен винетен стикер след подаване на заявление в местната Дирекция "Социално подпомагане". Изобщо контактите ти трябва да са насочени изцяло към служителите на социалното министерство.
Ако се окаже, че автомобила, който ще закупите е с някакъв мижав годишен данък от 20-30 лв. и една безплатна винетка за около 70.00 лв. сама ще прецениш заслужава ли си тичането да спестите 100.00 лв. годишно и да се редите и чакате на опашки за подаване и приемане на безумни заявления.
Само с това мога да ти бъда полезен, за всичко друго търси и пий вода от извора /социалните служби/!
dakota_
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 1718
Регистриран на: 11 Окт 2009, 21:29

Re: Въпрос относно автомобил на човек със увреждане !

Мнениеот Manusha » 08 Сеп 2015, 14:04

Първо Благодаря за отговора и напътствията ще са ни от полза и второ знам че МВР е министерство на Вътрешните Работи , но от тук получих много повече информация от колкото от социалните , писах и във МТСП и от там разбрах ,че Съгласно § 1., ал. 10 от Правилника за прилагане на Закона за социално подпомагане не се считат за доходи при определяне размера на социалните помощи добавката за чужда помощ на хората с увреждания с намалена работоспособност над 90 на сто с определена чужда помощ и Съгласно чл. 48 от Правилника за прилагане на Закона за интеграция на хората с увреждания, хората с трайни увреждания, чието придвижване е затруднено, имат право на целева помощ за покупка и/или приспособяване на лично моторно превозно средство в размер 1200 лв., ако средномесечният доход на член от семейството за последните 12 месеца е равен или по-нисък от трикратния размер на гарантирания минимален доход. (СМ) и че за повече информация по въпроса трябва да пиша до Министерството на транспорта , информационните технологии и съобщенията , естествено и там писах , но отговор нямам все още
Manusha
Нов
Нов
 
Мнения: 3
Регистриран на: 07 Сеп 2015, 12:13

Re: Въпрос относно автомобил на човек със увреждане !

Мнениеот osata » 08 Сеп 2015, 22:20

Мъка е понякога да получиш отговор от институциите. Всеки ти казва "питай другия". Аз ти препоръчвам форумът на юристите - http://www.lex.bg/forum/ , не за друго, посещава се не толкова от юристи (сигурно са 20% само от всичките потребители), колкото от що годе грамотни и патили хора, които предполагам с радост биха споделили знанията си по темата.
Не знам дали от Съюза на инвалидите в България също нямат стъпките и разработена информационна програма по темата.
http://www.vbox7.com/play:cef4ad9e
В памет на загиналите служители от МВР
Аватар
osata
КОМИСАР
 
Мнения: 4596
Регистриран на: 25 Авг 2009, 18:52

Re: Въпрос относно автомобил на човек със увреждане !

Мнениеот Manusha » 10 Сеп 2015, 11:20

Благодаря за съвета ! :)
Manusha
Нов
Нов
 
Мнения: 3
Регистриран на: 07 Сеп 2015, 12:13


Назад към Въпроси от граждани, съвети от служители

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 16 госта