Купих кола без да я прехвърля.

Модератори: ribaflic, Lord, Raptor, osata

Купих кола без да я прехвърля.

Мнениеот ArmedWing » 21 Юли 2015, 12:47

Здравейте, преди 5 дни си закупих кола от авто къща, като там ми казах че колата е на техен познат и че не е в града и че ще я прехвърлим след няколко дни. Звъня им всеки ден, в повечето случаи не отговарят, а ако отговорят ми казват "ще говорим с него, ще оправим нещата". Също така на талона пише едно име, а те ми казаха че собственика е друг и че имал договор за покупко-продажба. Малкия и големия талон са при мен, мога ли да бракувам колата? Какво ще е най-добре да направя в този случай?
ArmedWing
Нов
Нов
 
Мнения: 6
Регистриран на: 21 Юли 2015, 12:40

Re: Купих кола без да я прехвърля.

Мнениеот катюша » 21 Юли 2015, 13:03

ArmedWing написа:Здравейте, преди 5 дни си закупих кола от авто къща, като там ми казах че колата е на техен познат и че не е в града и че ще я прехвърлим след няколко дни. Звъня им всеки ден, в повечето случаи не отговарят, а ако отговорят ми казват "ще говорим с него, ще оправим нещата". Също така на талона пише едно име, а те ми казаха че собственика е друг и че имал договор за покупко-продажба. Малкия и големия талон са при мен, мога ли да бракувам колата? Какво ще е най-добре да направя в този случай?


Нищо не си купил, дал си едни пари за нещо, на което не си собственик. Може да станеш собственик на автомобила едва след като изповядате сделката пред нотариус. Имаш ли някакъв договор между теб и тези, на които си броил парите за автомобила. Ако имаш такъв договор ще трябва да се обърнеш към адвокат да ти каже как да ги поканиш да приключите или развалите сделката. Ако нямаш нищо освен двата талона и автомобила и не успееш да го прехвърлиш на твое име, просто карай автомобила докато можеш и след това го закарай в някоя автоморга и каквото вземеш за него това ще ти е печалбата.
Да не помислиш,че полицията може да ти съдейства в твоя случай, защото ще останеш излъган. Случаи като твоят са неуредени гражданско-правни отношения и се решават с подаване на тъжба в съда.
катюша
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 321
Регистриран на: 02 Мар 2014, 16:52

Re: Купих кола без да я прехвърля.

Мнениеот ArmedWing » 21 Юли 2015, 13:06

Нямам договор за покупката, както казах обещаха ми след 1-2 дена да я прехвърлим и всичко да оправим, но уви явно са ме прецакали. Освен да отида на място и да поговоря с тях да видим какво ще направят, други опции нямам?
ArmedWing
Нов
Нов
 
Мнения: 6
Регистриран на: 21 Юли 2015, 12:40

Re: Купих кола без да я прехвърля.

Мнениеот катюша » 21 Юли 2015, 13:14

ArmedWing написа:Нямам договор за покупката, както казах обещаха ми след 1-2 дена да я прехвърлим и всичко да оправим, но уви явно са ме прецакали. Освен да отида на място и да поговоря с тях да видим какво ще направят, други опции нямам?


Ако не си ходил на място да се видиш с продавачите, отивай и тогава питай какво да правиш :D Като отидеш на място, вземи един лист, седнете и който от вас знае да пише, да състави един договор, че на еди-коя си дата си дал еди-колко си пари, за еди-какво си, на еди-кой си, в присъствието на еди-кои си ;) За целта записваш данните от личните карти 8-) За да може да имаш някаква макар и малка гаранция, че няма да останеш без автомобил и без пари.
катюша
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 321
Регистриран на: 02 Мар 2014, 16:52

Re: Купих кола без да я прехвърля.

Мнениеот ArmedWing » 21 Юли 2015, 13:17

Благодаря за отговора, ще направя както казваш с листа. А след това мога ли да карам колата, понеже не е платен данъка и не е минат преглед ( изтекли са няколко дни преди да я взема), ако аз платя данъка и мина преглед?
ArmedWing
Нов
Нов
 
Мнения: 6
Регистриран на: 21 Юли 2015, 12:40

Re: Купих кола без да я прехвърля.

Мнениеот катюша » 21 Юли 2015, 13:31

ArmedWing написа:Благодаря за отговора, ще направя както казваш с листа. А след това мога ли да карам колата, понеже не е платен данъка и не е минат преглед ( изтекли са няколко дни преди да я взема), ако аз платя данъка и мина преглед?

Първо сключваш задължителна застраховка ГО, след това си плащаш данъка, взимаш големият талон на автомобила,застраховката и квитанцията с платен данък и минаваш на технически преглед. След това може да си караш спокойно автомобила, като не забравяш да си купиш и винетен стикер, ако пътя изисква наличието на такъв стикер ;)
Пожелавам ти лека и безаварийна и помни, че плащащият зле плаща два пъти 8-)
катюша
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 321
Регистриран на: 02 Мар 2014, 16:52

Re: Купих кола без да я прехвърля.

Мнениеот ArmedWing » 21 Юли 2015, 13:38

Ами ако собственика реши да обяви колата като открадната или ако ме спират полицай за проверка и се установи че автомобила не е на мое име?
ArmedWing
Нов
Нов
 
Мнения: 6
Регистриран на: 21 Юли 2015, 12:40

Re: Купих кола без да я прехвърля.

Мнениеот Lord » 21 Юли 2015, 18:40

ArmedWing написа:Ами ако собственика реши да обяви колата като открадната или ако ме спират полицай за проверка и се установи че автомобила не е на мое име?


Минали са само 5 дни, откакто си се договорил устно да си купиш кола, не е трябвало да даваш пари предварително или да дадеш поне само капаро, срещу една хвърчаща разписка, но стореното - сторено. Не избързвай с параноята. Всички автокъщи имат видеонаблюдение, малкото и голямото свидетелства на колата са в теб, освен това едва ли си ходил сам да избираш автомобила, а и "продавача" едва ли е бил сам в автокъщата, т.е. има свидетели на устната ти договорка с човека от автокъщата. Това прави глупав евентуален опит на собственика да я обяви за открадната. ;)

Относно втория ти въпрос - да управляваш чуждо МПС у нас отдавна не е нарушение.

Така че спокойно върви там, откъдето си взел автомобила и финализирай сделката с реалния собственик при нотариус с договор за покупко-продажба. След това разполагаш с двуседмичен срок да регистрираш МПС-то в "Пътна полиция". Хайде успех и пиши какво се е случило. :)
________________________________________________________________
Нищо не е добро или зло. Мисълта го прави такова.” - Хамлет , по точно Шекспир;-)
Аватар
Lord
КОМИСАР
 
Мнения: 5861
Регистриран на: 19 Авг 2009, 01:21

Re: Купих кола без да я прехвърля.

Мнениеот osata » 21 Юли 2015, 20:11

Но има и един + :) - ако мине с превишена скорост и го заснемат, друг ще плаща...най-много скоро да се появи във форума и такъв, дето не си е виждал колата от две години, ама му дошла глоба от 300 лв :lol:
http://www.vbox7.com/play:cef4ad9e
В памет на загиналите служители от МВР
Аватар
osata
КОМИСАР
 
Мнения: 4596
Регистриран на: 25 Авг 2009, 18:52

Re: Купих кола без да я прехвърля.

Мнениеот Lord » 21 Юли 2015, 20:42

osata написа:Но има и един + :) - ако мине с превишена скорост и го заснемат, друг ще плаща...най-много скоро да се появи във форума и такъв, дето не си е виждал колата от две години, ама му дошла глоба от 300 лв :lol:


И какво, проблема си е на титуляра. Тъкмо ще се се запознае със служителя на НАП, с ИРМ в неговата община. :lol:
________________________________________________________________
Нищо не е добро или зло. Мисълта го прави такова.” - Хамлет , по точно Шекспир;-)
Аватар
Lord
КОМИСАР
 
Мнения: 5861
Регистриран на: 19 Авг 2009, 01:21

Следваща

Назад към Въпроси от граждани, съвети от служители

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 17 госта