Въпрос на полицеиска простотия.

Модератори: ribaflic, Lord, Raptor, osata

Въпрос на полицеиска простотия.

Мнениеот Калата » 15 Фев 2015, 10:40

Здравейте,извинявайте за заглавието на темата,ще видите като изложа моя случай и поискам съвет,че пиша за полицейска простия.
Работя като рекламен агент към една голяма фирма. Спряха ме на 7 февруари за проверка на документите и личната ми карта се оказа с повреда,има лека пукнатина. Написаха ми акт полицаите,всичко е ОК картата трябва да се подмени с нова. На 12 февруари вечерта в заведение се черпехме с колеги,имаше полицейска проверка за ученици и покрай учениците проверяваха на всички в заведението лините карти. Показах си личната карта,показах си и акта,че съм глобен за спуканата карта,но ми написаха нов акт.
На другия ден питах юриста във фирмата ни и той ми каза,че нямат право за срок от 30 дни да ми пишат нов акт. Отидох в полицията,пратиха ме при един с двуболтови пагони,погледна актовете и каза,че няма такова нещо за 30 дни,до 3 дни не съм ли подал документи за смяна и не покажа входящ номер,че съм ги подал,трябва да ме глобят.
Питах отново юриста на фирмата ни какво да направя,че ще ме скъсат от актове,а не мога да се разбера с шефовете в управлението и той ми прочете параграф от закона,че до 30 дни трябва да сменя картата.
Не отидох на момента да я сменя,че адреса по картата ми е в друг град на около 200 км и съм на работа. Утре ще ходя да пусна документи.
Какво да правя срещу тази полицейска простотия. Юриста ми каза,че трябва да заведа дело и ще се оправят нещата,но защо да водя дело като в закона са написали какъв е срока за смяна. Единия акт ще го платя,но другия е грешка,защо съда да каже,че е грешка. Толкова ли са тъпи полицаите в управлението да погледнат закона и да не ме глобяват втори път. План за глоби ли се изпълнява,бонуси към заплата ли ви плащат за написани актове.
Калата
Нов
Нов
 
Мнения: 3
Регистриран на: 15 Фев 2015, 10:35

Re: Въпрос на полицеиска простотия.

Мнениеот osata » 15 Фев 2015, 11:44

http://www.lex.bg/bg/laws/ldoc/2134424576
Чл. 81. (Изм. - ДВ, бр. 82 от 2009 г.) (1) Наказва се с глоба от 20 до 150 лв. лице, което:
1. не подаде заявление за подмяна на българските си лични документи в срок до 30 дни при промяна в имената, единния граждански номер, пола, гражданството, постоянния адрес или при настъпили съществени и трайни изменения на образа;
2. не направи необходимото като родител, настойник или попечител за снабдяване с лична карта на лице, навършило 14-годишна възраст;
3. не подаде заявление за издаване на лична карта в срок до 30 дни, след като е заявил, че тя е повредена, унищожена, изгубена или открадната;
4. е навършило 18 години и не е подало заявление за издаване на лична карта;
5. не подаде заявление в срок до 30 дни за подмяна на личната карта след изтичане на нейната валидност;
6. не върне паспорта си или заместващия го документ на органа, който го е издал, в тримесечен срок след изтичане на неговата валидност или след отпадане на основанието за издаването или ползването му;
7. (нова - ДВ, бр. 75 от 2012 г.) не подаде заявление за издаване на ново свидетелство за управление на моторно превозно средство в срока по чл. 9, ал. 2, изречение второ.
(2) Наказва се с глоба от 30 до 200 лв. лице, което:
1. е български гражданин и не обяви пред компетентните български органи придобиването на документи за самоличност, издадени от друга държава, в определения за това срок;
2. изгуби, повреди или унищожи български личен документ;
3. не е декларирало в тридневен срок изгубване, кражба, повреждане или унищожаване на български личен документ;

4. е декларирало български личен документ за повреден, унищожен, изгубен или откраднат и е установено, че продължава да го използва;
5. обяви неверни данни при подаване на заявление за издаване на български личен документ, ако не подлежи на по-тежко наказание по друг закон;
6. използва нередовни български лични документи;
7. попречи на упълномощените органи да извършат проверка за установяване на самоличността му.
(3) При повторно нарушение по ал. 2 наказанието е глоба от 50 до 300 лв.
(4) Дипломатическите и консулските представителства на Република България в чужбина налагат и събират глобите, преизчислени в щатски долари, евро или в местна валута.

Ето ги т.н. "глоби" по ЗБЛД. Ние тук не сме като юристите във фирмите да видим някъде и да кажем, а директно показваме. Освен да изпълнява законите, както всички други граждани, полицейският служител (не всички разбира се) трябва и да го налага. А законите ги променят други хора. Преди години, когато бях униформен полицай на улицата, съм прощавал много пъти за тези актове от рода "забравих си картата вкъщи". Но тогава времената бяха други, сега камери, микрофони, нарочно те пращат в заведение Х, за да видят дали ще почнеш да прощаваш и после да кажат "някой ти дава пари за това в него заведение не глоби примерно Калата и т.н.
Погледни добре двата акта, дали и двата са по един и същи член, алинея, точка? Предлагам ти да ги снимаш и покажеш, разбира се като скриеш личните данни.
Първата глоба да не е за това, че си повредил картата, а втората, че в 3 дневен срок от повреждането не си декларирал това обстоятелство? Реално по датите на двата акта се вижда повече от 3 дни разлика?
http://www.vbox7.com/play:cef4ad9e
В памет на загиналите служители от МВР
Аватар
osata
КОМИСАР
 
Мнения: 4596
Регистриран на: 25 Авг 2009, 18:52

Re: Въпрос на полицеиска простотия.

Мнениеот dakota_ » 15 Фев 2015, 14:11

Кала,не е трябвало да ти пишат втори АУАН. Показал си съставеният вече АУАН,видели са,че е взето отношение и в рамките на 30 дни от издаването на АУАН ти тече времето за подаване на заявление за подмяна на повредената по твоя вина лична карта! При положение,че са видели първият АУАН,са видели,че е "декларирано" за повредената ти лична карта. Посети отново РУ на МВР и се срещни с Н-ка на охранителна полиция или Н-ка на РУ и пиши отново как стоят нещата с твоят случай. В крайна сметка имаш право да жалиш НП в съда и там второто НП ще падне /ако разбира се бъде издадено второ наказателно постановление/.
Колегата Осата е приложил надлежно членовете от закона,прочети ги за твое сведение и изпълнение.
dakota_
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 1718
Регистриран на: 11 Окт 2009, 21:29

Re: Въпрос на полицеиска простотия.

Мнениеот osata » 15 Фев 2015, 22:22

Dakota,
според мен зависи.
Да предположим, че първият АУАН от 7-ми е за повреден личен документ, а вторият от12-ти, че не е декларирал в 3 дневен срок за повреждането....

Тоест първият:
Чл. 7. (1) (Изм. - ДВ, бр. 82 от 2009 г.) Гражданите, притежатели на български лични документи, са длъжни да ги пазят от повреждане, унищожаване или загубване.
НП по чл.81 (2) т.2 / ЗБЛД

вторият:

чл.8 (2) (Изм. - ДВ, бр. 88 от 2008 г., изм. - ДВ, бр. 82 от 2009 г.) При изгубване, кражба, повреждане или унищожаване на български личен документ лицето е длъжно в срок до три дни да декларира това в най-близкото структурно звено на Министерството на вътрешните работи или в дипломатическите или консулските представителства на Република България в чужбина, а в случаите по чл. 39а - в Министерството на отбраната или в дипломатическите и консулските представителства на Република България в чужбина.
НП по чл.81 (2) т.3 / ЗБЛД

Но..предполагам, че и двата са по чл.7 :) , то се пише на "конвейер "
http://www.vbox7.com/play:cef4ad9e
В памет на загиналите служители от МВР
Аватар
osata
КОМИСАР
 
Мнения: 4596
Регистриран на: 25 Авг 2009, 18:52

Re: Въпрос на полицеиска простотия.

Мнениеот dakota_ » 15 Фев 2015, 23:49

Калата е споделил,че по време на проверката разбира,че личната му карта е повредена. Значи,ако е попаднал на грамотни полицаи /на колеги от РУ,в което служа ;) / полицаите съставят АУАН по чл.7 ал.1 и чл.8 ал.2 от ЗБЛД. Съответно се издава НП по чл.81 ал.2 т.2 и 3.
Обикновено налагам глоба 30+30 = 60 лв.,че да няма за какво да занимават съда да жалят :)
Ти добре си предложил на Калата да преснима АУАН и да ги постне във форума,поне на мен ще ми е интересно да видя как са съставени двата АУАН и съм сигурен,че са съставени както казваш ти :)
dakota_
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 1718
Регистриран на: 11 Окт 2009, 21:29

Re: Въпрос на полицеиска простотия.

Мнениеот Елена » 16 Фев 2015, 09:15

osata написа:Dakota,
според мен зависи.
Да предположим, че първият АУАН от 7-ми е за повреден личен документ, а вторият от12-ти, че не е декларирал в 3 дневен срок за повреждането....


Наборче,това е невъзможен вариант,ако се случи,темата трябва да е "Полицаи идиоти" :) Представяш ли си,че показваш на полицая съставен АУАН по чл.7-ми,полицая го поглежда и ти казва,по чл.7- ми от ЗБЛД имаш,сега ще ти напиша и един по чл. 8-ми :lol:
Дакота да измисли една система как да се измъкват тези с повредените карти да не отнасят глоби по ЗБЛД 8-)
Елена
старши Полицай
старши Полицай
 
Мнения: 294
Регистриран на: 27 Яну 2015, 18:06

Re: Въпрос на полицеиска простотия.

Мнениеот Shofera » 16 Фев 2015, 10:59

Добър ден,мога ли да задам и аз един въпрос в тази тема и въпроса е за контролния ми талон към книжката.
Ситуацията е много тъпа,полицаи ми написаха един акт за неправилно паркиране,взеха ми и талона и ми дадоха екземпляр от акта да карам с него докато излезе наказанието. Три месеца се бави наказанието,ходих два пъти да проверявам какво става. Предната седмица като отидох да видя казаха,че всичко е ОК,но не ми намират взетия талон. Ходих втори път и служителката ми каза да ходя да си извадя един дубликат,че го няма.
Сега да си задам въпроса,какво съм виновен аз,че ми няма талона,какво да кажа в КАТ като питат къде ми е талона. Не трябва ли,който губи да плаща,защо полицията ми е изгубила талона,а аз да плащам сметката. Кажете ми какво да правя с тази простотия.
Shofera
Нов
Нов
 
Мнения: 5
Регистриран на: 16 Фев 2015, 10:47

Re: Въпрос на полицеиска простотия.

Мнениеот катюша » 16 Фев 2015, 15:03

Таксата за издаване на дубликат на контролният талон е ЕДИН лев. Като чета колко пъти си ходил да проверяваш дали е готово НП,не си струва за един лев да ходиш още толкова пъти да се разправяш за глупости.
катюша
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 321
Регистриран на: 02 Мар 2014, 16:52

Re: Въпрос на полицеиска простотия.

Мнениеот Калата » 16 Фев 2015, 16:03

dakota_ написа:Калата е споделил,че по време на проверката разбира,че личната му карта е повредена. Значи,ако е попаднал на грамотни полицаи /на колеги от РУ,в което служа ;) / полицаите съставят АУАН по чл.7 ал.1 и чл.8 ал.2 от ЗБЛД. Съответно се издава НП по чл.81 ал.2 т.2 и 3.
Обикновено налагам глоба 30+30 = 60 лв.,че да няма за какво да занимават съда да жалят :)
Ти добре си предложил на Калата да преснима АУАН и да ги постне във форума,поне на мен ще ми е интересно да видя как са съставени двата АУАН и съм сигурен,че са съставени както казваш ти :)


Не могат да се сканират актовете като хората,едва се чете какво пише на моя лист. Отидох днес да питам пак.При друг човек ме пратиха да питам,беше цивилен,добре облечен,май това беше шефа. Погледна актовете,гледа,гледа и се обади по телефона на някаква жена. Даде втория акт на нея и не чух какво точно си говореха,на мен каза да си сменям картата и глобата ще към 40 лв. само за един акт. Друго не съм питал и много благодаря на всички ви за съветите и помощта.
Калата
Нов
Нов
 
Мнения: 3
Регистриран на: 15 Фев 2015, 10:35

Re: Въпрос на полицеиска простотия.

Мнениеот m-r_Vekilski » 12 Мар 2015, 17:59

катюша написа:Таксата за издаване на дубликат на контролният талон е ЕДИН лев. Като чета колко пъти си ходил да проверяваш дали е готово НП,не си струва за един лев да ходиш още толкова пъти да се разправяш за глупости.

Въпросът тук е принципен.Защо човекът трябва да плаща за издаването на дубликат като друг е виновен за това,че му е загубен талона? За да го даде това левче,ще трябва да се изръси с още три за превода на сумата ....ако все още я има тая простотия с гишетата на банките в полицията.
771 -"1300 години България" Изображение
Изображение
собственик на "кухиятЪ крак"
Аватар
m-r_Vekilski
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 523
Регистриран на: 04 Сеп 2009, 18:03

Следваща

Назад към Въпроси от граждани, съвети от служители

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 24 госта